×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Nawyk, który dużo o Tobie mówi

Opublikowano dnia: 2019-11-01

Obgryzanie paznokci

Dawniej ludzie, żyjąc w naturze, nie musieli obcinać paznokci.

Wykopywali gołymi rękami doły, wspinali się na drzewa, zahaczając paznokciami o korę, rozdzielali własnoręcznie zwierzęta przeznaczone do zjedzenia, stawali do walki z wrogiem lub z drapieżnikiem – używali swoich paznokci, które się zużywały.

Właśnie z uwagi na zużywanie się, paznokcie odrastają. Podobnie jak u królików rosną zęby, które ścierają się w trakcie gryzienia pożywienia.

Współczesne życie nie daje nam już możliwości zużywania paznokci. Musimy je obcinać. Niektórzy jednak ich nie obcinają, ale... obgryzają!

 

Obgryzanie paznokci rodzi problemy

Obgryzanie paznokci stwarza wiele problemów, zarówno estetycznych, jak i higienicznych.

Paznokcie stale ocierają się o powierzchnie, dlatego gromadzą dwa razy więcej brudu niż same dłonie. Co oznacza, że przenoszą zanieczyszczenia.

Osoby, które obgryzają paznokcie i skórki, często obgryzają je „do krwi”, co dodatkowo sprzyja zakażeniom.

Dlatego zdecydowanie warto przestać obgryzać paznokcie. Tyle tylko, że jest to nawyk, którego niezwykle trudno się pozbyć.

Te metody powstrzymywania obgryzania paznokci nie działają

 • Karanie dziecka obgryzającego paznokcie zupełnie nie pomaga. Tylko nasili problem;
 • Malowanie paznokci gorzkim lakierem – stary sposób, również bardzo mało skuteczny. Osoba się przyzwyczaja, opracowuje strategie pozbycia się lakieru z paznokci, aby znów je obgryzać;
 • Manicure, nakładanie sztucznych paznokci, rękawiczek lub bandaży na palce – skuteczne, aby tylko tymczasowo. Nie rozwiązuje przyczyny problemu;
 • Istnieją również opaski na rękę, które powodują wyładowania elektryczne za każdym razem, gdy osoba przykłada palce do ust. To metoda okrutna, przypominająca te stosowane na szczurach Pawłowa. W stosunku do człowieka to działanie iluzoryczne;
 • Żucie gumy do żucia lub końcówki długopisu albo ugniatanie piłeczki antystresowej może trochę oszczędzić paznokcie, ale również nie rozwiązuje przyczyny problemu.

Prawda jest bowiem taka, że obgryzanie paznokci wskazuje na znacznie głębiej ukryty sekret osobowości. I nad tym trzeba popracować.

Głęboki sekret Twojej osobowości

Zdradzę Ci ten sekret, ale muszę od razu uprzedzić, że nie chodzi tylko o stres, jak przez długi czas sądzono.

To prawda, że osoba w stresie obgryza paznokcie jeszcze bardziej. Jednak większość ludzi obgryzających paznokcie robi to również wtedy, gdy wyleguje się na leżaku na plaży, w pełnym relaksie.

Doktor Freud wysunął hipotezę, że to znak, iż w dzieciństwie osoba miała nadmiar uwagi i jej rozwój psychoseksualny zatrzymał się na tzw. fazie oralnej.

Być może to prawda, ale niemożliwa do udowodnienia. A w każdym razie nie przynosi rozwiązania problemu.

Inni z kolei twierdzili, że obgryzanie paznokci wskazuje na chęć samookaleczenia. W formie złagodzonej, w porównaniu do osób przecinających sobie skórę nożem. Ta teoria także nie jest już obecnie traktowana poważnie.

Najnowsze badania psychologiczne wykazały, że sprawa jest znacznie prostsza i pozytywniejsza.

Obgryzanie paznokci oznaką czegoś pozytywnego

Osoby obgryzające paznokcie są po prostu bardzo entuzjastyczne i aktywne. Są wciąż w ferworze działania. Niestety świat jest dla nich zbyt powolny.

Ich ciała i umysły są w trybie „działania”, ale wszystko wokół nie nadąża: komputer jeszcze się nie uruchomił, maszyna jeszcze się nie rozgrzała, na odjazd pociągu lub odlot samolotu trzeba czekać.

Tymczasem te osoby już chcą tam być i działać.

Psychicznie one są już w akcji. Ponieważ jednak nie mogą działać, znajdują coś, co pozwala im rozładować nadmiar energii: obgryzają paznokcie. Niektórzy mogą także czasem wyciskać i skubać skórę twarzy, wyrywać sobie włosy lub rzęsy, z gwałtownością żuć gumę do żucia, przegryzać sobie wargi, wysuwać język, itd.

Problem zaczyna się w szkole

Nauczyciele to wiedzą.

System szkolnictwa wymaga, aby wszystkie dzieci siedziały grzecznie na swoich miejscach, słuchały poleceń i wykonywały swoje zadania. Jednak to by było zbyt proste.

Niektórym uczniom się udaje. Ale dla niektórych to niemożliwe. Takie dzieci wymyślą cokolwiek, byle tylko wytrwać do dzwonka na przerwę. Będą się huśtać na krześle (i spadać), będą rzucać kulkami i samolotami z papieru, łaskotać dziecko siedzące w ławce obok, upuszczać na podłogę gumkę, długopis albo nawet cały piórnik. Będą próbować zjeść papier, dłubać w nosie lub potajemnie gryzmolić jakieś rysunki na kartce papieru. Będą się domagać wyjścia do toalety w połowie lekcji.

Upominanie ich i karanie sprawi, że w końcu nauczą się nad sobą panować. Ale ich wewnętrzna energia pozostanie, a paznokcie posłużą jako zawór, który pozwoli im nie wybuchnąć. 45% nastolatków obgryza paznokcie [1]! Są nawet tacy, bardzo wygimnastykowani, którzy mogą obgryzać nawet paznokcie u stóp... ! (znałem takie osoby).

To zjawisko może się utrzymywać przez całe życie, ponieważ wewnętrzna energia nie zniknie.

Oznaka perfekcjonizmu

Wręcz przeciwnie. Im większą masz kontrolę nad sobą, im bardziej panujesz nad sobą, tym większe prawdopodobieństwo, że obgryzasz paznokcie w wieku dorosłym.

W „Journal of Behaviour Therapy and Experimental Psychiatry” opublikowano rzetelne badania psychologiczne [2], które wykazały, że osoby obgryzające paznokcie to perfekcjoniści.

Są to osoby, które boją się porażki. Osoby, które stawiają sobie zbyt wysokie wymagania i którym nie udaje się wykonywać zadań w normalnym tempie.

Jackie Kennedy strasznie obgryzała paznokcie. Britney Spears, podobnie jak wiele piosenkarek żyjących pod presją nieustannej rywalizacji, obgryza paznokcie do tego stopnia, że pada ofiarą złośliwych komentarzy, jak w czasopiśmie „Public” [3].

Rozwiązanie problemu

Obgryzanie paznokci pozwala przez chwilę poradzić sobie z napływem energii, której nie jesteś w stanie produktywnie wykorzystać.

Ale jedynym sposobem, aby się pozbyć problemu, jest pozbycie się jego przyczyny.

Nie ma sensu oczekiwać, że od razu przestaniesz obgryzać paznokcie.

Zmień kolejność. Spójrz na ten nawyk jak na interesujący sposób poznania samego siebie.

Kup notesik z długopisem, aby mieć go w zasięgu ręki. Ilekroć przyłapiesz się na gryzieniu paznokci, zanotuj o czym myślałeś. Co zaprzątało Twój umysł w danej chwili?

 • Byłeś znudzony? Zniecierpliwiony? Chciałeś zrobić coś, co nie było wtedy możliwe? Czułeś niepokój? Bałeś się czegoś? Jeśli tak, czego dokładnie?
 • Gdy nie masz możliwości natychmiastowego działania, przenosisz energię na obgryzanie paznokci. Czy możesz zapisać w notatniku listę rzeczy, które mógłbyś jednak mimo wszystko zrobić w danej chwili, aby tak zupełnie nie marnować czasu? Czy jest możliwość, abyś był produktywny w inny sposób?

Nie chodzi mi o żucie gumy ani ugniatanie piłeczki antystresowej. Czy jest jakaś aktywność, którą lubisz i która daje poczucie, że robisz coś, co jest przydatne od razu i możesz to zrobić?

Dla niektórych osób może to być jakieś ćwiczenie umysłowe, robienie na drutach lub haftowanie, gra na instrumencie muzycznym lub ćwiczenia oporowe, które można dyskretnie wykonać.

Ważne, abyś miał poczucie, że robisz postępy, gdyż jesteś osobą, która potrzebuje każdego dnia robić kolejny, nawet maleńki, krok we właściwym kierunku. To właśnie wtedy, gdy trudno znaleźć możliwość zrobienia kroku naprzód sprawia, że obgryzasz paznokcie.

Być może dodatkowo zmotywuje Cię to, że obgryzanie paznokci szkodzi nie tylko dłoniom, ale także zębom. Stowarzyszenie dentystów szacuje, że dodatkowe koszty ponoszone z tego powodu wynoszą trzy tysiące euro.

I jeszcze jedno. Daj sobie czas. Zmiana nawyku trwa średnio 21 dni od momentu podjęcia decyzji.

Jean-Marc Dupuis

********************************

A gdyby to Ciebie kiedyś dotknęło?

Żyjemy w epoce zdominowanej przez stres. Wszystko przyspiesza. Wystarczy kilka kliknięć myszy komputerowej, a otwiera się przed nami cały świat.

Mnożą się wymagania, wykonujemy wiele zadań jednocześnie… Jednak nie wszyscy jednakowo radzą sobie z napięciem, jakie to może generować.

Wraz z tymi zmianami pojawiła się choroba, o której nadal niewiele wiadomo: spazmofilia.

Czym jest ta choroba? Jaki ma związek ze stresem? Kto może na nią zachorować? Jakie są możlwiosci leczenia?

Tego wszystkiego dowiesz się z najnowszego numeru miesięcznika Rośliny i Zdrowie.

Zamawiając prenumeratę miesięcznika Rośliny i Zdrowie do czwartku 31 października (tylko dziś), do godziny 23:59, otrzymasz aż 3 wyjątkowe prezenty:

 1. Numer specjalny miesięcznika Rośliny i Zdrowie,
 2. Oczyszczanie organizmu. 7-dniowy program detoksykacji
 3. Naturalne kosmetyki, t. 1

Najlepiej sprawdź i zamów już teraz.

 

********************************

Źródła:

[1] https://www.slate.fr/story/128663/pourquoi-ronger-ses-ongles
[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005791614000925
[3] https://www.public.fr/Look/Beaute-coaching/Photos-a-qui-sont-ces-mains-315705#slide-315711

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Przeciw nowotworom

W roku 1971 amerykański prezydent Richard Nixon ogłosił „wojnę z rakiem” (War on Cancer). Przewidywał on wtedy, że rak... czytaj więcej

Produkty bio: zbyt drogie dla mnie

Otrzymałem następujący list: Szanowni Państwo, z przyjemnością czytam Wasze newslettery. Staram się stosować uzyskane porady. Jednak... czytaj więcej

Ślimaki są zdrowe

Wiosna! Polowanie na ślimaki w naszych ogrodach rozpoczęte! Niebieskie granulki, szańce obronne z popiołu, skorupki od jajek lub wióry... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.