×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Na zakupach uważaj na te sztuczki producentów produktów spożywczych

Opublikowano dnia: 2015-04-03

Czy zauważyłeś, do jakich nadużyć i sztuczek uciekają się niektórzy sprzedawcy i producenci produktów spożywczych?

Warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza teraz, w ferworze dużych świątecznych zakupów.

A sądząc po tym, co zgłaszają mi moi Czytelnicy, lista przekrętów jest długa…

 

Niektórzy producenci:

 • zmniejszają rozmiar produktów przy jednoczesnym utrzymaniu ceny,
 • dobre składniki zastępują składnikami niższej jakości,
 • wykorzystują zaufanie klienta, aby go oszukać na cenie (tzw. „opakowania rodzinne” są czasami droższe niż suma pojedynczych produktów).

Jeden z Czytelników sygnalizował mi, że niektóre supermarkety „opóźniają” aktualizowanie cen na półce i w kasie. Różnica między tymi cenami to dla nich zysk na marży.

Lista „najpiękniejszych” oszustw

 • „Tuzin” jaj.

Już nie liczy się po 12, ale tylko po 10 jaj. Dodatkową niedogodnością jest to, że produkty sprzedawane po 12 sztuk można dzielić na dwa, na trzy, na cztery i na sześć. Za to „dziesiątki” są dzielone tylko na dwa.

 • Sery kozie z mleka... krowiego.

Zawsze należy czytać etykietę na kozich serach. Wiele z nich wytwarza się z mleka krowiego aromatyzowanego kozim. I nie jest to wyraźnie wskazane na opakowaniu.

 • Lody sprzedawane w litrach.  

Producenci lodów napowietrzają do maksimum lody kremowe, aby były bardziej puszyste. Dodane powietrze znacznie zmniejsza wagę 1 litra lodów. Litr lodów ważył kiedyś 1 kg. Obecnie często zdarza się, że waży nie więcej niż 700 g.

 • Opakowanie 1 kg makaronu bywa czasem droższe niż dwa opakowania 500 g.
 • Niektóre batony czekoladowe zmniejszyły się, ale wielkość opakowania pozostała taka sama…a także ich cena! To dodatkowy powód, aby nie kupować już żadnego z tych niezdrowych produktów.
 • Zmniejszone zostały także opakowania niektórych przypraw – zależnie od wielkości nawet do 8%.
 • A plastry wędlin w opakowaniach niedługo będą tak cienkie jak pergamin.

I jeszcze specjalne „wyróżnienia” dla:

Żałosnego przypadku miętowych czekoladek znanej marki.

Kiedyś każdy pojedynczy listek czekolady był tej samej wielkości co jednostkowe opakowanie. Jeden ze spostrzegawczych Czytelników zauważył, że Małe górne wycięcie na jednostkowym opakowaniu służyło temu, aby można było z łatwością chwycić małą tabliczkę czekolady z miętowym nadzieniem. Obecnie opakowanie zostało takie samo, ale każdy może sprawdzić, że wycięcie w opakowaniu do niczego nie służy, ponieważ czekoladki się zmniejszyły. Tak na oko jakieś 25-30%. Sięgając przez to wycięcie, już nie można wydostać listka czekolady, bo jest zbyt mały!

Tarta wiśniowa z plastiku

Pozostając przy temacie okropności sprzedawanych w dużych sklepach, bardzo zainteresował mnie artykuł polecony przez naszego Czytelnika. Zawiera listę chemicznych produktów używanych do produkcji tarty wiśniowej sprzedawanej w supermarkecie. Lista zawiera produkty używane w procesie od uprawy wiśni do produkcji w zakładzie produkcyjnym. Fragment poniżej:

W produkcji wiśni zastosowano od 10 do 40 zabiegów z użyciem pestycydów, w zależności od roku. Wiśnie są odbarwiane dwutlenkiem siarki, a jednolitą barwę uzyskują po zastosowaniu kwasu karminowego lub erytrozyny.

Zanurza się je w solance zawierającej siarczan glinu, a na koniec dodaje się substancję konserwującą, np. sorbinian potasu (E202). Pokrywa się je cukrem z buraków, które otrzymały w trakcie uprawy solidną porcję nawozów i pestycydów. Sok z buraków został wcześniej poddany procesowi defekacji z użyciem wapna i dwutlenku siarki oraz odbarwiony z użyciem sulfoksylanu sodu.

W dalszym procesie cukier zostaje rafinowany z użyciem norytu i alkoholu izopropylowego, a następnie rozjaśniony barwnikiem arachinonowym. Wiśnie po tych zabiegach są zupełnie pozbawione smaku, dlatego konieczne jest dodanie sztucznego aromatu spożywczego. Ten aromat jest syntetycznym odtworzeniem smaku i zapachu z użyciem sztucznych związków chemicznych - pochodnych ropy naftowej.

Sztuczny aromat wiśni składa się z następujących związków chemicznych: octan etylu, acetylometylokarbinol, maślan izoamylu, kapronian etylu, kaprylan izoamylu, kaprynian etylu, maślan terpinylu, geraniol, maślan geranylu, acetylooctan etylu, heptanian etylu, aldehyd benzoesowy, aldehyd p-tolilowy.

3 rady, jak przetrwać w supermarkecie

 1. Sprawdzaj cenę za kilogram: opakowania dają nieskończenie wiele możliwości kamuflażu.
 2. Jedz produkty jak najmniej przetworzone: przy jednym prostym składniku nie da się tak oszukać jak przy produkcie przetworzonym, upieczonym, pokrojonym, w sosie, utwardzonym, sproszkowanym czy pasteryzowanym.
 3. Więcej niż trzy składniki na etykiecie to ryzyko. Im mniej różnych składników, tym bardziej możesz zaufać temu, co jesz. Przykładem jest sok pomarańczowy. Jeśli widzisz napis „sok pomarańczowy na bazie koncentratu”, to znaczy że użyto tego, co zostało z przecieru z pomarańczy i wymieszano z wodą i cukrem (tak jest, dodają cukier). Za to napis „100% czystego soku” jest gwarancją napoju bez dodatku cukrów (nie ciesz się zbyt bardzo, ponieważ soki owocowe w dużych ilościach nie są zdrowe, z uwagi za zbyt wysoką zawartość cukru).

W każdym razie, życzę Ci udanych zakupów!

A jeśli miałbyś ochotę podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi Czytelnikami lub przestrzec ich przed pułapkami zakupowymi, zostaw swój komentarz pod tym artykułem, klikając tutaj.

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych i miłych spotkań w rodzinnym gronie przy świątecznym stole,

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Komentarze

Halina 2015-04-03 06:23
jak mam czytać na opakowaniu puszki z firmy ******* =Kajmak-składniki=olej kokosowy i/lub palmowy.Wiem,że palmowy jest rakotwórczy,ale zastanawia mnie fakt-lub
Genek 2015-04-03 12:48
Za każdym razem będąc w markcie tym "dobrym" znalazłem oszustwo na cenie w promocji. Zacząłem, więc jeździć do innych marketów, aby sprawdzić czy też tak robią. Okazało się, że te praktyki były we wszystkich sprawdzonych przeze mnie 9 różnych marketach. Sprawdzałem systematycznie przez 3 lata. Teraz nie jeżdżę do marketów, a jeśli to nie po produkty żywnościowe. Podam tu jeden przykład z promocji w markecie. Dobry syrop malinowy znanej "dobrej" firmy, stał na półce razem z innymi. Identyczne butelki, etykiety a jeden kosztował 5,89 zł, a drugi 4,39 zł. Zapytałem kierowniczki, pokazując butelki, czym się różnią? Odpowiedziała niczym. Ja na to, że ceną. Dopatrzyłem się, że była rożnica w kodzie 4 ostatnich cyfer. Tego oczywiście klient nie zauważy i wierząc, że kupuje po 4,39 zł w promocji, faktycznie płaci przy kasie po 5,89 zł. Na półce stoją razem, a cena tłustym drukiem Promocja 4,39 zł, więc wszystko jest proste. Tłumaczyli się jak to zgłosiłem, że to klienci poprzestawiali. W następne dni sprawdzałem i nadal tak było na półkach. Podobnie było z innymi produktami i w innych marketach. Znajomym powiedziałem, że mogę się założyć o wysoką stawkę, że zawsze znajdę jakieś oszustwo w markecie i to nadal podtrzymuję. Nie podaję nazw produktów, ani marketów ponieważ nie jestem uprawniony.
Rycho 2015-04-03 13:26
Wspaniałe artykuły,jedne już zakupiłem,czekam na artykuły o leczeniu cukrzycy,zwyrodnień kręgosłupa itp...
panda 2015-04-03 16:54
Kupilam niedawno w lidlu herbate wisniowa ale ani smak ani sklad nie przypominal wisni jak oni to robia ze skorki pomaranczy I suszonych moreli? Wniosek Ie Wszystko zloto co sie swieci
Ewcia Matras 2015-04-03 22:43
No proszę, każdy produkt trzeba oglądać ze wszystkich stron, ważyć i mierzyć. Czego to się nie robi, żeby zarobić jak najwięcej...
Fela 2015-04-04 13:54
Nie wiem dlaczego myślący ludzie w ogóle robią zakupy w supermarketach. Ja nie kupuję tam NIC i nie chodzę głodna. Jak można kupować w miejscu, gdzie wszystko jest sztuczne, konserwowane i pakowane? Gdzie zatrudnia się ludzi na zasadach niewolniczych, płaci im się grosze, odmawia się wszelkich praw, w tym podstawowych praw człowieka. I na koniec odprowadza się calutki zysk za granicę nie płacąc w Polsce ani grosza podatku, gdzie każdy mini- czy mikroprzedsiębiorca jest ścigany jak przestępca przez wszelkie zusy i skarbówki bo pomylił się o 20 groszy przy rozliczaniu pita albo nie zdołał zapłacić zusu, bo mu nie starczyło pieniędzy. Nie wspieram zagranicznych cwaniaków, kupuję w osiedlowym warzywniaku i nie muszę się martwić o to, czy moje jedzenie jest plastikowe albo sprzed tygodnia. Mam blisko i codziennie kupuję świeże warzywa, nie muszę jeździć na drugi koniec miasta po konserwowane zakupy na cały tydzień.
Marzena Sowińska 2015-04-04 15:45
Witam. Ja w sklepach kupuje tak dużo, że producenci już dawno poszliby z torbami. Na Święta kupuję majonez kielecki. W ciągu roku kupuję musztardę, ale rzadko, sporadycznie , może raz na kwartał serek biały, śmietanę i zawsze czytam co tam dodano. A, dzisiaj nie miałam silnej woli i kupiłam śmietanowca, makowca, ale dwa razy do roku nie zaszkodzi. Zdrowia życzę i rozsądku w codziennych zakupach.
elf 2015-04-04 18:39
„100% czystego soku” jest gwarancją napoju bez dodatku cukrów, ale na 100% w opakowaniu nie 100% czystego soku. Przeprowadzone w USA badania wykazały, że nawet soki najlepszych firm nie zawierają 100% soku w opakowaniu. Najlepsze wyniki jakie uzyskano, to 70%. W firmach produkujących soki tańsze ilość soku może nie przekraczać 50%. Reszta to woda i barwniki. Napoje "sokopodobne" zawierają nie więcej niż 10% soku. W Polsce zapewne jest tak samo. Jedynym gwarantem wypicia prawdziwego soku z owoców (bez koncentratów, barwników i poprawiaczy smaku) jest kupienie sobie sokowirówki i produkowanie soku w domu, tuz przed planowanym posiłkiem (albo zjedzenie owocu na surowo). Wówczas, gdy się rozcieńcza sok wodą, wiadomo, że dodało się wyłącznie wody i nie płaci się za nią dodatkowo. Wszelkiej maści oszustwa producentów stały się "etyką" karmienia konsumentów. I nikt nie ma sobie tego za złe. ______________ Tekst pochodzi ze strony http://www.pocztazdrowia.pl/na-zakupach-uwazaj-na-te-sztuczki-producentow-produktow-spozywczych/#comments © Poczta Zdrowia sp. z o.o.Napis na sokach 100% soku może i oznacza brak
Joanna 2015-04-07 14:33
Dlatego nie kupuję w supermarketach, tylko na targu... i zawsze czytam etykiety..
WesołySzczepan 2015-04-08 11:18
DLACZEGO SOKI BEZCUKROWE SĄ BARDZIEJ SŁODKIE, NIŻ CUKROWANE? ZAUWAŻYLIŚCIE?
Ewa Belicki 2015-04-08 14:45
Batony mają opakowania takie same lecz nieco nadmuchane,jak dobrze pomacamy po dwóch stronach to sporo brakuje .
Henryk 2015-04-16 15:22
"Starsi i mądrzejsi" wiedzą jak zrobić dobry geszeft. Oczywiście kosztem goja. Proszę zauważyć jeszcze jedną rzecz - najważniejszą. Wraz z pojawieniem się tych chemicznych paśników, ilość zapadających na wszelkie nowotwory wzrosła kilkadziesiąt razy. Ale, kto by się nad tym zastanawiał. Głupi ludek kupi wszystko, byleby było tanie i w promocji. Zobaczcie jak wygląda amerykańskie społeczeństwo. Wyglądem przypominają monstra, a nie normalnie zbudowanego człowieka. A zgadnijcie gdzie dokonują zakupów. Właśnie w identycznych paśnikach, z tą tylko różnicą, że pod inną nazwą szyldu. A polski rolnik bieduje, bo nie może sprzedać tego co wyprodukował, a jest to póki co, najlepsza żywność w Europie. I doskonale wiem co mówię, bo miałem okazję skonfrontować polską żywność z tzw. zachodnią. Ale cóż, dla gawiedzi są najważniejsze kolorowe opakowania i promocje.
talleyrand 2015-05-23 22:39
Witam. Autor pisząc o wędlinach w co raz cieńszych plastrach chyba nie ogarnia systemu zakupów. Jak kupuję np. 100 g. kaszany to kupuję 100 g. kaszany. A nie 2,5 plasterka lub 24 plasterki. Problem typu: co jest cięższe 1 kg pierza czy 1 kg żelaza.
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz 2015-11-10 17:15
"oczywiście kosztem goja" do czego Waść pijesz?
ADam 2016-07-16 22:42
10 są też podzielne na 5 ;) Wyjdzie na głowę tyle samo co przy tuzinie na 6 :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Lekarze nigdy nie chorują?

Dlaczego lekarze są odporni na choroby? Angielskie badanie opublikowane w maju 2018 roku w „British Medical Journal” wskazuje, że... czytaj więcej

Preparaty multiwitaminowe podwyższają inteligencję

Zdaniem brytyjskich naukowców, codzienne zażywanie suplementów witaminowych może poprawić funkcje... czytaj więcej

Banany: dobre czy nie?

Zjedz banana, zawiera dużo magnezu – mówiła moja mama. Potem przeczytałem wiele informacji ostrzegających przed bananami: są... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.