×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Niebezpieczne teorie na temat zwyrodnienia stawów

Opublikowano dnia: 2015-03-27

Wiele osób sądzi, że powodem choroby zwyrodnieniowej stawów (artrozy) jest zużycie się chrząstki stawowej.

Według tej teorii chrząstka niszczy się pod wpływem tarcia, podobnie jak klocki hamulcowe, jeśli są zbyt długo używane.

Aby zapobiec zwyrodnieniu stawów, trzeba by więc unikać zbytniego poruszania stawami, aby nie zużywać chrząstki.

Ale to wcale tak nie działa. Jest dokładnie odwrotnie.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

W przeciwieństwie do samochodu, nasze ciało jest przecież żywym organizmem. Podobnie jak wszystkie inne żywe tkanki, chrząstka jest w stanie się przystosowywać i wzmacnia się, jeśli jest potrzebna.

Jeśli pewnego dnia chrząstka przestanie się regenerować, jeśli obumiera, łamie się lub zanika, pojawia się problem. Jest to problem medyczny, któremu zwykle można zapobiec, a czasami nawet wyleczyć.

Chodzenie i bieganie jest dobre dla kolan

W czasopiśmie Medicine & Science in Sports & Exercise opublikowano nowe badanie przeprowadzone wśród grupy biegaczy. Wykazano, że ryzyko powstania zwyrodnienia stawów lub konieczności wymiany stawu biodrowego jest u nich o połowę niższe niż u pozostałych osób.

Paul Williams, ekspert z Krajowego Laboratorium Lawrence Berkeley (Stany Zjednoczone), nadzorował dwa duże badania nad osobami, które biegają lub chodzą (National Runners Health Study oraz National Walkers Health Study).

Pierwsze badanie rozpoczęło się w 1991 roku, drugie w 1997 roku. Łącznie obserwacji poddano 90 tysięcy osób. W okresie badania nie odnotowano wzrostu ryzyka zwyrodnienia stawów u biegaczy, również u osób biegających na długie dystanse i przebiegających 100 lub 110 kilometrów tygodniowo.

Wyjaśnienie może być następujące:

Chrząstka nie jest odżywiana przez naczynia krwionośne. Zbudowana jest jednak z żywych komórek, do których muszą docierać składniki odżywcze. Pozyskiwane są one z płynu maziowego omywającego staw. Każdy nacisk na chrząstkę sprawia, że ten płyn może się przemieszczać w chrząstce i w ten sposób dostarczać komórkom składniki odżywcze.

Jeśli prawie się nie ruszasz lub jeśli ruszasz się bardzo mało, chrząstka „umiera z głodu”.

W jaki sposób otyłość niszczy chrząstkę?

Najnowsze badania pokazują, że artroza nie jest wynikiem zużycia stawów. Tak wyjaśnia Patience White, wiceprezes Arthritis Foundation, profesor medycyny w George Washington University w Stanach Zjednoczonych1.

Dwoma głównymi czynnikami ryzyka są predyspozycje rodzinne i nadwaga.

Każdy dodatkowy kilogram to dodatkowe 8 kilogramów obciążenia dla kolan, wyjaśnia. To oznacza, że jeśli schudniesz 2 kilogramy, odciążysz swoje stawy kolanowe o mniej więcej 16 kilogramów.

Powiązanie między otyłością a artrozą nie dotyczy wyłącznie dodatkowego nacisku na stawy.

Osoby z nadwagą częściej mają również zwyrodnienie stawów nadgarstka. Tkanka tłuszczowa wydziela hormony biorące udział w procesie zapalnym, które niszczą komórki regenerujące chrząstkę.

Jeśli ktoś w rodzinie choruje na zwyrodnienie stawów, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę, jeśli będziesz ćwiczyć i kontrolować wagę. Chodzenie i bieganie pozwolą Ci spełnić oba te warunki jednocześnie.

Należy jednak uważać i po zejściu z kanapy nie startować od razu w maratonie. W półmaratonie także nie.

Gwałtowne uderzenia i urazy stawów znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia artrozy. Dlatego jest tak ważne, aby zachować umiar.

Poza tym, jeśli zrobisz sobie krzywdę, to nie tylko uszkodzisz chrząstkę, ale będziesz musiał niewątpliwie zaprzestać aktywności fizycznej. A to zwiększa ryzyko przybierania na wadze.

Według profesora White'a, u ponad 50% osób z poważnym urazem kolana, np. zerwaniem ścięgna lub więzadła, w ciągu 10 lat rozwija się zwyrodnienie stawów. Dotyczy to również urazów, które powstały w młodym wieku.

Dlatego ważne jest, aby zachować większą ostrożność, jeśli uprawiasz dyscypliny sportu wymagające gwałtownego skręcania stawów, na przykład piłkę nożną lub jazdę na nartach.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1) Studies: Running Actually Helps Knees, Christie Aschwanden, The Washington Post; http://www.vnews.com/news/nation/world/8040930-95/studies-running-actually-helps-knees#.UlVwIf_lZrw.reddit

Komentarze

Marta 2015-03-27 10:24
Czy możecie ujawnić, z jakiej rośliny otrzymuje się ten macerat, o którym mowa ttuaj: "Macerat z tej pospolitej rośliny stosuje się w wielu zaburzeniach takich jak opóźniające się oraz bolesne lub obfite menstruacje, przedwczesna menopauza, a także nadmierne owłosienie wynikające z zaburzeń hormonalnych."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Jak schudnąć... mimochodem

Utrzymywanie ciała we właściwej temperaturze to nasz największy wydatek energetyczny. Dlatego też jedną z przyczyn szerzenia się otyłości w USA... czytaj więcej

Naturalna, tajna broń przeciwko zaparciom

Przepełnione i ciężkie jelita obniżają jakość życia. Nie jest to tak widoczne jak otwarta rana, złamana noga albo opuchnięte, zaczerwienione... czytaj więcej

Prostata: nie martw się niepotrzebnie

Leczenie raka prostaty wymaga przede wszystkim mądrości i refleksji. Należy spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Zbyt duże ryzyko wiąże się... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.