×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Opublikowano dnia: 2016-12-29

Odkryj arsenał roślin leczniczych

Medycyna roślinna, lub inaczej mówiąc „fitoterapia”, jest często i nieco pobłażliwie traktowana jako medycyna „soft”.

Rośliny są rzekomo mniej skuteczne niż leki. Myśli się o werbenie, lipie, rumianku…

A to ignorowanie faktu, że rośliny zawierają nie mniej niż 17 głównych grup substancji aktywnych.

Substancje aktywne to te, które wywierają wpływ na fizjologię człowieka. W wysokiej dawce większość z nich to trucizny.

W małej dawce, i właściwie podane, mogą mieć imponujące działanie zdrowotne.

Tych 17 kategorii to: fenole, flawonoidy, olejki eteryczne, taniny, antocyjany, kumaryny, saponiny, antrachinony, glikozydy nasercowe, glikozydy cyjanogenne, polisacharydy, alkaloidy, glukozynolany, substancje gorzkie, nie wspominając nawet o witaminach, kwasach tłuszczowych i składnikach mineralnych.

To nie przelewki!

Ten urodzaj tłumaczy tak wszechstronne wykorzystanie roślin. Bez wygłaszania wykładu, chciałbym mimo wszystko choć na parę minut przykuć Twoją uwagę do najważniejszych z nich.

Nie będę opowiadał o olejkach eterycznych, witaminach, kwasach tłuszczowych czy składnikach mineralnych. One już mają swoje miejsce w wielu newsletterach Poczty Zdrowia.

Pomówmy o substancjach aktywnych mniej znanych, choć równie ważnych dla zdrowia. Na dziś wybrałem całkowicie arbitralnie alkaloidy, polisacharydy, saponiny i flawonoidy.

To ważne, jeśli chcesz zyskać minimum wiedzy o ziołolecznictwie. Postaraj się skoncentrować, a, mam nadzieję, że nie pożałujesz!

Gotów? No to ruszamy!

Alkaloidy

Alkaloidy to pierwsze substancje aktywne, które człowiek wyizolował na potrzeby produkcji leków: chinina pochodząca z kory chinowca – na malarię; digoksyna stanowiąca wyciąg z naparstnicy – na serce; morfina z opium – działająca przeciwkaszlowo i rozluźniająco.

To bardzo aktywne substancje. Jedną z nich, winkrystynę, wywodzącą się z madagaskarskiego kwiatu (Vinca rosea) stosuje się w chemioterapii raka krwi (białaczki).

Atropina, którą można znaleźć w wilczych jagodach, rozszerza źrenice i w przeszłości umożliwiała okulistom zbadanie dna oka.

Alkaloidy to jeden z fundamentów współczesnej medycyny. Umownie i dla łatwiejszej identyfikacji, nadaje im się nazwy kończące się na „-yna”.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Polisacharydy

Polisacharydy, jak sama nazwa wskazuje, są złożonymi cząsteczkami cukru.

Występują we wszystkich roślinach.

Wcale niekoniecznie są słodkie w smaku. Czasem nie są nawet strawne i wywołują w jelitach fermentację.

Dlatego osoby cierpiące na wzdęcia powinny spróbować unikać owoców zawierających polisacharydy, których nie są w stanie strawić (w zależności od przypadku – mogą to być jabłka, śliwki, czereśnie itd.; każdy musi sam przetestować).

W ziołolecznictwie, najważniejszymi polisacharydami są gumy roślinne i lepki śluz występujące w korzeniach i nasionach roślin.

Śluz i gumy roślinne wchłaniają mnóstwo wody i tworzą galaretowatą masę łagodzącą podrażnienia jelita, leczą zatwardzenie i chronią tkanki w stanie zapalnym. Stosuje się je również w okładach na suchą skórę.

Najsłynniejszą w tej dziedzinie rośliną jest wiąz czerwony, jedno z pierwszych lekarstw Indian amerykańskich przejętych przez europejskich osadników. Indianie stosowali wewnętrzną korę tego drzewa do leczenia bólu gardła, kaszlu, podrażnień przewodu pokarmowego oraz różnych zranień i stanów zapalnych skóry.

W czasie wojny secesyjnej w Ameryce wojskowi chirurdzy wykorzystywali ją w okładach do leczenia ran żołnierzy. Aktualnie FDA (amerykańskie władze sanitarne) uznają jej stosowanie w pastylkach i w syropie na kaszel oraz ból gardła1.

Saponiny

Saponiny to substancje, które, jak mydło, w kontakcie z wodą wytwarzają podczas pocierania pianę. Zalicza się je do najważniejszych składników wielu roślin leczniczych. Ich budowa chemiczna jest w rzeczywistości bliska budowie sterydów, czyli licznych hormonów ludzkich: estrogenów, kortyzolu, testosteronu.

Pochrzyn dziki (Dioscorea villosa) zawiera saponiny steroidowe, które zostały wykorzystane do stworzenia pierwszej pigułki antykoncepcyjnej. Wynalazł ją amerykański lekarz Gregory Pincus w 1954 r. Wykorzystał on substancję zastosowaną przez niemieckiego lekarza Ludwiga Haberlanda w 1922 r. Ten ostatni wstrzykiwał pacjentkom ekstrakt z pochrzynu, by zatrzymać owulację. Zrezygnowano z tego zbyt kosztownego sposobu, a możliwość wstrzymania owulacji przejęła tabletka syntetyczna. Dopiero później zdano sobie sprawę, że zakłócanie naturalnego cyklu menstruacyjnego u kobiet było dla nich bardzo niekorzystne.

Flawonoidy

Stali czytelnicy Poczty Zdrowia na pewno znają flawonoidy. To pigmenty barwiące kwiaty i owoce na żółto i biało. Mnóstwo jest ich w cytrynie.

Mają silne działanie przeciwutleniające, szczególnie aktywnie wspomagają prawidłowe krążenie.

Gryka i drzewo cytrynowe zawierają na przykład hesperydynę i rutynę, flawonoidy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych.

Niektóre flawonoidy mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Izoflawony występujące w czerwonej koniczynie mają działanie estrogenne i są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących menopauzie.

Korzystaj z dobroczynnych właściwości roślin!

To oczywiście tylko pobieżna prezentacja możliwości leczniczych roślin.

I to nie mój zwykły newsletter, jestem tego świadomy, sprawi, że jutro zaczniesz się leczyć roślinami i udzielać porad zdrowotnych swoim bliskim.

Trzeba jeszcze znać konkretne dawki, mikstury, a przede wszystkim nieskończoną paletę roślin działających na cholesterol, stawy, skórę, trawienie, nastrój, sen itd.

Dlatego co miesiąc publikujemy miesięcznik Rośliny i Zdrowie, który zapozna Cię z roślinami i wprowadzi w świat ich możliwości leczniczych. Dowiesz się o sposobach przygotowywania roślin leczniczych na potrzeby leczenia zarówno drobnych dolegliwości, jak i najpoważniejszych chorób. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PlantesSupplements/
Fiche.aspx?doc=orme_rouge_ps

---

Komentarze

witold 2016-12-29 19:04
Halo Nasi Drodzy od Zdrowia !

Przeczytalem ale jak wiecie sami nie da sie wszystkiego naraz zastosowac.

Uwaga - Wasze zalecenia brania mniszka lakarskiego realizuje od kilku ladnych lat, biorac

kapsulki (...) na watrobe i okolice.

To one spowodowaly moja odpowiedz naszemu

lekarzowi pierwszego "konfliktu", jak mawiaja

w kraju, na jego zapytanie: Co robie, ze mam coraz lepsze wyniki watrobowe, odparlem: NIC.

No bo przeciez szkolna medycyna nie uczy tego. Choc powiemy obydwoje, ze jest uwaznym i

niewyrachowanym lekarzem. Na nadcisnienie

biore od 1m ies. krople ziolowe. Jak sie sprawdza, doniose.

Stary dowcip z PRL. Kolega pyta kolegi:

Co myslsz o tym Nowaku ? A kolega: To jest

kelner. Jak to ? pyta drugi ,Pierwszy mowi: Kelner, bo wszystko donosi.

Z Nowym Rokiem spelnienia WSZYSTKIEGO zaplanowanego i WYMARZONEGO sla Wam

wszytkim

Tycowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Uczta dla włosów

Jeśli zastosowałeś moje rady na temat olejów, na pewno używasz do smażenia już tylko oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Jest to... czytaj więcej

Powstrzymać fałszywe pogłoski na temat raka

Wielkie światowe media publikują obecnie artykuły mające na celu uciszenie fake newsów, czyli „fałszywych pogłosek” krążących... czytaj więcej

Rak płuc: czy podwoiła się długość życia

Przeglądając portal z informacjami medycznymi (Medscape), znalazłem zadziwiający artykuł zatytułowany: „Rak płuc: w jaki sposób... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.