×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Konwalie: stop szaleństwu

Opublikowano dnia: 2018-04-26

„Konwalie, bardzo trujący symbol szczęścia” (France-Info)1.

„Uważajcie pierwszego maja, konwalie mogą być niebezpieczne dla dzieci” (Le Monde – Huffington Post)2.

„Konwalie, ładne, ale trujące!” (Le Parisien)3.

„Pod pozorem wiosennej radości, dyskretne gałązki konwalii zbierane tradycyjnie na pierwszego maja kryją w sobie straszliwego mordercę” (France 5)4.

„Czy Karol IX spowodował śmierć swoich poddanych, podając im konwalie? Wygłodzeni po krwawej nocy Św. Bartłomieja, chętnie dodali je do cienkiej zupy…” (Le Parisien)5

W ten oto sposób jeden z pierwszomajowych poranków we Francji rozdarły złowieszcze głosy mediów.

Uwaga na konwalie! Myślałeś, że ten dziewiczo biały kwiat, symbol czystości i niewinności, o delikatnym zapachu, to podarunek od natury na święto powrotu wiosny i słonecznych dni?

„O naiwni! O nieszczęśnicy! O głupcy!” – krzyczały stacje radiowe i prasa. „Możesz zatruć swoje dzieci!6 osoby w starszym wieku!7 zwierzęta domowe!8

To koniec! Czar prysł…

Czy będę jeszcze kiedyś potrafił spojrzeć na te wątłe konwalie, włożone do wody w słoiczku przez jedno z moich dzieci, bez włączenia się w mojej głowie czerwonej lampki alarmowej: Uwaga, niebezpieczeństwo?

Tak, oczywiście.

Gdyż większość informacji na temat konwalii podawanych w mediach to zwykłe fake newsy. To fałszywe informacje, których jedynym celem jest nastraszenie Cię i spowodowanie, byś kliknął na ich artykuł, generując w ten sposób ruch na internetowej stronie, a co za tym idzie – dodatkowe zyski z publikacji reklam na portalach informacyjnych.

Niewinne konwalie

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nie powinieneś czuć się zagrożony, kupując konwalie.

Ściślej rzecz biorąc, konwalia jest rośliną, którą można nazwać trującą.

Ale dużo więcej stracisz, jeśli pozbawisz swój dom zachowania tej wykwintnej tradycji, która wnosi kwiatowy i wiosenny zapach do naszych wnętrz zbyt często zanieczyszczonych detergentami, lakierami, farbami i innymi zakłócaczami hormonalnymi.

Dużo więcej grozi zdrowiu Twoich dzieci, jeśli pozbawisz je możliwości zabawy na świeżym powietrzu: w ogrodzie, w parku czy w lesie, w których rosną konwalie.

Powiedziano Ci, że Twojemu dziecku grozi zatrucie, jeśli wypije wodę ze słoiczka, w której był zanurzony pęczek konwalii, albo jeśli połknie białe dzwoneczki. To nieprawda.

Musiałoby zjeść całą gałązkę, wraz z liśćmi, aby wywołać ból żołądka, wymioty i być może – kołatanie serca. Ale to i tak samo by przeszło.

Aby od tego umrzeć, Twoje dzieci musiałyby zacząć się paść konwaliami, co jest skrajnie nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę ich łykowatą strukturę, o wiele gorszą od zielonej fasolki czy selera naciowego.

90% „zatruć” konwaliami nie wywołuje żadnych objawów

Le Parisien obwieszcza drżącym głosem, że:

Dziś, pierwszego maja, placówki toksykologiczne spodziewają się zwiększenia wezwań w związku z konwaliami.

To prawda, że, statystycznie rzecz ujmując, placówki toksykologiczne otrzymują co roku od 200 do 300 wezwań w związku z konwaliami.

Ale dziennikarz świadomie zapomniał doprecyzować, że w 95% przypadkach wezwania te zakończą się uspokajającą poradą w rodzaju:

Ależ nie, proszę pani, proszę się nie niepokoić… Pani dziecko (albo pani teściowa) połknęło biały dzwoneczek, ale nic mu nie grozi… Proszę nie wierzyć w to, co wypisują w gazetach…

Wśród prawdziwych przypadków zatrucia, których w rzeczywistości jest około 8 przypadków co roku w maju, aż 90% to przypadki zatrucia… bezobjawowego, co oznacza, że pacjent nie widzi ani nie odczuwa żadnych oznak zewnętrznych!

To właśnie wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez szpital kliniczny w Lille i opublikowanego w kwietniu 1999 r. 9

Dlaczego dziennikarze pomijają tę tak istotną kwestię?

Prawdopodobnie dlatego, że uspokoiłoby to ich odbiorców, którzy zamiast słuchać reklam, wyłączyliby radio lub inny odbiornik i wyruszyliby na spacer zbierać konwalie, zamiast myśleć o grożącym z ich strony niebezpieczeństwie.

Problem fake news w Internecie

Coraz więcej portali informacyjnych wykorzystuje poważny wizerunek, odziedziczony z XX wieku, z czasów, w których dzienniki wydawane były wyłącznie na papierze, zaś artykuły pisane przez dziennikarzy starej dobrej szkoły. Nie można było pisać artykułów, jeśli nie znało się tematu i nie było się w stanie sprawdzić źródeł oraz zestawić ze sobą sprzecznych informacji.

Jasne! Nie wszystko jest doskonałe i już wówczas zdarzały się ukazywać wiadomości niesprawdzone, a nawet nieprawdziwe.

Ale dziś Internet przeobraził to wszystko w prawdziwy wyścig szczurów...

Szanowny Czytelniku, proszę, nie daj się w to wciągnąć. Unikaj pisanych w tonie sensacyjnym, konspiracyjnym artykułów o plotkarskich tytułach. Przedstawiają one rzekome straszliwe niebezpieczeństwa. Odkrywają niesamowite oszustwa. Ale to jest nowoczesna wersja „złego wilka” dla dorosłych, zawsze gotowego, by pożreć małe dzieci.

Te alarmujące informacje najczęściej wytykają palcem naturalne leki, medycynę alternatywną, naturopatów. To są łatwe cele, gdyż nie ma nic prostszego od opowiedzenia, że taka czy inna roślina lub naturalny preparat jest ukrytym zabójcą i że pacjent poczułby się „o wiele lepiej”, gdyby „mądrze” zażył pigułki chemiczne.

To prawdziwe szaleństwo!

Ja się na to nie zgadzam!

Możesz być pewien, że u Dupuis każde z dzieci zerwie własnoręcznie, bez gumowych rękawic i bez maski przeciwgazowej gałązki konwalii w ogrodzie. I ani ja, ani moja żona nie będziemy ich przestrzegać, kiedy będą wąchać intensywny zapach białych dzwoneczków. Nie będziemy bić na alarm, kiedy owiną je po swojemu w kolorowy papier, by wręczyć je mamie.

Dam znać, jaki będzie tego dalszy ciąg… A dziennikarze już mogą zacząć wstrzymywać oddech!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

Zapobieganie chorobom: Już od kilkunastu lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od kilku lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1) https://www.franceinter.fr/societe/le-muguet-un-porte-bonheur-tres-toxique
2) http://www.huffingtonpost.fr/2017/04/30/fete-du-travail-2017-attention-pour-votre-1er-mai-le-muguet-pe_a_22058409/
3) http://www.leparisien.fr/societe/le-muguet-joli-mais-toxique-30-04-2017-6902736.php
4) http://www.allodocteurs.fr/actualite-sante-le-muguet-attention-plante-toxique-_13297.html
5) Tamże.
6) Zob. http://www.huffingtonpost.fr/2017/04/30/fete-du-travail-2017-attention-pour-votre-1er-mai-le-muguet-pe_a_22058409/
7) Tamże.
8) Tamże.
9) http://archive.wikiwix.com/cache/?url=http%3A%2F%2Fwww.chru-lille.fr%2Fcap%2Fca5-99avril1.htm

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Twoje zdrowie: spójrz mu prosto w twarz

Prawdę trudno udźwignąć, ale jeśli stawimy jej czoła, okaże się lżejsza Jeśli zadzwonisz do przyjaciela, który mieszka w Strasburgu,... czytaj więcej

Przepraszam, że mam raka

Biopsja potwierdziła, że Martyna rzeczywiście ma raka, a jej pierwszą myślą było: „Jak ja to powiem mężowi?”. Słusznie się martwiła,... czytaj więcej

Opalanie już nie straszne

Opalaniem i ekspozycją na słońce straszy nas powszechna opinia publiczna, gorąco dopingowana przez media. Opalanie zdecydowanie się nam... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.