×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Pobierz bezpłatnie raport

„Bóle głowy – jak leczyć, jak zapobiegać”

Pomóż sobie i bliskim, dowiedz się:

 • jakie są rodzaje bólów głowy?
 • co robić, kiedy ból nie ustępuje?
 • jaki jest wpływ odżywiania na ból głowy?
 • jakie są przyczyny środowiskowe wywołujace ból?
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera (więcej)

x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Opublikowano dnia: 2016-12-29

Odkryj arsenał roślin leczniczych

Medycyna roślinna, lub inaczej mówiąc „fitoterapia”, jest często i nieco pobłażliwie traktowana jako medycyna „soft”.

Rośliny są rzekomo mniej skuteczne niż leki. Myśli się o werbenie, lipie, rumianku…

A to ignorowanie faktu, że rośliny zawierają nie mniej niż 17 głównych grup substancji aktywnych.

Substancje aktywne to te, które wywierają wpływ na fizjologię człowieka. W wysokiej dawce większość z nich to trucizny.

W małej dawce, i właściwie podane, mogą mieć imponujące działanie zdrowotne.

Tych 17 kategorii to: fenole, flawonoidy, olejki eteryczne, taniny, antocyjany, kumaryny, saponiny, antrachinony, glikozydy nasercowe, glikozydy cyjanogenne, polisacharydy, alkaloidy, glukozynolany, substancje gorzkie, nie wspominając nawet o witaminach, kwasach tłuszczowych i składnikach mineralnych.

To nie przelewki!

Ten urodzaj tłumaczy tak wszechstronne wykorzystanie roślin. Bez wygłaszania wykładu, chciałbym mimo wszystko choć na parę minut przykuć Twoją uwagę do najważniejszych z nich.

Nie będę opowiadał o olejkach eterycznych, witaminach, kwasach tłuszczowych czy składnikach mineralnych. One już mają swoje miejsce w wielu newsletterach Poczty Zdrowia.

Pomówmy o substancjach aktywnych mniej znanych, choć równie ważnych dla zdrowia. Na dziś wybrałem całkowicie arbitralnie alkaloidy, polisacharydy, saponiny i flawonoidy.

To ważne, jeśli chcesz zyskać minimum wiedzy o ziołolecznictwie. Postaraj się skoncentrować, a, mam nadzieję, że nie pożałujesz!

Gotów? No to ruszamy!

Alkaloidy

Alkaloidy to pierwsze substancje aktywne, które człowiek wyizolował na potrzeby produkcji leków: chinina pochodząca z kory chinowca – na malarię; digoksyna stanowiąca wyciąg z naparstnicy – na serce; morfina z opium – działająca przeciwkaszlowo i rozluźniająco.

To bardzo aktywne substancje. Jedną z nich, winkrystynę, wywodzącą się z madagaskarskiego kwiatu (Vinca rosea) stosuje się w chemioterapii raka krwi (białaczki).

Atropina, którą można znaleźć w wilczych jagodach, rozszerza źrenice i w przeszłości umożliwiała okulistom zbadanie dna oka.

Alkaloidy to jeden z fundamentów współczesnej medycyny. Umownie i dla łatwiejszej identyfikacji, nadaje im się nazwy kończące się na „-yna”.

---

Uwaga! Już tylko do sylwestra Specjalna Oferta Powitalna dla nowych Czytelników miesięcznika Rośliny i Zdrowie. Sprawdź teraz

---

Polisacharydy

Polisacharydy, jak sama nazwa wskazuje, są złożonymi cząsteczkami cukru.

Występują we wszystkich roślinach.

Wcale niekoniecznie są słodkie w smaku. Czasem nie są nawet strawne i wywołują w jelitach fermentację.

Dlatego osoby cierpiące na wzdęcia powinny spróbować unikać owoców zawierających polisacharydy, których nie są w stanie strawić (w zależności od przypadku – mogą to być jabłka, śliwki, czereśnie itd.; każdy musi sam przetestować).

W ziołolecznictwie, najważniejszymi polisacharydami są gumy roślinne i lepki śluz występujące w korzeniach i nasionach roślin.

Śluz i gumy roślinne wchłaniają mnóstwo wody i tworzą galaretowatą masę łagodzącą podrażnienia jelita, leczą zatwardzenie i chronią tkanki w stanie zapalnym. Stosuje się je również w okładach na suchą skórę.

Najsłynniejszą w tej dziedzinie rośliną jest wiąz czerwony, jedno z pierwszych lekarstw Indian amerykańskich przejętych przez europejskich osadników. Indianie stosowali wewnętrzną korę tego drzewa do leczenia bólu gardła, kaszlu, podrażnień przewodu pokarmowego oraz różnych zranień i stanów zapalnych skóry.

W czasie wojny secesyjnej w Ameryce wojskowi chirurdzy wykorzystywali ją w okładach do leczenia ran żołnierzy. Aktualnie FDA (amerykańskie władze sanitarne) uznają jej stosowanie w pastylkach i w syropie na kaszel oraz ból gardła1.

Saponiny

Saponiny to substancje, które, jak mydło, w kontakcie z wodą wytwarzają podczas pocierania pianę. Zalicza się je do najważniejszych składników wielu roślin leczniczych. Ich budowa chemiczna jest w rzeczywistości bliska budowie sterydów, czyli licznych hormonów ludzkich: estrogenów, kortyzolu, testosteronu.

Pochrzyn dziki (Dioscorea villosa) zawiera saponiny steroidowe, które zostały wykorzystane do stworzenia pierwszej pigułki antykoncepcyjnej. Wynalazł ją amerykański lekarz Gregory Pincus w 1954 r. Wykorzystał on substancję zastosowaną przez niemieckiego lekarza Ludwiga Haberlanda w 1922 r. Ten ostatni wstrzykiwał pacjentkom ekstrakt z pochrzynu, by zatrzymać owulację. Zrezygnowano z tego zbyt kosztownego sposobu, a możliwość wstrzymania owulacji przejęła tabletka syntetyczna. Dopiero później zdano sobie sprawę, że zakłócanie naturalnego cyklu menstruacyjnego u kobiet było dla nich bardzo niekorzystne.

Flawonoidy

Stali czytelnicy Poczty Zdrowia na pewno znają flawonoidy. To pigmenty barwiące kwiaty i owoce na żółto i biało. Mnóstwo jest ich w cytrynie.

Mają silne działanie przeciwutleniające, szczególnie aktywnie wspomagają prawidłowe krążenie.

Gryka i drzewo cytrynowe zawierają na przykład hesperydynę i rutynę, flawonoidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.

Niektóre flawonoidy mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Izoflawony występujące w czerwonej koniczynie mają działanie estrogenne i są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących menopauzie.

Korzystaj z dobroczynnych właściwości roślin!

To oczywiście tylko pobieżna prezentacja możliwości leczniczych roślin.

I to nie mój zwykły newsletter, jestem tego świadomy, sprawi, że jutro zaczniesz się leczyć roślinami i udzielać porad zdrowotnych swoim bliskim.

Trzeba jeszcze znać konkretne dawki, mikstury, a przede wszystkim nieskończoną paletę roślin działających na cholesterol, stawy, skórę, trawienie, nastrój, sen itd.

Dlatego co miesiąc publikujemy miesięcznik Rośliny i Zdrowie, który zapozna Cię z roślinami i wprowadzi w świat ich możliwości leczniczych. Dowiesz się o sposobach przygotowywania roślin leczniczych na potrzeby leczenia zarówno drobnych dolegliwości, jak i najpoważniejszych chorób. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Już wkrótce:

 • Twój żołądek mówi zgadze „stop”
 • Ampelopsis veitchii na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk
 • Aromaterapia: Pocić się spokojnie?
 • Czy olejków eterycznych należy się obawiać?
 • Krwawnica pospolita, naturalny sposób na biegunkę
 • Zrób własną wodę perfumowaną do ciała
 • Na białe plamy na skórze pomoże pewien olej roślinny

Te i wiele innych porad znajdziesz już wkrótce w najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie. Zaprenumeruj go do sylwestra, 31 grudnia 2016 r., aby otrzymać: rabat (który w wersji elektronicznej wynosi 52 zł) oraz aż 3 wyjątkowe publikacje:

1. Wydanie specjalne miesięcznika Rośliny i Zdrowie
2. Oczyszczanie organizmu. 7-dniowy program detoksykacji
3. Naturalne kosmetyki (t 1).

Kliknij tutaj, aby zdążyć zaprenumerować miesięcznik Rośliny i Zdrowie w specjalnej ofercie powitalnej.

---

Kortyzol hormon niezbędny dla dobrego stanu zdrowia i codziennego funkcjonowania

Mało kto wie, że u źródła wielu chorób czy dolegliwości leży brak równowagi hormonalnej, a w wielu przypadkach odzyskanie prawidłowego poziomu hormonów jest możliwe w sposób całkowicie naturalny, bez żadnych skutków ubocznych.

Dzięki miesięcznikowi Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a poznasz dokładnie skutki każdej terapii przywracania równowagi hormonalnej oraz precyzyjne dawkowanie.

Jeszcze tylko do sylwestra, 31 grudnia 2016 r., zapisując się na jego prenumeratę, otrzymasz aż 115,20 zł wyjątkowego rabatu oraz 2 prezentyPrzejdź tutaj

Uwaga: osoby po 50. roku życia otrzymają jeszcze więcej, bo aż 60% zniżki od ceny rocznej prenumeraty. Aby skorzystać z tej możliwości, kliknij tutaj

---

Źródła:

1) http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/
Fiche.aspx?doc=orme_rouge_ps

---

Komentarze

witold 2016-12-29 19:04
Halo Nasi Drodzy od Zdrowia !

Przeczytalem ale jak wiecie sami nie da sie wszystkiego naraz zastosowac.

Uwaga - Wasze zalecenia brania mniszka lakarskiego realizuje od kilku ladnych lat, biorac

kapsulki (...) na watrobe i okolice.

To one spowodowaly moja odpowiedz naszemu

lekarzowi pierwszego "konfliktu", jak mawiaja

w kraju, na jego zapytanie: Co robie, ze mam coraz lepsze wyniki watrobowe, odparlem: NIC.

No bo przeciez szkolna medycyna nie uczy tego. Choc powiemy obydwoje, ze jest uwaznym i

niewyrachowanym lekarzem. Na nadcisnienie

biore od 1m ies. krople ziolowe. Jak sie sprawdza, doniose.

Stary dowcip z PRL. Kolega pyta kolegi:

Co myslsz o tym Nowaku ? A kolega: To jest

kelner. Jak to ? pyta drugi ,Pierwszy mowi: Kelner, bo wszystko donosi.

Z Nowym Rokiem spelnienia WSZYSTKIEGO zaplanowanego i WYMARZONEGO sla Wam

wszytkim

Tycowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Witamina D2 – sprawca utraty zapasów witaminy D3

Suplementacja witaminy D2 powoduje obniżenie stężenia witaminy D we krwi! Zatem skutki tej suplementacji dla organizmu są odwrotne... czytaj więcej

Leki, które zażywasz, mogą Ci zaszkodzić

W Polsce nie ma na ten temat wiarygodnych danych, więc opowiem Ci o sytuacji we Francji. W moim kraju co roku zgłaszanych jest aż... czytaj więcej

Co zrobić, jeśli masz zbyt wysoki cholesterol?

…To nie cholesterol jest winny. …Cholesterol to nie trucizna. …Leki obniżające cholesterol są... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Akceptuję regulamin, politykę prywatności i politykę plików cookies (więcej)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz na otrzymywanie powiadomień e-mail (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.