×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Niewiarygodnie zdrowy sok owocowy

Opublikowano dnia: 2016-12-01

Sok z granatów jest niewiarygodnie zdrowy.

Posiada więcej przeciwutleniaczy (antocyjanów, tanin i kwasu elagowego) niż zielona herbata, czerwone wino i jagody goji – trzy pokarmy słynące z przeciwutleniaczy.

Granat ma ponadto wyjątkowo dużo witaminy C.

To tłumaczy, dlaczego sok z niego stanowi wybuchowy koktajl zwalczający wolne rodniki.

Niech Cię nie zmylą obietnice, że sok z granatu walczy z rakiem

Sok z granatu chroni komórki przed starzeniem się – a zatem także przed zwyrodnieniem nowotworowym.

W wielu badaniach wykazano ochronne antynowotworowe działanie soku z granatów, a nawet jego zdolność do niszczenia komórek nowotworowych. Mnóstwo informacji znajdziesz, wpisując w przeglądarce „pomegranate” (tj. granat po angielsku).

Ale wyniki te są mylne. W rzeczywistości chodzi tu o doświadczenia laboratoryjne, często in vitro, które nie wykazują niczego korzystnego dla ludzi. Wręcz przeciwnie, kilka badań na ludziach, w których testom poddano działanie soku z granatów na raka (prostaty lub piersi), nie wykazały w ogóle żadnego korzystnego działania lub bardzo nieznaczne u osób szczupłych albo posiadających określone geny1.

Ale sok z granatów ma mnóstwo innych cennych właściwości

Ochrona komórek nerwowych, tętnic i stawów

Chroniąc neurony, broni przed chorobą Alzheimera. W badaniu, które opublikowano w czasopiśmie ACS Chemical Neuroscience w 2015 r., naukowcy odkryli, że nasza flora jelitowa wytwarza cenne związki, tzw. „urolityny”, powstające w wyniku metabolizmu elagitaniny (polifenolu) – substancji występującej również w soku z granatów.

Te urolityny mają rzadką właściwość przechodzenia przez barierę „krew – mózg”. Po dotarciu do mózgu hamują tworzenie się blaszki beta-amyloidowej, tej samej, która występuje w chorobie Alzheimera. Zjawisko to zaobserwowano w warunkach in vitro, czyli w probówce.

Ale to nie wszystko:

Sok z granatów zmniejsza także Twoje ryzyko śmierci na zawał serca lub udar mózgu. Chroniąc komórki śródbłonka wyściełające tętnice, zapobiega chorobom układu krążenia. W badaniu klinicznym wykazano zmniejszenie się zmian miażdżycowych u osób pijących sok z granatów2. Wykazano u nich także poprawę krążenia 3.

Sok z granatów powoduje nawet zmniejszenie stanów zapalnych stawów: według badania opublikowanego w czasopiśmie Nutrition w 2008 r., podlegające hydrolizie taniny występujące w soku z granatów likwidują stan zapalny i zmiany w stawach występujące w reumatoidalnym zapaleniu stawów, poważnej chorobie atakującej chrząstkę stawową, która może się ujawnić już w młodości4.

******************************************

Znajdź smak dobrego zdrowia

Odkryj na nowo pyszną przyprawę: kurkumę i dodaj na przykład do ryby lub potrawy z ryżu. Oprócz wzmocnienia walorów smakowych, zawarta w kurkumie kurkumina ma działanie przeciwzapalne i jest silnym antyoksydantem, ważnym w profilaktyce choroby Alzheimera. Przyczynia się ona do samozniszczenia komórek nowotworowych. Ale czy wiesz, że – aby Twój organizm mógł dobrze przyswoić tę substancję – musisz zmieszać ją z tłuszczem (na przykład z oliwą z oliwek) i pieprzem?

Sprawdź, jak otrzymywać comiesieczne raporty z dziesiątkami innych skutecznych tajemnic medycyny naturalnej. Już tylko do niedzieli, 25 czerwca, do 23:59, możesz skorzystać ze Specjalnej Oferty Powitalnej na te raporty. Sprawdź teraz

******************************************

Doskonały smak

Pij zatem sok z granatów! I to nie zważając na skądinąd słuszne ostrzeżenia przed piciem soków owocowych, o których mówi się, że mają zbyt wiele cukru.

Sok z granatów nie ma wiele cukru w porównaniu z innymi sokami owocowymi.

A mimo to jest doskonały w smaku, odświeżający, krótko mówiąc – świetny do picia.

Dawniej sok z granatów był bardzo drogi i stanowił przedmiot wszelkich możliwych oszustw handlowych, głównie dzięki swojej reputacji (rzekomej, jak widzieliśmy) antynowotworowej.

Na szczęście dziś jest tylko niewiele droższy niż sok pomarańczowy.

Uwaga na podróbki!

Zawsze sprawdzaj zawartość grenadyny.

Tak zwany syrop grenadynowy to często osłodzona woda z dodatkiem aromatów i niewielkiej ilości (10%) soków z malin, czarnej porzeczki, czarnego bzu i czerwonej porzeczki.

Prawdziwa grenadyna to czerwony syrop na bazie miąższu z granatów. Granat pochodzi z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jego miąższ jest bardzo popularny w Iranie, gdzie wytwarza się z niego sosy. W Egipcie z granatów wytwarza się likier.

Mnóstwo innych napojów sprzedawanych w naszych supermarketach reklamuje się na opakowaniach jako zawierające „owoc granatu”. Często zawierają jedynie 3–5% soku z prawdziwych granatów, a reszta to woda, cukier i tanie soki (z jabłka, z pomarańczy…).

Jak zwykle w supermarkecie, warto zachować czujność. Lepiej móc przeczytać drobny druk na etykietkach niż ogromne slogany przyciągające wzrok.

Twoje zdrowie! A latem pij raczej zmrożony sok z granatów niż Martini. Lepiej smakuje i jest zdrowszy.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Źródła:

1) A randomized, double-blind, placebo-controlled study of the effects of pomegranate extract on rising PSA levels in men following primary therapy for prostate cancer.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26169045

Effects of Pomegranate Juice on Hormonal Biomarkers of Breast Cancer Risk.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26327495

2) Pomegranate juice consumption for 3 years by patients with carotid artery stenosis reduces common carotid intima-media thickness, blood pressure and LDL oxidation.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15158307?dopt=Citation

3) Effects of pomegranate juice consumption on myocardial perfusion in patients with coronary heart disease.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169367?dopt=Citation

4) Consumption of hydrolyzable tannins-rich pomegranate extract suppresses inflammation and joint damage in rheumatoid arthritis.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18490140

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Słabo znany środek na poprawę pamięci, koncentracji i nastroju

Niewiele osób w Europie Zachodniej słyszało o winpocetynie, ponieważ ten ekstrakt z barwinka pospolitego został odkryty przez węgierskiego... czytaj więcej

Suchość w gardle, cienie pod oczami, nieprzyjemny zapach z ust…

Zła wiadomość jest taka, że wymienione przeze mnie przypadłości rzadko występują w odosobnieniu. Na ogół osoby, u których... czytaj więcej

Skuteczne leczenie trądziku

Powiedziałem mnóstwo złego o Roaccutane i antybiotykach, standardowo stosowanych lekach przeciwtrądzikowych. Przedstawiam zatem podsumowanie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.