×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Lekcje życia w moim ogródku

Opublikowano dnia: 2016-05-05

Uprawianie ogródka dobrze robi na zdrowie i na samopoczucie. Jest również korzystne dla środowiska (jeśli stosujesz alternatywne uprawy ekologiczne).

Ale jest to także nieoceniona lekcja życia.

1. Najważniejsze prace nie są najbardziej prestiżowe

W uprawianiu ogródka prace przygotowawcze są najważniejsze. Musisz dobrze przygotować ziemię. Przekopać ją, wykarczować, wyrywać grube korzenie, usunąć kamienie, spulchnić glebę… Jest to praca męcząca i o wiele mniej wdzięczna niż sadzenie w równym rządku sadzonek sałaty czy krzaków róż.

Ale bez tego pierwszego etapu sezon się nie rozpocznie.

Tak samo w życiu – zarówno jeśli chodzi o studia, jak i o karierę czy życie małżeńskie, trzeba zaczynać od fundamentów, nawet jeśli to frustrujące. Ponadto, zwycięstwo odnosimy w życiu dzięki przyzwyczajeniom nabytym w ciągu tych pierwszych lat.

Zdobyć dyplom bez przygotowania… wzbogacić się, nie pracując… mieszkać wspólnie lub mieć dzieci bez zbudowania wcześniej solidnej relacji… czasem to się może udać, ale częściej jednak okazuje się to porażką.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

2. Siać, siać, siać…

Po przygotowaniu terenu (lub kopczyków, jeśli prowadzisz alternatywne uprawy ekologiczne) najważniejszym zadaniem jest siew.

Nie będzie zbiorów, jeśli wcześniej nie zasiejesz.

Możesz siać ostrożnie albo zuchwale, ale bez względu na wszystko będziesz potrzebować nasion.

Tak samo w życiu, w którymś momencie trzeba postanowić i zacząć działać. Podjąć decyzję. Zacząć na dobre jakiś projekt.

Jeśli przez całe życie będziesz marzyć o pięknych i kształtnych główkach kruchej sałaty ze swojego warzywnika, ale nigdy nie zasadzisz choćby pół sadzonki, doprowadzi Cię to donikąd.

 

3. Nie oczekuj zysków

Uprawiając ogródek warzywny, możesz postępować zgodnie z wszelkimi regułami dotyczącymi przygotowania gleby, kompostu, obornika, doboru gatunków… i tak nigdy do końca nie wiadomo, co się zbierze.

Gdy nadejdą upały lub atak zimna, obfite deszcze lub susze, gdy pojawią sie jeszcze inne całkowicie nieznane okoliczności, zbiory będą przeobfite albo... głęboko Cię zawiodą.

To nie Twoja wina. Tak musiało być.

„To nie jest rok na jabłka” – powiedzą Ci starsze osoby, przekonane, że jabłonie owocują raz na dwa lata.

W rzeczywistości, nie ma żadnej reguły zapisanej w genach jabłoni jakoby miała owocować tylko raz na dwa lata. To nie działa w ten sposób: przyroda to nie przemysłowa linia produkcyjna. Okoliczności stale się zmieniają, wpływając na rezultaty, do tego stopnia, że jeśli masz w swoim ogrodzie jabłonie, to naprawdę obfite zbiory będziesz miał co dwa lata.

Tak samo w życiu, czasem mogłeś zrobić wszystko na opak, i osiągnąć zaskakująco dobre wyniki, na przykład na studiach, wybierając partnera życiowego, inwestycje finansowe, kształcenie dzieci…

Ale zdarza się również, że wszystko robimy jak najlepiej… a nic nie dzieje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

A mimo to, u schyłku życia, ważne jest, by nie patrzeć wstecz, kontemplując listę swoich „sukcesów”. Najważniejsze było przeżyć liczne przygody, szczęśliwe lub nie, i jak najczęściej robić wszystko, co się da, jak najlepiej.

4. Wiedzieć, kiedy porzucić teren

Mogłem zrobić wszystko, by „dopieścić” krzewy czerwonej i czarnej porzeczki: nie warto było, co roku serce mi się krajało, kiedy patrzyłem, jak liście żółkły, brązowiały, a marne kiście jeszcze zielonych owoców opadały na ziemię, zanim zdążyły dojrzeć.

Tak to jest: bez względu na podjęte wysiłki, zdarza się, że zwyczajnie jesteś w niewłaściwym miejscu.

W takiej sytuacji trzeba mieć odwagę rzucić wszystko i zmienić miejsce.

Jeśli chodzi o moje krzewy czerwonej i czarnej porzeczki, musiałem przesadzić je kolejno w cztery różne miejsca, zanim udało mi się znaleźć najbardziej odpowiednie dla nich: ziemię, stopień wilgotności i ekspozycję na słońce.

Dopiero wtedy zaczęły owocować, owocować, owocować…

5. Pora zbiorów to nie jedyny czas ciężkiej pracy

Kiedy spadnie śnieg, a ziemia zaczyna marznąć, przychodzi czas, by zająć się innymi zajęciami: sortowaniem nasion, zasiewami pod osłoną, czyszczeniem narzędzi, konserwacją płotu…

Różnica polega właśnie na uwadze poświęconej takim właśnie zajęciom „niewidocznym” dla ogrodnika-amatora, któremu wydaje się, że wszystko zaczyna się na wiosnę.

To samo dzieje się ze studiami, karierą, życiem uczuciowym… wykorzystuj „puste” chwile, by porządkować sprawy.

6. Przygotuj się na burzę

Nie rób sobie złudzeń: któregoś dnia przyjdzie burza.

Szczególnie wrażliwe na żywioły są monokultury (wieloletnia uprawa na tym samym obszarze roślin jednego gatunku bądź o podobnych wymaganiach glebowych).

Różnicuj swoje uprawy. Zainwestuj czas i energię na kilku frontach równocześnie. Rób zapasy podczas „lat tłustych”, by stawić czoła „latom chudym”.

Jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego, możesz być pewien: dasz radę.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

********************

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma również wpływ na powstawanie cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak odpowiednią dietą i innymi naturalnymi sposobami skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.

Aby zyskać więcej informacji, wejdź na tę stronę.

********************

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

„Zielona rodzina”: Jak przygotować się do ekologicznej zmiany?

Jak chronić środowisko naturalne przy obecnym stylu życia? Słyszymy, że dzieci na całym świecie mobilizują się do... czytaj więcej

Tańczyć, by żyć

Taniec to naturalna potrzeba człowieka, tak samo jak woda i jedzenie. Kiedy spotyka Cię wielka radość, serce wydaje się rosnąć, jakby... czytaj więcej

Odzyskaj swój wewnętrzny spokój

W odpowiedzi na zaniżanie własnej wartości W moim newsletterze na temat depresji, naciskałem na konieczność: „Higieny życia... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.