×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Placebo: cenny sojusznik w leczeniu

Opublikowano dnia: 2013-08-09

Czy znasz doktora Thierry'ego Janssena?

To belgijski chirurg, autor wielu ważnych publikacji książkowych dotyczących związku pomiędzy duchem a ciałem. Jest to jedna z elektryzujących osobowości, o których trudno zapomnieć. W jego książce La solution intérieure („Rozwiązanie kryjące się wewnątrz nas”) znajduje się niezwykle pożyteczny i wstrząsający rozdział dotyczący efektu placebo.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W czterech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.

Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj

******************************************

Pożyteczny i wstrząsający? Naprawdę? Już widzę uśmiechy i słyszę znaczące pokasływania...

Efekt placebo odgrywa istotną i pożyteczną rolę w procesie zdrowienia. Wiedza o tym może wymiernie zwiększyć Twoje szanse na wyzdrowienie w momencie, kiedy zachorujesz. Dlatego też pomyślałem, że warto o tym napisać.

Jak zapewne wiesz, „placebo” to po łacinie „spodobam się”. W medycynie termin ten oznacza substancję, która nie zawiera składnika czynnego, ale która wygląda podobnie do leku zawierającego taki składnik i która może wywołać efekt terapeutyczny dzięki przekonaniu pacjenta, że otrzymuje prawdziwy lek.

Jednakże najnowsze badania wykazały, że wbrew temu, co sądziliśmy do niedawna, efekt placebo jest również efektem fizjologicznym. Oznacza to, że chory nie tylko ma wrażenie, że czuje się lepiej. Placebo naprawdę pomaga wyzdrowieć. Jego wpływ na ludzki organizm można zmierzyć klinicznie. Można go zaobserwować w wynikach: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET)1, badania ośrodków bólu w mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (RMI)2 oraz badania krwi3.

Badanie przeprowadzone w 2001 roku przez G.S. Kienle'a i H. Kiene'a, zatytułowane „Ponowna analiza krytyczna koncepcji, istnienia oraz natężenia efektu placebo”4, wykazało, że efekt placebo dla leków przepisywanych w ramach medycyny konwencjonalnej wynosi od 70 do 100%.

Obecnie wiadomo już, że efekt placebo widoczny jest nie tylko w przypadku wyimaginowanych schorzeń.

Według dr. Thierry'ego Janssena placebo może mieć wpływ na ciśnienie krwi, zmniejszać obrzęki, obniżać kwasowość w żołądku oraz stężenie cholesterolu we krwi, prowadzić do zmian w liczbie białych krwinek, a także wpływać na poprawę wyników badania EKG5.

Thierry Janssen, który jest chirurgiem, opisuje przypadki poważnych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w obrębie tętnic wieńcowych, mózgu czy stawów (w związku z zapaleniem stawów), w których symulacja przeprowadzenia zabiegu doprowadziła do takich samych efektów jak w przypadku rzeczywistych zabiegów. Dane te dotyczą sporej liczby operacji przeprowadzanych na Zachodzie w ciągu wielu lat.

Niezwykle istotne jest również to, że efekt placebo w dużej mierze zależy też od postawy lekarza. Wiara lekarza w skuteczność stosowanego leczenia jest niezbędnym elementem pozwalającym na uzyskanie efektu terapeutycznego – wyjaśnia Thierry Janssen. Opiekuńczy, przyjaźnie usposobiony i pełen empatii lekarz będzie osiągał znacznie lepsze wyniki.

Informacje te Janssen ilustruje wieloma niezwykłymi, dowiedzionymi naukowo przykładami. Jeden z nich opisuje badania dotyczące nowego leku na nadciśnienie, które przeprowadzono w kilkunastu francuskich szpitalach. W jednym z ośrodków lekarze przekonali się do nowej substancji i uznali jej wyższość nad stosowanym wcześniej leczeniem. Uzyskali oni doskonałe wyniki: ciśnienie krwi ich pacjentów zmniejszyło się znacząco. W innych ośrodkach nie udowodniono większej skuteczności badanego leku w stosunku do placebo. Pojawiły się wątpliwości i lekarze stracili entuzjazm. Zdecydowano się na kontynuowanie badania, jednakże nie odnotowano więcej pozytywnych rezultatów (...)”6.

Niestety tak kluczowy czynnik jak stosunek lekarza do pacjenta jest współcześnie pomijany, a nawet zwalczany w medycynie konwencjonalnej.

Nie miało to natomiast miejsca w przypadku lekarzy rodzinnych starszego pokolenia, którzy mieli wiele sztuczek w zanadrzu. Wiedzieli, że efekt placebo jest ich sojusznikiem, więc robili wszystko, aby go zwiększyć, co miało pozytywny wpływ na zdrowie pacjenta.

Obecnie dzieje się wręcz odwrotnie: medycyna konwencjonalna stara się usuwać wszelkie czynniki, których nie może kontrolować – w tym efekt placebo. Widać to szczególnie wtedy, gdy lekarz przestaje słuchać (i osłuchiwać) pacjentów, a skupia się tylko na wynikach badań.

Thierry Janssen przyznał, że kiedy pracował na uniwersytecie, jego współpracownicy uważali, że efektu placebo nie należy badać, ponieważ nie sądzili, aby mógł prowadzić do wyleczenia pacjentów – traktowali go wręcz jak wroga, który zaburza spokój.

Jaki był tego powód? Uznanie efektu placebo odwraca role, ponieważ to pacjent niejako leczy sam siebie. Podważa to skuteczność lekarza oraz to, że lekarz w ogóle jest potrzebny. Wydaje się, że działania lekarza stawiane są na równi z praktykami magicznymi.

Również przemysł farmaceutyczny postrzega efekt placebo jako wroga, ponieważ dzięki niemu można zakwestionować skuteczność leków. Tak więc umniejszanie działania placebo leży w interesie tego przemysłu.

Najważniejsze jest podejście lekarza

W momencie, kiedy dany lek wykazuje działanie terapeutyczne, ale działanie to wzmocnione jest efektem placebo, lek uznawany jest za... nieskuteczny.

Jednakże kwestia efektu placebo powinna zostać uznana za najważniejszą, ponieważ nie tylko pozwala on zwalczyć drobne dolegliwości, ale może też stać się sprawą życia i śmierci dla tych chorych, których określa się mianem „pacjentów w stanie terminalnym”. Zdarza się bowiem, że są oni w stanie wyzdrowieć. Dzieje się tak szczególnie w przypadku osób chorujących na raka.

Wiele cierpiących na nowotwór osób doświadczyło „ucieczki” lekarza w momencie, kiedy przekonał się on o braku wpływu prowadzonego przez niego leczenia na swojego pacjenta. Zazwyczaj miało to katastrofalny wpływ na chorego.

Doktor Thierry Jansen przeprowadził zadziwiająco wiele badań w tym zakresie. Dzięki swojej praktyce chirurgicznej może podać wiele przykładów gwałtownego pogorszenia się stanu chorego po usłyszeniu kilku niefortunnych słów wygłoszonych przez prowadzącego go lekarza.

Podaje on przykład Zuzanny, młodej kobiety chorującej na raka płuc, u której wystąpiło gwałtowne pogorszenie stanu po tym, jak usłyszała od lekarza... wieści pomyślne, ale wypowiedziane tonem „nie ma się z czego cieszyć”. W dodatku prowadzący ją onkolog podkreślił: Musimy być bardzo ostrożni i nie wolno nam odtrąbić zwycięstwa, ponieważ może jeszcze dojść do nawrotu.

To ostanie zdanie nie miało wielkiego sensu z medycznego punktu widzenia, gdyż każdy z nas, niezależnie od stanu zdrowia, może zachorować na raka. Powiedzenie osobie, u której stwierdzono remisję nowotworu, o tym, że „może jeszcze dojść do nawrotu” nie ma żadnej wartości informacyjnej. Wręcz przeciwnie: chory może pomyśleć, że lekarz uważa nawrót za całkiem prawdopodobny. Tak właśnie stało się w przypadku Zuzanny i miało to katastrofalne skutki...

Doktor Thierry Janssen wyjaśnia więc – i musimy o tym koniecznie wiedzieć – że moc wiary w wyzdrowienie jest jak najbardziej prawdziwa. Ignorowanie tej wiary, jak to dzieje się w przypadku medycyny konwencjonalnej, może mieć nawet skutek śmiertelny.

Oczywiście efekt ten działa w obie strony: według wyników badania prowadzonego na Uniwersytecie Kentucky te osoby, którym powiedziano, że będą żyć lepiej i dłużej od innych, rzeczywiście żyły średnio o dziesięć lat dłużej niż pesymiści i cieszyły się lepszym zdrowiem7.

Wiele badań potwierdziło te wnioski – napisał Thierry Janssen8.Optymistyczne podejście do życia pozwala skrócić czas trwania choroby 9wzmacnia odporność10poprawia przeżywalność po zawale11pozwala kobietom chorym na raka piersi żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia12Niewątpliwie pozytywne podejście do życia sprawia, że nasza przyszłość staje się lepsza. Pesymiści nie powinni być więc zaskoczeni, jeśli ich obawy i przewidywania się spełnią.

Życzę zdrowia
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Teraz możesz żyć pełnią życia

Jak to możliwe?

Dzięki wyeliminowaniu albo przynajmniej ograniczeniu błędów, które wywołują choroby i skracają życie. Zamiast...

...faszerować się lekami o groźnych działaniach ubocznych, które dokonają nieodwracalnego spustoszenia w Twoim organizmie,

...rujnować się na rozmaite cudowne kuracje czy odmładzające zastrzyki,

chcę Cię przekonać do pewnej idei: idei unikania błędów oraz sięgania po naturalne rozwiązania.

To nie wymaga od Ciebie specjalnych inwestycji, a jedynie wiedzy i konsekwentnego postępowania.

Informacje, których nie znajdziesz nigdzie indziej

Mowa o nowym miesięczniku przeznaczonym specjalnie dla osób po 50. roku życia Zdrowie po pięćdziesiątce. Jest on niezależnym czasopismem, w którym nie znajdziesz żadnych komercyjnych reklam, a jedynie porady, które, jak możesz się przekonać, są niezbędne w codziennym życiu.

Oparty jest on tylko i wyłącznie na wynikach najnowszych badań naukowych prowadzonych na całym świecie.

Znajdziesz w nim o wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć, aby wydłużyć swoje życie w jak najlepszym zdrowiu.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszam na tę stronę

******************************************

Źródła:

1. Petrovic P. Kalso E., Petersson K.M., Ingvar M., «Placebo and opioid analgesia – Imaging a shared neuronal network», Science, 2002, 295, p. 1737–1740.

2. Wager T.D., Rilling J.K., Smith E.E., Sokolik A.S., Casey K.L., Davidson R.J., Kosslyn S.M., Rose R.M., Cohen  J.D., «Placebo-induced changes in fMRI in the anticipation and experience of pain», Science, 2004, 303, p. 1162-1166.

3. Amanzio M., Pollo A., Maggi G., Benedetti F., «Response variability to analgesics: a role for non-specific activation of endogenous opioids», Pain, 90, p. 205–215.

4. In Peters D. (éd.) Understanding the Placebo Effect in Complementary Medicine, Edimbourg, Churchill Livingstone, cité par T. Janssen, La solution intérieure, p. 36.

5. Janssen T., op. cit. p. 36.

6. Janssen T., op. cit., p. 38.

7. Danner D., Snowden D., Friesen W., «Positive emotions in early life and longevity», Journal of Personality and Social Psychology, 2001, 8, p. 804.

8. Janssen T, op. cit., p. 38.

9. Fenwick P., «Psychoneuroimmunology : the mind-brain connection», in Peters D. (éd.), Understanding the Placebo Effect in Complementary Medicine, Edimbourg, Churchill Livingstone, 2001.

10. Kamen-Siegel L., Rodin J., Seligman M., Dwyer J., «Explanatory style and cell mediated immunity in elderly men and women», Health Psychology, 1991, 10, p. 229–235.

11. Buchanan G.M., Seligman M.E.P., Explanatory Style, Hillsdale, NJ, Lawrence Erlbaum Associates, 1995, p. 303.

12. Levy S., Herberman R., Lippmann M., D'Angelo T., Lee J., «Immunological and psychological predictors of disease. Recurrence in patients with early stage breast cancer», Behavioural Medicine, 1991, 17, p. 67–75.

Komentarze

Marzena Sowińska 2013-08-18 13:43
Tak, wiem i też czytałam, że wyleczenie w ponad 70%, to udział naszego umysłu.
Marcin 2013-11-02 08:45
Bardzo ciekawe. Od dawna wiadomo, że człowieka trzeba traktować jako całość. Połączenie ducha i ciała, wzajemnie oddziałujące na siebie. Polecam moje obserwacje i filmy zamieszczone na końcu artykułu http://marcingizycki.blogspot.com/2013/10/zmiana-naszych-przekonan-powoduje.html
Grażyna 2014-05-12 19:22
o działaniu placebo jestem w 100% przekonana.Powiedzenie:wiara czyni cuda to jest właśnie ta wiara,wiara w wyzdrowienie:) Znam kilka osób,które po usłyszeniu diagnozy dot. wykrycia nowotworu usłyszały opinie od lekarza,że pozostało Im pół roku zycia.Nie poddały się i zyją już (jedna ponad 40 lat, a druga ponad 20 lat) To sa urodzeni OPTYMIŚCI ,ktorzy nie dopuszczaja do siebie myśli o chorobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

W sercu wołu znajduje się substancja, która dodaje siły i odwagi

Ta niezwykła substancja została odkryta w sercu wołu. Dodaje energii i pomaga organizmowi obronić się przed licznymi chorobami. Koenzym Q10... czytaj więcej

Ochrona przed wirusem Ebola

Po raz kolejny powtarzam, że w krajach zachodnich epidemia wirusa Ebola jest wysoce nieprawdopodobna. Pojedyncze przypadki, które miały miejsce... czytaj więcej

Co zrobić, jeśli masz zbyt wysoki cholesterol?

…To nie cholesterol jest winny. …Cholesterol to nie trucizna. …Leki obniżające cholesterol są... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.