×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Pożyteczny „chwast”

Opublikowano dnia: 2016-02-11

Babka lancetowata to jeden z tych doskonałych „chwastów”.

Jeśli masz ogród, na pewno znajdziesz ją na rabatach lub wśród trawy:

zdjęcie

Jest to roślina średniej wielkości (od 15 cm maksymalnie do 50 cm wysokości) o długich i wąskich liściach podzielonych na pięć części. (Według wierzeń ludowych liście powstały z pięciu źdźbeł trawy zszytych przez dobrą wróżkę. Chciała ona pomóc krawcowi, który sprzedał duszę diabłu)1.

Stare liście są łykowate, ale młode można (i trzeba!) zbierać.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Przekąska o subtelnym smaku pieczarek

Wybierz liście z samego środka, delikatnie zielone. Rozetrzyj je w palcach, aż uzyskają kolor chlorofilu w procesie utlenienia.

Liście można jeść świeże, jako smaczną przekąskę o subtelnym smaku pieczarek.

Można je także ugotować – jako jarzynę lub bazę zupy.

Jeśli masz dużo liści babki, można je drobno posiekać i wymieszać z mieszanką sałat, której nadadzą przyjemnego leśnego smaku.

Na gardło i na trawienie

Liście babki zawierają dużo śluzu.

Śluz jest substancją, która po zmieszaniu z wodą gęstnieje i nabiera konsystencji galaretki. Rzadko spotykany w warzywach hodowlanych, częsty natomiast w roślinach dziko rosnących jak prawoślaz, malwa czy ogórecznik.

Przy przełknięciu, babka pokrywa gardło i przełyk cienką warstwą zmiękczającą.

W żołądku i w jelitach wywołuje efekt nawilżenia. Bardzo ułatwia trawienie i przynosi ulgę w zaparciach2.

Środek ratunkowy po użądleniu

Poza domem, babka jest idealnym środkiem ratunkowym przeciwko użądleniu pszczoły lub osy oraz łagodzącym oparzenie pokrzywą.

Rozgniatając jej liście w palcach, otrzymasz gęsty i klejący płyn przynoszący ulgę.

Zresztą, babka bardzo często rośnie w pobliżu pokrzyw. To potwierdzenie ludowego powiedzenia, że „przyroda zawsze daje lekarstwo w parze z chorobą”.

Babka oczyszcza krew, płuca i żołądek

Jeszcze śmielej, szwajcarski opat Kuenzle, specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej i roślin, pisze, że babka najlepiej ze wszystkich roślin oczyszcza krew, płuca i żołądek.

Z tego też powodu byłaby wskazana dla osób cierpiących na anemię, dla osób o słabych płucach i nerkach, chorobliwie bladych, zbyt szczupłych, pokasłujących i zachrypniętych.

Stosuje się ją wówczas w postaci naparu (1 czubatą łyżeczkę listków zalej 1/4 litra wody, zostaw krótko do zaparzenia), okładów z rozdrobnionych liści lub syropu3.

Pączki i nasiona dla ptaków

Kwiaty babki możesz obtoczyć w cieście na pączki i smażyć na patelni.

Natomiast jej nasiona stanowią przysmak dla ptaków.

Oprócz tego, że babka lancetowata to roślina powszechna i swojska, jej wielką zaletą jest to, że nie można jej pomylić z żadną inną.

Uwaga: Tylko nie zrywaj jej w ogrodach, które wcześniej spryskano środkami chwastobójczymi typu Roundup (randap) lub innymi.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) Lucie De V.-H., Revue des Traditions Populaires – R.T.P., T. 15-1900, pp. 336-337

2) Bernard Bertrand, Cueillettes sauvages, p 119, éditions Terra curiosa.

3) Maria Treben, La Santé à la pharmacie du Bon Dieu (ISBN 3 85068 123-8).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Dziękuję, Drogi Hipokratesie

Dziś pragnę Ci przedstawić starego przyjaciela, doktora Hipokratesa. Hipokrates był Grekiem. Chociaż zmarł dawno temu, w 379 r. p.n.e., to... czytaj więcej

Najstarszy człowiek na świecie nie je ani warzyw, ani owoców

Najdłużej żyjąca na świecie osoba, Emma Morano, obchodziła swoje 117. urodziny 29 listopada 2016 r.1 To ostatnia jeszcze żyjąca na świecie... czytaj więcej

Soki, które leczą...

Miłośników zdrowej żywności w Stanach Zjednoczonych już od dwudziestu lat ogarnia prawdziwe szaleństwo, które jak dotąd nie zdołało... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.