×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Po bezprecedensowym doświadczeniu, zmienił zdanie o homeopatii

Opublikowano dnia: 2020-10-07

Homeopatia: profesor medycyny zmienia opinię po zdumiewającym doświadczeniu

„Wojna przeciwko homeopatii być może wkrótce się zakończy”, zapowiedział dziennikarz medyczny Jean-Yves Nau w dniu 4 kwietnia 2019 roku.

„Agnès Buzyn, po długim okresie zwlekania, wkrótce powinna podjąć decyzję w sprawie wycofania refundacji leków homeopatycznych [1].”

Dr Nau jest optymistą!

Dobrze by było, gdyby wykreślenie leków homeopatycznych z listy leków refundowanych wystarczyło, aby przeciwnicy homeopatii przestali nas w końcu dręczyć!

Jednak, jak się dobrze domyślasz, ja w to nie wierzę.

Refundacja nie robi różnicy (ale jest kwestią sprawiedliwości)

To, co doprowadza ich do szału i agresji oraz sprawia, że w prasie roi się od nienawistnych artykułów, to nie jest kwestia refundacji – przypomnijmy zresztą, że niedużej, 30-procentowej (obecnie cena jednej tubki granulek homeopatycznych rzadko przekracza 2 euro!).

Poza tym, aby skorzystać z tej refundacji, preparaty muszą być przepisane przez lekarza. Wizyta u lekarza homeopaty kosztuje od 30 do 55 euro (około 120-250 zł), a to dlatego, że trwa zdecydowanie dłużej niż zwykła wizyta u lekarza medycyny konwencjonalnej kosztująca 25 euro (ok. 100 zł).

Ponieważ refundacja wizyty u lekarza obejmuje jedynie 25 euro, pozostała część kosztów wizyty obciąża pacjenta. Dlatego te kilka eurocentów refundacji przypadające na jedno opakowanie granulek homeopatycznych nie będzie miało większego znaczenia (chociaż jej wycofanie jest niesprawiedliwe względem osób, dzięki którym system ubezpieczeń społecznych oszczędza dużo pieniędzy).

Problem wiary, a nawet religii

Prawdziwym problemem jest przekonanie, a nawet ośmielę się stwierdzić, że jest nim wiara w „religię o nazwie medycyna naukowa”. Ta wiara drży w posadach z powodu homeopatii i wszystkich osób, które twierdzą, że „w niewyjaśniony sposób” wyzdrowiały dzięki homeopatii [2].

To właśnie uwiera, irytuje i sprawia, że osoby, skądinąd rozsądne, stają się agresywne wobec innych. To właśnie jest przyczyną „wojny przeciwko homeopatii”, o której mówi dr Nau. Wojny, która toczy się wyłącznie z powodu przeciwników homeopatii, ponieważ wszyscy po drugiej stronie proszą tylko o jedno: aby zostawić ich w spokoju.

Ale nie wszyscy walczący w imię medycyny naukowej są kompletnie zamknięci w swoich przekonaniach. Niekiedy niektórym otwierają się oczy. Rzadko się to zdarza, wiem, a nawet jeśli, jest skomplikowane i bolesne. Dobrym przykładem tego jego poniższa historia.

Opowiada ją Marie-Françoise Chamberlain, która jest farmaceutą i homeopatą[3].

Zdumiewające doświadczenie dotyczące homeopatii

Marie-Françoise uzyskała dyplom homeopaty w 1984 roku na Wydziale Medycyny w Lille. Kształcono tam studentów na kierunku homeopatia, który kończył się uzyskaniem dyplomu uniwersyteckiego, w pełni oficjalnego (pod wpływem nacisków ten kierunek kształcenia i dyplom zawieszono wraz z początkiem roku akademickiego 2018-2019 [4]).

Oto, co napisała w mediach społecznościowych:

„Kiedy w 1984 roku odbierałam swój dyplom uniwersytecki z homeopatii na Wydziale Medycyny w Lille, byłam bardzo zaskoczona, widząc na uroczystości profesora Cazina, dziekana Wydziału Farmacji.

Ten profesor farmakologii uczył mnie w trakcie moich studiów farmaceutycznych i znana mi była jego otwarta wrogość wobec homeopatii”.

Rzeczywiście, profesor Jean-Claude Cazin zmienił zdanie, ponieważ to on, jako dziekan wydziału, zapoczątkował w instytucji nauczanie homeopatii.

Stał się gorącym zwolennikiem homeopatii. Jakim cudem?

Opowiada o tym Marie-Françoise.

Kilka lat wcześniej firma Boiron zleciła przeprowadzenie badań na szczurach, aby udowodnić skuteczność dwóch preparatów homeopatycznych: Phosphorus 9CH i Arsenicum album 9CH.

Miały to być wyjątkowo „brutalne” badania, ponieważ w obu przypadkach chodziło o to, aby podać tym biednym zwierzętom absolutnie śmiertelną dawkę trucizny. Następnie w jednej grupie zastosować leczenie homeopatyczne mające je uratować, a w drugiej grupie nic.

Prof. Jean-Claude Cazin był przekonany, że to oszustwo i postanowił to wykorzystać, aby „raz na zawsze” udowodnić całkowitą nieskuteczność homeopatii. Poprosił, aby badania zostały przeprowadzone w jego laboratorium.

„Przekazał zatem swoim laborantom protokół badawczy. Jakiś czas później osoba, która przeprowadzała doświadczenie, przyszła do niego dość zakłopotana i poinformowała, że zrealizowała protokół kilkakrotnie, ale po sprawdzeniu wyników okazuje się, jedyne ocalałe szczury to te, które otrzymały lekarstwa homeopatyczne”, opowiada Marie-Françoise Chamberlain.

Zbyt skuteczne, by mogło być prawdziwe

Gdy usłyszał to profesor Cazin, aż poczerwieniał ze złości. Nigdy się nie zdarzyło, aby szczury przeżyły po takiej dawce trucizny. Niemożliwe, aby zwykłe granulki cukru mogły je wyleczyć!

Był przekonany, że to spisek i na pewno jakiś agent z firmy Boiron dostał się do jego laboratorium. Dlatego zlecił powtórzenie eksperymentu, tym razem kierownikowi laboratorium:

„Jakiś czas później, ten także przyniósł informację, że uzyskał takie same wyniki. Pierwszą rzeczą, jaką wydedukował dziekan, było: „W takim razie to on jest kretem, to jemu zapłacił Boiron”.

Profesor Cazin bierze sprawy w swoje ręce

Prof. Cazin postanowił powtórzyć eksperyment samodzielnie i... uzyskał takie same wyniki: w grupie szczurów leczonych homeopatią część osobników przeżyła, zaś w grupie kontrolnej żaden nie przeżył.

Nie przyznał się jednak do porażki i wymyślił jeszcze bardziej szaloną teorię.

„Zaczął podejrzewać, że kierownik laboratorium przyszedł w nocy i podmienił szczury. Nie rozumiał co prawda jak, ponieważ nawet on nie wiedział, które szczury otrzymują leczenie.”

Był to bowiem eksperyment z tak zwaną podwójnie ślepą próbą, co oznacza, że prowadzący doświadczenie nie wie czy podaje szczurom placebo, czy autentyczny, homeopatyczny preparat. Dopiero po zakończeniu eksperymentu otwiera się pojemnik i sprawdza poszczególne numery.

Profesor Cazin wymienia zamki w pomieszczeniu, aby chronić się przed „sabotażystami”!

Mimo to nadal nie wierzył w to, co widział. Jego zdaniem na pewno gdzieś był jakiś podstęp.

„Zlecił zatem wymianę zamków w pomieszczeniu, w którym przeprowadził eksperyment ponownie. Nowe klucze trzymał przy sobie dzień i noc, aby nikt nie mógł się dostać do szczurów. Pomimo tych wszystkich tych zabezpieczeń, ponownie uzyskał takie same wyniki: homeopatia działa!

Nie wiedział ani jak, ani dlaczego to działa.”

Profesor Cazin uznaje swój błąd

Historia ma szczęśliwe zakończenie, ponieważ profesor Cazin nie tylko uznał nareszcie skuteczność homeopatii, ale postanowił zrobić coś więcej. Zainicjował w instytucji trzyletnie studia z homeopatii, prowadzone przez doświadczonych homeopatów i kończące się uzyskaniem dyplomu uniwersyteckiego.

Wydział w Lille stał się na niemal 40 lat głównym ośrodkiem nauczania uniwersyteckiego homeopatii. Do czasu, gdy we wrześniu 2018 roku „talibom” udało się „zawiesić” (jednak na razie nie wycofywać całkowicie) kształcenie w tym kierunku.

Przez te wszystkie lata kierunek ten ukończyło tysiące homeopatów, dzięki czemu Francja stała się jednym z najbardziej zaawansowanych krajów w tej dziedzinie. A przede wszystkim miliony ludzi otrzymały dostęp do leczenia, które nie wywołuje niekorzystnych skutków ubocznych.

Dzisiaj drzwi wydziału są zamknięte, ale nie traćmy nadziei. Profesor Jean-Claude Cazin zmarł 19 września 2011 roku. Prawdopodobnie musimy poczekać, aż jeden z jego następców przeżyje takie samo doświadczenie, jak on. I miejmy nadzieję, że okaże się równie uczciwy.

...dlatego właśnie powstał miesięcznik Naturopatia w praktyce.

Znajdziesz w nim praktyczne porady i sposoby stosowane i sprawdzone przez renomowanych naturopatów, należących do grona najlepszych.

W październikowym numerze:

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o mikrobiocie i probiotykach
 • Dwa ćwiczenia poprawiające wzrok
 • Najlepszy olej kokosowy to ten, który zrobisz samodzielnie!
 • Obniż wysokie ciśnienie za pomocą znanego warzywa

a także

 • Aktualności ze świata nauki: Czy wino jest dobre dla naszego podniebienia?
 • Listy Czytelników:
 • Jak poradzić sobie z urporczywym bólem w kostce?
 • Czy miedziane spiralki wewnatrzmaciczne są toksyczne?

Aby zamówić prenumeratę miesięcznika Naturopatia w praktyce kliknij tutaj.

Skorzystaj z naszej wyjątkowej oferty!


 

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

-------------------------

 

Źródła:

[1] https://www.slate.fr/story/175332/medecine-homeopathie-deremboursement-assurance-maladie-agnes-buzyn

[2] https://www.egora.fr/actus-pro/mep/41108-l-homeopathie-fait-economiser-de-l-argent-a-la-securite-sociale

[3] https://www.santelibertebretagne.org/therapies?page=1

[4] https://sante.lefigaro.fr/article/la-faculte-de-medecine-de-lille-suspend-son-diplome-d-homeopathie/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Co zrobić, jeśli masz zbyt wysoki cholesterol?

…To nie cholesterol jest winny. …Cholesterol to nie trucizna. …Leki obniżające cholesterol są... czytaj więcej

Banany: dobre czy nie?

Zjedz banana, zawiera dużo magnezu – mówiła moja mama. Potem przeczytałem wiele informacji ostrzegających przed bananami: są... czytaj więcej

Jak zapobiegać depresji poporodowej?

Z najnowszych badań naukowych na temat macierzyństwa dowiadujemy się, że samopoczucie matki po porodzie może być nadszarpnięte z powodu... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.