×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.
Opublikowano dnia: 2015-01-16

Naturalne terapie na „ciężkie nogi“

Leki na niewydolność żylną, nawet te przepisane przez lekarza, nie są refundowane przez system ubezpieczeń zdrowotnych ani w Polsce, ani we Francji.

Dziwi mnie, że nie wywołuje to medialnego szumu, skoro:

 • Żyły, a zwłaszcza żyły głębokie nóg, to miejsce, w którym może się pojawić zapalenie żył oraz zakrzepica żył (inaczej – może utworzyć się zakrzep).
 • Taki zakrzep może zatkać żyłę i wywołać obrzęk.
 • Jeśli zakrzep się oderwie, może zatkać znajdujące się powyżej naczynie krwionośne, a to stanowi poważne ryzyko śmiertelnej zatorowości płucnej.

Tego zagrożenia nie można lekceważyć. Każdego roku z powodu zatoru płucnego umiera 20 tysięcy osób.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Wykazywanie leczenia niewydolności żylnej jako tzw. leków „poprawiających komfort życia”, świadczy nie tylko o niekompetencji. Jest to również wyraz nieodpowiedzialności państwowych organów ds. zdrowia oraz ich głębokiej pogardy dla pacjentów.

Co w tej sytuacji robić?

Niestety nie ma innego wyjścia, niż wziąć sprawy w swoje ręce i z własnej kieszeni płacić za leczenie.

Problem niewydolności żylnej jest poważny i powszechny. W samej tylko Francji cierpi na nią obecnie co najmniej 13 milionów osób. W Polsce występuje u ok. 47% kobiet i 37% mężczyzn.

Dobra wiadomość jest taka, że niemal wszystkie leki na niewydolność żylną są na bazie roślin.

Oznacza to, że nie potrzebujesz kupować opatentowanych specjałów w aptece, sprzedawanych przez wielkie koncerny.

Identyczny efekt, a nawet lepszy, możesz uzyskać bezpośrednio, stosując właściwe rośliny lecznicze. Możesz je kupić w sklepie zielarskim lub przez internet, za niewielką cenę u wiarygodnego producenta.

Oto, jakie rośliny są potrzebne.

Podstawowe rośliny na niewydolność żylną

Niewydolność żylną wywoływana jest najczęściej przez problemy na poziomie zastawek żylnych nóg. Zastawki powinny uniemożliwiać cofanie się krwi do stóp, jednak zdarza się, że funkcjonują one nieprawidłowo.

Dodatkowo, ściany żylne kończyn dolnych są delikatne, a stają się jeszcze delikatniejsze w okresie ciąży. Dlatego kobiety, które mają dzieci, z wiekiem mają tendencję do tzw. ciężkich nóg, a ich naczynia żylne stają się porowate.

Poza tym, przyczyną niewydolności żylnej jest także brak stymulacji mięśniowej, spowodowany siedzącym trybem życia.

To wszystko sprawia, że kiedy robi się cieplej, w czasie podróży (samolotem, samochodem czy pociągiem) lub po prostu wieczorem, mogą Ci dokuczać  tzw. ciężkie nogi. Zaczyna się od mrowienia, cierpnięcia, nogi puchną, a nocą pojawiają się skurcze.

Dolegliwość zwykle jest obustronna (jednocześnie w obu nogach) i nasila się, jeśli noszone ubranie jest zbyt obcisłe. Wyjątek stanowią pończochy lub rajstopy uciskowe, które są wówczas wręcz zalecane.

Aby rozwiązać problem, potrzebujesz roślin, które:

 1. obkurczają naczynia krwionośne (aby uzyskać efekt zwężający) – najbardziej znane i skuteczne to ruszczyk kolczasty i oczar;
 2. zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i zwiększają ich wytrzymałość: cyprys, kasztanowiec, jagoda i winorośl właściwa;
 3. zmniejszają krzepliwość krwi, aby uniemożliwić formowanie się zakrzepów: dereń świdwa i nostrzyk.

Efekt można uzupełnić, stosując ginkgo biloba, który poprawia mikrocyrkulację krwi.

Wymienione rośliny zażywaj w formie ekstraktu lub nalewki i stosuj przez 3 miesiące.

Masaże olejkami eterycznymi jako działania uzupełniające

Olejków eterycznych używa się jako uzupełnienie działania kuracji roślinnej.

Po ich rozpuszczeniu w oleju jojoba, możesz wmasowywać je w nogi, poczynając od dołu do góry. Zadaniem olejków jest:

 1. odblokowywanie żył poprzez pobudzanie krążenia krwi,
 2. drenaż limfatyczny,
 3. zmniejszenie bólu (miejscowe działanie przeciwbólowe).

Dobrze znanymi olejkami eterycznymi pobudzającymi krążenie są: olejek Niaouli, olejek z Katafray (z kory) oraz olejek mastyksowy (z Pistacia lentiscus).

W przypadku żylaków stosuj olejek eteryczny z kocanki (nieśmiertelnika).

W przypadku cellulitu używaj olejku eterycznego z cedru atlaskiego.

5 zasad zapobiegania żylakom oraz postępowania w przypadku tzw. ciężkich nóg

Przedstawione powyżej rekomendowane rośliny i olejki eteryczne to nie są cudowne pigułki.

Efekt ciężkich nóg zwalcza się najpierw poprzez unikanie:

 1. pozostawania w bezruchu,
 2. źródeł ciepła (ogrzewanie podłogowe, ciepły nawiew na nogi w samochodzie),
 3. zbyt wysokich obcasów (rozsądna wysokość to 3 cm),
 4. papierosów i nadmiaru alkoholu,
 5. ubrań utrudniających krążenie.

Możesz też dodać kurację na bazie pierwiastków śladowych, dzięki którym będzie lepszy efekt. Są nimi mangan i kobalt (Mn-Co) w dawce 2 ampułki dziennie pod język, w tym samym czasie co rośliny stosowane na wzmocnienie żył.

Jeśli artykuł Cię zainteresował i chcesz rozpocząć kurację, posłużyłem tutaj się informacjami z artykułu Dla dobra żył: ruszaj się! Jest to jest jeden z kilkunastu ważnych tematów poruszonych w miesięczniku Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka (Plantes & Bien-Être) – miesięczniku, który 12 stycznia po raz pierwszy ukazał się w języku polskim.

Temat o niewydolności żylnej opracowała dr Danielle Roux-Sitruk (farmaceuta i redaktor naczelny Revue de Phytothérapie Européenne; z fr.: Przegląd Fitoterapii Europejskiej). Podaje w nim wiele dokładnych wskazówek, których tutaj zacytować nie sposób. Moim zdaniem bardzo wyczerpująco omawia ten problem. A w dodatku uwzględnia w nim najnowsze odkrycia z zakresu ziołolecznictwa (fitoterapii), aby przeprowadzić roślinną kurację na ciężkie nogi.

Wydanie specjalne nowego miesięcznika Rośliny i Zdrowie (a w nim między innymi artykuł dr Danielle Roux-Sitruk Dla dobra żył…), możesz otrzymać w prezencie, gdy tylko zechcesz zaprenumerować ten wyjątkowy miesięcznik.

Kliknij tutaj, jeśli zechcesz dowiedzieć się więcej na temat prenumeraty Rośliny i Zdrowie.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Komentarze

Marzena Sowińska 2015-01-17 08:31
To może być również zmęczenie nóg, trzeba zastosować masaż. Do artykułu dodam jeszcze selen, można zrobić sobie nalewkę - ćwierć obranego czosnku przecisnąć przez szpryckę i zalać 1/4 L spirytusu w ciemnym naczyniu, po trzech tygodniach przecedzamy, zlewamy do ciemnego naczynia i pijemy 40-60 kropli na noc rozcieńczone z wodą. Stosowałam gdzieś 10 lat temu, nogi zrobiły się gorące, teraz biorę zimą , ale jak nie zapomnę. Polecam na przeziębienie, grypę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Europa dopuszcza aspartam, a zakazuje cynamonu

Unia Europejska ogłosiła, że aspartam jest niegroźny1 i można spożywać go, ile dusza zapragnie. Chce też mocno ograniczyć dozwoloną ilość... czytaj więcej

Suchość w gardle, cienie pod oczami oraz nieprzyjemny zapach z ust…

Zła wiadomość jest taka, że wymienione przeze mnie przypadłości rzadko występują w odosobnieniu. Na ogół osoby, u których... czytaj więcej

Rak tarczycy: zagrożenia związane z badaniami przesiewowymi

Badania przesiewowe w kierunku raka tarczycy stały się... zagrożeniem. Obecne techniki obrazowania są zbyt dokładne. W sztuczny... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.