×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Medycyna anglosaska

Opublikowano dnia: 2019-08-09

U źródeł medycyny zachodniej

Opowiadałem już o Bald’s Leechbook, grymuarze z IX wieku opisującym tradycyjne receptury stosowane przez Anglów i Sasów.

Jedyny istniejący egzemplarz znajduje się w British Library w Londynie. „Leech” w staroangielskim oznacza lekarz, a Bald to prawdopodobnie nazwisko uczonego, który tę księgę napisał (Bald jak Theobald lub Archibald...).

W księdze znajdziemy informacje o operacji redukującej tzw. zajęczą wargę, o metodach „czystej” amputacji, a także o wielu lekarstwach, które dzisiaj dzięki badaniom naukowym przestają być tajemnicze.

Przykładowo, znajdziemy tam recepturę na balsam stosowany przy infekcjach oczu, który okazuje się działać na bakterie oporne na leczenie skuteczniej niż antybiotyki. Oto receptura:

Weź w równych ilościach pora i czosnek, utrzyj je, weź wino i żółć wołu, wszystko wymieszaj i włóż do mosiężnego naczynia. Pozostaw na dziewięć dni, przecedź przez ściereczkę, przełóż do rogu i w nocy nakładaj piórem.”

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham przetestowali tę recepturę i zastosowali ją przeciwko gronkowcowi złocistemu opornemu na metycylinę (MRSA). Preparat wyeliminował 90% bakterii [1].

Musimy wrócić do korzeni

Nasze społeczeństwo, zafascynowane wszelkiego rodzaju innowacjami technologicznymi, odwraca się od korzeni i wiedzy bazującej na doświadczeniu, jaką ludzkość zgromadziła przez tysiące lat.

Można to zrozumieć. Ale byłoby wielkim błędem, gdybyśmy dali się zaślepić i zapomnieli o skarbach, jakie odkryto w dawnych czasach.

Medycyny ludowe, tradycyjne, są coraz mniej znane. Tym bardziej, że większość lekarzy nie ma już dostępu do pradawnej wiedzy, choćby dlatego, że teksty napisano... po łacinie!

Kto z nas jeszcze czyta po łacinie?

„Jean-Marc, to zbyt elitarne”.

Być może.

Ale kiedy byłem mały, łaciny nie traktowano jako coś elitarnego. Korzystaliśmy z wielkiego słownika, który nazywaliśmy Gaffiot. Jego autor, Félix Gaffiot, był zupełnie normalnym Francuzem i był wychowany na wsi.

obrazek

Félix Gaffiot, autor słownika łacińskiego, nie należał do „elity”!

Ojciec był nauczycielem, a matka sekretarzem w merostwie. Dzięki stypendium samorządowemu uczył się w liceum w Pontarlier. Został nauczycielem w Pont-à-Mousson, potem uczył w Masywie Centralnym. Dzięki temu doświadczeniu nabytemu w terenie napisał słownik francusko-łaciński, który do dziś nie stracił na aktualności.

Jednak słownik Gaffiot mało kogo dziś już interesuje. Korzystało z niego kilka pokoleń uczniów, a wkrótce przypuszczalnie trafi do muzeum przedmiotów niepotrzebnych i zapomnianych.

Wraz z nim może zginąć klucz dostępu do olbrzymiego świata wiedzy. Podobnie jak tracimy tradycyjne metody leczenia, typu ziołolecznictwo oraz lokalne i ludowe medycyny.

Doświadczenie nabyte w terenie jest niezastąpione

Nie wydaje się jednak, aby ta utrata martwiła kogokolwiek w paryskich ministerstwach.

Doświadczenie nabyte w terenie jest uważane za jednostkowe, niemiarodajne i z naukowego punktu widzenia zasadniczo nic niewarte.

Tymczasem właśnie indywidualne, lokalne doświadczenia są niezastąpione. Na Międzynarodowym Kongresie Naturalnych Metod Leczenia w Marsylii przypominał o tym dr Laurent Schwartz, autor książki Cancer, un traitement simple et non toxique (z fr. Rak, proste i nietoksyczne leczenie – książka w języku francuskim):

Jako badacze, potrzebujemy informacji zwrotnych od pacjentów! - powiedział. „Potrafimy tworzyć równania i eksperymenty; to dla nas nie problem. Ale brakuje nam umiejętności komunikowania się z olbrzymią liczbą pacjentów rozproszonych po całym świecie, którzy widzą skuteczność lub nieskuteczność danego leczenia. Na całym świecie ludzie mają jakieś doświadczenia; ta wiedza ma decydujące znaczenie, aby pokonać raka i inne choroby, ale my nie mamy do niej dostępu.”

To prawda. I co gorsza, te bogate doświadczenia są zwalczane przez państwowe instytucje zdrowia publicznego!

Francja urzędników wyższego szczebla

Wysokiej rangi urzędnicy odruchowo chcą wszystko standaryzować. Wszystko musi być jak od linijki. Oni są podobno elitą kraju. Tyle tylko, że często rozumują jak adiutanci w koszarach, dla których ważne jest ustawienie równo w szeregu...

Taki system nie potrafi umiejętnie korzystać z osób utalentowanych, czasem nawet geniuszy, którzy pochodzą „z terenu”. Stamtąd wyszło wielu wspaniałych ludzi w naszym kraju, np. Félix Gaffiot czy Georges Pompidou, którego dziadek przecież był chłopem.

Lekarz „terenowy” przestaje być szanowany. Stopniowo pozbawia się go autonomii. Pewnego dnia stanie się już tylko trybikiem zależnym od decyzji władz. Dyplomy, cenniki, recepty, szczepienia i wszystko inne zostanie ustalone „odgórnie”. Lekarz przestanie mieć swobodę w leczeniu.

To samo dzieje się w rolnictwie

Tak się stało z rolnikami, którzy nie mają już swobody decydowania o uprawach, nasionach, nawozach, cenach, produkcji, maszynach rolniczych, a nawet częściach zamiennych, których muszą używać.

Co tu jest kluczem? Dramatyczne ujednolicanie, standaryzacja praktyk zarówno w medycynie, jak i w rolnictwie. To osłabia nas wszystkich.

Chcąc nas wszystkich upchnąć do tej samej formy, przekształcają nas w „monokulturę” istot ludzkich, które jedzą te same produkty i leczą się w ten sam sposób.

Wiemy jak kruchy jest ekosystem oparty na jednym gatunku. Wystarczy, że pojawi się wirus, bakteria lub grzyb, którego system nie przewidział... i zakażenie gotowe.

Naszą misją w Santé Nature Innovation / Poczcie Zdrowia jest ukazywanie różnorodnych metod leczenia, terapii, sposobów patrzenia. Jednak aby ta wiedza nie pozostała „książkowa”, potrzebujemy Ciebie Czytelniku i Ciebie Czytelniczko. Aby alternatywne medycyny nadal były stosowane w praktyce, jak najpowszechniej.

Pod tym względem jesteś nadzieją dla ludzkości, a nawet dla medycyny, mimo iż ta niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę. Ale zaufaj, pewnego dnia oni dostrzegą swój błąd, gdy staną przed nierozwiązywalnymi problemami.

I może się to wydarzyć szybciej niż nam się wydaje. A przede wszystkim szybciej, niż im się wydaje!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---OGŁOSZENIE---

 

Aby schudnąć i utrzymać wymarzoną wagę, nie potrzbujesz żadnej diety!

Rozwiązanie nosi nazwę Jak zdrowo stracić na wadze?

To kompleksowy program, dzięki któremu schudniesz bez uszczerbku na zdrowiu, a potem utrzymasz swoją wagę. I w rezultacie odzyskasz wigor, kondycję i przede wszystkim zdrowie – a przecież to jest główny cel.

To prosty do zastosowania, a jednocześnie skuteczny program, dzięki któremu:

 • Stracisz zbędne kilogramy w swoim własnym tempie
 • Przestaniesz się pocić przy najmniejszym wysiłku
 • Poczujesz się lekko i młodo, jak kiedyś
 • Z łatwością znajdziesz ubrania w swoim rozmiarze
 • i przestaniesz być więźniem swojego ciała

Nie obiecuję Ci, że stracisz 5 kg w 14 dni – to byłoby kłamstwo. Gwarantuję Ci za to, że nie będziesz musiał liczyć kalorii ani drastycznie ograniczać ilości spożywanego jedzenia.

A i tak schudniesz i to zdrowo. Bo odchudzanie i zdrowie są nierozłączne.

W ramach programu dostaniesz aż 18 książek w wersji elektronicznej, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy procesu odchudzania. Znajdziesz w nich także wskazówki, wiedzę i naukowe fakty, o których nikt nigdy wcześniej Ci nie powiedział. Ich znajomość jest kluczowa do osiągnięcia trwałych efektów odchudzania.

Tylko teraz możesz otrzymać kompleksowy program „Jak zdrowo stracić na wadze?” z ponad 50% zniżką!

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej

---

Źródła:

[1] https://mentalfloss.com/article/62658/medieval-medicine-could-help-fight-superbug-mrsa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Nietrzymanie moczu: stop poniżaniu

Strona internetowa WebMD to największa strona w Stanach Zjednoczonych poświęcona medycynie (konwencjonalnej). A ponieważ są najsilniejsi, nie... czytaj więcej

Dobre strony medycyny konwencjonalnej

Dziś będę źle mówił o medycynie naturalnej, za to dobrze o medycynie konwencjonalnej! W sumie nie tak źle o medycynie naturalnej, nie ma... czytaj więcej

Wygrać z upałem

Ludzkość zużywa mniej energii na ogrzanie się niż na schłodzenie (klimatyzacja). I nie będzie lepiej. W te wakacyjne dni upał może się... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.