×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Nowy dowcip: „bon na warzywa”

Opublikowano dnia: 2016-09-01

Po latach niepowodzenia programu „pięć porcji owoców i warzyw dziennie”, państwo francuskie znalazło wyjaśnienie.

Ludzie rzucają się na śmieciowe jedzenie zamiast na szpinak i fasolkę szparagową, bo nie mają pieniędzy!

Trzeba więc pomóc im finansowo, by jedli warzywa.

Dzięki temu osoby w złej sytuacji finansowej nie będą już musiały żywić się frytkami, mrożoną pizzą i cukierkami.

Mam wątpliwości…

To wychodzi z dobrej woli.

Ale jest w tym planie coś, co mnie niepokoi…

Oto przykład.

Moje dzieci regularnie zapraszają swoich przyjaciół do domu. Warzywa stoją na stole, dostają je nawet na talerz. Ale goście nie chcą ich jeść. I nie dlatego, że nie mają pieniędzy, by zapłacić za warzywa. Przecież ani ja, ani Valérie nie każemy znajomym naszych dzieci płacić za posiłki!

Problem tkwi gdzie indziej.

Możemy powtarzać im w kółko, że fasolka to takie „zielone frytki”. Że są nie tylko zdrowe, ale i doskonałe w smaku. Że mogą do woli doprawiać ją sokiem z cytryny, oliwą z oliwek i przyprawami. Na nic. Są zniechęcone, zanim jeszcze zaczną jeść.

Wydaje mi się, że to raczej problem „kulturowy”, który nastał niedawno, wraz z supermarketami, lodówkami i mikrofalówkami.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Domowe anegdoty

Oto pierwsza.

Któregoś dnia gościliśmy sześciolatkę z rodziny, która cieszyła się dobrą sytuacją materialną.

Na przystawkę przygotowaliśmy awokado i grejpfruty. I, Szanowny Czytelniku, wierz mi lub nie, nie znała ani jednego, ani drugiego…

I jeszcze druga, mocna anegdota:

Niedawno gościliśmy nastolatkę, zresztą świetną uczennicę.

Zorientowaliśmy się, że nigdy w życiu nie widziała ani nie próbowała bakłażana. Po raz pierwszy widziała to warzywo u nas na stole. W wieku 13 lat nie miała najmniejszego pojęcia, co to jest!

Natomiast, ale czy w ogóle trzeba to dodawać, obie goszczące u nas dziewczynki doskonale znały najróżniejsze rodzaje chipsów, ciastek, cukierków, lodów i napojów gazowanych wymyślonych przez rozmaitych producentów.

Wkrótce zacznie się handel na czarno „bonami na warzywa”

Moja obawa jest więc taka, że te bony na warzywa nie zmienią wiele w spożyciu warzyw przez ludzi.

A stracą je wszyscy.

Być może odnajdziemy je na pchlim targu, na eBayu, na Allegro lub na innej internetowej stronie z ogłoszeniami: „bony na warzywa o wartości 100 złotych sprzedam za 50 złotych!”

I kupią je ludzie, którzy i tak jadają warzywa.

Jeszcze jedna dziura w finansach publicznych. Powiesz mi, że może trochę przesadzam, ale mimo wszystko...

Inteligentny pomysł

Natomiast jest pewien pomysł na przekonanie dzieci do warzyw, który wydaje mi się bardzo obiecujący.

Jedna ze szkół nowojorskich, w Stanach Zjednoczonych, założyła uprawiany przez uczniów warzywnik, którego zbiory wykorzystuje się są w stołówce szkolnej1.

Wynik jest świetny: mimo, że taka sama porcja warzyw oferowana jest w szkolnym barze samoobsługowym, uczniowie naturalnie wybierają warzywa, które sami uprawiali, czterokrotnie zwiększając spożycie warzyw.

To samo zauważyłem u moich dzieci, które wręcz płoną z niecierpliwości, by zebrać (i zjeść!) posadzone przez siebie rzodkiewki czy marchewki (które chrupią prosto z ziemi, ledwo otarte o ubranie). Nawet nie wspominam o truskawkach i malinach czy wiśniach i jabłkach z ogrodu: tutaj wręcz trzeba je wstrzymywać, by nie zjadły wszystkiego na raz!

Zamiast dawać ludziom bony na warzywa, sugerowałbym raczej zachęcenie ich do uprawy „rodzinnych ogródków” (nowa nazwa dawnych ogródków działkowych) i umożliwienie im (ponownego) odkrycia radości z uprawy własnej sałaty czy cukinii oraz do ich jedzenia.

8 sprytnych sposobów, jak oszczędzić na jedzeniu

To nie jest dokładnie tak, że owoce i warzywa są droższe niż jedzenie przemysłowe.

Z wyliczeń wynika, że żywienie się kapustą, selerem, porami, marchwią, cebulą, rzepą czy fasolką jest tańsze niż kupowanie dań gotowych i śmieciowego jedzenia2.

A jeśli jeszcze nie jesteś co do tego przekonany, oto osiem interesujących sposobów na jedzenie warzyw bez rujnowania portfela, nawet jeśli nie masz ogródka warzywnego:

 1. Wybieraj warzywa sezonowe. Większość warzyw i owoców dojrzewa w określonym i krótkim okresie roku. Wówczas można je kupić taniej i to jest także moment, kiedy są najlepsze.
   
 2. Korzystaj z warzyw, które zawsze są tanie: marchew, rzepa, kapusta, por. Spróbuj zwłaszcza odkryć na nowo kapustę: we wszystkich jej odmianach i we wszystkich formach, na surowo czy ugotowaną, w tym także kapustę kiszoną i brukselkę.
   
 3. Owoce kupuj w różnym stopniu dojrzałości, aby uniknąć strat. Pamiętaj: to nie kupowanie tak drogo kosztuje, lecz wyrzucanie.
   
 4. Jeśli masz szczęście mieszkać na wsi – kupuj bezpośrednio od producentów. Może nawet uda Ci się umówić z niektórymi z nich na własnoręczne zbiory w sadzie lub na polu, dzięki czemu zapłacisz mniej, a dodatkowo spędzisz czas na powietrzu, łącząc przyjemne z pożytecznym.
   
 5. Odkryj nowe „branże”, które powstają, by zapewnić dystrybucję warzyw i owoców, które trudno dobrze sprzedać w supermarkecie. Tu i tam powstają inicjatywy, by te owoce i warzywa skończyły na talerzu konsumenta niż w śmieciach. I oczywiście za dużo niższą cenę od ceny w supermarkecie. Na przykład francuska spółdzielnia Gueules cassées3.
 6. Mrożone owoce i warzywa nie są ani droższe, ani gorsze. Wręcz przeciwnie, zbierane w sezonie, w stanie dojrzałym, w momencie, gdy zawierają najwięcej witamin. Błyskawicznie zamrażane, często w pobliżu miejsca zbiorów zachowują więcej składników odżywczych niż „świeże” warzywa przewożone z chłodni i zalegające w magazynach i na półkach sklepowych.
   
 7. Na początku tygodnia, zaraz po zakupach, zużyj artykuły świeże, natomiast konserwy i mrożonki zachowaj na koniec tygodnia.
   
 8. Odzyskuj! Wykorzystaj zgniecione owoce do przygotowania sałatki owocowej, kruszonki z owocami lub przetworów, zaś warzywa nie pierwszej świeżości do zup i przecierów.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Brian Wansink, Andrew S. Hanks, David R. Just. A plant to plate pilot: a cold-climate high school garden increased vegetable selection but also waste. Acta Paediatr. 2015 Apr 17

2) Les fruits et légumes à bon prix. http://www.defisante.ca/fr/chroniques/objectif-5/les-fruits-et-legumes-bon-prix

3) «Gueules cassées»: les fruits et légumes moches bientôt vendus à l’étranger. http://www.lemonde.fr/economie/article/2015/10/12/gueules-cassees-les-fruits-et-legumes-moches-bientot-vendus-a-l-etranger_4788069_3234.html

---

Komentarze

WT 2016-09-01 13:12
Moi Drodzy Ratownicy Zdrowia ! Najlepiej jest wychowywac dzieci bez tv, pc, Handy i smartfona. Stamtad bowiem plynie

ta zaraza reklamowa. Niestety prawie niemozliwe, bo dziecie

bedzie plakalo, ze smieja sie z niego rowiesnicy, bo nie ma

on dla siebie tych g..... Jako ludzie starzy, od lat wielu, wielu

unikamy ogladania reklam w tv. Gazetki reklamowe, wrzucane

do skrzynek, ogladamy TYLKO pod katem ewent. kupienia

rzeczy NAS INTERESUJACYCH. Zaden producent czy handlowiec

nie ma na nasze zakupy wplywu. Naturalnie do czasu, kiedy

ta "demokracja" tak sie rozwinie, ze beda noworodkom

wszczepiac chip aby reagowal prawidlowo na polecenia wladz

i kierujacego nia wielkiego kapitalu. Wtedy zapanuje wszelaka

szczesliwosc. A najwiecej bedzie cieszyl sie kapital, z jego

nieograniczonych zarobkow. A ludzie ? Ze zapadac beda na

zdrowiu ? Nieprawidlowo sie rozwijac ? To przeciez TYLKO

straty kolateralne, wliczone w rachunek. Najwazniejsze, ze potomstwo wielkiego kapitalu bedzie od tego narzucania wolne.

Przeciez i najglupszego z nich posyla sie do szkol prywatnych,

tu najlepiej do Szwajcarii a nie do szkol dla cofnietych w rozwoju. Tu jak zwykle kazde g... musi byc enigmatycznie

okreslone, wiec tu nie nazywaja sie tak, tylko "szkoly popierania". Choc w potocznym jezyku nadal mowia o nich

"Idiotenschule".

Pocieszmy sie tym, ze zemrzemy moze przed wprowadzeniem tego chipu. Mile a cieple pozdrowienia z pieknego, starego Idstein. WT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Aby zmniejszyć cierpienia

Dążymy do zdrowego i ekologicznego trybu życia, bez medycyny opartej na syntetycznych lekach. I zazwyczaj jesteśmy zaskoczeni, że tak wolno... czytaj więcej

Jeśli zmagasz się z lękiem, unikaj tych pięciu produktów żywnościowych

Aby zwalczyć lęk, istotne jest odżywianie W przypadku przewlekłego lęku, u jego podłoża leży problem, który należy rozwiązać za... czytaj więcej

Medycyna anglosaska

U źródeł medycyny zachodniej Opowiadałem już o Bald’s Leechbook, grymuarze z IX wieku opisującym tradycyjne receptury stosowane... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.