×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Posłuchaj swojego ciała

Opublikowano dnia: 2014-08-29

W obliczu narastających powszechnie chorób: cukrzycy, zwyrodnienia stawów, bólów kręgosłupa, chorób krążenia, raka, depresji, bezsenności, demencji, reakcją współczesnej medycyny było stworzenie ogromnej ilości leków, które maskują objawy tych chorób.

Jednak przyjmowanie chemicznych leków przy złym trybie życia może tylko jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia.

Nie oszukujmy się, przecież większość dzisiejszych problemów zdrowotnych to po prostu naturalna reakcja adaptacyjna ciała, w odpowiedzi na to, jak źle je traktujemy. To są wiadomości wysyłane przez nasze organy, które krzyczą: DOŚĆ!!!

Dobra komunikacja to klucz do sukcesu

Reagowanie na sygnały z organizmu to podstawa Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Mało jest badań na temat wpływu czynników współczesnego życia na stan zdrowia, ponieważ większość pieniędzy idzie na badania i testy nowych leków.

Jednak jestem przekonany, że gdyby podjęto badania od tej strony, bardzo szybko by się okazało, że wzrost ciśnienia tętniczego (nadciśnienie), wzrost stężenia cholesterolu, spadek wrażliwości na insulinę, przybieranie na wadze, bóle pleców, bóle głowy, a nawet bezsenność i depresja to konieczne reakcje biologiczne. To rodzaj wewnętrznej straży pożarnej, która wyrusza, aby ugasić pożar.

Zabijając strażaka, nie ugasisz pożaru.

A jednak dokładnie to robimy, jeśli zażywamy leki eliminujące objawy tych chorób.

Wiele leków usuwa objawy, ale nie leczy przyczyny

Weźmy dla przykładu cholesterol. Jeśli mało się ruszasz, źle się odżywiasz lub masz nadwagę, to zwiększasz prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia. Stężenie cholesterolu również wtedy się podwyższa.

Czy to oznacza, że obniżając stężenie cholesterolu, zmniejszysz ryzyko chorób krążenia? Nie. Badania przeprowadzone na ten temat nie pokazują takiej zależności.

Kuracje farmakologiczne, a nawet diety obniżające stężenie cholesterolu są dziś przedmiotem intensywnych dyskusji i kontrowersji, o czym stali Czytelnicy Poczty Zdrowia wiedzą coraz lepiej (mam taką nadzieję!)1. Okazuje się, że jeśli osoby mają wysoki cholesterol i jednocześnie choroby krążenia, to dlatego, że prowadzą niezdrowy tryb życia (z wyjątkiem rzadkich przypadków hipercholesterolemii rodzinnej). W związku z tym redukowanie tylko stężenia cholesterolu pogarsza jeszcze bardziej problemy zdrowotne i wcale nie zmniejsza umieralności.

Dlatego można sądzić, że podwyższanie cholesterolu jest sposobem, w jaki nasz organizm chroni się od skutków nieuregulowanego trybu życia.

To nie znaczy, że trzeba pozwolić, aby stężenie cholesterolu wzrastało. To, co trzeba zrobić, to zmierzyć się z przyczynami, inaczej mówiąc, zmienić sposób jedzenia i tryb życia.

Jest wiele innych przykładów naturalnych reakcji obronnych organizmu, które medycyna konwencjonalna zwalcza lekarstwami – gorączka i zapalenie przy zakażeniach, kaszel, katar, bóle pleców czy bóle głowy.

Z początku to działa, jest świetnie. Ale im bardziej dusisz sygnały, które Twoje ciało próbuje Ci wysłać, tym bardziej Twoje organy zaczną krzyczeć. W tej grze natura zawsze w końcu wygra. Ponieważ dawki leków trzeba zwiększać, w końcu ruszy cała kaskada skutków niepożądanych, które tak naprawdę można przewidzieć.

Ta sama zasada może się sprawdzać przy depresji i bezsenności.

Depresja i bezsenność to nie zawsze choroby

Według dwóch badaczy amerykańskich, depresja nie jest chorobą, ale dobrodziejstwem ewolucyjnym – oznaką walki o życie2. W artykule naukowym opublikowanym w „Psychological Review” wyjaśniają, że depresja istnieje we wszystkich cywilizacjach. Osoby w depresji często intensywnie rozmyślają o swoich problemach. Te myśli, zwane ruminacjami, są uporczywe i często osoba w depresji nie jest w stanie myśleć o niczym innym.

Myśli te są często bardzo analityczne. Oznacza to, że osoba pogrążona w depresji zatrzymuje się na jednym problemie, analizuje go kawałek po kawałku, jeszcze i jeszcze, pod każdym możliwym kątem. Taki sposób myślenia może być bardzo skuteczny przy rozwiązywaniu złożonych problemów. Zauważono, że osoba, która jest w stanie depresji, łatwiej rozwiąże problem matematyczny lub logiczny.

Podobna zasada działa przy bezsenności. Świadomie lub nie, osoba cierpiąca na bezsenność ma często powód, aby czuwać i nie spać. Wedle takich rozważań, bezsenność oznaczałaby więc normalną reakcję organizmu, aby chronić nas samych lub naszych bliskich przed niebezpieczeństwem. Zwróć uwagę, że jeśli masz pilny problem do rozwiązania lub pracę do wykonania, zdarza się, że nie możesz usnąć, dopóki nie skończysz zadania. Coś w tym jest.

Nadwaga, nadciśnienie, ochota na żywność prowadzącą do cukrzycy to także efekty ewolucji. Osoby potrafiące gromadzić tłuszcz – ochronią się przed klęską głodu, potrafiące zjeść dużo soli – zwiększają zatrzymanie wody, by lepiej znosić upał.

Prawda jest taka, że te zalety stały się wadami we współczesnym świecie, w którym wysokokaloryczna i niezdrowa żywność jest stale w zasięgu ręki.

Niezależnie od wszystkiego, blokowanie fizjologicznych mechanizmów obrony organizmu za pomocą leków wydaje się bardzo niebezpiecznym pomysłem. Takie działania w dłuższej perspektywie czasowej zawsze powodują poważne skutki uboczne.

Leki utrudniają wychwycenie sygnałów, które ciało usilnie próbuje wysłać. Nauczmy się więc, żeby leki zachować na naprawdę nagłe przypadki, kiedy nie ma już żadnego naturalnego sposobu leczenia.

We wszystkich innych przypadkach spróbuj wsłuchać się w swoje ciało i zrozumieć, czego potrzebuje.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Lato to doskonała pora na napoje orzeźwiające serwowane jako aperitif. A może przygotujesz nowy mrożony prozdrowotny napar?

Wymieszaj następujące rośliny:
• przytulia wonna (części nadziemne) 20 g,
• biedrzeniec anyż (nasiona) 20 g,
• mięta pieprzowa (liście) 20 g,
• rumian rzymski (kwiaty) 10 g.

Do dzbanka wsyp 2–3 łyżki mieszanki. Zalej 1 litrem zimnej wody i wstaw do lodówki. Aby wydobyć składniki aktywne roślin, najlepiej, aby rośliny macerowały się całą noc.

Napój możesz pić w pracy, na urlopie, jako aperitif lub o każdej porze dnia, w dowolnych ilościach. Jeśli chcesz mieć napój alkoholowy, tę mieszaninę możesz połączyć z 1/3 dobrego, białego wina. A wtedy już wskazany jest umiar…

Wiele roślin uwalnia swoje składniki aktywne w naparach na zimno, dając różnorodne smaki.

Mrożoną herbatę przygotowuj w ten sam sposób, zaparzając przez całą noc rośliny, owoce cytrusowe itd.

Spróbuj na przykład połączyć:
• zieloną herbatę z miętą i plasterkami limonki,
• starty imbir, świeżą miętę i sok z cytryny,
• rooibos i werbenę cytrynową,
• korzeń lukrecji i miętę.

W razie potrzeby dodaj odrobinę nierafnowanego cukru lub miodu.

Te przepisy zostały opublikowane w miesięczniku Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka (w numerze 2017-06). Ty również możesz otrzymywać tego typu prozdrowotne porady i wskazówki.

Zaprenumeruj ten miesięcznik jeszcze dziś, a otrzymasz aż 3 prezenty w Specjalnej Ofercie Powitalnej, ważnej już tylko 3 dni

Źródła:

  1. Sprawdź artykuły Poczty Zdrowia na temat cholesterolu i chorób układu krążenia (lista poniżej), a także stronę w języku francuskim Michela de Lorgeril – doktora medycyny i badacza w CNRS (francuskiej państwowej instytucji naukowej), http://michel.delorgeril.info/
  2. Depression's Evolutionary Roots, http://www.scientificamerican.com/article/depressions-evolutionary/

Komentarze

Marzena Sowińska 2014-08-31 07:13
Witam. Nauczono lekarzy, że choroby przenoszone są genetycznie. Z mojego doświadczenia wynika, że te choroby można cofać zmieniając sposób żywienia, z tego wynika, że zły sposób żywienia przenoszony jest z pokolenia na pokolenie. Już dawno naukowcy zauważyli, że choroby tzw. genetyczne można cofnąć, ale trzeba zmienić sposób żywienia, co również ważne jest w czasie ciąży. Pozdrawiam.
Darek 2014-09-01 12:46
Lekarzom a szczególne firmom farmaceutycznym nie chodzi o to by pacjent wyzdrowiał lecz po to by się leczył. A jak się leczy tzn. jest chory. Kasa musi płynąć i to jest najważniejsze. Gdyby tak wszyscy lub 50% społeczeństwa przestała by brać prochy to była by tragedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Kilka minut i znów w formie!

Parnas to górujący nad grecką Zatoką Koryncką stos kamyków i kłujących ostów (o wysokości 2457 m n.p.m).... czytaj więcej

Szklanka wody na ratunek, czyli o fałszywej „dusznicy bolesnej”

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej

Budda i zdrowie

Czego uczy nas o zdrowiu historia Buddy? W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku setki tysięcy studentów z krajów zachodnich... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.