×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Najlepszy sport

Opublikowano dnia: 2015-07-28

Zeszłego lata wynajęliśmy z Valérie domek pasterski w Alpach, tuż przy szlaku turystycznym.

Już o godzinie 7 rano pojawiali się pierwsi rowerzyści: najnowszy model „górala”, wielokolorowy strój do jazdy, kask i obowiązkowe profilowane okulary przeciwsłoneczne – w takim rynsztunku rzucali się na podbój szczytów z obłędną energią.

Po godzinie lub dwóch patrzyliśmy, jak zjeżdżają z pełną prędkością. W tym też czasie pojawiały się, również bardzo liczne, grupy trailersów, czyli biegaczy górskich, w większości wyposażonych w elektroniczne zegarki bardzo precyzyjnie wyliczających różnicę poziomów.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Dopiero w połowie przedpołudnia przybywali piechurzy, często w niewielkich grupkach. Zazwyczaj byli to weseli emeryci, z kijkami w dłoni, czasem w towarzystwie wnuka lub wnuków.

Trzeba to sobie jasno powiedzieć, że najwyraźniej zwykła piesza turystyka traci na popularności wśród młodego pokolenia, a szkoda.

Piesze wędrówki zaczęto traktować jako sport lub rekreację dopiero w XIX w. Wcześniej chodziło się tylko z konieczności, do pracy lub w celu podróży. Obecnie poważną konkurencją dla marszu jest bieganie i jazda rowerem, które wymagają więcej energii, a więc pozwalają się szybciej zmęczyć.

Ale marsz jest przecież sam w sobie sportem. W dodatku ma tyle zalet, że można go uznać za jeden z najlepszych sportów, jakie istnieją.

Sport kompletny

Marsz to sport kompletny, który opiera się na mechanizmie podwójnego wahadła (nóg i rąk).

Marsz odbywa się w następującym cyklu:

 • Z pozycji stojącej ciało pochyla się do przodu, co wywołuje ruch upadania, który kontrujesz, wyrzucając jedną nogę do przodu. Miednica zostaje wówczas naturalnie poddana rotacji, gdyż druga noga jest wtedy dla tego ruchu punktem podparcia.
 • Aby przeciwdziałać tej rotacji, ramiona wykonują ruch przeciwny do ruchu nóg, co pozwala miednicy pozostać w tej samej osi i utrzymać kierunek marszu (na wprost).
 • Następnie, aby skontrować upadek, podczas trwania marszu, nogę pozostałą z tyłu wyrzucasz do przodu, wykorzystując energię potencjalną, podczas gdy ramiona wykonują ruch przeciwny, także wykorzystując tę energię.

Cykl rozpoczyna się na nowo i marsz kończy się dopiero wyprostowaniem tułowia.

Po kilku godzinach takiego marszu możesz jednak poczuć sztywność pleców i odrętwienie ramion. Aby tego uniknąć, trzeba robić regularne przerwy na rozciąganie, szczególnie pleców i ramion.

Niezbędny dla zdrowia

Według badań epidemiologicznych Światowej Organizacji Zdrowia, dla utrzymania „dobrego stanu zdrowia” konieczne jest przynajmniej 20 minut aktywności sportowej dziennie.

Międzynarodowy czternastoosobowy zespół badaczy wykazał, że, aby zachować idealną wagę ciała, zalecana liczba kroków dziennie wynosi

dla kobiet:

 • 12 000 w wieku od 18 do 40 lat,
 • 11 000 dla kobiet w wieku od 40 do 50 lat,
 • 10 000 dla kobiet w wieku od 50 do 60 lat i
 • 8 000 po przekroczeniu 60. roku życia.

dla mężczyzn:

 • 12 000 kroków dziennie w wieku od 18 do 50 lat,
 • 11 000 kroków, tj. od 8 do 10 km dziennie, po przekroczeniu 50. roku życia.

Marsz jest zresztą sportem szczególnie zalecanym osobom cierpiącym na chroniczne dolegliwości bólowe, na fibromialgię lub chorobę zwyrodnieniową stawów.

Ochrona środowiska

Piesze wędrówki nie powodują zanieczyszczenia środowiska, nie są hałaśliwe, nie wymagają silnika ani innego specjalistycznego sprzętu. Do miejsca startu można zazwyczaj dojechać środkami transportu publicznego.

Przez cały rok

Piesze wędrówki można uprawiać przez cały rok. Konieczny wysiłek rozgrzewa ciało, więc maszerując człowiek nie marznie. Wystarczy peleryna przeciwdeszczowa, wysokie buty i parasol w razie deszczu, czapka, szalik, rękawice i ocieplane buty na grubej podeszwie w razie mrozu, i można bez problemów maszerować nawet kilka godzin.

Bezpieczeństwo

Ryzyko wypadku jest niskie, jeśli masz dobre buty i nie wypuszczasz się w niebezpieczne rejony.

Odkrycia, obserwacja, refleksja

Dzięki powolnemu rytmowi, marsz uwalnia umysł. Pozwala obserwować otoczenie i krajobrazy, a także odkrywać naturę wzrokiem, słuchem i węchem.

Zawiedzie Cię w miejsca niedostępne w inny sposób.

Sprzyja dotlenieniu mózgu, a co za tym idzie – refleksji. Jedna z pierwszych szkół filozoficznych, szkoła perypatetycka zapoczątkowana przez Arystotelesa w Atenach, w 335 p.n.e., gromadziła uczniów przechadzających się u boku mistrza. Grecki termin peripatetikós oznacza właśnie „przechadzający się”.

Od tego czasu wiele utworów literackich, poetyckich i filozoficznych powstało podczas pieszych wędrówek, w tym np. „Marzenia samotnego wędrowca” autorstwa Jeana Jacques'a Rousseau.

Przyjaźń

Marsz to sport, który sprzyja przyjaźni. Wędrowcy mogą rozmawiać ze sobą godzinami, nie tracąc tchu. Piesza wędrówka trwa wystarczająco długo, by można było dzielić się poglądami i zwierzać. Idąc obok siebie, a nie siedząc naprzeciwko siebie, jak np. w kawiarni, łatwiej jest rozmawiać i mniejsze są szanse na zażenowanie czy urazę.

Jest to więc najkorzystniejsza aktywność, którą powinniśmy zaszczepiać w dzieciach od najwcześniejszych lat. To wymaga perswazji, bo dzieci często są przekonane, że nie lubią chodzić, ale wycieczki krętymi ścieżkami wśród drzew, skał i paproci, zwłaszcza w grupie, bawią je bardzo.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Trzy mało znane fakty na temat pobytu w szpitalu

Pobyt w szpitalu jest niekiedy niezbędny, by wyzdrowieć, jednak panujący tam hałas, wciąż włączone oświetlenie, personel przychodzący... czytaj więcej

Zagrożenie dla miłości i dla zdrowia

Sport, gry, miłość, wszystkim tym można zajmować się już na komputerze lub telefonie – taniej, łatwiej i ponosząc mniejsze... czytaj więcej

Pozorny sen

---------------------------- Ogłoszenie Co łączy sekret mózgu Einsteina z Twoją pamięcią? Nie to nie chodzi... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.