×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Najgorszy skutek uboczny paracetamolu

Opublikowano dnia: 2016-12-22

W świecie medycznym zagrzmiało.

Badanie przeprowadzone w Oksfordzie1, które ukazało się w czasopiśmie Social Cognitive and Affective Neuroscience, wykazało, że paracetamol, uśmierzający ból, dramatycznie obniża także zdolność do rozumienia i współodczuwania cierpienia innych!

Kiedy się przez chwilę nad tym zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego:

Obwody nerwowe w organizmie (w tym też w mózgu) odpowiedzialne za odczuwanie bólu fizycznego to – w przeważającej części – te same połączenia nerwowe, które się aktywują, kiedy widzisz, jak ktoś inny cierpi, jest torturowany czy przytrzaśnie sobie palce w drzwiach.

Jeśli zablokuje się jedne, to inne też zostaną zablokowane.

To tylko jeden ze skutków ubocznych paracetamolu, inne znasz dobrze: to zagrożenie dla wątroby.

Paracetamol może niszczyć komórki wątroby. Przypadki takie zdarzają się nawet bez przedawkowania, przy normalnych dawkach, według badania opublikowanego 23 listopada 2011 r. w British Journal of Clinical Pharmacology.

Oczywiście, zagrożenie wzrasta po przekroczeniu zalecanej dawki. Jeśli stosujesz więcej niż 4 tabletki 1 g dziennie przez 7 dni, wkraczasz do strefy niebezpiecznej, w której grozi Ci śmierć z powodu piorunującego zapalenia wątroby (inaczej: ostrej niewydolności wątroby – przyśpieszone i całkowite zniszczenie Twojej wątroby).

Dlatego właśnie trzeba się strzec tego lekarstwa, choć uważa się je za „nieszkodliwe”.

Możliwe skutki w relacjach międzyludzkich i w życiu płciowym

Polacy kupują rocznie co najmniej 2 miliardy tabletek przeciwbólowych2!

W Stanach Zjednoczonych co czwarta osoba zażywa paracetamol raz w tygodniu3.

Przy tej powszechności stosowania, można założyć, że paracetamol na ogromną skalę wpływa na relacje międzyludzkie w krajach rozwiniętych.

Wyobraź sobie na przykład, że pokłóciłeś się z żoną…

Mówisz lub robisz rzeczy przyprawiające ją o cierpienie, o płacz.

Zazwyczaj szybko następuje moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że ją ranisz, że musisz przestać i przeprosić.

Ale wziąłeś paracetamol, bo bolała Cię głowa lub stawy.

Niepostrzeżenie lekarstwo to w pewnym stopniu blokuje Twoją zdolność współczucia. Lekceważysz przygnębienie żony. Nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo Twoje czyny lub słowa ją ranią. Uważasz, że nie ma za co przepraszać i że nawet nie trzeba zmieniać zachowania.

I tak właśnie, zamiast być ludzkim i ratować ją, a także wasz związek (czyli siebie), ignorujesz wysyłane sygnały i pozwalasz konfliktowi narastać.

To się powtarza w czasie, więc cegiełka po cegiełce niszczysz relację zaufania, przyjaźni i miłości, którą zbudowaliście.

Dramatyczna reakcja łańcuchowa

Wspomniałem o problemach małżeńskich.

Ale oczywiście to samo może się dziać w relacji pomiędzy przełożonym a podwładnym, między rodzeństwem, sąsiadami lub przyjaciółmi.

To samo może się zadziać na poziomie społeczeństwa, kiedy zbyt wiele osób wybierze gorsze rozwiązanie, ponieważ lekceważą cierpienie, które sprawiają w swoim otoczeniu.

Dziennikarz Alexandre Imbert upatruje nawet w środkach przeciwbólowych możliwe wytłumaczenie apatii i rezygnacji wobec strasznych zamachów następujących jedne po drugich:

„Oburzenie słychać zewsząd (zwłaszcza rano), ale już nam nie zależy. Zapanowała rezygnacja lub raczej strategia samozachowawcza. Wydarzenia takie mijamy jak żebraka na ulicy, udając, że nie widzimy…”4.

Jak to się stało?

Już od 150 lat nasza cywilizacja produkuje leki przeciwbólowe na skalę przemysłową.

W przeważającej części przemysł farmaceutyczny w krajach niemieckojęzycznych zawdzięcza swoją pozycję aspirynie (Bayer), opiatom (morfina), a dziś całej gamie środków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen) oraz NLPZ (niesteroidowym lekom przeciwzapalnym, jak Diclofenac).

Wszystkie te preparaty mają za zadanie zablokować fizyczny ból.

Fotografia niewielkiej części przemysłowej instalacji w Bazylei nad Renem

Nasze apteki są praktycznie pełne tysięcy różnokolorowych buteleczek, które mają uśmierzać ból. Obecnie istnieje już ponad 60 różnych receptur na bazie paracetamolu.

Regały apteczne są wypełnione kolorowymi opakowaniami.

Paracetamol to jeden z niewielu leków dostępnych bez ograniczeń w samolotach, a nawet w szkołach. W szpitalach jego spożycie jest niewyobrażalnie duże, prawie regularnie dodaje się go do kroplówek.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Uśmierzenie bólu to w gruncie rzeczy odwieczne marzenie człowieka. Leki, które mogą w tym pomóc, postrzegano więc na początku jako ogromny skok naprzód dla całej ludzkości.

Problem: nie da się uśmierzyć własnego bólu, nie tłumiąc przy okazji najcenniejszego skarbu ludzkości, któremu zawdzięczamy przetrwanie: współczucia.

Wymyślając i rozpowszechniając te leki na skalę światową, bezwiednie i nic nie podejrzewając zaatakowaliśmy najbardziej ludzkie uczucie, najbardziej potrzebne, przynoszące najwięcej dobra.

Rozwiązanie

Na szczęście, wystarczy (prawie) o tym wiedzieć.

Następnym razem, kiedy zażyjesz lekarstwo przeciwbólowe, pamiętaj, że Twoje uczucia, a zatem prawdopodobnie także Twoje zachowanie, ulegną zmianie. Że istnieje niebezpieczeństwo, że na pewien czas staniesz się nieczuły, niesprawiedliwy albo wręcz bezlitosny wobec otoczenia. Że to może ranić Twoich bliskich, a nawet Ciebie samego.

Zostaw te leki na okazje, kiedy będą one konieczne.

Nie stosuj ich tylko dla wygody.

I gdy tylko to możliwe, wybieraj naturalne sposoby uśmierzania bólu (rośliny, balsamy), niegroźne dla Ciebie i Twojego funkcjonowania. Opowiadamy o nich praktycznie we wszystkich publikacjach. Wykorzystaj to!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) http://scan.oxfordjournals.org/content/early/2016/05/02/scan.nsw057
2) http://wyborcza.pl/1,75400,13249330,Lykamy_dwa_miliardy_
tabletek_przeciwbolowych.html
3) http://scan.oxfordjournals.org/content/early/2016/05/02/scan.nsw057
4) http://www.alternativesante.fr/

---

Komentarze

Marek Nowacki 2016-12-22 02:52
Tak, zdecydowanie zgadzam się z tą tezą,

pójdę nawet dalej twierdząc, że ten cały

"system" został stworzony, aby na nas

zarabiać!

Bo wmawia się nam, że musimy korzystać

z tych "chemicznych dobrodziejstw medycyny"

i niestety zanim się zorientujemy, to już

bierzemy w tym "systemie" udział.Dlatego bardzo się cieszę, że udało mi

się już z tego wyrwać i uniezależniłem

się wraz z rodziną i naszymi zwierzętami

od tego dzięki pewnemu specyfikowi, który

nie tylko ratuje zdrowie, ale również i życie

nawet w przypadkach kiedy medycyna

konwencjonalna mówi ..."niestety, to wszystko

co mogliśmy zrobić"...Bliżej to opisałem na jednym ze swoich blogów

(...)

Zapraszam do lektury, bo jest już mnóstwo

dowodów na to, że możemy się uniezależnić

od systemu, który serwuje nam nasze rzekome

Państwo!

I to niestety bez względu na to, który rząd jest

u władzy.Pozdrawiam

Marek Nowacki
Adam 2016-12-22 16:54
Od jakiegoś czasu używam PAIN PEN-a ("pióra przeciwbólowego") - wynalazku Irańczyka Mehrana Keshe. Rewelacyjny! Przyłożenie go na chwilę do bolącego miejsca albo do mięśnia podlegającego skurczowi w nocy uspokaja ból i skurcz. Koszt zakupu z przesyłką ok. 300 zł, ale warto! Nie ma żadnego zasilania, jest to - że tak określę - promieniowanie plazmy. Działa na 3 cm w głąb ciała.
Krzysztof 2016-12-22 19:06
Reklamy wmawiają nam, że wystarczy coś kupić, i od razu będzie lepiej. Ja uważam, że organizm sam jest najlepszym lekarzem, medycyana powinna jedynie przywrócić zachwianą równowagę. Jak w 1984 r. miałem zapaść u dentysty po zaaplikowaniu znieczulenia, robię wszystko (także borowanie, leczenie kanałowe zębów, szlifowanie zębów pod korony) bez znieczulenia. Po prostu koncentruję się mentalnie na zabiegu, staram się zrozumieć każdą czynność dentysty w przekonaniu, że on to robi, aby mi pomóc. To działa. Z innymi sprawami jest podobnie. Wiara przenosi góry...
Czytelnik 2016-12-22 21:47
"Paracetamol może niszczyć komórki wątroby. Przypadki takie zdarzają się nawet bez przedawkowania, przy normalnych dawkach, według badania opublikowanego 23 listopada 2011 r. w British Journal of Clinical Pharmacology."W jaki sposób to badanie odnosi się do uszkodzenia wątroby przy normalnych dawkach? W badaniu jest mowa o osobach z uszkodzoną wątrobą, które w małym stopniu, ale jednak przedawkowały paracetamol; przyjęły więcej niż 4g dziennie.

Pada tam nawet stwierdzenie "staggered overdose" - przedawkowanie rozłożone w czasie.

Link do opracowania o badaniu: http://www.nhs.uk/news/2011/11november/pages/staggered-overdose-paracetamol-research.aspx
Ewa Anna 2017-01-01 22:25
Od wielu lat radzę sobie z bólem stawów biodrowych, kolan i stóp poprzez smarowanie ich olejkiem lawendowym i eukaliptusowym (obydwa nierafinowane z pierwszego tłoczenia), preparatami zawierającymi hakorośl, żelem końskim rozgrzewającym i chłodzącym.

Stosuję je wymiennie, a nie jednocześnie.

1-2 kropelki olejku eukaliptusowego wmasowuję w część lędźwiową kręgosłupa.

Wszystkie te środki uwolniły mnie kilka lat temu od bólu. A stosuję je regularnie codziennie rano bezpośrednio po myciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Witamina C leczy tę śmiertelną chorobę

Witamina C może zwalczać posocznicę i zatrucie krwi To są informacje, których nie znajdziesz w mediach. Sepsa, zwana czasami posocznicą,... czytaj więcej

Pozbądź się bólów głowy dzięki temu olejkowi eterycznemu

Olejek eteryczny pozyskiwany z mięty pieprzowej jest jednym ze skarbów aromaterapii. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, ponieważ... czytaj więcej

Niebezpieczeństwo czyha w szpitalu!

W maju 2013 roku prasę obiegła informacja o stanie zagrożenia życia dwóch pacjentów szpitala w Lille zarażonych nowym szczepem... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.