×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Pobierz bezpłatnie raport

„Bóle głowy – jak leczyć, jak zapobiegać”

Pomóż sobie i bliskim, dowiedz się:

 • jakie są rodzaje bólów głowy?
 • co robić, kiedy ból nie ustępuje?
 • jaki jest wpływ odżywiania na ból głowy?
 • jakie są przyczyny środowiskowe wywołujace ból?
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera (więcej)

x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Opublikowano dnia: 2016-12-22

Najgorszy skutek uboczny paracetamolu

W świecie medycznym zagrzmiało.

Badanie przeprowadzone w Oksfordzie1, które ukazało się w czasopiśmie Social Cognitive and Affective Neuroscience, wykazało, że paracetamol, uśmierzający ból, dramatycznie obniża także zdolność do rozumienia i współodczuwania cierpienia innych!

Kiedy się przez chwilę nad tym zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego:

Obwody nerwowe w organizmie (w tym też w mózgu) odpowiedzialne za odczuwanie bólu fizycznego to – w przeważającej części – te same połączenia nerwowe, które się aktywują, kiedy widzisz, jak ktoś inny cierpi, jest torturowany czy przytrzaśnie sobie palce w drzwiach.

Jeśli zablokuje się jedne, to inne też zostaną zablokowane.

To tylko jeden ze skutków ubocznych paracetamolu, inne znasz dobrze: to zagrożenie dla wątroby.

Paracetamol może niszczyć komórki wątroby. Przypadki takie zdarzają się nawet bez przedawkowania, przy normalnych dawkach, według badania opublikowanego 23 listopada 2011 r. w British Journal of Clinical Pharmacology.

Oczywiście, zagrożenie wzrasta po przekroczeniu zalecanej dawki. Jeśli stosujesz więcej niż 4 tabletki 1 g dziennie przez 7 dni, wkraczasz do strefy niebezpiecznej, w której grozi Ci śmierć z powodu piorunującego zapalenia wątroby (inaczej: ostrej niewydolności wątroby – przyśpieszone i całkowite zniszczenie Twojej wątroby).

Dlatego właśnie trzeba się strzec tego lekarstwa, choć uważa się je za „nieszkodliwe”.

Możliwe skutki w relacjach międzyludzkich i w życiu płciowym

Polacy kupują rocznie co najmniej 2 miliardy tabletek przeciwbólowych2!

W Stanach Zjednoczonych co czwarta osoba zażywa paracetamol raz w tygodniu3.

Przy tej powszechności stosowania, można założyć, że paracetamol na ogromną skalę wpływa na relacje międzyludzkie w krajach rozwiniętych.

Wyobraź sobie na przykład, że pokłóciłeś się z żoną…

Mówisz lub robisz rzeczy przyprawiające ją o cierpienie, o płacz.

Zazwyczaj szybko następuje moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że ją ranisz, że musisz przestać i przeprosić.

Ale wziąłeś paracetamol, bo bolała Cię głowa lub stawy.

Niepostrzeżenie lekarstwo to w pewnym stopniu blokuje Twoją zdolność współczucia. Lekceważysz przygnębienie żony. Nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo Twoje czyny lub słowa ją ranią. Uważasz, że nie ma za co przepraszać i że nawet nie trzeba zmieniać zachowania.

I tak właśnie, zamiast być ludzkim i ratować ją, a także wasz związek (czyli siebie), ignorujesz wysyłane sygnały i pozwalasz konfliktowi narastać.

To się powtarza w czasie, więc cegiełka po cegiełce niszczysz relację zaufania, przyjaźni i miłości, którą zbudowaliście.

Dramatyczna reakcja łańcuchowa

Wspomniałem o problemach małżeńskich.

Ale oczywiście to samo może się dziać w relacji pomiędzy przełożonym a podwładnym, między rodzeństwem, sąsiadami lub przyjaciółmi.

To samo może się zadziać na poziomie społeczeństwa, kiedy zbyt wiele osób wybierze gorsze rozwiązanie, ponieważ lekceważą cierpienie, które sprawiają w swoim otoczeniu.

Dziennikarz Alexandre Imbert upatruje nawet w środkach przeciwbólowych możliwe wytłumaczenie apatii i rezygnacji wobec strasznych zamachów następujących jedne po drugich:

„Oburzenie słychać zewsząd (zwłaszcza rano), ale już nam nie zależy. Zapanowała rezygnacja lub raczej strategia samozachowawcza. Wydarzenia takie mijamy jak żebraka na ulicy, udając, że nie widzimy…”4.

Jak to się stało?

Już od 150 lat nasza cywilizacja produkuje leki przeciwbólowe na skalę przemysłową.

W przeważającej części przemysł farmaceutyczny w krajach niemieckojęzycznych zawdzięcza swoją pozycję aspirynie (Bayer), opiatom (morfina), a dziś całej gamie środków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen) oraz NLPZ (niesteroidowym lekom przeciwzapalnym, jak Diclofenac).

Wszystkie te preparaty mają za zadanie zablokować fizyczny ból.

Fotografia niewielkiej części przemysłowej instalacji w Bazylei nad Renem

Nasze apteki są praktycznie pełne tysięcy różnokolorowych buteleczek, które mają uśmierzać ból. Obecnie istnieje już ponad 60 różnych receptur na bazie paracetamolu.

Regały apteczne są wypełnione kolorowymi opakowaniami.

Paracetamol to jeden z niewielu leków dostępnych bez ograniczeń w samolotach, a nawet w szkołach. W szpitalach jego spożycie jest niewyobrażalnie duże, prawie regularnie dodaje się go do kroplówek.

********************

Cukrzyca typu 2. Czy nadal nieuleczalna?

Jeszcze do niedawna z cukrzycą typu 2 trzeba było żyć. Codziennie, aż do ostatniego dnia życia, trzeba było brać leki, co nie było pozbawione ryzyka!

Badaczom z Uniwersytetu w Newcastle w Anglii niedawno udało się zrealizować złożoną wcześniej obietnicę. Wyleczyli trzynaście osób z cukrzycy typu 2.

Z nowego numeru miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być dowiesz się, w jaki sposób uzyskano te nadzwyczajne wyniki, oraz jak Ty możesz zapobiec cukrzycy lub ją wyleczyć naturalnymi terapiami.

Uwaga: Jeśli zaprenumerujesz miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być do niedzieli 25 grudnia, otrzymasz aż 3 wyjątkowe prezenty: rabat na zakup prenumeratę; dwa e-booki: Rak – wszystkie naturalne rozwiązania oraz Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

Jest to propozycja ograniczona czasowo (obowiązuje tylko do 25 grudnia br., do godziny 23:59), więc najlepiej skorzystaj z niej już teraz

********************

Uśmierzenie bólu to w gruncie rzeczy odwieczne marzenie człowieka. Leki, które mogą w tym pomóc, postrzegano więc na początku jako ogromny skok naprzód dla całej ludzkości.

Problem: nie da się uśmierzyć własnego bólu, nie tłumiąc przy okazji najcenniejszego skarbu ludzkości, któremu zawdzięczamy przetrwanie: współczucia.

Wymyślając i rozpowszechniając te leki na skalę światową, bezwiednie i nic nie podejrzewając zaatakowaliśmy najbardziej ludzkie uczucie, najbardziej potrzebne, przynoszące najwięcej dobra.

Rozwiązanie

Na szczęście, wystarczy (prawie) o tym wiedzieć.

Następnym razem, kiedy zażyjesz lekarstwo przeciwbólowe, pamiętaj, że Twoje uczucia, a zatem prawdopodobnie także Twoje zachowanie, ulegną zmianie. Że istnieje niebezpieczeństwo, że na pewien czas staniesz się nieczuły, niesprawiedliwy albo wręcz bezlitosny wobec otoczenia. Że to może ranić Twoich bliskich, a nawet Ciebie samego.

Zostaw te leki na okazje, kiedy będą one konieczne.

Nie stosuj ich tylko dla wygody.

I gdy tylko to możliwe, wybieraj naturalne sposoby uśmierzania bólu (rośliny, balsamy), niegroźne dla Ciebie i Twojego funkcjonowania. Opowiadamy o nich praktycznie we wszystkich publikacjach. Wykorzystaj to!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli chcesz podzielić się z innymi Czytelnikami Poczty Zdrowia, jakie są Twoje natuaralne sposoby na uśmierzanie bólu, dodaj swój komentarz na naszej stronie pod tym artykułem.

------------------------

Naturalnie Zdrowym Być jest niezależnym czasopismem o zdrowiu, które porusza wiele tematów medycznych, dokładnie i bezkompromisowo. W najnowszym wydaniu między innymi:

 • Tarczyca: dlaczego jesteś niewłaściwie leczony?
 • Najnowsze informacje z zakres naturalnych metod terapii
 • Cukrzyca typu 2: Nie każdy zdobędzie się na tyle odwagi, aby ją wyleczyć
 • Leczenie żołądka może prowadzić do otyłości

Aby zamówić swój egzemplarz miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być w specjalnej ofercie powitalnej dla nowych prenumeratorów, ważnej tylko do 25 grudnia br., do godziny 23:59, kliknij na ten link.

------------------------

Już wkrótce:

 • Twój żołądek mówi zgadze „stop”
 • Ampelopsis veitchii na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk
 • Aromaterapia: Pocić się spokojnie?
 • Czy olejków eterycznych należy się obawiać?
 • Krwawnica pospolita, naturalny sposób na biegunkę
 • Moje roślinne kosmetyki: Zrób własną wodę perfumowaną do ciała
 • Na białe plamy na skórze pomoże pewien olej roślinny
 • Umyj podłogę, nie zatruwając organizmu

Te i wiele innych porad, jak zastosować rośliny w leczeniu wielu dolegliwości i dbaniu o siebie, znajdziesz już wkrótce w najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie.

Aby zaprenumerować lub sprawdzić warunki prenumeraty, kliknij tutaj

------------------------

Źródła:

1) http://scan.oxfordjournals.org/content/early/2016/05/02/scan.nsw057
2) http://wyborcza.pl/1,75400,13249330,Lykamy_dwa_miliardy_
tabletek_przeciwbolowych.html
3) http://scan.oxfordjournals.org/content/early/2016/05/02/scan.nsw057
4) http://www.alternativesante.fr/

---

Komentarze

Marek Nowacki 2016-12-22 02:52
Tak, zdecydowanie zgadzam się z tą tezą,

pójdę nawet dalej twierdząc, że ten cały

"system" został stworzony, aby na nas

zarabiać!

Bo wmawia się nam, że musimy korzystać

z tych "chemicznych dobrodziejstw medycyny"

i niestety zanim się zorientujemy, to już

bierzemy w tym "systemie" udział.Dlatego bardzo się cieszę, że udało mi

się już z tego wyrwać i uniezależniłem

się wraz z rodziną i naszymi zwierzętami

od tego dzięki pewnemu specyfikowi, który

nie tylko ratuje zdrowie, ale również i życie

nawet w przypadkach kiedy medycyna

konwencjonalna mówi ..."niestety, to wszystko

co mogliśmy zrobić"...Bliżej to opisałem na jednym ze swoich blogów

(...)

Zapraszam do lektury, bo jest już mnóstwo

dowodów na to, że możemy się uniezależnić

od systemu, który serwuje nam nasze rzekome

Państwo!

I to niestety bez względu na to, który rząd jest

u władzy.Pozdrawiam

Marek Nowacki
Adam 2016-12-22 16:54
Od jakiegoś czasu używam PAIN PEN-a ("pióra przeciwbólowego") - wynalazku Irańczyka Mehrana Keshe. Rewelacyjny! Przyłożenie go na chwilę do bolącego miejsca albo do mięśnia podlegającego skurczowi w nocy uspokaja ból i skurcz. Koszt zakupu z przesyłką ok. 300 zł, ale warto! Nie ma żadnego zasilania, jest to - że tak określę - promieniowanie plazmy. Działa na 3 cm w głąb ciała.
Krzysztof 2016-12-22 19:06
Reklamy wmawiają nam, że wystarczy coś kupić, i od razu będzie lepiej. Ja uważam, że organizm sam jest najlepszym lekarzem, medycyana powinna jedynie przywrócić zachwianą równowagę. Jak w 1984 r. miałem zapaść u dentysty po zaaplikowaniu znieczulenia, robię wszystko (także borowanie, leczenie kanałowe zębów, szlifowanie zębów pod korony) bez znieczulenia. Po prostu koncentruję się mentalnie na zabiegu, staram się zrozumieć każdą czynność dentysty w przekonaniu, że on to robi, aby mi pomóc. To działa. Z innymi sprawami jest podobnie. Wiara przenosi góry...
Czytelnik 2016-12-22 21:47
"Paracetamol może niszczyć komórki wątroby. Przypadki takie zdarzają się nawet bez przedawkowania, przy normalnych dawkach, według badania opublikowanego 23 listopada 2011 r. w British Journal of Clinical Pharmacology."W jaki sposób to badanie odnosi się do uszkodzenia wątroby przy normalnych dawkach? W badaniu jest mowa o osobach z uszkodzoną wątrobą, które w małym stopniu, ale jednak przedawkowały paracetamol; przyjęły więcej niż 4g dziennie.

Pada tam nawet stwierdzenie "staggered overdose" - przedawkowanie rozłożone w czasie.

Link do opracowania o badaniu: http://www.nhs.uk/news/2011/11november/pages/staggered-overdose-paracetamol-research.aspx
Ewa Anna 2017-01-01 22:25
Od wielu lat radzę sobie z bólem stawów biodrowych, kolan i stóp poprzez smarowanie ich olejkiem lawendowym i eukaliptusowym (obydwa nierafinowane z pierwszego tłoczenia), preparatami zawierającymi hakorośl, żelem końskim rozgrzewającym i chłodzącym.

Stosuję je wymiennie, a nie jednocześnie.

1-2 kropelki olejku eukaliptusowego wmasowuję w część lędźwiową kręgosłupa.

Wszystkie te środki uwolniły mnie kilka lat temu od bólu. A stosuję je regularnie codziennie rano bezpośrednio po myciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Sen – dobry dla urody

Szwedzcy naukowcy potwierdzili, że istnieje związek pomiędzy jakością i długością snu, a naszym wyglądem zewnętrznym. Po zakończeniu... czytaj więcej

Nadciśnienie: broń się przed cichym zabójcą

Kiedy lekarz powie Ci, że masz nadciśnienie tętnicze, oznacza to, że zauważył, że obieg krwi w Twoich tętnicach jest... czytaj więcej

Jedzenie ostu? Cóż to za pomysł?

Osły i lamy mają zadziwiającą zdolność jedzenia ostu, a co więcej wręcz delektowania się nim! Wyobraź sobie tysiące malutkich... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Akceptuję regulamin, politykę prywatności i politykę plików cookies (więcej)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz na otrzymywanie powiadomień e-mail (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.