×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Multiwitaminowa nagonka

Opublikowano dnia: 2014-07-18

Wielu z Was pisze do mnie, że gdy tylko zaczyna mówić o witaminach i naturalnych suplementach diety, styka się z pobłażliwymi uśmiechami, drwiną, a czasem nawet pogardą.

Jeśli chodzi o lekarzy, coraz więcej otwiera się na naturalne metody, jednak pamiętajmy, że akurat oni muszą zachowywać ostrożność w tym zakresie. Wystarczą zbyt pochopne decyzje, aby od razu padały oskarżenia o sekciarskie metody lub szarlatanerię, jeśli tylko lekarze oddalą się od stricte klasycznej praktyki. W internecie można znaleźć niezliczoną liczbę blogów, forów i stron, na których ocenia się lekarzy. Aby utrzymać swoją karierę i dobre imię, lekarz po prostu nie może sobie pozwolić na ryzyko sporu. Ponieważ każde oskarżenie, nawet najbardziej niesłuszne, siłą rzeczy pozostawia ślady.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Co więc zrobić, aby lekarz pomógł Ci dobrze połączyć suplementy z dietą oraz ewentualnymi lekami, które Ci przepisuje?

Po pierwsze trzeba rozmawiać obiektywnie, bez nadmiernych emocji. Umieć odpowiadać spokojnie na zarzuty wobec naturalnych metod, podając sprawdzone argumenty (te znajdziesz w naszych publikacjach). To jedyny sposób na stopniową zmianę podejścia.

Poniżej podaję kilka najczęstszych zarzutów co do przyjmowania witamin i naturalnych suplementów, a także propozycje kontragrumentacji.

4 najczęstsze argumenty przeciw witaminom i suplementom diety

1. Nie ma dowodów naukowych

To najczęstszy zarzut. I najbardziej zadziwiający. Każdego roku publikowane są tysiące badań naukowych na temat oddziaływania składników odżywczych na organizm ludzki, zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorych.

Istnieje mnóstwo dobrze udokumentowanych podręczników, periodyków, czasopism naukowych i tysiące książek. Instytucje z zakresu zdrowia publicznego prowadzą ogromne bazy danych na temat składu każdego środka spożywczego, aby analizować, jak składniki odżywcze wpływają na zdrowie.

Na stronie Francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (ANSES) znajduje się informacja: Rola odżywiania w rozwoju lub w profilaktyce niektórych chorób, takich jak nowotwory, otyłość czy choroby układu krążenia, jest dziś naukowo udowodniona. Aby lepiej zapobiegać tym chorobom i poprawić stan zdrowia społeczeństwa, niezbędne jest dobrze wiedzieć, co się spożywa oraz jaki jest stan odżywienia organizmu1.

A więc nie tylko my o tym mówimy. Na szczęście!

2. Suplementy diety są niebezpieczne

Suplementy diety są wyjątkowo bezpieczne.

Są dużo bardziej bezpieczne niż jakikolwiek lek na receptę. Każdego roku tysiące Polaków umiera z powodu skutków ubocznych leków, mimo dokładnego stosowania się do zaleceń.

Ta liczba nie zawiera zgonów w wyniku wypadków (przypadkowe zażycie leków przez dzieci, błędy w dawkowaniu przez dorosłych, leki zanieczyszczone), ani też w wyniku samobójstw czy długoterminowego zażywania niektórych leków, które mogą przyspieszać zgon.

Dla porównania liczba osób, które umierają z powodów suplementów diety w ciągu roku, jest nieznaczna. Tak bardzo nieznaczna, że nawet nie jest prowadzona ewidencja tego typu przypadków. Prawdopodobnie zresztą dlatego, że przez większość lat i w większości krajów po prostu nie było żadnego zgonu z tego powodu.

Zewidencjonowane przypadki dotyczą przypadkowych zanieczyszczeń lub błędów w produkcji suplementu. Takie niebezpieczeństwo istnieje niestety w przypadku każdego produktu, również świeżego i jak najbardziej naturalnego.

Za to na próżno możesz szukać w rubrykach kroniki kryminalnej informacji o kimś, kto próbował popełnić samobójstwo, łykając witaminy...

Aczkolwiek, należy zwrócić szczególną uwagę na skład suplementów i ich jakość. Ze względu na to, że jest coraz większa konkurencja na rynku, producenci za wszelką cenę chcą zdobyć klientów sprytnymi chwytami marketingowymi. Radzę, aby sprawdzać suplementy (szczególnie ich skład) i kupować te najlepszej jakości z zaufanych źródeł.

3. Gdyby suplementy działały, lekarze by je przepisywali

A właśnie! Coraz więcej lekarzy przepisuje suplementy diety, a przynajmniej zaleca je swojej rodzinie i najbliższym...

Jak wspomniałem wyżej, pamiętajmy, że wiele osób czyha na to, co powiedzą lub zrobią lekarze, i jest w ciągłej gotowości, żeby oskarżyć ich o szarlatanerię.

Nie dziwi więc, że lekarze zachowują bardzo dużą ostrożność w tym zakresie.

Nie zapominajmy, że w czasie 6 lat podstawowego kształcenia lekarzy niewielka część zajęć poświęcona jest odżywianiu: głównie zapotrzebowaniu kalorycznemu oraz proporcji węglowodanów, tłuszczów i białek. Takie informacje mają ograniczone zastosowanie w późniejszej terapii chorych.

Nie uczy się wcale lub uczy bardzo mało na temat oddziaływania składników odżywczych. Zadaj pytanie lekarzowi, który właśnie ukończył wydział medyczny, co sądzi na temat tak powszechnych produktów jak omega-3, potas, witamina D czy probiotyki. Większość nie będzie wiedziała o nich zbyt dużo. I nie będzie to ich wina, bo nie tego uczono ich na zajęciach.

Trzeba też przyznać, że istnieje tak wiele naturalnych składników odżywczych, oddziałujących dobroczynnie na różne funkcje organizmu, że potrzeba by było wielu lat, aby posiąść taką wiedzę.

Dodajmy do tego fakt, że na witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, rośliny i inne produkty, które można znaleźć w naturze, nie można otrzymać patentu. Oznacza to, że firmy farmaceutyczne nie mogą mieć wyłączności na nie, która pozwoliłaby im ustalać ceny według własnych kryteriów. Dlatego nie inwestują w nakłanianie lekarzy do zalecania tych produktów. W przeciwieństwie do leków, do których przekonuje wielu konsultantów medycznych za pomocą różnych metod.

To, że lekarze zwykle nie przepisują suplementów diety, nie ma nic wspólnego ze skutecznością tych produktów. Za to ma wiele wspólnego ze sposobem, w jaki są kształceni lekarze i w jakie regulacje prawne są uwikłani.

4. Zbilansowane odżywianie pokrywa pełne zapotrzebowanie na witaminy

Osoby, które uparcie chcą Ci tłumaczyć, że zbilansowana dieta pokrywa całe zapotrzebowanie na witaminy, to te same osoby, które wszędzie promują przekaz zachęcający ludzi do „jedzenia 5 porcji owoców i warzyw dziennie” oraz zniechęcający do jedzenia zbyt tłusto, zbyt słono i zbyt słodko. Jednocześnie są to te same osoby, które narzekają, że zbyt mało ludzi stosuje się do ich zaleceń i że jest coraz więcej chorób wynikających ze stylu życia. Stąd należy zwiększyć wydatki na promocję zdrowia.

Wszystkie badania pokazują, że u większości ludzi z krajów rozwiniętych brakuje jednego lub więcej podstawowych składników odżywczych. Dzisiejsze pożywienie nie zawiera już tylu wartościowych substancji co jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Winne temu są przemysłowe metody upraw, wszędzie stosowana chemia, zatrucie środowiska. Zażywanie codziennie suplementu multiwitaminowego zapewni Ci lepsze zdrowie i ochroni przed ryzykiem niedoborów odżywczych. Poza tym, właściwie dobrane suplementy diety pomagają w konkretnych problemach zdrowotnych, jeśli tylko dawka nie jest zbyt mała.

Podsumowując, nie trać nadziei. Z pozytywnym nastawieniem masz więcej szans spotkać lekarza, który zrozumie Twoje podejście, a może nawet się z nim zgodzi. Możesz z nim porozmawiać, aby włączyć witaminy i suplementy do swojej diety. Na pewno Ci to nie zaszkodzi.

Na zdrowie!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródło:

1. http://www.anses.fr/fr/content/les-%C3%A9tudes-individuelles-nationales-des-consommations-alimentaires-inca

Komentarze

Marzena Sowińska 2014-07-18 17:38
Witam. Niektórzy twierdzą, że bierze na przykład wapno czy magnez i itd. i nic mu nie pomaga, suplement nie działa, ale z mojego doświadczenia wynika, że nie wszystkie suplementy pomagają. Najważniejszym czynnikiem jest przyswajalność, w stanie koloidalnym mają największą przyswajalność, ewentualnie tak jak sól oceaniczna , w proszku do rozpuszczenia w wodzie, to akurat magnez. Jeżeli na przykład minerały wydobywane ze złóż kamiennych mają przyswajalność 80,60 lub 40 %, to zależy od naszego wieku, to dawka musi być zwiększona, etykieta swoje, a my musimy swoje. Na przykład Q10 w formie stałej jest przyswajalne w 10%, w płynnej w 60 %, to już wiadomo, że musimy zwiększyć dobową dawkę. Takie dawki jakie proponują nam na etykiecie są błędne tym bardziej, że przyswajalność jest różna w zależności od dolegliwości jak również od naszego wieku. Była zima, chciałam kupić w Aptece witaminę D3, wielkie zdziwienie było, że szukam przynajmniej 5000 jednostek i o czym tu mówić ?, nie tylko lekarze cierpią na brak wiedzy, ale i aptekarze. Na witaminy z apteki należy uważać, bo można się zatruć , są nawet zgony po przedawkowaniu, o tym mówili na Sympozjum, najlepsze jest zielsko witaminowe , dobrze, że nadszedł czas, moda na surówki z różnym zielskiem, ale musi być przez nas zrobione , bo przynajmniej jest bez dodatków smakowych. Smacznego i Pozdrawiam marzenabiomag@op.pl jak masz problem, napisz, odpowiem.
ju 2014-07-19 15:48
Mam pytanie odnośnie tego stwierdzenia z artykułu: "Dla porównania liczba osób, które umierają z powodów suplementów diety w ciągu roku, jest nieznaczna. Tak bardzo nieznaczna, że nawet nie jest prowadzona ewidencja tego typu przypadków.' Skąd w takim razie wiadomo że liczba zgonów jest nieznaczna skoro nie jest prowadzona żadna ewidencja?
Andrzej Kwiatkowski 2014-08-13 09:41
Za wolno idzie uświadomiene sobie przez zwłaszcza lekarzy, tego że leki bez suplementów diety słabo działają, lub w ogóle. Kiedy doczekam się, że w szpitalach i nie tylko będzie powszechne stosowanie syplementów diety mające na celu stałe uzupełnianie braków żywieniowych. I jeszcze jedno, we krwi to nie to samo co w tkance organizmu. Krew w pewnych granicach jest w równowadze (skład), a tkaki z braku składników odżywczych przechodzą w stan nawet anabiozy, aby przetrwasć i wtym czasie nie pełnią swoich funkcji, bo nie są wstanie.
Damofka 2014-08-31 22:22
Apropo licznych badań nad substancjami -- ok, wierze, a nawet wiem że one są.Przecież nikt nie zaprzecza doskonałym właściwością omega -3, luteiny, lecytyny, itp....Tylko problem jest w tym, że nie ma badań konkretnych produktów. Tran za 6zł???? No coż....Ale nawet za 30zł. Czy na prawdę tam jest tran? Ja pracując w aptece tego nie wiem. Mogą tam włożyć wszystko, i nikt tego nie będzie weryfikował. Prosto się rejestruje, nie ma wymagań, nikt tego konkretnego suplemnetu firmy X, czy Y nie bada na określonej ilości osób.
Damofka 2014-08-31 22:26
Jakie to jest zaufane źródło suplementów. Chcę wiedzieć, ponieważ ja osobiście polecam na wyczucie suplementy, nie wiem jaka to jest zaufana. Czym się kierować, aby upatrzeć sobie zaufaną firmę?
Damofka 2014-08-31 22:36
Zgadzam się co do zalecanych dawek opisanych na suplementach, ale szczerze mówiąc wielkie oczy bym również zrobiła, jakby ktoś chciał ode mnie 5000 wit D w suplemencie, też bym zrobiła wielkie oczy. Po pierwsze maxymalna zarejestrowana dawka bez recepty to jest 2000 jednostek w kapsułce, a po drugie musiałabym być pewna, że taka ilość jest mi potrzebna, a ta pewność musiała by być w postaci badania labolatoryjnego. Więc dziwi mnie fakt, łatwego rzucania hasła jakim jest "brak" wiedzy lekarzy czy aptekarzy. Które zielska dostarczą 5 tys jednostek witaminy D? chce wiedzieć, z własnej ciekawości. Tak duże dawki są na receptę!!!!!! Proszę o logikę w myśleniu!!
Maria 2014-10-16 11:22
Jaki kompleks witamin jest najlepszy/najmniej szkodliwy? Proszę o podanie nazwy i firmy. Z góry bardzo dziękuję.
Toniu (@Toniu21) 2015-09-23 18:46
Liczą się tylko naturalne suplementy i najlepiej przyswajalne. SPrawdziłęm przez 3 lata ponad 40 różnych produktów wielu firm i zauwazyłem ,ze tylko jednej sie wyróżniają Najskuteczniejsze na swiecie suplementy diety, kosmetyki oraz zamienniki posiłków o smaku czekolady, kokosu czy innych, którymi można zastąpić nawet 4 posiłki dziennie przez 2 tygodnie, a na zawsze można zastąpić nimi 2 posiłki dziennie. Produkty są wchłaniające się w blisko 100% w kilka minut ( także witaminy tłuszczowe ). Odczuwalne działanie jest już po 10 minutach, co wręcz szokuje nawet Stron Manów W Polsce :) *** i zamienniki posiłków: *** Produkty te mają akredytację MKOL a ich technologia niedawno zostałą zgłosozna do Nagrody Nobla
andamika 2016-04-10 11:42
najlepsze to ********* od lat 30 ubiegłego wieku są produkowane ,mają wiele patentów ,produkcja jest ściśle kontrolowana od nasiona do zbioru ,a dowodem jest to iż z ********* współpracuje wiele znanych sportowców i klubów a są to AC Milan ,Asafa Powell , Ronaldinho,i wiele wiele innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Rak: znaczenie walki ze stanem zapalnym

Już od XIX. wieku wiadomo, że każdemu nowotworowi towarzyszy stan zapalny. Ale dopiero niedawno zauważono, że stan ten nie jest następstwem... czytaj więcej

Dziwna gula w dole brzucha

Marie nie jest w ciąży, ale: od kilku tygodni odczuwa w dole brzucha dziwną gulę. Wie, że coś się dzieje, ale nie ma odwagi umówić się... czytaj więcej

Roślina ta walczy z chorobą zwyrodnieniową stawów, bólami głowy i problemami z prostatą

Austriacka zielarka, Maria Treben, autorka bestsellerowej „Apteki Pana Boga” cały rozdział swojej książki poświęciła pokrzywie1. To... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.