×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Odkryj arsenał roślin leczniczych

Opublikowano dnia: 2016-12-29

Medycyna roślinna, lub inaczej mówiąc „fitoterapia”, jest często i nieco pobłażliwie traktowana jako medycyna „soft”.

Rośliny są rzekomo mniej skuteczne niż leki. Myśli się o werbenie, lipie, rumianku…

A to ignorowanie faktu, że rośliny zawierają nie mniej niż 17 głównych grup substancji aktywnych.

Substancje aktywne to te, które wywierają wpływ na fizjologię człowieka. W wysokiej dawce większość z nich to trucizny.

W małej dawce, i właściwie podane, mogą mieć imponujące działanie zdrowotne.

Tych 17 kategorii to: fenole, flawonoidy, olejki eteryczne, taniny, antocyjany, kumaryny, saponiny, antrachinony, glikozydy nasercowe, glikozydy cyjanogenne, polisacharydy, alkaloidy, glukozynolany, substancje gorzkie, nie wspominając nawet o witaminach, kwasach tłuszczowych i składnikach mineralnych.

To nie przelewki!

Ten urodzaj tłumaczy tak wszechstronne wykorzystanie roślin. Bez wygłaszania wykładu, chciałbym mimo wszystko choć na parę minut przykuć Twoją uwagę do najważniejszych z nich.

Nie będę opowiadał o olejkach eterycznych, witaminach, kwasach tłuszczowych czy składnikach mineralnych. One już mają swoje miejsce w wielu newsletterach Poczty Zdrowia.

Pomówmy o substancjach aktywnych mniej znanych, choć równie ważnych dla zdrowia. Na dziś wybrałem całkowicie arbitralnie alkaloidy, polisacharydy, saponiny i flawonoidy.

To ważne, jeśli chcesz zyskać minimum wiedzy o ziołolecznictwie. Postaraj się skoncentrować, a, mam nadzieję, że nie pożałujesz!

Gotów? No to ruszamy!

Alkaloidy

Alkaloidy to pierwsze substancje aktywne, które człowiek wyizolował na potrzeby produkcji leków: chinina pochodząca z kory chinowca – na malarię; digoksyna stanowiąca wyciąg z naparstnicy – na serce; morfina z opium – działająca przeciwkaszlowo i rozluźniająco.

To bardzo aktywne substancje. Jedną z nich, winkrystynę, wywodzącą się z madagaskarskiego kwiatu (Vinca rosea) stosuje się w chemioterapii raka krwi (białaczki).

Atropina, którą można znaleźć w wilczych jagodach, rozszerza źrenice i w przeszłości umożliwiała okulistom zbadanie dna oka.

Alkaloidy to jeden z fundamentów współczesnej medycyny. Umownie i dla łatwiejszej identyfikacji, nadaje im się nazwy kończące się na „-yna”.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Polisacharydy

Polisacharydy, jak sama nazwa wskazuje, są złożonymi cząsteczkami cukru.

Występują we wszystkich roślinach.

Wcale niekoniecznie są słodkie w smaku. Czasem nie są nawet strawne i wywołują w jelitach fermentację.

Dlatego osoby cierpiące na wzdęcia powinny spróbować unikać owoców zawierających polisacharydy, których nie są w stanie strawić (w zależności od przypadku – mogą to być jabłka, śliwki, czereśnie itd.; każdy musi sam przetestować).

W ziołolecznictwie, najważniejszymi polisacharydami są gumy roślinne i lepki śluz występujące w korzeniach i nasionach roślin.

Śluz i gumy roślinne wchłaniają mnóstwo wody i tworzą galaretowatą masę łagodzącą podrażnienia jelita, leczą zatwardzenie i chronią tkanki w stanie zapalnym. Stosuje się je również w okładach na suchą skórę.

Najsłynniejszą w tej dziedzinie rośliną jest wiąz czerwony, jedno z pierwszych lekarstw Indian amerykańskich przejętych przez europejskich osadników. Indianie stosowali wewnętrzną korę tego drzewa do leczenia bólu gardła, kaszlu, podrażnień przewodu pokarmowego oraz różnych zranień i stanów zapalnych skóry.

W czasie wojny secesyjnej w Ameryce wojskowi chirurdzy wykorzystywali ją w okładach do leczenia ran żołnierzy. Aktualnie FDA (amerykańskie władze sanitarne) uznają jej stosowanie w pastylkach i w syropie na kaszel oraz ból gardła1.

Saponiny

Saponiny to substancje, które, jak mydło, w kontakcie z wodą wytwarzają podczas pocierania pianę. Zalicza się je do najważniejszych składników wielu roślin leczniczych. Ich budowa chemiczna jest w rzeczywistości bliska budowie sterydów, czyli licznych hormonów ludzkich: estrogenów, kortyzolu, testosteronu.

Pochrzyn dziki (Dioscorea villosa) zawiera saponiny steroidowe, które zostały wykorzystane do stworzenia pierwszej pigułki antykoncepcyjnej. Wynalazł ją amerykański lekarz Gregory Pincus w 1954 r. Wykorzystał on substancję zastosowaną przez niemieckiego lekarza Ludwiga Haberlanda w 1922 r. Ten ostatni wstrzykiwał pacjentkom ekstrakt z pochrzynu, by zatrzymać owulację. Zrezygnowano z tego zbyt kosztownego sposobu, a możliwość wstrzymania owulacji przejęła tabletka syntetyczna. Dopiero później zdano sobie sprawę, że zakłócanie naturalnego cyklu menstruacyjnego u kobiet było dla nich bardzo niekorzystne.

Flawonoidy

Stali czytelnicy Poczty Zdrowia na pewno znają flawonoidy. To pigmenty barwiące kwiaty i owoce na żółto i biało. Mnóstwo jest ich w cytrynie.

Mają silne działanie przeciwutleniające, szczególnie aktywnie wspomagają prawidłowe krążenie.

Gryka i drzewo cytrynowe zawierają na przykład hesperydynę i rutynę, flawonoidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.

Niektóre flawonoidy mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Izoflawony występujące w czerwonej koniczynie mają działanie estrogenne i są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących menopauzie.

Korzystaj z dobroczynnych właściwości roślin!

To oczywiście tylko pobieżna prezentacja możliwości leczniczych roślin.

I to nie mój zwykły newsletter, jestem tego świadomy, sprawi, że jutro zaczniesz się leczyć roślinami i udzielać porad zdrowotnych swoim bliskim.

Trzeba jeszcze znać konkretne dawki, mikstury, a przede wszystkim nieskończoną paletę roślin działających na cholesterol, stawy, skórę, trawienie, nastrój, sen itd.

Dlatego co miesiąc publikujemy miesięcznik Rośliny i Zdrowie, który zapozna Cię z roślinami i wprowadzi w świat ich możliwości leczniczych. Dowiesz się o sposobach przygotowywania roślin leczniczych na potrzeby leczenia zarówno drobnych dolegliwości, jak i najpoważniejszych chorób. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/
Fiche.aspx?doc=orme_rouge_ps

---

Komentarze

witold 2016-12-29 19:04
Halo Nasi Drodzy od Zdrowia !

Przeczytalem ale jak wiecie sami nie da sie wszystkiego naraz zastosowac.

Uwaga - Wasze zalecenia brania mniszka lakarskiego realizuje od kilku ladnych lat, biorac

kapsulki (...) na watrobe i okolice.

To one spowodowaly moja odpowiedz naszemu

lekarzowi pierwszego "konfliktu", jak mawiaja

w kraju, na jego zapytanie: Co robie, ze mam coraz lepsze wyniki watrobowe, odparlem: NIC.

No bo przeciez szkolna medycyna nie uczy tego. Choc powiemy obydwoje, ze jest uwaznym i

niewyrachowanym lekarzem. Na nadcisnienie

biore od 1m ies. krople ziolowe. Jak sie sprawdza, doniose.

Stary dowcip z PRL. Kolega pyta kolegi:

Co myslsz o tym Nowaku ? A kolega: To jest

kelner. Jak to ? pyta drugi ,Pierwszy mowi: Kelner, bo wszystko donosi.

Z Nowym Rokiem spelnienia WSZYSTKIEGO zaplanowanego i WYMARZONEGO sla Wam

wszytkim

Tycowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Oczyszczająca moc hyzopu

W jednym z najdramatyczniejszych fragmentów Starego Testamentu król Dawid zaskakuje w kąpieli nagą Batszebę, żonę jednego z... czytaj więcej

Czy nęka Cię Candida albicans?

Jeśli czujesz się beznadziejnie i każdego ranka masz ochotę zostać w łóżku... Jeśli jesteś bez powodu smutny, zaniepokojony... czytaj więcej

Harwardzki trik, żeby nie zapomnieć o ważnych sprawach

Uwielbiam czytać o „najnowszych odkryciach” badaczy z uniwersytetu Harvarda. To badacze uniwersyteccy opłacani najlepiej na świecie.... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.