×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Płodność: co koniecznie należy zrobić?

Opublikowano dnia: 2013-06-10

Jedna para na sześć ma problemy z płodnością. Współczesna medycyna oferuje rozwiązania, które są kłopotliwe, kosztowne i nie gwarantują stuprocentowej pewności. Przed wyborem któregokolwiek z nich warto spróbować innych, mniej kłopotliwych pomysłów. Czasami problem znika... jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

******************************************

Piękno nie ma wieku!

Podczas gdy niektórzy postrzegają zajmowanie się swoim wyglądem za coś zbytecznego, my już wiemy, że jest to wręcz konieczne!

Dlaczego? Ponieważ wygląd Twojej twarzy, skóry, Twoich włosów i  paznokci, a nawet Twój uśmiech (stan warg, zębów, dziąseł) jest w dużym stopniu zależny od tego, na ile Twój organizm jest odżywiony i jaki masz poziom hormonów.

Teraz możesz korzystać z najnowszych wskazań medycyny przeciwstarzeniowej. Przybliży Ci je dr Thierry Hertoghe, założyciel Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging oraz inni eksperci medycyny przeciwstarzeniowej. Poznasz między innymi, jak odzyskać prawidłowy poziom hormonów w sposób całkowicie naturalny, bez żadnych skutków ubocznych.

Znów możesz się poczuć jak za dawnych lat. Piękno nie ma wieku!

Przejdź tutaj

******************************************

Naturalne metody są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ na płodność nie wpływa zazwyczaj tylko jeden czynnik: to cała seria małych nieprawidłowości, które osobno nie prowadzą do niepłodności, jednak w połączeniu sprawiają, że szanse na zajście w ciążę znacząco się zmniejszają.

Zadbaj o jakość Twoich komórek rozrodczych

Śliczne i zdrowe dzieci biorą się z połączenia komórek jajowych i plemników wysokiej jakości. Zdaję sobie sprawę, że to dość niezwykłe stwierdzenie, które mogłoby kogoś urazić. Jednakże to prawda: problemy z zajściem w ciążę lub zdrowiem dziecka są często związane z nieprawidłowościami w obrębie plemników lub komórek jajowych. Jeżeli przyjrzysz im się pod mikroskopem, to zauważysz, że znacząca część plemników nie jest wykształcona prawidłowo, a komórki jajowe mogą być bardziej lub mniej prawidłowe.

Przygotowanie komórek rozrodczych do zapłodnienia powinno trwać około 120 dni (cztery miesiące). Okres ten odpowiada czasowi, którego komórki jajowe i plemniki potrzebują, aby dojrzeć. Wszystko to, co będziesz jeść lub wdychać w tym okresie może wpłynąć na zdrowie Twoich komórek rozrodczych oraz na jakość materiału genetycznego, który przekażesz swojemu dziecku.

Dziecko to „pół matki” i „pół ojca”, tak więc przyszli rodzice muszą przygotować się z jednakowym zaangażowaniem. W 40% przypadków częstych poronień u kobiet okazuje się, że plemniki ojców są nieco zmęczone... Oznacza to, że mężczyźni muszą w tym samym stopniu co kobiety zadbać o:

 • prowadzenie zdrowego trybu życia,
 • właściwą dietę (opisaną poniżej).

Przygotuj Twój organizm

Ciało kobiety może być lepiej lub gorzej przygotowane do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej i rozwoju zarodka w jak najlepszych warunkach.

Plan przygotowania organizmu do udanej ciąży powinien obejmować:

 • przebywanie na świeżym powietrzu i dużo wypoczynku,
 • korzystanie ze słońca, które poprawia humor i stymuluje produkcję witaminy D,
 • spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 (tłustych ryb, oleju rzepakowego, orzechów) oraz kwasów omega-6 (oleju kukurydzianego lub słonecznikowego),
 • jedzenie orzechów, nasion, surówek z dodatkiem olejów tłoczonych na zimno (z orzechów, oliwek, rzepaku, lnu),
 • picie wody mineralnej lub filtrowanej (od jednego do półtora litra dziennie),
 • jedzenie dużych ilości kolorowych warzyw i owoców, świeżych i sezonowych, które dostarczają witamin i antyoksydantów,
 • stosowanie do smażenia i pieczenia olejów bogatych w tłuszcze nasycone i stabilnych w wysokich temperaturach (olej kokosowy, palmowy, tłuszcz kaczy, klarowane masło),
 • zasypianie o regularnej porze i w możliwie jak najlepszych warunkach (w całkowitej ciemności, w przewietrzonym pomieszczeniu, w ciszy i na dobrym materacu).

Oczyść Twój organizm

Wszelkie toksyny we krwi matki przechodzą do krwi dziecka w znacznie większym stężeniu.

W ciągu trzech miesięcy poprzedzających zapłodnienie należy unikać kontaktu z:

 • pestycydami (również tymi znajdującymi się na spożywanych warzywach i owocach),
 • formaldehydem znajdującym się w dezodorantach, środkach czyszczących i nabłyszczających oraz odświeżaczach powietrza,
 • bisfenolami (zawierają je niektóre butelki i opakowania z tworzywa sztucznego),
 • rozpuszczalnikami organicznymi na bazie ropy naftowej stosowanymi w sprzęcie gospodarstwa domowego, sprzęcie elektronicznym, fotografii, drukarstwie czy kosmetykach,
 • produktami stosowanymi w pralniach chemicznych,
 • farbami.

Unikaj picia kawy i alkoholu oraz palenia tytoniu

Picie kawy wpływa negatywnie na płodność. Badanie, którego wyniki opublikowano w recenzowanym czasopiśmie The Lancet, wykazało, że już jedna filiżanka kawy dziennie może zmniejszyć szansę na poczęcie dziecka o 50% w każdym cyklu1. W innym badaniu, opublikowanym w The American Journal of Epidemiology, w którym wzięło udział 1909 Amerykanek wykazano, że kobiety, które spożywały kofeinę (czyli piły kawę, herbatę lub napoje gazowane z kofeiną) miały mniejsze szanse na zajście w ciążę w ciągu roku lub więcej2.

Alkohol wpływa zarówno na plemniki, jak i na komórki jajowe, a picie dwóch do trzech kieliszków alkoholu dziennie powoduje obniżenie płodności o 39%. Oczywiści picie alkoholu powinno być całkowicie zakazane w czasie ciąży3.

Palenie tytoniu także wpływa negatywnie na płodność: nikotyna i kadm wpływają na ruchliwość plemników, czyli na ich zdolność do poruszania się4. W ciągu 15 miesięcy po rzuceniu palenia liczba plemników zwiększa się aż ośmiokrotnie.

Sprawdź, czy nie cierpisz na choroby przenoszone drogą płciową

Większość ludzi uważa, że nie cierpi na żadne choroby przenoszone droga płciową. Istnieją jednakże choroby o przebiegu bezobjawowym, co oznacza, że chory nie wie, iż został zarażony, ponieważ nie występują u niego żadne widoczne objawy.

U mężczyzn bezobjawowy przebieg ma często zakażenie bakteryjne zwane chlamydiozą, które ma negatywny wpływ na płodność. Leczenie tej choroby jest bardzo proste i może pozwolić na pozbycie się problemów. Poproś swojego lekarza o dokładne badanie.

Odpowiednie suplementy diety

Niezależnie od tego, czy odżywiasz się zdrowo i ekologicznie, czy też nie, bardzo prawdopodobne jest, że brakuje Ci wielu składników odżywczych, które są potrzebne do zachowania optymalnego poziomu płodności. Również gdy zajdziesz w ciążę istnieje ryzyka powstania niedoborów odpowiednich składników odżywczych dla Twojego dziecka.

Kobietom pragnącym zajść w ciążę oraz będącym w ciąży zaleca się zatem stosowanie odpowiednich suplementów diety. Suplementację należy rozpocząć przynajmniej na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, jeżeli to możliwe. Do kluczowych składników odżywczych, których będziesz potrzebować, należą:

 • witamina D,
 • kwasy omega-3,
 • cynk,
 • selen,
 • magnez,
 • wapń,
 • witamina B6,
 • witamina B9 (kwas foliowy),
 • witamina B12,
 • witamina C.

Szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia witaminy D we krwi (od 50 do 70 ng/ml), ponieważ pomoże to zmniejszyć ryzyko powstania komplikacji w czasie ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy czy przedwczesny poród. Pomoże to także w zmniejszeniu ryzyka autyzmu oraz cukrzycy typu 1 u dziecka. Lekarze często zalecają suplementy kwasu foliowego (witaminy B9), ponieważ zapobiega on powstawaniu wrodzonych wad cewy nerwowej u płodu.

Akupunktura naprawdę działa!

Akupunktura to doskonały sposób leczenia niepłodności, której przyczyny nie są znane. Może ona pomóc w przywróceniu prawidłowego cyklu miesiączkowego5 oraz poprawić jakość komórek jajowych oraz procesu ich wytwarzania6.

Akupunktura pomaga także w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego (PMS), stresu emocjonalnego i fizycznego związanego z niepłodnością i jej leczeniem oraz przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia7.

Nie ma ona żadnych krótkoterminowych czy długoterminowych działań ubocznych i jest stosunkowo niedroga.

Inne metody

W niezwykle ciekawym artykule, który znalazłem w Internecie, zatytułowanym „Dziewięć wskazówek, dzięki którym nie urazisz osoby, która boryka się z problemem bezpłodności”8, przeczytałem:

Unikaj wyświechtanych frazesów, takich jak »wyjedźcie gdzieś, a problem zniknie«, »zmieńcie mieszkanie, a w nowym gniazdku szybko pojawią się dzieci«, »odpocznijcie trochę« itp. Bezpłodność to nie problem psychologiczny.

Jednakże...

Z doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach to naprawdę działa!

Brzmi jak gra w lotto? Być może. Jednakże nie udało mi się znaleźć żadnych badań naukowych, które mogłyby potwierdzić lub obalić tę tezę. Uważam jednak, że te „frazesy” nie są całkiem bezpodstawne...

Więc, jeśli macie taką możliwość, nie wahajcie się...

wyjechać na rajską wyspę... przenieść się tam, gdzie jest spokojnie, zielono i słonecznie... przestać pracować i skupić się na relaksie...

A jeżeli mój artykuł Wam pomoże, koniecznie wyślijcie mi e-mail z zawiadomieniem o narodzinach dziecka! Będę się mógł cieszyć razem z Wami.

Życzę wszystkiego dobrego!

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

******************************************

Źródła:

 1. Wilcox AJ, Weinberg CR, Baird DD. Caffeinated beverages and decreased fertility. Lancet1988 Dec 24-31;2(8626-8627):1453-6.
 2. Association of Delayed Conception With Caffeine Consumption, Elizabeth Hatch and Michael Bracken, Am. J. Epidemiol. (1993) 138 (12): 1082-1092.
 3. "Nutrition Through the Life Cycle; Judith E. Brown, Janet S. Isaacs and U. Beate Krinke; 2007
 4. http://www.livestrong.com/article/220679-smoking-sperm-motility/
 5. R. Chang, et al., “Role of acupuncture in the treatment of female infertility,” Fertility and Sterility (Rôle de l’acupuncture dans le traitement de l’infertilité féminine), vol. 78, no 6 (déc. 2002).
 6. X. Min, et al., “Kidney-reinforcing herbal therapy increases pregnancy rate in older infertility women (la thérapie à base d’herbes visant à renforcer le Rein augmente le taux de grossesse chez les femmes âgées qui consultent pour infertilité),” Journal of Guangzhou University of Traditional Chinese Medicine (juillet 2004).
 7. P. Magarelli, “Acupuncture in IVF linked to lower miscarriage and ectopic rates (L’acupuncture combinée à la FIV est associée à une réduction des taux de fausse couche et de grossesse ectopique) ,” Ob/Gyn News (janv. 2005).
 8. Voir le site passionsanté.be : http://www.passionsante.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=8760

Komentarze

Marzena Sowińska 2013-06-11 14:48
Zgadzam się z autorem, bowiem często młodzi walczą z niepłodnością i nie mają pojęcia jak ważna jest dieta, mikroelementy. Autor słusznie wskazał czynniki zanieczyszczające organizm. Są również mężczyźni, którzy ćwiczą i zażywają sterydy, oni mają problem z plemnikami, niestety nie mogą mieć dzieci. Kawa niekoniecznie jest zła, zawiera antyoksydanty, ale wiadomo, że wtedy trzeba uzupełniać podwójnie mikroelementy. Pozdrawiam.
P K 2013-09-18 19:54
Akupunktura to mit, znam osoby którym pogorszył się znacznie stan zdrowia, psychicznego i fizycznego po kuracji igiełkami. Więc proszę nie promować "szamaństwa" na takiej stronie bo jeszcze ktoś uwierzy.
Adam 2013-10-02 11:57
Akupunktura działa, wymaga jednak sprawnego terapeuty i odpowiedniej wiedzy. Ponadto czasem może wystąpić chwilowe pogorszenie się objawów w wyniku intensywnej reakcji organizmu, ale jest to pozytywny proces.
Adam Kawik 2013-11-16 11:50
Akupunktura jest częścią medycyny chińskiej. Jeśli chodzi się na nią do odpowiedniego specjalisty ( prawdziwego chińczyka ) najlepiej w klinice chińskiej to będzie ona zrobiona dobrze, natomiast jeśli chodzą na nią Państwo do pierwszego lepszego pseudospecjalisty, który chodził na 3 miesięczny kurs akupunktury, to proszę się nie dziwić, że nie zawsze będzie działać. Szamństwo, czy nie szamaństwo ale medycyna naturalna, alternatywna do klasycznej medycyny była stosowana od wieków i ludzie zdrowieli. Nasi dziadkowie znają takie metody, o których pewni lekarze nawet nie słyszeli, bo najłatwiej jest wypisać receptę na której znajdzie się z 5 leków a taka osoba będzie się nimi truła. Tak prosze Państwa, taka jest prawda. Każdy lek to zwyczajna trucizna mimo, że często leczy. Poczytajcie troszkę o składzie leków, 70% z nich to zwykłe toksyczne substancje i gdyby nie nasza wątroba i nerki to nie przeżylibyśmy po stosowaniu żadnego leku... Jeśli jest pewna alternatywa w medycynie niekonwencjonalnej, takiej jak np. akupunktura to czemu z niej nie skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Fake newsy na temat odry

Odpowiadamy na nie, aby nie ulegać medialnej dezinformacji na temat odry Chciałbym Cię ostrzec przed rozpowszechnianymi obecnie przez media... czytaj więcej

Szczotkowanie zębów antyzawałowe

W dziąsłach masz mnóstwo naczyń krwionośnych, zaś w ustach pełno bakterii. Jeśli zranisz dziąsło, nawet lekko, bakterie przenikną do... czytaj więcej

Na rozgrzewkę: grog

Wieczorową zimową porą odważmy się cieszyć alkoholem, potępianym surowo przez instytucje zdrowotne. Porozmawiajmy dziś o... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.