×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Parki dla starszych osób

Opublikowano dnia: 2017-05-25

Amerykańska prasa gratuluje sobie „rozmnożenia” parków dla starszych osób1.

Zamiast tradycyjnego skwerku z huśtawkami, zjeżdżalniami i karuzelami, miasta urządzają miejsca dla osób starszych.

Nowa przestrzeń dla starszych osób w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ jest to zdjęcie reklamowe, osoby na zdjęciu są młodsze niż grupa, dla której miejsca takie faktycznie są urządzane.

To jest oczywiście związane ze zmianami demograficznymi. W osiemnastu amerykańskich stanach liczba zgonów osób starszych przekroczyła liczbę narodzin2. Ta moda na parki trzeciego wieku rozwija się również w Europie.

Zdjęcie zrobione w La Baule, we Francji

Ale najnowocześniejszym miastem w tej dziedzinie jest prawdopodobnie Binghampton w stanie Nowy Jork, w którym instaluje się urządzenia dostępne dla starszych osób na wózkach inwalidzkich.

Nowa przestrzeń w Binghampton dostępna dla starszych osób na wózkach inwalidzkich

Można się z tego cieszyć. Uznać to za postęp.

Według złośliwców, niepoprawnych pesymistów, takich, których szklanka jest zawsze do połowy pusta, zamiast do połowy pełna, jednak znalazłoby się coś, na co można by było ponarzekać…

Przepraszam, mam taki problem…

Otóż, kiedy czytałem te artykuły i przeglądałem zdjęcia, miałem nieprzyjemne ciarki na plecach, a mój wewnętrzny głos mówił: No nie, to już naprawdę tragedia.

Gdzie tkwi problem?

Czyż nie podkreślam ciągle znaczenia aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu, żeby pozostać w formie przez długie lata?

Tak, rzeczywiście, ale nie w tych warunkach.

Skąd wzięły się tradycyjne place zabaw dla dzieci?

Ponieważ dzieci są małe, nie wszędzie mogą same pójść. Musi ich pilnować mama, tata lub babcia (przykro mi z tego powodu, ale wielu z dziadków, których znam, ma problem z pilnowaniem powierzonych im wnuków; nie mogą nie ulec pokusie poczytania gazety, myślenia na zupełnie inny temat, a potem nagle ze zdenerwowania podskakują, wołając: Ale gdzie jest Tymek?).

Pilnowanie maluchów jest łatwiejsze na małej, ogrodzonej powierzchni. Można się zrelaksować. Wiadomo, że dzieci nie wyjdą i nie przejedzie ich samochód.

Dzieci mają tę szczególną cechę, że nie zwracają specjalnej uwagi na otoczenie. Mogą się bawić gdziekolwiek. Dobrze znany przykład: szalone mecze piłki nożnej w dzielnicach slumsów, gdzie rolę piłki pełni puszka do konserw! A rozgrywającym nie przeszkadza, że znajdują się wśród dziesiątków innych krzyczących dzieci. Wręcz przeciwnie. Są jeszcze bardziej zadowolone. Z rumieńcami na policzkach, zadyszane, biegają we wszystkie strony i starają się nie zderzyć (albo zderzyć) z innymi!

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Jak się domyślasz, zawsze lubiłem skwerki i placyki. Można na nich spotkać innych rodziców, zaprzyjaźnić się. Żałuję jedynie, że dziś są one zbyt bezpieczne. Im więcej w nich zbyt szerokich i zbyt krótkich zjeżdżalni, karuzel, które nie kręcą się dość szybko, i zbyt małych huśtawek, tym dzieci gorzej się bawią. Mniej się tam również uczą, gdyż zręczność rozwija się wówczas, gdy istnieje (małe) niebezpieczeństwo, że można sobie zrobić krzywdę.

Natomiast place zabaw dla osób starszych wydają się być regresem.

Place zabaw dla osób starszych wydają się być bezsensownym regresem

Dorosły nie musi przebywać w zamkniętym, ograniczonym miejscu.

Wręcz przeciwnie! Podoba mu się i potrzebuje szerokich horyzontów, w miarę potrzeby nieskończonych!

W dawnych czasach człowiek kochał nieograniczoną przestrzeń

To tam czuje, że żyje, cieszy się życiem, jest szczęśliwy!

I naturalnie znajdzie sobie okazję do rozruszania mięśni! Chodząc, przeskakując przez strumyk, zbierając grzyby lub gałęzie na ognisko…

Lepiej tak niż wcale – można by mi odpowiedzieć. Kiedy mieszka się w ogromnym betonowym mieście, nie wyjeżdża się poza nie i kiedy jest się starym, chorym, niepełnosprawnym, lepszy taki plac zabaw niż nic.

No właśnie. Czy na pewno? – zadaję pytanie.

Inny świat jest możliwy

Wiele osób, z racji swojej pracy, zmuszonych jest żyć w wielkim mieście. Nie mają wyboru. Kiedyś i ja byłem w takiej sytuacji.

Ale czy nie można by pomyśleć o innym sposobie życia dla osób starszych, które już nie mają nad sobą tego przymusu pracy? I pozwolić tym, którzy tego pragną, uciec z pułapki ogromnych metropolii?

Nieustannie słyszymy o pustoszeniu wsi. O wymierających miasteczkach.

Jak to osiągnęliśmy, skoro mieszkanie w wielkich miastach jest droższe i mniej zdrowe?

Czy nie moglibyśmy wpaść na to, jak zaludnić te miasteczka, otwarte na przyrodę, w taki sposób, by nie było potrzeby urządzania parków dla starszych osób w naszych wielkich miastach?

Czy nie ma szansy na inny świat?

Parki dla dorosłych

Być może jest to przyszłość, która wszystkich nas czeka. Świat, w którym nawet dorośli będą wkrótce ograniczeni w zabezpieczonej i kontrolowanej przestrzeni.

Powiecie mi, że trochę na tym polegają wyjazdy ogromnymi statkami wycieczkowymi i nowe zamknięte rezydencje.

Można do nich wejść jedynie przez zabezpieczoną furtkę. Wszystko dzieje się pod czujnym okiem kamery. Wokół mury, a nawet kraty. Całe wyposażenie „spełnia normy”.

Wypadki, które się tam zdarzają, niezwykle rzadko, są źródłem niekończących się spraw sądowych oraz kosmicznych odszkodowań.

Tego ludzie potrzebują – słyszy się często.

Być może. Wydaje się, że nie ma innej drogi.

Ale czy rzeczywiście?

Zapraszam Cię, Szanowny Czytelniku, podziel się ze mną i z innymi Czytelnikami swoimi przemyśleniami na ten temat.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

---

Źródła:

1) Playgrounds for an Aging Population. https://www.wsj.com/articles/playgrounds-for-an-aging-
population-1480302001

2) More Americans Dying as Birth Rates Hit Record Lows. http://time.com/39500/census-more-deaths-fewer-births-in-u-s/

---

Komentarze

Agnieszka 2017-05-25 09:19
Witam,zgadzam się że świat obecnie cierpi na brak WOLNOŚCI na który jednak skazuje się sam. Wszędobylska kontrola i zniewolenia nie dają radości i szczęścia...
Anka Z. z Puszczy Kozienickiej 2017-05-25 11:36
A jednak pozwolę sobie mieć inne zdanie. Popieram takie parki z których korzystają i dorośli i starsi. Dla wielu osób po 70+ wyprawa na otwartą przestrzeń jest po prostu niemożliwa. Np osoba samotna, niezbyt sprawna, z emeryturą za małą by godnie żyć i za dużą by niegodnie umrzeć taki park jest świetnym rozwiązaniem. Nie przesadzajmy i nie negujmy wszystkiego. Trzeba próbować różnych form aktywności starszych osób, a życie zweryfikuje co jest dobre, a co złe. W nieodległym miasteczku stoją w parku różne urządzenia i widzę tam czasem ludzi w różnym wieku. Sama nie unikam ruchu, spaceruję z psem, tydzień temu wybrałam się na przejażdżkę konną po puszczy w towarzystwie "końskiego" kolegi od lat 50-ciu i było wspaniale. Tylko później rwa kulszowa dokuczała. Dodam, że ja mam 72 a kolega 77 i jest po zawale, toteż spacer był spokojny, bez szalonych galopów jak dawniej. Zatem niech każdy świadomie wybiera to co lubi i na co ma ochotę i możliwości. Zdrówka wszystkim życzę.
Baśka 2017-05-25 22:43
Czytając o parkach dla starych ludzi miałam takie odczucie-stwarzanie sztucznego tworu-getta.

Parki powinny być dla wszystkich od niemowlaka w wozku ,przedszkolaka,nastolatka, dorosłego i starego a także niepełnosprawnego, na wózku inwalidzkim,jednym słowem dla CZŁOWIEKA.

Starego człowieka należałoby zmotywować do wyjścia do parku, do aktywności a kluczem jest odczucie bycia potrzebnym dla kogoś drugiego.

Wystarczy już domów starców , po co parki starców.
edwarda 2017-05-25 23:11
Popieram parki dla emerytów jako miejsce bezpiecznego aktywnego pobytu,,integracji z innymi ludzmi...antidotum na samotnosc...celowego wyjscia z domu itp. bardzo dobry pomysł
Monika 2017-05-26 17:31
Witam, mysle ze kazdy powinien moc wybierac, jakiej aktywnosci fizycznej sie podejmie. Zgadzam sie z przedmowczynia: ludzie maja rozne ograniczenia ruchowe, slabosci i dla niektorych takie parki beda idealne.

Pewnie swietnie by bylo znalesc powody, by na nowo zaludnic wsie i male miasteczka, ale ludzie nie uciekaja z nich do metropolii z powodu dobrego powietrza i pieknego otoczenia, ktore rzeczywiscie pozwala na wspanialy aktywny wypoczynek. Czesto to wlasnie osoby starsze pragna porzucic na starosc swoj dom z ogrodem i przeprowadzic sie do malego, niewymagajacego juz tak duzego wysiku utrzymania go mieszkanka w duzym miescie, gdzie jest blisko do sklepow, przychodni lekarskich, czy wlasnych dzieci. Niestety nie mozna miec wszystkiego, zawsze jest cos za cos.

Ja jako mloda osoba wyprowadzilam sie ze stolicy na jej obrzeza. Mam teraz blisko do lasu, oligocenska wode w kranie, ale jednoczesnie: koszmarnie dlugie dojazdy do pracy, brak dobrze wyposazonych sklepow w poblizu, koniecznosc dojazdu do placowek typu poczta, przychodnia, itd., brak mozliwosci czestego spotykania sie z ludzmi, ktorych kocham. Wiekszosc zycia spedzam, pracujac i dojezdzajac, ale wciaz korzystam przez okolo 6 mies w roku z bliskosci lasu (spacery, zbieranie roslin). Bardzo to sobie cenie, ale to moj wybor odzwierciedlajacy moja hierarchie potrzeb. Nie kazdy musi miec taka sama.

pozdrawiam serdecznie
Hanka 2017-05-27 16:00
Myślę, że tego typu parki to fajna rzecz dla wszystkich, ale niekoniecznie tylko dla starszych. Wydaje mi się, że starsi niekoniecznie chcą przebywać tylko w towarzystwie starszych. Parki z przeznaczeniem dla nich tylko ich odizolują. To smutne.
Jaga 2017-05-27 17:00
To dobrze, ze osoby starsze, których jest coraz więcej bywają czasem zauważone. W ogólnym kulcie młodości potrzeby osób starszych są nagminnie pomijane.Czasem wystarczyłyby takie drobiazgi jak bardziej czytelne informacje w mieście (na przystankach autobusowych, numery linii na autobusach itp). Zmorą są schody w miastach i urzędach, warto by oznaczyć wyraźnie choćby pierwszy i ostatni stopień. Parki tę by się przydały, gdzie nie trzeba bać się pędzących pociech na rolkach i hulajnogach.
Z.K. 2017-05-28 20:41
Mam prawie 60 lat.Kocham przyrodę, przestrzeń i wycieczki po górach. Ale nie gardzę też zabawą na urządzeniach parkowych, które mogą służyć do podnoszenia sprawności ruchowej i stanowić swego rodzaju darmową rehabilitację dostępną każdego dnia. Czemu więc nie korzystać i cieszyć się, jak nieco wyrośnięte dziecko? Tu też można nawiązywać kontakty, co moim zdaniem jest bardzo ważne. Życiem można cieszyć się i na niewielkim obszarze, w zależności czego pragniemy i ile możemy. Serdecznie pozdrawiam i życzę pogodnych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Zmień tłuszcze (najlepiej od dziś)

Reklamy powtarzają nam do znudzenia, że powinniśmy jeść mniej tłuszczów. Jednak wszystko zależy od tego, jakich... czytaj więcej

Gluten – dlaczego coraz więcej osób go nie toleruje?

Wystarczy wspomnieć o problemie z tolerancją glutenu podczas obiadu u znajomych, a na pewno zaraz znajdzie się ktoś, kto powie, że jest to... czytaj więcej

Czy nęka Cię Candida albicans?

Jeśli czujesz się beznadziejnie i każdego ranka masz ochotę zostać w łóżku... Jeśli jesteś bez powodu smutny, zaniepokojony... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.