×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Naturalna, tajna broń przeciwko zaparciom

Opublikowano dnia: 2020-02-07

Przepełnione i ciężkie jelita obniżają jakość życia.

Nie jest to tak widoczne jak otwarta rana, złamana noga albo opuchnięte, zaczerwienione i bolesne stawy.

Ale jest to ciężar, który cały czas się odczuwa.

 „Panie doktorze, niech mnie Pan „odkorkuje”!”

„Lewatywa, środki przeczyszczające… Nieważne co! Dłużej już nie wytrzymam!”

Problem polega na tym, że nasze jelita są delikatne.

Niestety, a może na szczęście, to nie są proste rury miedziane albo gumowe.

Jeśli będziesz używać preparatów „do udrażniania rur”, możesz sobie tylko zaszkodzić i pogorszyć sytuację.

Jak zawsze trzeba się zająć przyczyną. A jest nią tryb życia i sposób odżywiania (wrócę do tej kwestii poniżej).

Jednak jeśli trzeba szybszego działania, oto co masz do wyboru:

 • Środki przeczyszczające, które zwiększają ilość wody w masach kałowych, np. makrogol, laktuloza, laktylol. Nazywamy je osmotycznymi;
 • Środki przeczyszczające, które zwiększają objętość mas kałowych: śluzy, np. babka płesznik, otręby, babka jajowata. Dzięki nim stolec staje się miękki. Nazywamy je pęczniejącymi;
 • Środki przeczyszczające, które działają powlekająco, nadając masom kałowym lepszy poślizg w jelitach. Przykładem jest olej parafinowy. Nazywamy je powlekającymi i zmiękczającymi;
 • Środki przeczyszczające, które wywołują skurcze jelita grubego. Nazywamy je pobudzającymi (rabarbar, olej rycynowy, senna, aloes, kruszyna, bisakodyl). Działają drażniąco na jelito i wyzwalają potrzebę wypróżnienia.

Istnieją także mocniejsze środki przeczyszczające do użycia doraźnego, tylko w razie konieczności. Mają postać czopków lub produktów do wstrzykiwania do odbytnicy (lewatywy). Ich działanie polega głównie na wywołaniu stanu zapalnego w odbytnicy, dlatego nie nadają się do regularnego stosowania.

Środki przeczyszczające na bazie magnezu działają zarówno nawilżająco na jelita, jak i pobudzają je.

Spośród tych czterech kategorii środków przeczyszczających, tylko ostatnia kategoria (środki pobudzające, w tym magnez) ma skutki niepożądane w przypadku długotrwałego stosowania, ponieważ zakłóca naturalne mechanizmy wydalania.

Wyroby tej kategorii podrażniają błonę śluzową jelita, powodując ból. Mogą powodować zaburzenia nawodnienia i spadek poziomu potasu we krwi. Mogą uszkadzać wątrobę i nerki. Poza tym, magnez jest przeciwwskazany w przypadku niewydolności nerek (ryzyko hipermagnezemii).

Niekorzystne skutki występują nawet wtedy, gdy produkty tej kategorii spożywane są w postaci zwykłych herbatek ziołowych.

Jeśli chodzi o produkty z trzech pierwszych kategorii, ich główną wadą jest to, że z czasem przestają być skuteczne. Ich stosowanie także wymaga ostrożności, aby nie nabawić się problemów:

 • W przypadku pęczniejących środków przeczyszczających (śluzów): należy pić dużo wody, aby nie zbiły się w przewodzie pokarmowym w zwartą masę, którą będzie jeszcze trudniej wydalić. Nieuniknionym skutkiem ubocznym jest to, iż wywołują wrażenie wzdęcia;
 • W przypadku zmiękczających środków przeczyszczających (parafiny): nie stosuj ich przed snem, ponieważ może wystąpić refluks treści olejowej do przełyku oraz, ewentualnie, do płuc. Ponadto te produkty powodują gorsze wchłanianie witamin, ponieważ wytwarzają barierę tłuszczową.

Przyczynowe leczenie zaparć

Środki przeczyszczające są niezbędne, aby przynieść tymczasową ulgę. Jednak jedynym sposobem uregulowania problemów jelitowych w dłuższej perspektywie jest odpowiednia higiena życia: odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna, a przede wszystkim higiena emocjonalna.

 • Odpowiednie odżywianie oznacza jedzenie produktów świeżych, całych, przede wszystkim warzyw i owoców (surowych i ze skórką, jeśli skórka nadaje się do jedzenia) oraz picie dużej ilości wody.
 • Aktywność fizyczna jest niezbędna: chodzenie, podobnie jak inne sporty, zapewnia dobroczynny masaż brzucha i naturalny ruch, który ułatwia przesuwanie się treści pokarmowych w jelitach. Każda gimnastyka ciała umożliwia lepsze mieszanie się pożywienia, a nawodnienie pomaga łatwiej je wydalić. Często zdarza się, że osoby mające problem z zaparciami, czują potrzebę wypróżnienia od razu, gdy zaczynają biegać.
 • Równowaga emocjonalna: to kwestia najważniejsza, jednak zarazem najbardziej skomplikowana. Wiemy jak silne jest powiązanie między jelitami a umysłem.

Mówi się, że gdy odczuwamy niepokój, coś nas „ściska w brzuchu”. Nie jest to tylko figura stylistyczna. To rzeczywistość.

Ktoś może być „nie w sosie”, ponieważ coś mu „leży na wątrobie” lub „nie przeszło mu przez gardło”. „Nie trawi tego”, co mu się przydarzyło i od tego czasu „żółć go zalewa” i „wnętrzności mu się wywracają”.

Dawniej mówiono, że jeśli w duszy panuje zamęt, nie będzie dobrego trawienia. Dlatego aby wypróżnianie wróciło do normy, trzeba się przyjrzeć własnym uczuciom i tam szukać rozwiązania.

Gdybym musiał wybrać tylko jeden środek przeczyszczający

Na postawie własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że skutecznym i pozbawionym skutków ubocznych produktem przeczyszczającym jest babka płesznik.

Nazywana jest także „babką indyjską”. Jej nasiona zawierają „śluz”, czyli rodzaj miękkiego żelu, który nawilża treść pokarmową, łagodzi stany zapalne ściany jelita i potrafi zdziałać cuda w przypadku uporczywych zaparć.

Bardziej niż przeczyszczająco, raczej reguluje tzw. pasaż jelitowy. Dlatego pomoże także w razie biegunki. Jej nasiona absorbują nadmiar wody w jelicie, dzięki czemu stolec będzie mniej płynny.

Ogranicza także gazy jelitowe. Jest zalecana w przypadku problemów z okrężnicą, a także z hemoroidami, ponieważ zmiękcza stolec, dzięki czemu łatwiej go wydalić. Warto ją stosować szczególnie po porodzie.

Organizm nie trawi jej nasion. Pęcznieją w żołądku, dając poczucie sytości, a zatem przydadzą się osobom, które potrzebują schudnąć. Poza tym, błonnik babki płesznik jest prebiotykiem, służy jako pożywienie dla flory jelitowej.

Nasionami można posypywać wszelkiego rodzaju posiłki. Albo jedną łyżeczkę nasion zalać dużą szklanką wody i wypić. Smak jest lekko słodkawy, nie jest nieprzyjemny.

Według badań opublikowanych w Pubmed w 1999 r., babka płesznik może obniżać ogólny i poposiłkowy poziom glukozy u osób z cukrzycą typu 2.

Badanie wykazało, że wśród 34 mężczyzn chorych na cukrzycę typu 2, ogólny poziom glukozy został obniżył się o 11% po 8 tygodniach stosowania babki płesznik w ilości 5,1 g dziennie.

Jak widzisz, mam słabość do babki płesznik. W sprzedaży jest dostępna pod marką Metamucil (nazwa pochodzi od „mucilage”, co oznacza śluz, w tym przypadku żel zawarty w nasionach).

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis

------

Uwolnij się od nałogu

Przeciętny palacz rzucał palenie przynajmniej 7 razy. Wielu z nich niestety wraca do nałogu.

10 mln Polaków pali regularnie 15 – 20 sztuk papierosów dziennie. Prawie 5 mln z tych osób pali dłużej niż 20 lat. 39% mężczyzn i 19% kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.

Substancje psychotropowe zawsze były integralną częścią ludzkiego życia, z przyczyn kulturowych, religijnych, inicjacyjnych lub leczniczych. Jednak co zrobić, jeśli ich używanie staje się uzależnieniem?

Uzależnić się można nie tylko od papierosów, alkoholu albo każdego
twardego narkotyku. Uzależnienie może dotyczyć wielu obszarów
życia.

Czy umiesz odróżnić uzależnienie od zwykłego przyzwyczajenia? Czasem granica jest bardzo cienka… Jeśli jednak podjąłeś słuszne postanowienie, podpowiadamy, co należy zrobić, aby uwolnić się od uzależnienia.

W najnowszym wydaniu miesięcznika Rośliny i Zdrowie przygotowaliśmy dla Ciebie ziołowe wsparcie, czyli jak wykorzystać rośliny lecznicze, aby wyjść z nałogu. 

Rozpocznij prenumeratę miesięcznika Rośliny i Zdrowie teraz, od marcowego wydania w Specjalnej Ofercie Powitalnej, a otrzymasz e-książki:

 • „Oczyszczanie organizmu. 7-dniowy program detoksykacji”,
 • „Naturalne kosmetyki” (t. 1) oraz
 • wydanie specjalne miesięcznika Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna aptekaKliknij w link, by otrzymać te prezenty.

------

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Sen - Twoje drugie życie

Czas snu jest aktywnością tak samo ważną jak czas czuwania. Sen od jawy odróżnia ograniczone postrzeganie zmysłowe. Ale śpiący organizm... czytaj więcej

Najgorszy sposób spożywania jajek

Sprawa wściekłych krów (BSE) oraz „mączki zwierzęcej” zniesmaczyła społeczeństwo do tego stopnia, że obecnie również i... czytaj więcej

Leki, które zażywasz, mogą Ci zaszkodzić

W Polsce nie ma na ten temat wiarygodnych danych, więc opowiem Ci o sytuacji we Francji. W moim kraju co roku zgłaszanych jest aż... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.