×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Narty – więcej wypadków śmiertelnych wśród osób jeżdżących… w kasku

Opublikowano dnia: 2015-01-20

We francuskiej prasie przeczytałem kiedyś przejmujący artykuł, mówiący o tym, że wśród narciarzy jeżdżących w kasku występuje zwiększone ryzyko śmierci 1.

Kierowca Formuły 1 Michael Schumacher doznał poważnego urazu głowy, mając na sobie kask w momencie wypadku.

W dzisiejszych czasach 97% dzieci i 72% dorosłych jeżdżących na nartach nosi kask.

Jednak liczba urazów głowy we francuskich kurortach narciarskich wciąż rośnie od 2000 roku2.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Podobną tendencję da się zaobserwować w Stanach Zjednoczonych. Statystyki Uniwersytetu Medycznego w Michigan wskazują na wzrost urazów głowy na amerykańskich szlakach narciarskich aż o 60% w okresie między 2004 a 2010 rokiem, kiedy to prawie wszyscy zaczęli nosić kaski. Liczba urazów innych części ciała dla tego samego okresu pozostała bez zmian!3

W sezonie 2008–2009 ponad połowa osób, które zginęły w amerykańskich kurortach narciarskich, w chwili wypadku miała na sobie kask.

To pewne – noszenie kasku skłania do podejmowania większego ryzyka. Dzieci i dorośli, którzy mają naturalną tendencję do bycia nierozważnym, w kasku pozwalają sobie na jeszcze więcej, gdyż odnoszą mylne wrażenie, że on ich przed wszystkim zabezpieczy. Stąd też tragiczne wypadki przy jeździe na nartach, snowboardzie, rowerze czy skuterze.

Nadmiar zabezpieczeń wyklucza bezpieczeństwo

Moje dzieci tak bardzo przyzwyczajone są do przypinania pasów w samochodzie, wkładania kasku przed wycieczką rowerową i bawienia się tylko na zabezpieczonych placach zabaw, że trudno mi oprzeć się wrażeniu, że zwyczajnie brakuje im w życiu uderzenia adrenaliny.

Przy mojej ulicy stoi znak automatycznie rozpoznający prędkość i wyświetlający małego człowieczka, który uśmiecha się, kiedy osiąga się mniej niż 50 km/h i robi niezadowoloną minę, kiedy przekracza się pięćdziesiątkę.

Kiedy tylko dzieci zorientowały się, na jakiej zasadzie to działa, zaczęły mnie ponaglać: „Szybciej tato, szybciej! Uuuuuuu, mały człowieczek jest niezadowolony!”

Typowe…

W dzień Wszystkich Świętych przechadzałem się z rodziną wzdłuż portu. Był akurat odpływ, więc od morza dzielił nas pas piasku o około 15 metrów szerszy niż zwykle.

Patrzyliśmy z Valérie na nasze dzieci bawiące się na nabrzeżu, które z dużą prędkością popychały wózek z naszą najmłodszą pociechą.

Nie mogę powiedzieć, że nie czuliśmy kłucia w żołądku, patrząc na tę scenę.

Jednak popatrzyliśmy na siebie i bez słów wiedzieliśmy, że myślimy tak samo – w tamtym momencie nasze dzieci nie potrzebowały, żebyśmy po raz kolejny powtórzyli im słowo „uważajcie”.

Dawniej kiedy tylko w ich otoczeniu występowało ryzyko czy potencjalne niebezpieczeństwo, zawsze wykluczaliśmy je w przedbiegach, na przykład pozwalając im bawić się tylko na placach zabaw bez huśtawek. (We Francji tradycyjne huśtawki, które pozwalają unosić się wysoko w powietrze, zostały wycofane z publicznych placów zabaw, ponieważ zostały uznane za „zbyt niebezpieczne”).

Kask przydatny tylko przy małych prędkościach

Wkładanie kasku przy uprawianiu niebezpiecznych sportów, w tym jeżdżeniu na rowerze i nartach, nie może zaszkodzić. Jednak i mali, i duzi powinni pamiętać, że nawet najlepsze kaski nie gwarantują żadnej ochrony przy prędkości większej niż 30 km/h.

Szkocki lekarz Mike Lagran, prezes międzynarodowej organizacji na rzecz bezpiecznej jazdy na nartach, pisze na swojej stronie internetowej:

„Biomechanicy dowiedli, że – aby chronić głowę przed bezpośrednim uderzeniem przy prędkości 50 km/h, to – z wykorzystaniem obecnie dostępnych materiałów – kask musiałby mieć grubość co najmniej 18 cm, obwód 50 cm i ważyć przynajmniej 5 kg”4.

… co nie ma nic w wspólnego z ogólnodostępnymi kaskami wykonanymi z plastiku i polistyrenu.

Czy należy zabronić ludziom sportów wyczynowych?

Zacytowany powyżej artykuł w internetowym czasopiśmie „Rue89” wskazuje, że winę za tak dużą liczbę obrażeń u młodych osób uprawiających sport odpowiedzialność ponosi spółka Red Bull i podobne do niej "organizacje". Publikują one bowiem filmy video pokazujące młodych ludzi z pasją podejmujących się sportów ekstremalnych, które są przy tym również ekstremalnie niebezpieczne.

Młodzi ludzie doznają wypadków, chcąc naśladować akrobatów skaczących ze skał, pokonując na nartach skaliste szlaki i wykonując niemożliwe ewolucje na desce snowboardowej czy na motocyklu.

Chciałem wyrobić sobie własną opinię na temat tych filmów video i faktycznie jestem pełen podziwu wobec odwagi ludzi podejmujących się podobnych wyczynów – widok zdecydowanie zapiera dech w piersiach.

Ryzyko jest wielkie... to pewne.

Wypadki się zdarzają... to pewne.

Jednak zabronić ludziom podobnych przedsięwzięć i powstrzymywać energię młodości byłoby próbą ograniczenia ich do stada bydła trzymanego w bezpiecznych warunkach, a pozbawionego tego, co nadaje życiu smak – odwagi, heroizmu, robienia czegoś dla samego przeżycia.

To prawda, że ludzie giną, podejmując się wypraw w głębiny oceanu, pokonując niebezpieczne łańcuchy górskie, przemierzając dżunglę czy wyruszając na biegun północny lub księżyc.

Jednak, moim zdaniem, ich przedsięwzięcia i życie nie poszły na marne. Ci ludzie utorowali drogę innym oraz dali nam głęboką radość płynącą z podziwiania niesamowitych wyczynów i dogłębnego poczucia, że granice naszych możliwości są zawsze zmienne.

To jednak tylko moja skromna opinia i rozumiem w pełni, że nie każdy musi się z nią zgadzać.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1) Les skieurs qui portent un casque ont plus de risques de mourir ; http://rue89.nouvelobs.com/rue89-sport/2014/01/03/les-skieurs-portent-casque-ont-plus-chance-mourir-248758

2) Według danych francuskiego stowarzyszenia Médecins de Montagne przytaczanych w artykule opisanym w powyższym przypisie.

3) Abstracts from the WMS 2012 Annual Scienti?c Conference; http://graphics8.nytimes.com/packages/pdf/sports/20131231_headinjurystudy.pdf

4) Helmets for snow sports; http://www.ski-injury.com/prevention/helmet

Komentarze

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz 2015-01-20 18:24
Wiadomość bardzo ważna ... dla narciarzy. Nie uprawiam sportów. Red Bula też nie konsumuję.
BARBARA 2016-01-21 16:45
jest tyle pożytecznych rzeczy że nie trzeba się wysilać i można życ bez sławy, popularnosci sportu i alkoholu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Refleksja na temat życia

Trzy wiosny temu założyłem nowy, większy ogród. Postanowiwszy, że tym razem wszystko zrobię, jak należy, przewidziałem miejsce dla... czytaj więcej

Wstań zamiast siedzieć

„Przed trzema wiekami w Stanach Zjednoczonych, Thomas Jefferson pracował na stojąco przy swoim biurku. Taka moda powraca do kraju, w... czytaj więcej

Prawdziwa historia sfermentowanej papai i Jana Pawła II

Co się dzieje, gdy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny rekomenduje produkt naturalny? W książce profesora Luc’a Montagniera Les... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.