×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Obowiązek pamięci

Opublikowano dnia: 2016-11-01

W tym roku obchodzimy stulecie bitwy pod Verdun. Z tego powodu przeczytałem refleksję amerykańskiego pisarza Walta Whitmana, który napisał, że nie da się zapomnieć wzgórza oderwanych części ciała.

Sam doświadczył tego w 1862 r. Poszukiwał swojego brata George’a na polu bitwy podczas straszliwej Wojny Secesyjnej. To była pierwsza wojna „przemysłowa”, gdzie po raz pierwszy wykorzystano karabin  maszynowy:

Zobaczyłem górę amputowanych stóp, nóg i dłoni, tak wielką, że mogłaby wypełnić cały wóz1.

Walt Whitman był przerażony. Ale uświadomił sobie, że ci, którzy tego nie widzieli, nie są w stanie wyobrazić sobie, jakim koszmarem jest nowoczesna wojna. Istnieje zatem ryzyko, że nie podejdą do sprawy poważnie i że sami dadzą się wciągnąć w takie okrucieństwa.

Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie, i stąd ogromne znaczenie, dla całego naszego społeczeństwa, „obowiązku pamięci”.

Nie trzeba bomby atomowej, by wymazać Paryż z mapy

Media mówią o zagrożeniach płynących z użycia „bronią masowej zagłady”, a zwłaszcza bombą atomową.

Zapominają jednak dodać, że tzw. broń „konwencjonalna” stała się obecnie tak bardzo skuteczna, że jest równie niebezpieczna co bomba atomowa czy broń chemiczna.

Już w bitwie pod Verdun, 100 lat temu, było 700 000 ofiar, choć wykorzystano tylko „zwykłe” granaty i „prostą” broń palną. To dwa do trzech razy więcej niż Hiroszima i Nagasaki razem wzięte.

W Japonii mówi się zawsze o tych dwóch miastach, zapominając jednocześnie, że Amerykanie wyrządzili więcej zła w Tokio, wykorzystując bomby tradycyjne. Tylko w nocy z 9 na 10 marca 1945 r., przeprowadzili najgorszy nalot w historii jakiegokolwiek miasta. Około 40 kilometrów kwadratowych powierzchni Tokio zostało zamienione w popiół. Na około 120 000 szacuje się liczbę Japończyków, którzy zginęli podczas tego ataku – to najtragiczniejszy bilans lotniczego bombardowania jakiegokolwiek miasta. Hiroszima zajmuje dalszą pozycję2.

Bez tak dalekich podróży, przypomnijmy sobie bombardowania aliantów, które na pewien czas wymazały z mapy takie miasta jak Hamburg, Kolonia, Lipsk, Mayence, Drezno, Magdeburg i oczywiście Berlin. W dniach 13-15 lutego 1945 r., amerykańskie wojska powietrzne i Royal Air Force (RAF) zabiły w Dreźnie 25 000 cywilów zrzucając przede wszystkim bomby kasetowe i zapalające. Jedno z najpiękniejszych miast świata zostało zrównane z ziemią. Magdeburg zniszczono w 90%, jak wiele innych i to bez bomby atomowej.

W czasie Powstania Warszawskiego, w 1944 r., i bez wykorzystania jakiejkolwiek „broni masowego rażenia”, tylko po stronie polskiej zostało zabitych 180 000 cywilów i 18 000 żołnierzy. Po stronie niemieckiej zginęło 17 000 żołnierzy. Pod koniec Powstania przy życiu pozostało nie więcej niż 350 000 cywilów: zostali oni brutalnie wywiezieni i osadzeni w obozach przejściowych, a potem w ogromnej części deportowani do obozów pracy i do obozów koncentracyjnych3.

Ci, którzy przeżyli horror działań wojennych i widzieli rzeki krwi, mogą sobie tylko obiecywać „Nigdy więcej wojny!”.

„Nigdy więcej!”, to myśl, która nieodmiennie pojawia się w głowie każdej rozumnej osoby bezpośrednio uczestniczącej w okropieństwach współczesnych wojen. „K…wska ta wojna!” – wołał Jacques Prévert i miał rację.

Wielkim problemem jest to, że choć ofiary nigdy nie zapomną okrucieństw wojny, to inaczej będą o tym pamiętać dzieci, a jeszcze mniej wnuki. Bez względu na to, jak straszne zdarzenia miały miejsce, to po wielu latach bliskich zaczynają „nudzić” opowieści wojenne dziadka i tzw. ględzenie babci.

Ale w rzeczywistości, oni nie ględzą! Opowiadają swoje wspomnienia, żywiąc nadzieję, że młodzi będą pamiętali o ich okrutnych doświadczeniach życiowych i, przede wszystkim, że nigdy więcej nie rozpoczną nowej wojny! Martwią się tym, że ci, którzy wojny nie przeżyli, zbyt szybko zapomną o tym, co się tak naprawdę stało. Martwią się, że zapomną oni o tysiącach dłoni, rąk, nóg i kosmyków włosów w krwawych strzępach, ubłoconych, za drutem kolczastym. Że zapomną o zburzonych budowlach i ulicach... Że zapomną o tym, czego człowiek może zapragnąć w swoim szaleństwie.

A jak jest dziś?

Doszliśmy do miejsca, w którym niektórzy pragną śmierci poprzez wysadzenie się w powietrze na karuzeli, by pozabijać dzieci. To zdarzyło się w marcu 2016 roku na placu zabaw w parku w Pakistanie; w wyniku zamachu zginęło 70 osób: rodziców i dzieci, którzy świętowali Wielkanoc…4.

To tylko jeden przykład…

Nie można mieć co do tego złudzeń: celem kamikadze jest doprowadzić ludzkość do takiego stanu ducha, by rzuciła się po raz kolejny w wir wielkiej, powszechnej wojny.

Jedynym sposobem na uniknięcie tego jest dbałość o żywą pamięć, niezbędną do utrzymania pokoju – jednego z najbardziej pożądanego dobra. Należy wielokrotnie opowiadać naszym dzieciom o tym, co się działo w przeszłości.

Trzeba przekazać im wspomnienia, a wręcz strach, przed tymi dramatami, które miały miejsce wcale nie tak dawno temu. Dopilnować, by miały poczucie tragizmu, aby uświadomiły sobie, że to co oglądają i co podoba im się w filmach wojennych, może się ponownie zdarzyć, jeśli stracimy czujność. I choć w grach czy kreskówkach, kiedy granat urwie komuś rękę, może wydaje im się to… śmieszne, to w świecie rzeczywistym wybuch nigdy taki nie będzie – ani dla rannych dzieci, ani rodziców trzymających w ramionach własne dzieci ranne lub zabite w bombardowaniu.

Nigdy nie mówmy dzieciom, że to się przecież zdarzyło dawno temu i ich nie dotyczy, że to „inni”, że to „szaleńcy”, że dawniej ludzie byli idiotami, a one przecież łatwo będą umiały uniknąć splotu wydarzeń, który doprowadzi do katastrofy – to przygotujmy się na najgorsze.

Ostatnia refleksja

Po angielsku „pamiętać” to remember. Dosłownie można by to przetłumaczyć jako „uczłonkowić”.

Widzisz ciała pozbawione członków ciała i pamiętasz, że należały do ludzi pełnych życia, snujących plany i marzenia. W wyobraźni ponownie je „uczłonkawiasz”, uczłowieczasz.

Ten zabieg w głowie jest niezbędny. Pozwala nam uświadomić sobie, że śmierć i zniszczenie wcale nie były potrzebne. Że można było wybrać inną drogę. Drogę chroniącą pokój i życie.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) How and Why We Remember the Dead: A Memorial Day Lesson from Walt Whitman.
http://www.thepublicdiscourse.com/2016/05/17020/

http://dicocitations.lemonde.fr/citations/citation-9044.php

2) To nie bomba atomowa zniszczyła Japonię.
http://www.slate.fr/story/73421/bombe-atomique-staline-japon-capituler

3) Powstanie Warszawskie.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Insurrection_de_Varsovie

4) Le monde.
http://www.lemonde.fr/asie-pacifique/article/2016/03/27/plus-de-50-morts-
dans-une-explosion-a-lahore-au-pakistan_4890869_3216.html

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Niewiarygodna historia

A oto historia, która – choć zdemaskowana jako fake news – w naszym dzisiejszym świecie jest prawdopodobna:   ...Zdarzyła... czytaj więcej

Lekarz przyszłości

Lekarz przyszłości nie będzie dawał leków, lecz poinstruuje swojego pacjenta w kwestii odpowiedniego stylu życia, diety oraz przyczyn... czytaj więcej

Ujawniamy sekrety Poczty Zdrowia

Poczta Zdrowia obchodzi już swoje trzecie urodziny. Pomyślałem więc, że to dobry moment, aby odpowiedzieć na kilka pytań,... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.