×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Obowiązek pamięci

Opublikowano dnia: 2016-11-01

W tym roku obchodzimy stulecie bitwy pod Verdun. Z tego powodu przeczytałem refleksję amerykańskiego pisarza Walta Whitmana, który napisał, że nie da się zapomnieć wzgórza oderwanych części ciała.

Sam doświadczył tego w 1862 r. Poszukiwał swojego brata George’a na polu bitwy podczas straszliwej Wojny Secesyjnej. To była pierwsza wojna „przemysłowa”, gdzie po raz pierwszy wykorzystano karabin  maszynowy:

Zobaczyłem górę amputowanych stóp, nóg i dłoni, tak wielką, że mogłaby wypełnić cały wóz1.

Walt Whitman był przerażony. Ale uświadomił sobie, że ci, którzy tego nie widzieli, nie są w stanie wyobrazić sobie, jakim koszmarem jest nowoczesna wojna. Istnieje zatem ryzyko, że nie podejdą do sprawy poważnie i że sami dadzą się wciągnąć w takie okrucieństwa.

Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie, i stąd ogromne znaczenie, dla całego naszego społeczeństwa, „obowiązku pamięci”.

Nie trzeba bomby atomowej, by wymazać Paryż z mapy

Media mówią o zagrożeniach płynących z użycia „bronią masowej zagłady”, a zwłaszcza bombą atomową.

Zapominają jednak dodać, że tzw. broń „konwencjonalna” stała się obecnie tak bardzo skuteczna, że jest równie niebezpieczna co bomba atomowa czy broń chemiczna.

Już w bitwie pod Verdun, 100 lat temu, było 700 000 ofiar, choć wykorzystano tylko „zwykłe” granaty i „prostą” broń palną. To dwa do trzech razy więcej niż Hiroszima i Nagasaki razem wzięte.

W Japonii mówi się zawsze o tych dwóch miastach, zapominając jednocześnie, że Amerykanie wyrządzili więcej zła w Tokio, wykorzystując bomby tradycyjne. Tylko w nocy z 9 na 10 marca 1945 r., przeprowadzili najgorszy nalot w historii jakiegokolwiek miasta. Około 40 kilometrów kwadratowych powierzchni Tokio zostało zamienione w popiół. Na około 120 000 szacuje się liczbę Japończyków, którzy zginęli podczas tego ataku – to najtragiczniejszy bilans lotniczego bombardowania jakiegokolwiek miasta. Hiroszima zajmuje dalszą pozycję2.

Bez tak dalekich podróży, przypomnijmy sobie bombardowania aliantów, które na pewien czas wymazały z mapy takie miasta jak Hamburg, Kolonia, Lipsk, Mayence, Drezno, Magdeburg i oczywiście Berlin. W dniach 13-15 lutego 1945 r., amerykańskie wojska powietrzne i Royal Air Force (RAF) zabiły w Dreźnie 25 000 cywilów zrzucając przede wszystkim bomby kasetowe i zapalające. Jedno z najpiękniejszych miast świata zostało zrównane z ziemią. Magdeburg zniszczono w 90%, jak wiele innych i to bez bomby atomowej.

W czasie Powstania Warszawskiego, w 1944 r., i bez wykorzystania jakiejkolwiek „broni masowego rażenia”, tylko po stronie polskiej zostało zabitych 180 000 cywilów i 18 000 żołnierzy. Po stronie niemieckiej zginęło 17 000 żołnierzy. Pod koniec Powstania przy życiu pozostało nie więcej niż 350 000 cywilów: zostali oni brutalnie wywiezieni i osadzeni w obozach przejściowych, a potem w ogromnej części deportowani do obozów pracy i do obozów koncentracyjnych3.

Ci, którzy przeżyli horror działań wojennych i widzieli rzeki krwi, mogą sobie tylko obiecywać „Nigdy więcej wojny!”.

„Nigdy więcej!”, to myśl, która nieodmiennie pojawia się w głowie każdej rozumnej osoby bezpośrednio uczestniczącej w okropieństwach współczesnych wojen. „K…wska ta wojna!” – wołał Jacques Prévert i miał rację.

Wielkim problemem jest to, że choć ofiary nigdy nie zapomną okrucieństw wojny, to inaczej będą o tym pamiętać dzieci, a jeszcze mniej wnuki. Bez względu na to, jak straszne zdarzenia miały miejsce, to po wielu latach bliskich zaczynają „nudzić” opowieści wojenne dziadka i tzw. ględzenie babci.

Ale w rzeczywistości, oni nie ględzą! Opowiadają swoje wspomnienia, żywiąc nadzieję, że młodzi będą pamiętali o ich okrutnych doświadczeniach życiowych i, przede wszystkim, że nigdy więcej nie rozpoczną nowej wojny! Martwią się tym, że ci, którzy wojny nie przeżyli, zbyt szybko zapomną o tym, co się tak naprawdę stało. Martwią się, że zapomną oni o tysiącach dłoni, rąk, nóg i kosmyków włosów w krwawych strzępach, ubłoconych, za drutem kolczastym. Że zapomną o zburzonych budowlach i ulicach... Że zapomną o tym, czego człowiek może zapragnąć w swoim szaleństwie.

A jak jest dziś?

Doszliśmy do miejsca, w którym niektórzy pragną śmierci poprzez wysadzenie się w powietrze na karuzeli, by pozabijać dzieci. To zdarzyło się w marcu 2016 roku na placu zabaw w parku w Pakistanie; w wyniku zamachu zginęło 70 osób: rodziców i dzieci, którzy świętowali Wielkanoc…4.

To tylko jeden przykład…

Nie można mieć co do tego złudzeń: celem kamikadze jest doprowadzić ludzkość do takiego stanu ducha, by rzuciła się po raz kolejny w wir wielkiej, powszechnej wojny.

Jedynym sposobem na uniknięcie tego jest dbałość o żywą pamięć, niezbędną do utrzymania pokoju – jednego z najbardziej pożądanego dobra. Należy wielokrotnie opowiadać naszym dzieciom o tym, co się działo w przeszłości.

Trzeba przekazać im wspomnienia, a wręcz strach, przed tymi dramatami, które miały miejsce wcale nie tak dawno temu. Dopilnować, by miały poczucie tragizmu, aby uświadomiły sobie, że to co oglądają i co podoba im się w filmach wojennych, może się ponownie zdarzyć, jeśli stracimy czujność. I choć w grach czy kreskówkach, kiedy granat urwie komuś rękę, może wydaje im się to… śmieszne, to w świecie rzeczywistym wybuch nigdy taki nie będzie – ani dla rannych dzieci, ani rodziców trzymających w ramionach własne dzieci ranne lub zabite w bombardowaniu.

Nigdy nie mówmy dzieciom, że to się przecież zdarzyło dawno temu i ich nie dotyczy, że to „inni”, że to „szaleńcy”, że dawniej ludzie byli idiotami, a one przecież łatwo będą umiały uniknąć splotu wydarzeń, który doprowadzi do katastrofy – to przygotujmy się na najgorsze.

Ostatnia refleksja

Po angielsku „pamiętać” to remember. Dosłownie można by to przetłumaczyć jako „uczłonkowić”.

Widzisz ciała pozbawione członków ciała i pamiętasz, że należały do ludzi pełnych życia, snujących plany i marzenia. W wyobraźni ponownie je „uczłonkawiasz”, uczłowieczasz.

Ten zabieg w głowie jest niezbędny. Pozwala nam uświadomić sobie, że śmierć i zniszczenie wcale nie były potrzebne. Że można było wybrać inną drogę. Drogę chroniącą pokój i życie.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) How and Why We Remember the Dead: A Memorial Day Lesson from Walt Whitman.
http://www.thepublicdiscourse.com/2016/05/17020/

http://dicocitations.lemonde.fr/citations/citation-9044.php

2) To nie bomba atomowa zniszczyła Japonię.
http://www.slate.fr/story/73421/bombe-atomique-staline-japon-capituler

3) Powstanie Warszawskie.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Insurrection_de_Varsovie

4) Le monde.
http://www.lemonde.fr/asie-pacifique/article/2016/03/27/plus-de-50-morts-
dans-une-explosion-a-lahore-au-pakistan_4890869_3216.html

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ciężkie nogi

Jedyne leki na zaburzenia krążenia to… rośliny! Medycyna konwencjonalna nie wymyśliła dotąd nic innego na problemy, na które cierpi... czytaj więcej

Nuggetsy z kurczaka: zwariowana historia

Przez długi czas można było oglądać w internecie film o tym, że nuggetsy z kurczaka z McDonalds produkowane są z różowej,... czytaj więcej

Witamina, którą polecam mojej mamie

- Jean-Marc, powiedz mi, co tak naprawdę muszę zażywać? Tobie i każdemu, kto zadaje mi to pytanie (a więc i mojej Mamie),... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.