×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Magnez, niedoceniany przez medycynę

Opublikowano dnia: 2015-10-20

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, z pomocą przychodzi przede wszystkim odpowiednie odżywianie.

W żywności, w przyprawach (o ile nie są przetworzone przemysłowo) istnieje niezliczona ilość naturalnych składników o właściwościach przeciwnowotworowych. Dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta, złożona z produktów naturalnych i zdrowych.

Przeciwnowotworowe właściwości mają: kwasy omega-3, witamina D, antyoksydanty, izoflawony, czosnek, kurkuma, czarny pieprz, kawa, małe owoce czerwone i czarne, orzechy (włoskie, brazylijskie), niektóre grzyby (shiitake, maitake, wrośniak różnobarwny, rozszczepka pospolita).

Warto również pamiętać, że  częścią diety przeciwnowotworowej może być tak zwyczajny składnik mineralny, jakim jest... magnez.

Magnez znajdziesz w dużej ilości w:

 • zielonych warzywach,
 • awokado,
 • migdałach,
 • ziarnach sezamu,
 • pestkach dyni i słonecznika,
 • gorzkiej czekoladzie,
 • orzechach,
 • spirulinie (niebieska alga) i
 • gryce.

 

Magnez niedoceniany przez medycynę

Kiedy pozna się korzyści, które przynosi magnez, wydaje się bardzo dziwne, że tak mało się o nich mówi wśród lekarzy i w szpitalach.

Najchętniej przepisuje się go osobom przemęczonym, które mają skurcze i mrowienia, lub osobom, u których podejrzewa się niedobór magnezu. Ale to przecież tak, jakby witaminę C zarezerwować wyłącznie dla chorych na szkorbut, a wodę – wyłącznie dla tych, którzy umierają z pragnienia!

Magnez sprawia, że komórki mają więcej „paliwa”

Komórki nasycone magnezem, to komórki, które są zdolne wytworzyć maksymalną ilość paliwa komórkowego, czyli ATP (adenozynotrójfosforanu).

Są to komórki, które:

 • lepiej się skurczają i rozkurczają (dotyczy komórek mięśniowych);
 • wytwarzają więcej naturalnych substancji do obrony organizmu (dotyczy komórek układu odpornościowego);
 • lepiej przenoszą informacje (dotyczy komórek nerwowych, np. komórek mózgu);
 • lepiej regenerują uszkodzenia wynikające ze starzenia się, z zanieczyszczeń, utleniania itd.

Ale nie są to jedyne zalety magnezu.

Magnez chroni komórki

Magnez odgrywa istotną rolę w bardzo wielu funkcjach metabolizmu (czyli funkcjach niezbędnych do życia organizmu).

Wchodzi w skład 300 różnych enzymów w organizmie i może się przyłączać do 3751 różnych miejsc na białkach ludzkich. Białka enzymatyczne (enzymy) to cząsteczki, które uruchamiają wiele reakcji chemicznych. Z kolei białka budulcowe to „cegiełki” budujące Twoje mięśnie, skórę i narządy wewnętrzne.

Magnez odgrywa istotną rolę w procesie usuwania toksyn z organizmu, a więc chroni komórki przed uszkodzeniami wynikającymi z działania produktów chemicznych ze środowiska, przed metalami ciężkimi i innymi substancjami toksycznymi.

Magnez potrzebny jest do wytworzenia glutationu, najsilniejszego przeciwutleniacza produkowanego przez Twój organizm (znajduje się w wątrobie i jest niezwykle ważny w procesie detoksykacji).

Magnezu potrzebujemy także do regulacji poziomu cukru we krwi. Zmniejsza on ryzyko cukrzycy typu 2 (zwiększenie poziomu cukru we krwi na skutek obniżonej wrażliwości komórek na insulinę lub wyczerpania komórek trzustki odpowiadających za produkcję insuliny). Nieprawidłowa gospodarka glukozą oraz cukrzyca poważnie uszkadzają komórki i sprzyjają powstawaniu guzów nowotworowych.

Magnez zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Z uwagi na wspomniane działanie ochronne magnezu, nie jest zaskakującą informacja, iż osoby spożywające wystarczającą ilość magnezu wraz z pożywieniem rzadziej chorują na raka.

W badaniu opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition wykazano, że zwiększanie spożycia magnezu w pożywieniu o każde 100 mg obniża o 12% ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Nawiasem mówiąc, magnez pomaga na zaparcia, ponieważ ma działanie przeczyszczające. Piszę o tym, ponieważ wielu osobom zmagającym się z zaparciami może pomóc picie wody mineralnej bogatej w magnez.

Czy masz niedobory magnezu?

Magnez pochodzi z ziemi, a jak wiadomo intensyfikacja współczesnego rolnictwa powoduje wyczerpanie gleby.

Dlatego prawdopodobnie spożywasz żywność, która zawiera mniej magnezu niż 20 lat temu.

Badanie SUVIMAX przeprowadzone we Francji wykazało, że 77% kobiet oraz 75% mężczyzn spożywa mniejszą ilość magnezu niż zalecane spożycie tego składnika!

Jednak nawet dbając o dietę, niektóre osoby mają naturalną skłonność do niedoborów magnezu. Sprzyjają temu następujące czynniki:

 • chore nerki, gdyż powodują nadmierną utratę magnezu wraz z moczem;
 • cukrzyca, zwłaszcza jeśli nie jest właściwie leczona, ponieważ powoduje utratę magnezu z moczem;
 • wiek: ryzyko niedoboru magnezu jest wyższe u osób starszych, gdyż zmniejsza się wchłanianie w jelitach;
 • zażywanie leków moczopędnych, antybiotyków i niektórych leków przeciwnowotworowych;
 • podatność na stres, a także tężyczka utajona (spazmofilia): Aby pozbyć się hormonów stresu (m.in. kortyzolu i adrenaliny) obecnych we krwi w następstwie reakcji stresowej, organizm czerpie składniki mineralne z tkanek (z mięśni, kości), tym samym powodując utratę tych minerałów usuwanych z moczem. Spadek poziomu magnezu powoduje jeszcze większy wzrost napięcia nerwowego, ponieważ magnez jest niezbędny w regulowaniu napięcia nerwowego i rozluźniania mięśni. Powstaje więc błędne koło. Jeśli się go nie zatrzyma, może skończyć się depresją. Dlatego tak ważne jest właściwe odżywianie oraz suplementacja witamin i składników mineralnych, w tym spożywanie dużej ilości dobrze przyswajalnego magnezu.

Sprawdź, jaki masz poziom magnezu

Nie istnieją badania krwi, które byłyby w stanie zmierzyć rzeczywisty poziom magnezu w tkankach ciała.

We krwi znajduje się zaledwie 1% magnezu zawartego w organizmie. Informacja o tym, czy we krwi jest dużo więcej czy dużo mniej magnezu niż przeciętnie, w żaden sposób nie zdradza, jak dużo lub jak mało magnezu znajduje się w samych tkankach i komórkach Twojego ciała.

Bardziej miarodajne wyniki niż morfologia daje dobowa zbiórka moczu. Wyniki takiego badania należy zestawić z ewentualnymi objawami niedoboru magnezu, a są nimi m.in. skurcze, drganie powiek, arytmia serca, epilepsja, utrata apetytu, bóle głowy, mdłości, zmęczenie.

Nadmiar magnezu jest z łatwością usuwany wraz z moczem, dlatego bez obaw możesz rozpocząć suplementację, jeśli tylko zauważysz u siebie takie objawy niedoboru magnezu jak:

 • poranne zmęczenie,
 • często nagłe spadki energii,
 • nerwowość,
 • niepokój,
 • drganie powiek,
 • skurcze,
 • palpitacje,
 • zaburzenia snu,
 • większa podatność na infekcje.

Jednak zachowaj tu ostrożność. Z uwagi na to, że filtrowanie krwi i produkcja moczu jest zadaniem nerek, nie wolno zażywać magnezu w przypadku poważnej niewydolności nerek!

Jak szybko uzupełnić niedobór magnezu?

Na początku tekstu podałem listę produktów spożywczych bogatych w magnez, ponieważ należy zacząć właśnie od znacznego zwiększenia spożycia tego rodzaju żywności.

Picie wody mineralnej zawierającej dużo jonów magnezu nie jest idealnym rozwiązaniem. Mimo iż faktycznie są wody, które zawierają ich dużo, w Polsce zwłaszcza takie jak: Muszynianka (151 mg/l), Piwniczanka (21,8 mg/l ), Staropolanka 2000 (55,7 mg/l)1. Jednak jest to magnez w formie siarczanu magnezu (magnez nieorganiczny), który jest bardzo słabo się wchłania, a przez to wywołuje gazy, wzdęcia, a nawet biegunkę.

Lepiej przyswajalne są organiczne formy magnezu, w których magnez związany jest ze składnikiem „transportującym”, który pozwala przenikać przez ścianę jelita i ułatwia dostęp do komórek. Dlatego mówi się o nich, że mają wyższą „biodostępność”.

Najlepszą biodostępność wykazuje glukonian magnezu. Jednak bardzo dobrze przyswajalny, a przy tym nie wywołujący biegunki, jest jabłczan, cytrynian, glicerofosforan oraz l-treonian magnezu.

Jednak uwaga, te różne sole magnezu bardzo różnią się zawartością procentową jonów magnezu. Na przykład, w glukonianie to 5,4%, w glicerofosforanie 6,6%, a w cytrynianie 16,2%.

To, co ważne dla Ciebie, to dzienna dawka jonów magnezu:

 • u kobiet to 330 mg dziennie,
 • a u mężczyzn – 420 mg dziennie.

Dlatego należy odpowiednio obliczyć potrzebną ilość soli magnezu, aby uzyskać właściwą ilość magnezu.

Dlatego nie mówi się więcej o profilaktycznych i leczniczych właściwościach substancji naturalnych?

Przeprowadzono wiele badań dotyczących leczniczych i profilaktycznych właściwości produktów naturalnych, np. warzyw, przypraw, grzybów, alg, składników mineralnych, w tym magnezu. Osoby interesujące się tą tematyką, wiedzą o tych właściwościach od bardzo dawna.

A jednak takie informacje są zadziwiająco mało znane dla sporej części społeczeństwa. W porównaniu do informacji o lekach chemicznych, te są pomijane, żeby nie powiedzieć – ukrywane przed społeczeństwem.

Działania podejmowane przez przemysł farmaceutyczny sprawiają, że leki są wszechobecne. Widać je przy każdej większej ulicy, w każdej alejce handlowej, w każdej galerii handlowej. A przecież sprzedające się w coraz większej ilości pseudonaturalne produkty to w większości produkty marketingowe.

Apteki przekształcają się w autentyczne minisupermarkety (brakuje jeszcze tylko wózków sklepowych przy wejściu). Marketing widoczny jest w starannie dobranych opakowaniach, kształtach i kolorach całej masy słoiczków, tubek, pojemniczków z aerozolem, rozpylaczy i tym podobnych, mniej lub bardziej aromatyzowanych owocami, z wizerunkiem ud, brzuchów, piersi i pośladków, o zawsze idealnych kształtach, idealnie opalonych.

To wszystko sprawia, że gdy wejdziesz do apteki, nie wiesz, co masz wybrać i na co patrzeć (to zamierzony efekt).

Taką metodę wymyślili Amerykanie. Gdy klient wchodzi do sklepu, zanim dojdzie do miejsca, gdzie znajdują się potrzebne mu produkty (np. pieczywo, jajka czy warzywa), najpierw musi minąć półki uginające się od całej masy produktów, przyciągających marketingowo, o których wcześniej nawet nie myślał. Aż wreszcie, gdy znajdzie się przy kasie, która obowiązkowo „zasypana” jest cukierkami, gumami do żucia, bateriami i gadżetami w małych opakowaniach, czyli pozornie niedrogimi, to wystarczy sięgnąć ręką i dorzucić do koszyka… oraz do rachunku.

Cóż, poobserwuj uważnie i zobaczysz, że dokładnie ten sam mechanizm pojawia się już w naszych aptekach.

Zanim dojdziesz do okienka farmaceuty, musisz przejść obok coraz większych półek, na których piętrzą się kremy, smoczki, mleko dla dzieci, olejki do masażu, napoje energetyzujące, pastylki pobudzające, cukierki na gardło, wszystkie rzekomo „bez cukru” i rzekomo dobre dla zdrowia, ale opakowane w warstwy kartonów, plastików, aluminium i lakieru.

A na wszystkim sugestywne oznaczenia i oczywiście koniecznie oferty i okazje (minus 30%!, obniżka 50%!, przy zakupie dwóch – jeden gratis!), czyli tego rodzaju przynęty, które kiedyś stosowano wyłącznie w hipermarketach. Sprzedawcom zależy też na tym, aby poinformować Cię o najnowszym preparacie „pielęgnacyjnym”, gdyż bywa, że od takiej sprzedaży mają prowizję, o ile dasz się skusić.

Za to ani mru mru o skutkach ubocznych sprzedawanych leków. Sam musisz przeczytać na ulotce listę skutków niepożądanych, napisaną drobną czcionką i często w wielu językach. Oczywiście taka lektura jest już w domu, po odejściu od kasy.

To wszystko sprawia, że branża farmaceutyczna zgarnia ogromne pieniądze i bardzo szybko się „dywersyfikuje”. Jakby nie wystarczało to, co już zarabia na produktach farmaceutycznych (w 2013 roku obroty wynosiły 26,8 miliardów euro w samej tylko Francji)2.

To wyjaśnia także, dlaczego większość czytających te słowa osób wie, czym jest chemioterapia, leki chemiczne i zna okoliczne apteki, ale nie zna ogromnego świata suplementów diety i naturalnych produktów przeciwnowotworowych. A można je przecież kupić jednym kliknięciem w wiarygodnych sklepach internetowych, które dostarczają produkty w 48 godzin do domu. Obsługa pierwsza klasa.

Tematyka naturalnych terapii nie jest obiektem uwagi mediów, chyba że jako przedmiot krytyki oraz coś, przed czym należy ludzi ostrzec. Dla większości ludzi to świat tajemniczy, niepewny, wręcz mroczny, słowem, obszar pełen wszelkiego rodzaju zagrożeń!

To się powoli zmienia, wiem. Niewątpliwie zmienia się także dzięki Poczcie Zdrowia…

Ale, ile to wymaga pracy!

Na koniec, życzę Ci zdrowia! I nie zapomnij polecić znajomym, którzy nie czytają Poczty Zdrowia, aby zamówili magnez i preparat multiwitaminowy. To pomoże im zapobiegać zmęczeniu oraz  zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów. O ile odważą się na taki krok!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

Naturalnie Zdrowym Być jest niezależnym czasopismem o zdrowiu, które porusza wiele tematów medycznych, dokładnie i bezkompromisowo. W najnowszym wydaniu między innymi:

 • Szczepionka DTP: czy na pewno jest nieszkodliwa?
 • Leki IPP: czy zostaną wycofane ze sprzedaży?
 • Najnowsze informacje z zakresu naturalnych metod terapii
 • Ziemniakiwcale nie takie zdrowe, jak się nam wmawia!
 • Rak prostaty: nie poświęcaj się niepotrzebnie!
 • Koniec z zapaleniem ścięgien
 • Estragon smocze ziele i jego znakomite działanie rozkurczowe
 • Karmienie piersią: nie ma konieczności podawania dzieciom witaminy D 
 • Odkrycie przyczyny zaparć, której się nie spodziewano
 • Nareszcie konkluzja na temat skutków działania kawy 

a także

 • Ta metoda poprawia pamięć u studentów 
 • Spirulina skuteczna na cholesterol trójglicerydy 
 • Które kwasy omega-3 na stany zapalne? 
 • Przewlekły ból: niezażywanie niczego jest skuteczniejsze niż morfina lub kodeina!
 • Dwa razy słabsza łuszczyca, bez leków i bez suplementów diety

Aby dowiedzieć się więcej, jak zamówić swój egzemplarz miesięcznika Naturalnie Zdrowym Byćkliknij na ten link.


Źródła:

 1. Na podst. testu o wód mineralnych i źródlanych zrealizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; 2011.
 2. Analyse des ventes de médicaments en France en 2013; http://ansm.sante.fr/var/ansm_site/storage/original/application/3df7
  b99f8f4c9ee634a6a9b094624341.pdf

Komentarze

Ewa 2015-11-05 17:17
A jaka jest przyswajalność tlenku magnezu?
prawy wrzesniowy 2016-07-16 05:25
Wystarczajaco dobra. W zoladku od razu jest zeutralizowany kwasem solnym, wiec magnez znajduje sie w postaci jonow Mg2+. Wazne jest to, ze tlenek magnezu odkwasza (co jest pozadane przy raku) no i nie prowadzi do wydzielania dwutlenku wegla. Spozywajac np. duza ilosc sody oczyszczonej mozna rozsadzic zoladek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Preparaty multiwitaminowe podwyższają inteligencję

Zdaniem brytyjskich naukowców, codzienne zażywanie suplementów witaminowych może poprawić funkcje... czytaj więcej

Metody na nieżyt żołądkowo-jelitowy

Teraz, gdy przyszła fala zimna, bakterie ruszają do ataku. Szczególnie łatwo im przenosić się z jednej osoby na drugą w zamkniętych i... czytaj więcej

Co dzieje się w Twoim ciele przez 60 minut po wypiciu coli?

Słońce, upał, pragnienie... Bierzesz do ręki zimną aluminiową puszkę, pokrytą kropelkami wody. Podnosisz zawleczkę... Pssst!... co... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.