×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Pożyteczny „chwast”

Opublikowano dnia: 2016-02-11

Babka lancetowata to jeden z tych doskonałych „chwastów”.

Jeśli masz ogród, na pewno znajdziesz ją na rabatach lub wśród trawy:

zdjęcie

Jest to roślina średniej wielkości (od 15 cm maksymalnie do 50 cm wysokości) o długich i wąskich liściach podzielonych na pięć części. (Według wierzeń ludowych liście powstały z pięciu źdźbeł trawy zszytych przez dobrą wróżkę. Chciała ona pomóc krawcowi, który sprzedał duszę diabłu)1.

Stare liście są łykowate, ale młode można (i trzeba!) zbierać.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Przekąska o subtelnym smaku pieczarek

Wybierz liście z samego środka, delikatnie zielone. Rozetrzyj je w palcach, aż uzyskają kolor chlorofilu w procesie utlenienia.

Liście można jeść świeże, jako smaczną przekąskę o subtelnym smaku pieczarek.

Można je także ugotować – jako jarzynę lub bazę zupy.

Jeśli masz dużo liści babki, można je drobno posiekać i wymieszać z mieszanką sałat, której nadadzą przyjemnego leśnego smaku.

Na gardło i na trawienie

Liście babki zawierają dużo śluzu.

Śluz jest substancją, która po zmieszaniu z wodą gęstnieje i nabiera konsystencji galaretki. Rzadko spotykany w warzywach hodowlanych, częsty natomiast w roślinach dziko rosnących jak prawoślaz, malwa czy ogórecznik.

Przy przełknięciu, babka pokrywa gardło i przełyk cienką warstwą zmiękczającą.

W żołądku i w jelitach wywołuje efekt nawilżenia. Bardzo ułatwia trawienie i przynosi ulgę w zaparciach2.

Środek ratunkowy po użądleniu

Poza domem, babka jest idealnym środkiem ratunkowym przeciwko użądleniu pszczoły lub osy oraz łagodzącym oparzenie pokrzywą.

Rozgniatając jej liście w palcach, otrzymasz gęsty i klejący płyn przynoszący ulgę.

Zresztą, babka bardzo często rośnie w pobliżu pokrzyw. To potwierdzenie ludowego powiedzenia, że „przyroda zawsze daje lekarstwo w parze z chorobą”.

Babka oczyszcza krew, płuca i żołądek

Jeszcze śmielej, szwajcarski opat Kuenzle, specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej i roślin, pisze, że babka najlepiej ze wszystkich roślin oczyszcza krew, płuca i żołądek.

Z tego też powodu byłaby wskazana dla osób cierpiących na anemię, dla osób o słabych płucach i nerkach, chorobliwie bladych, zbyt szczupłych, pokasłujących i zachrypniętych.

Stosuje się ją wówczas w postaci naparu (1 czubatą łyżeczkę listków zalej 1/4 litra wody, zostaw krótko do zaparzenia), okładów z rozdrobnionych liści lub syropu3.

Pączki i nasiona dla ptaków

Kwiaty babki możesz obtoczyć w cieście na pączki i smażyć na patelni.

Natomiast jej nasiona stanowią przysmak dla ptaków.

Oprócz tego, że babka lancetowata to roślina powszechna i swojska, jej wielką zaletą jest to, że nie można jej pomylić z żadną inną.

Uwaga: Tylko nie zrywaj jej w ogrodach, które wcześniej spryskano środkami chwastobójczymi typu Roundup (randap) lub innymi.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) Lucie De V.-H., Revue des Traditions Populaires – R.T.P., T. 15-1900, pp. 336-337

2) Bernard Bertrand, Cueillettes sauvages, p 119, éditions Terra curiosa.

3) Maria Treben, La Santé à la pharmacie du Bon Dieu (ISBN 3 85068 123-8).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Multiwitaminowa nagonka

Wielu z Was pisze do mnie, że gdy tylko zaczyna mówić o witaminach i naturalnych suplementach diety, styka się z pobłażliwymi uśmiechami,... czytaj więcej

Czy lęk powoduje choroby?

Czy życie w stanie ciągłego niepokoju ma wpływ na zdrowie? Gdy zmagasz się ze skomplikowanymi problemami w życiu, które wywołują... czytaj więcej

Umrzeć w czułości

Idealna śmierć byłaby wtedy, gdyby była szybka, bezbolesna, a nawet gdyby wcześniej wcale się nie zorientować, że nadchodzi. W ten... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.