×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Nietrzymanie moczu: stop poniżaniu

Opublikowano dnia: 2016-11-24

Strona internetowa WebMD to największa strona w Stanach Zjednoczonych poświęcona medycynie (konwencjonalnej).

A ponieważ są najsilniejsi, nie wahają się… poniżać swoich czytelników.

I tak, w temacie nietrzymania moczu, radzą pacjentom „nosić ciemne ubrania”:

„Jeśli niepokoi Cię, że Twoi koledzy zobaczą wilgotne plamy na Twoim ubraniu, ubieraj się na ciemno! (…) czarny i granat sprawdzają się najlepiej”, według doktora Wakamatsu1.

No dobrze, przyznaję, przesadzam. Zaleca on również mniej pić, częściej bywać w toalecie, zaopatrzyć się w pieluchy i ćwiczyć, a to rzeczywiście dobry pomysł.

A mimo to temat ten jest na tyle poważny, że zasługuje na szczegółowe omówienie.

Jeszcze nigdy nie poruszałem go w Poczcie Zdrowia. Teraz tego żałuję, bo jest to klasyczny przypadek, o którym nie ośmielamy się rozmawiać ze swoim lekarzem.

Ważne jest więc móc spokojnie pochylić się nad tą kwestią, w zaciszu naszego newslettera, i przyjrzeć się jej.

Różne rodzaje nietrzymania moczu

Zacznijmy od wyjaśnienia jednej kwestii. „Nietrzymanie moczu” nie jest to konkretna choroba. Może być wiele różnych powodów bezwiednego popuszczania lub bezwiednego oddawania moczu.

Niektóre są uzasadnione. Na przykład, kiedy ktoś się mocno śmieje. Albo kiedy wypije zbyt wiele, nie może znaleźć toalety lub zbyt długo czeka na wolną i po prostu już nie może wytrzymać! Albo kiedy ktoś jest zbyt stary lub zbyt schorowany i nie ma się już sił, by pójść do toalety…

Nie będę mówił o takich przypadkach; nie będę także opisywał szczegółowo tysiąca innych sytuacji, kiedy nie jest się w stanie kontrolować swojego pęcherza, czy to z powodu porodu, czy wieku, czy choroby (cukrzyca, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), czy na skutek operacji…

Jedyne interesujące nas dziś pytanie to: „co z tym zrobić?”

Oczywiste rozwiązania

Jasne, że w nagłym przypadku trzeba coś zrobić, nawet jeśli to właśnie poniżające – jak noszenie pieluch i ciemnych ubrań.

Trzeba być blisko toalety.

Skoro często jest się mokrym, trzeba unikać podrażnień przy okazji zbyt częstego mycia się czy wycierania. Stosuj raczej tłustą maść, np. masło kakaowe, by chronić skórę.

A oto strategia, by na długo pozbyć się problemu.

Ćwiczenia Kegla

Nietrzymanie moczu wiąże się często z osłabieniem mięśni krocza lub – inaczej mówiąc: mięśni „dna miednicy”. Dotyka on głównie kobiet po porodzie.

Krocze to zespół mięśni zlokalizowanych w dole miednicy. Pełnią one rolę utrzymywania pęcherza na swoim miejscu i kontrolowania oddawania kału i moczu.

Umięśnienie krocza wymaga wykonywania ćwiczeń Kegla. Aby nauczyć się je wykonywać, zacznij od leżenia na plecach, przy nogach zgiętych lekko w kolanach i rozstawionych na szerokość bioder. Potem, kiedy już  opanujesz ten wariant ćwiczeń, możesz je wykonywać na siedząco, a nawet na stojąco.

Ćwiczenie dzieli się na trzy etapy:

Spięcie tych mięśni, które pomagają „zatrzymać” mocz lub kał, ale bez spinania mięśni brzucha i pośladków. Trzeba poczuć skurcz w pochwie lub w penisie.

Utrzymaj skurcz od 5 do 10 sekund, oddychając spokojnie.

Następnie rozluźnij mięśnie na 5 do 10 sekund.

Ćwiczenie to powtarzaj 3 razy dziennie w seriach po 20. Jest to więc zobowiązujące. Ale skuteczne: 40% do 75% kobiet wykonujących te ćwiczenia obserwuje poprawę trzymania moczu.

Osteopatia

Przegląd wszystkich badań naukowych prowadzonych na temat wpływu osteopatii na leczenie nietrzymania moczu wykazał, że najbardziej skutecznym sposobem w pozbyciu się tego problemu to ćwiczenia Kegla2.

Unikanie pokarmów drażniących pęcherz

Chęć oddania moczu zaostrza podrażnienie pęcherza, gdyż podrażnienie wywołuje skurcze. Pęcherz reaguje podrażnieniem na niektóre pokarmy, w tym na:

 • cytrusy i soki z owoców cytrusowych (pomarańcze, grejpfruty),
 • pomidory,
 • ostre przyprawy (chili, papryka),
 • czekoladę,
 • napoje gazowane zawierające zamienniki cukru (cola light itp.),
 • alkohol.

Wszystkich tych pokarmów powinieneś unikać, szczególnie jeśli nietrzymanie moczu wiąże się z nagłą potrzebą, nad którą nie sposób zapanować.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Unikaj moczopędnych napojów

Często radzi się pić mniej, by ograniczyć nietrzymanie moczu, ale to niewłaściwe podejście.

Mniejsza ilość wypitych płynów powoduje większe stężenie moczu, a to podrażnia pęcherz i tym bardziej wywołuje potrzebę jego oddawania.

Dobrym wyborem jest picie wody i unikanie piwa, herbaty, kawy i Coca-Coli, które mają działanie moczopędne, podobnie tak jak wiele naparów ziołowych.

Rehabilitacja pęcherza

Kiedy odczuwasz parcie na pęcherz, spróbuj wytrzymać przynajmniej 10 minut. Zwiększ ten czas do 20 minut, a następnie spróbuj wytrzymać przynajmniej dwie godziny.

Dobrze jest prowadzić dziennik, w którym notuje się, o której godzinie odbywa się wizyty w toalecie. Dzięki temu można zauważyć pewną regularność tych wyjść i skuteczniej przeciwdziałać wypadkom.

Możesz także chodzić do toalety zawsze w tych samych porach.

Bezcelowe jest natomiast wstrzymywanie oddawania moczu przez więcej niż cztery godziny.

Akupunktura

Wiele badań naukowych wykazało, że seanse akupunktury pozwalają zmniejszyć skalę i częstotliwość nietrzymania moczu3. Jedno z nich przeprowadzono według ścisłych kryteriów stosowanych w badaniach medycznych (badanie randomizowane z wykorzystaniem placebo na 85 kobietach).

Wniosek był następujący:

„Po czterech miesiącach zabiegów akupunktury skoncentrowanych na pęcherzu nastąpiło zmniejszenie parcia na pęcherz i jego częstotliwości, a także poprawa jakości życia w porównaniu z kobietami, które pozornie tylko otrzymały zabiegi akupunktury”4 (placebo w akupunkturze polega na tym, że igły były umieszczane w niewłaściwych miejscach).

Hipnoza

Wydaje się także, że niektórym pacjentom w nietrzymaniu moczu pomaga hipnoza, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2011 r. przez Mayo Clinic, największy ośrodek medycyny (konwencjonalnej) w Stanach Zjednoczonych5.

Skuteczność jej opiera się podobno na sugestiach zmiany zachowań i odczuć. Wyniki te jednak nie zostały potwierdzone.

Zajmij się swoją prostatą

Jeśli jesteś mężczyzną i masz problemy z rozpoczęciem i zakończeniem oddawania moczu (zbyt wczesne lub zbyt późne zakończenie), to prawdopodobnie masz problemy z prostatą.

Prostata to gruczoł pod pęcherzem, przez który przechodzi moczowód. Kiedy prostata jest spuchnięta, ściska moczowód, co utrudnia oddawanie moczu, a zwłaszcza całkowite opróżnienie pęcherza, co oznacza, że mamy często ochotę iść do toalety, ale nie jesteśmy w stanie całkowicie się wypróżnić.

Medyczny termin to łagodny rozrost prostaty i, według mojej wiedzy, nie ma na ten temat równie kompletnych i przede wszystkim aktualnych informacji, czy to opublikowanych w formie papierowej, czy w Internecie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się Ci pomóc, choć jestem świadomy, że mało było oryginalnych wiadomości w moim newsletterze.

Jeśli Twoje eksperymenty z alternatywnymi metodami leczenia, niewymienionymi powyżej, zakończyły się powodzeniem, koniecznie powiadom mnie o tym, umieszczając komentarz poniżej.

Dziękuję za tę pomoc,

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) At Work With Urinary Incontinence.

http://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/stay-active-15/oab-at-work?page=1

2) Osteopathic manipulative treatment (OMT) for lower urinary tract symptoms (LUTS) in women.

www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360-8592(12)00128-3/abstract

3) Improvement of urge- and mixed-type incontinence after acupuncture treatment among elderly women – a pilot study.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10699649?dopt=Abstract

4) «4 weekly bladder-specific acupuncture treatments had significant improvements in bladder capacity, urgency, frequency, and quality-of-life scores as compared with women who received placebo acupuncture treatments. »  zob.: Acupuncture for overactive bladder: a randomized controlled trial”.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15994629?dopt=AbstractPlus

5) Mayo Foundation for Medical Education and Research (Ed). Diseases & Conditions – Urinary incontinence, MayoClinic.com

---

Komentarze

jorlica 2016-11-24 10:38
Podpisuję się obiema rękami - sama zaczęłam ćwiczyć od sierpnia, wtedy to były warsztaty "Gimnastyki słowiańskiej kobiet", -efekt był przypadkowy i niespodziewany, a teraz robię ćwiczenia świadomie - skutek jest rewelacyjny. Śmieszą mnie reklamy pigułek z tego zakresu...
Ela Zlotnik 2016-11-24 18:12
Prosze ostrzegac w swoich arykulach wszystkich przed operacja podciagniecia pecherza przy uzyciu plastikowej tasmy, wykonanej z polipropylenu, nazywa sie to w Kanadzie sling, tape, mesh(TOT, TVT0) i inne nazwy. Nie wiem jak to sie nazywa po polsku. Lekarze masowo to robia tutaj i w USA, a skutki uboczne tego sa straszne, bole okropne , ta plastikowa tasma z biegiem czasu, twardnieje, kurczy sie i tnie jak noz nasze cialo w srodku, powodujac straszne bole. Czlowiek chodzi od lekarza do lekarza bo nie wie co z nim jest. Sa inne powazne skutki uboczne, mozna wszystko przeczytac po angielsku na internecie, na FB sa specjalme grupy poswiecone temu tematowi. Potem sie okazuje ze jest mozliwosc usuniecia tej tasmy, trzeba znalezc naprawde dobrego, doswiadczonego lekarza, bo ta tasma przez lata obrasta nasza tkanka. W czasie operacji jest prawdopodobienstwo uszkodzenia naszych polaczen nerwowych. Nawet po wyjeciu tej tasmy bole sa nadal, gojenie moze trwac nawet rok, jest i tak ze czlowiek zyje z bolem do konca zycia. Jestem wlasnie po operacji usuniecia tasmy TOT. prze dr, Veronikis w St. Louis w stanie Missouri w USA. Bol po operacji okropny. Tasme mam calkowicie wyjeta, tak powiedzial lekarz, ze zrobil(full removal) operacja byla 14 pazdziernika, ja mam bole nadal. Kobiety oddaja sprawy do adwokatow, trzeba sie uzerac z lekarzami,z rzadem kanadyjskim zeby wyrazil zgode na operacje w US, w Kanadzie trudno znalezc naprawde doswiaczonego lekarza w usuwaniu tych tasm. Trzeba sie uzerac z adwokatami o odszkodowanie bo firmy produkujace te tasmy nie chca placic albo placic jak najmniej. Skarzy sie firme ktora wyprodukiwala tasme, nie lekarza ktory ja zakladal. Wszyscy maja biznes, biznes i tyko biznes !!!!! A cierpi na tym zwykly czlowiek. Te tasmy sa tez uzywane do operacji na przepukline(hernia) Tysiace ludzi ma problemy po takich operacjach.
Jan Auguścik 2016-11-24 22:57
6, 7 lar wstecz miałem skierowanie na operacje prostaty, nie było tragicznie ale lekarz powiedział, że już trzeba. Czekając długo na doktora który i tak w końcu nie przyszedł. Poszedłem do domu i ktoś z przyjaciół doradził mi -"pij jedną łyżkę oleju z pestek dyni dziennie". do tej pory nie mam żadnych zahamowań z oddawaniem moczu. Problem minął "choroba" cofnęła się, może nie w 100%-ach ale tak czy inaczej problemu nie ma. olej z pestek dyni piję regularnie. Dodam, że jest całkiem znośny w smaku. To jest wiadomość z pierwszej ręki. Mam sensacyjną kurację na reumatyzm, oczywiście niewiary godne lecz prawdziwe, mogę się z wami podzielić.

Z poważaniem Jan Auguścik

tel 600328936
Basia SO 2016-11-25 09:53
Polecam także ćwiczenia Joga Kundalini- mnie bardzo pomogło a mam siedzącą pracę przy biurku od wielu lat. W Jodze jest stosowane ćwiczenie "mula bandha" (wzmacnianie zamków). Wg mnie jest to rewelacja-trzeba tylko wytrwałości i systematyczności .Po miesiącu ćwiczeń zauważa się dużą zmianę na lepsze. Wspomaga także zażywanie wit.D3 oraz leczenie dźwiękami Solfeggio .Są dostępne

filmiki na You Tube.
witold 2016-11-25 15:45
Nasi Mili Uzdrawiacze ! Halo !

Prostata - nad moja kiwali glowami rozni urolodzy,jeden z nich doszedl nawet do raka.

Jak bym mial ich wszystkich sluchac .......

W koncu trafilem na przytomnego. Zapisal mi

wyciag z ziaren dyni (...) i po 3 mcach

moja Prostata wrocila do normalnej wielkocsci.

Trzymanie moczu - tu jest Taki ziolowy preparat

(pigulki) Dziwne, pomaga. Ci, ktorzy MUSZA byc stale kolo WC nagle moga

isc na krotki spacer czy na zakupy, nie za dlugo.

Czy to diabelska sztuczka czy co ?

Pozdrawiamy Was wszystkich Nasi Mili.Tycowie
Halina 2016-11-26 06:39
Witam!mam prawie 70 lat,jestem po operacji ginekologicznej,i mam coraz większe problemy Jak wychodzę to tylko z podpaskami urolog.gimnastyka nic mi nie pomaga,Myślę ze to głębszy problem,dużo czytam i niby pomagają male zabiegi w szpitalu.reklamują tabletki które nie stosowałam Szukam inne metody Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wojna roślin

Po pierwszych oznakach śniegu i zimowych chłodów miło wspominam mój skąpany w słońcu warzywnik. W tym roku na przykład zabrałem... czytaj więcej

Niewiarygodna historia

A oto historia, która – choć zdemaskowana jako fake news – w naszym dzisiejszym świecie jest prawdopodobna:   ...Zdarzyła... czytaj więcej

Ogarnięty lękiem, negatywnymi myślami, depresją

Jak w takich warunkach normalnie żyć? „Jean-Marc, ludziom cierpiącym na depresję udzielasz wielkich porad, jednak one nie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.