×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Mój przepis na zupę pokrzywową

Opublikowano dnia: 2017-01-26

Artretyzm, prostata, kamica nerkowa, egzema, bóle głowy, wypadanie włosów, zapalenie dróg moczowych: pokrzywa to jedna z najskuteczniejszych roślin leczniczych i jeden z podstawowych składników wyposażenia domowej apteczki.

Tę tak znienawidzoną pokrzywę zalicza się do najskuteczniejszych roślin leczniczych.

Z moimi przyjaciółmi uprawiającymi przydomowe ogródki żartujemy sobie tak: gdybyśmy byli rozsądni, przestalibyśmy się martwić zasiewami, sadzonkami, szczepami i badaniami nad symbiozą roślin i owadów. Przekształcilibyśmy nasze warzywniki w pola pokrzywowe. A to wystarczyłoby do tego, by nas wyżywić, wyleczyć i ubrać!

Zwierzętom by się to podobało: wszystkim smakuje pokrzywa, od kur po motyle. Zdaniem szwajcarskiego księdza zielarza, Kuenzlego, znakomitego specjalisty w dziedzinie roślin, gdyby pokrzywa nie parzyła śmiałków pragnących ją wykorzystać, już dawno by wymarła, ponieważ i ludzie, i zwierzęta rzuciliby się na nią.

Pokrzywa wszystko ma dobre

Pokrzywa to jedna z tych roślin, z których da się wykorzystać dosłownie wszystko: korzeń, łodygę, liście, kwiaty i nasiona.

Pokrzywa to najlepszy przyjaciel człowieka! Choć trudno to pojąć społeczeństwu, które uczy swoje dzieci, jak tę roślinę rozpoznawać, jak na nią uważać i jej unikać.

Tymczasem jeszcze nie całkiem zginęła pamięć o zupie pokrzywowej.

Zupa pokrzywowa: prawdziwy klasyk kuchni natury

Wygląda na to, że jest bardzo elegancka, a nawet „na czasie”1.

Zacznę więc właśnie od niej, od zupy pokrzywowej, ponieważ to klasyk. Każdemu, kto twierdzi, że interesuje się medycyną naturalną i życiem zgodnie z naturą, niezręcznie byłoby jej nie znać.

Później podam także przepisy na sok z pokrzywy, na napar, na nalewkę, na niezastąpiony szampon pokrzywowy – wielką nadzieję osób łysych. To dzięki tym specyfikom osiągną wiele oczekiwanych efektów terapeutycznych.

Co roku, w kwietniu, w La Haye-de-Routot (Eure) w Normandii odbywa się również festiwal pokrzyw (pod nazwą Orties-Folies, dosł. pokrzywowe szaleństwa).

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Mój przepis na zupę pokrzywową

Należy zacząć od znalezienia odpowiednich pokrzyw. Najlepiej kilku metrów kwadratowych (idealnie byłoby przynajmniej 3 m2). Pokrzywy nie muszą być kwitnące. Pędy powinny być młode i delikatne, najlepiej zbierane na przełomie kwietnia i maja. Pokrzywy wypuszczają pędy dwukrotnie w ciągu roku, drugi raz jesienią, co oznacza, że możliwość taka pojawi się również w chłodniejszej porze roku.

Wybieraj pędy nie dłuższe niż 30–40 cm i urywaj 15 cm z górnej części.

Po uzbieraniu około 200 g umyj je dobrze pod silnym strumieniem wody i pokrój na grube kawałki. W pokrzywach kryje się mnóstwo owadów, dlatego mycie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku przepisów, w których pokrzywa serwowana jest na surowo.

Ale wróćmy do naszej zupy:

Podgrzej olej (np. kokosowy) w rondlu o pojemności 1,5 l. Wrzuć poszatkowaną cebulę i przez pięć minut duś na małym ogniu, często mieszając.

Następnie dodaj pokrojoną na grube kawałki pokrzywę oraz ewentualnie ziemniaki (dla zagęszczenia), jeśli zamierzasz zjeść całą ugotowaną zupę tego samego dnia (ziemniaki w zupie nie utrzymują długo swoich właściwości, nawet przechowywane w lodówce). Dodaj 1,5 l wody. Posól, doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj na małym ogniu przez 20 minut.

Po zdjęciu z ognia całość zblenduj, aby otrzymać krem. Spróbuj i ewentualnie dopraw solą lub pieprzem.

To bardzo smaczna potrawa: ugotowane pokrzywy przypominają w smaku szpinak. Ale jeśli interesuje Cię działanie pokrzyw na artretyzm, prostatę, egzemę, bóle głowy lub wypadanie włosów, skorzystaj raczej z przepisów na sok z pokrzyw i inne produkty.

Lecznicza pokrzywa

Pokrzywa jest przede wszystkim znana ze swojego korzystnego działania w przypadku problemów z prostatą, infekcjami dróg moczowych i reumatyzmu. A zatem od tych schorzeń zacznę:

Prostata: łagodna hipertrofia prostaty to rozrost – wraz z wiekiem – tego gruczołu, który znajduje się pod pęcherzem. Rozrost ten hamuje i blokuje przepływ moczu w moczowodach, które przechodzą przez prostatę.

To wywołuje bolesne objawy u mężczyzn, którzy nie są w stanie całkowicie opróżnić pęcherza, żyją więc w poczuciu ciągłego parcia na pęcherz.

Natomiast wiele badań wykazało skuteczność korzenia pokrzywy, a także mieszanki korzenia pokrzywy i karłatki niskiej (jeszcze jednej rośliny skutecznej w przypadku rozrostu prostaty) oraz mieszanki korzenia pokrzywy i pygeum, afrykańskiej rośliny o takich samych wskazaniach2.

We wszystkich przypadkach badania rozstrzygnęły sprawę. Także we wszystkich przypadkach, badania te miały skromny zasięg lub były prowadzone bez grupy placebo. Ograniczenia te, wynikające oczywiście z braku jakichkolwiek korzyści finansowych związanych z pokrzywą, rośliną niepodlegającą opatentowaniu, posłużyły jako wątpliwy pretekst podważenia wyników tych badań, i ogólnie, zignorowania ich przez praktyków medycyny konwencjonalnej.

Zaznaczam jednak, że w badaniach tych zarówno pokrzywa, jak i karłatka niska wykazały skuteczność równą konwencjonalnym lekom, jak finasteryd i tamsulosin.

Przypuszczenie, że to musi mieć jakiś związek z zadziwiającą ciszą w środowiskach medycznych na temat pokrzywy to nie paranoja.

Tak czy inaczej dobrze jest wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia, a także Niemiecka Komisja ds. Roślin Leczniczych (Komisja E) oraz Europejska Naukowa Spółdzielnia ds. Ziołolecznictwa (ESCOP) uznają korzystne działanie korzenia pokrzywy w radzeniu sobie z problemami moczowymi związanymi z rozrostem prostaty.

Przygotowanie jest bardzo proste:

  • 1,5 g suszonego korzenia pokrzywy zalej 150 ml zimnej wody i gotuj przez minutę,
  • następnie zdejmij z ognia i pozostaw na 10 min.

Pij po filiżance, 3 do 4 razy dziennie.

Możesz również przyjmować 240 mg pokrzywy i 320 mg karłatka pospolitego w postaci suplementu diety. Najbardziej znany jest niemiecki preparat wykorzystywany w badaniach. To Prostagutt Forte®, zwany także PRO 160/120® (nie mam z tego żadnej prowizji, zresztą tak samo jak w przypadku jakichkolwiek preparatów rekomendowanych w moich artykułach).

Artretyzm, reumatyzm: leczenie podstawowe, tradycyjnie stosowane zarówno u nas, jak i w medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycynie hinduskiej), polega po prostu na stosowaniu okładów ze świeżych liści pokrzywy (parzących) na bolesne miejsca. Liście nakłada się na 30 sekund, a następnie zdejmuje. Skuteczność tego potwierdzili w 2000 r. naukowcy brytyjscy3. Jest to kuracja dla śmiałków.

Uwaga: istnieje jeszcze bardziej wymagająca praktyka: lecznicze biczowanie się świeżą pokrzywą. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytności. Był również zalecany przez Nicholasa Culpepera, słynnego lekarza brytyjskiego z pierwszej połowy XVII w.

Bolesne miejsca plecy lub stawy biczuje się bukietem świeżych i parzących pokrzyw (typu drobna pokrzywa, Urticas rurens). Jasne, że nie jest to przyjemna kuracja, ale efekty są wymierne. Technikę tę stosuje się wszędzie na świecie, głównie w regionach o klimacie umiarkowanym – pokrzywy tropikalne parzą zbyt boleśnie. Skuteczność tej metody z naukowego punktu widzenia potwierdziło brytyjskie badanie kliniczne.

Dla większej skuteczności, okładanie się pokrzywami powinno trwać 30 sekund dziennie, przez 1–7 dni. Nie wolno go stosować u dzieci i kobiet w ciąży.

Portal internetowy Urticamania cytuje świadectwo (którego nie odnalazłem) podobno opublikowane przez amerykańską fundację na rzecz artretyzmu Arthritis today4, o problemach 55-letniego Jamesa:

„James, cierpiący na poważne dolegliwości bólowe w okolicach lędźwi i szyi, znał specjalistę medycyny naturalnej, który chciał na nim przeprowadzić doświadczenie z okładaniem się pokrzywami. James, który w ogóle nie wierzył w skuteczność leczenia roślinnego, przyjął to jako wyzwanie, licząc na udowodnienie przyjacielowi, jak bardzo się myli. Doświadczenie był niezmiernie bolesne, zwłaszcza w ciągu kilku minut po biczowaniu. Ale w pół godziny zaczerwienienia znikały, zaś przewlekły ból lędźwi kompletnie się ulotnił, tak jak bóle szyjne. Poprawa ta utrzymywała się przez tydzień, sprawiwszy, że James całkiem zapomniał o bolesności kuracji. Naukowe wyjaśnienie skuteczności tej metody byłoby związane z histaminą zawartą w parzących włoskach pokrzywy. Wywołuje ona uczucie pieczenia, ale także rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, co umożliwia lepsze ukrwienie i skuteczniejszą naprawę chorych obszarów5”.

Jest jednak i dobra wiadomość: niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że taki sam efekt można uzyskać, stosując zewnętrznie nalewkę pokrzywową (alkohol, którym zalano liście pokrzywy). Chore miejsca smaruj kilka razy dziennie spirytusem pokrzywowym (napowietrzne części pokrzywy, destylowane w 50% alkoholu) albo stosuj w postaci kompresów lub okładów.

Stany zapalne dróg moczowych, kamica nerkowa

Tu podstawą jest picie naparów z pokrzywy, soku pokrzywowego albo nalewki z pokrzywy (pokrzywa rozrzedzona wodą w stosunku 1:5).

Można także przyjmować wyciąg z suszonych liści i kwiatów pokrzywy w postaci suplementu diety, w kapsułkach lub tabletkach musujących: od 300 mg do 700 mg, 3 razy dziennie. Ważne jest, by dużo pić.

Świeży sok z tej rośliny, bardzo zagęszczony, pije się w małych ilościach: od 5 ml do 10 ml, 3 razy dziennie. Należy go przygotować w sokowirówce, a co ważne, ma bardzo ograniczoną trwałość – tylko kilka godzin. Czasem w sklepach ze zdrową żywnością można nabyć sok z pokrzyw o dłuższej trwałości.

Bóle głowy, egzema, porost włosów

Inne zastosowania pokrzywy, takie jak bóle głowy, egzema czy porost włosów, zawdzięczamy tradycji leczniczej i opowieściom uzdrowicieli.

Słynna austriacka zielarka, Maria Treben, autorka „Apteki Pana Boga”, jeden z najdłuższych rozdziałów poświęca pokrzywie, która należy do jej ulubionych roślin. Nie wspomina natomiast o zastosowaniu pokrzywy przy prostacie i ledwo porusza temat reumatyzmu.

Jej zdaniem, pokrzywa to przede wszystkim roślina o właściwościach oczyszczających, remineralizujących, o wysokiej zawartości żelaza, ułatwiająca walkę ze zmęczeniem, schorzeniami wątroby, zaburzeniami krążenia i innymi niezliczonymi dolegliwościami (guzy, skurcze, rwa kulszowa…).

Zaleca przeprowadzenie kuracji detoksykującej co roku wiosną, przez 4 tygodnie, poprzez picie naparów z pokrzyw. Napar z pokrzywy nie ma smaku, ja zalecam więc dodanie do niego kilku listków mięty lub rumianku.

Maria Treben opowiada taką wzruszającą historię:

„Pewnego dnia pojawił się u mnie szlochający mężczyzna. Trzy lata wcześniej zachorował na grypę. Od tamtego czasu, jego mocz miał barwę ciemnobrązową i cierpiał na koszmarne bóle głowy. Nic mu nie pomagało; ani tabletki, które mu przepisywano, ani zastrzyki (w ostatnim czasie podawane w okolicach głowy). Wręcz przeciwnie, bóle głowy się zaostrzyły, był bliski samobójstwa. Przywróciłam mu odwagę i zaleciłam świeżą pokrzywę. Miał wypić dziennie dwa i pół litra naparu z pokrzywy. Po czterech dniach, zadzwonił do mnie, mówiąc, że bóle głowy całkowicie ustąpiły. Jakiś czas później, jego żona potwierdziła, że czuje się lepiej niż przed zachorowaniem na grypę”6.

Jeśli chodzi o szampon pokrzywowy, wystarczy, że zalejesz garść suszonych liści pokrzywy 0,5 l wrzącej wody. Przykryj i zostaw na noc, a następnie odcedź. Następnie dodaj do tego 150 g mydła w płynie (mniej więcej tyle co słoik po musztardzie) i pół łyżeczki olejku migdałowego. Jeszcze lepiej, jeśli masz w domu olej arganowy lub z pestek moreli. Można również dodać około 50 kropli olejku lawendowego lub cedrowego z upraw ekologicznych. Wstrząśnij, wlej do butelki i opisz, co w nim przechowujesz7.

Pokrzywa słynie ze swoich właściwości przyśpieszania porostu włosów. Maria Treben twierdziła, że to jej zawdzięcza swoje mocne i pozbawione łupieżu włosy.

Zbieranie pokrzyw gołymi rękami

Po wysuszeniu albo zanurzeniu w ciepłej wodzie pokrzywa już nie parzy.

A mimo to, każdy wie, jak bolesny jest kontakt z jej liśćmi. Mówi się nawet, że są parzące; po łacinie jej nazwa brzmi Urtica.

Pokrzywa jest porośnięta krzemionkowymi włoskami, które pokrywają jej liście, łodygi, a nawet owoce.

Najdłuższe z tych włosków to prawdziwe strzykawki przebijające skórę. U ich podstawy znajduje się ampułka wypełniona toksycznymi związkami chemicznymi (histamina, acetylocholina, serotonina i kwas mrówkowy). Przy najmniejszym dotknięciu strzykawki przebijają skórę i wstrzykują toksyny, co powoduje pojawienie się pęcherzy i poczucie oparzenia.

Pokrzywa zwyczajna rosnąca w lesie parzy dużo mniej. Natomiast niektóre odmiany tropikalne parzą tak mocno, że ból może się utrzymywać przez kilka miesięcy.

Aby zrywać pokrzywę bez poparzenia się, najprościej jest założyć grube gumowe rękawice. Jeśli nie masz rękawic, złap łodygę pokrzywy u podstawy, tam, gdzie jest najmniej parzących włosków. Złamanie włóknistej łodygi, z wyjątkiem młodych wiosennych pokrzyw, niestety nie jest łatwe.

Możesz również ułożyć palce (kciuk i wskazujący) po dwóch stronach łodygi i przeciągać dłoń do góry, zaciskając. Ponieważ włoski pokrzywy wielkiej rosną w większości ukośnie i są skierowane w stronę wierzchołka rośliny, tym sposobem mniej się sparzysz. Ale metoda ta nie sprawdzi się w przypadku pokrzywy żegawki (Urtica urens), której włoski-strzykawki rosną we wszystkie strony.

W razie oparzenia, potrzyj poparzoną skórę zgniecionymi liśćmi pokrzywy, liśćmi szczawiu lub babki lancetowatej. Przyniesie to wyraźną ulgę, choć podrażnienie pozostanie.

Aby odkryć inne naturalne leki, które możesz przygotować w swoim ogrodzie lub na balkonie, kliknij tutaj.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) www.epicurien.be/blog/recettes/potages-soupes/veloutes/veloute-ortilles.asp

2) http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/Fiche.aspx

3) Randomized controlled trial of nettle sting for treatment of base-of-thumb pain.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10911825

4) Stinging Nettle.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10911825

5) Pokrzywy w medycynie ludowej na Litwie.

http://urticamania.over-blog.com/page/9

6) La Santé à la Pharmacie du Bon Dieu, page 90, Ennsthaler Steyr (Autriche).

7) Recette de Pierre Warren.

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ryba czy trucizna?

Nasze mamy i babcie zachęcały nas do jedzenia ryb, tłumacząc, że są zdrowe, bo zawierają dużo fosforu. Kiedyś sądzono, że to fosfor sprawia,... czytaj więcej

Doświadczasz kryzysu?

Jak się wydostać z tego "nieszczęścia naszego stulecia"? "Jest takie słowo, które należałoby wyrwać nam z głowy. Słyszysz... czytaj więcej

Olej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera

Twój mózg pochłania ogromne ilości energii. Jego najważniejszym paliwem jest glukoza (cukier). Bez paliwa komórki... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.