×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Prawdziwa historia sfermentowanej papai i Jana Pawła II

Opublikowano dnia: 2019-05-03

Co się dzieje, gdy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny rekomenduje produkt naturalny?

W książce profesora Luc’a Montagniera Les Combats pour la vie [1] (z fr. Walki o życie – książka w języku francuskim, przyp. tłum.) przeczytałem o zaskakującej, prawdziwej historii dotyczącej Papieża Jana Pawła II i fermentowanej papai.

Prof. Luc Montagnier, jak wiadomo, w roku 2008 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie wirusa wywołującego AIDS.

Jako znakomity specjalista od wirusów, lepiej niż ktokolwiek inny zna ich zdolność do generowania stresu oksydacyjnego. Wirus, który się zagnieździ w komórce, uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów (produkujących energię). Te zaczynają wytwarzać duże ilości wolnych rodników, czyli groźne cząsteczki, które utleniają białka w komórce i lipidy (tłuszcze) w ścianie komórkowej, przyspieszając starzenie się komórki i jej śmierć (apoptozę).

U osób chorych na AIDS, stres oksydacyjny jest tak znaczny, że osoby te dużo szybciej się starzeją (nawet o dziesiątki lat). Stres oksydacyjny występuje także w wielu innych chorobach: nowotworach, chorobach sercowo-naczyniowych, zwyrodnieniowym zapaleniu stawów, chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona i innych.

Istnieje wiele substancji nazywanych antyoksydantami (wrócę do tego tematu w innym newsletterze). Profesor Montagnier zawsze twierdził, że te substancje pełnią niezwykle ważną rolę w zwalczaniu chorób. W trakcie jednej z podróży do Stanów Zjednoczonych, w 2002 roku, otrzymał od swoich amerykańskich kolegów wyjątkowo silne antyoksydanty: glutation oraz specjalny ekstrakt z fermentowanej papai.

Tak się złożyło, że po powrocie został zaproszony na konferencję w Watykanie. Jednym z punktów pobytu w Watykanie było spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II.

Choroba Parkinsona jest związana ze stresem oksydacyjnym

Jan Paweł II, jak wiemy, był już w bardzo złym stanie zdrowia. Cierpiał na zaawansowaną chorobę Parkinsona.

Choroba Parkinsona powoduje bardzo silne utlenianie w organizmie. Prof. Montagnier, jako dobry lekarz, podarował Papieżowi pudełko z dwoma produktami (glutationem i ekstraktem z fermentowanej papai), wystarczającymi na jeden miesiąc leczenia. Wraz z dokładnymi instrukcjami i listem skierowanym do papieskiego lekarza.

Następnego dnia temat podchwyciła prasa. Profesora Montagniera oskarżono o podarowanie Papieżowi „eliksiru młodości” i o próbę promowania irracjonalnych metod leczenia.

Medialny lincz

Profesor Montagnier próbował tłumaczyć, że „nie chodziło o leki, ale o suplementy diety, które mogą poprawić zdrowie, ale tylko w połączeniu z leczeniem przepisanym przez lekarza” [2].

Tłumaczenia nic nie dały.

Sprawa zaogniła się jeszcze bardziej. Profesor Montagnier został oskarżony o powiązania finansowe z producentami antyoksydantów (co było nieprawdą). Media insynuowały, że cała ta historia z Papieżem była tylko zagrywką marketingową, aby nakręcić sprzedaż ekstraktu z papai.

Wystarczyło, że prasa w nieskończoność zniekształcała prawdę, a u wielu osób stopniowo utrwalił się wizerunek prof. Montagniera jako szarlatana nastawionego na pieniądze. Wyobraź sobie, że profesora podejrzewano o wykorzystywanie swojego znanego nazwiska do rekomendowania „naturalnego suplementu”! To nie mogło być na poważnie.

W sprawę włączyły się publiczne instytucje z dziedziny zdrowia. W 2005 r. Afssa (francuska agencja leków) opublikowała raport, w którym podkreśliła, że „promowanie ekstraktu z fermentowanej papai nie powinno się opierać na danych naukowych, które nie mają podstaw prawnych”. To był niemal otwarty atak przeciwko profesorowi Montagnierowi.

„Drobne” przeoczenia dziennikarzy

Lekką ręką jednak pominięto fakt, że profesor Montagnier przekazał Papieżowi także glutation. Czyżby ten termin był zbyt naukowy i zbyt trudno go było ośmieszyć?

Zapomniano doprecyzować, że istnienie stresu oksydacyjnego w chorobie Parkinsona zostało udowodnione, a zatem logiczne jest stosowanie produktów o działaniu antyoksydacyjnym.

Niedługo po całej tej aferze, pod koniec lipca 2002 r., Jan Paweł II pojawił się na Światowych Dniach Młodzieży w Toronto. Od dawna nie widziano go w takiej formie. Ku zaskoczeniu wszystkich, mówił wyraźnie i nie widać było drżenia!

Całkowite odwrócenie

Dziennikarze szybko więc zmienili zdanie i zaczęli rozpowszechniać plotkę, jakoby to ekstrakt z fermentowanej papai uleczył Papieża z choroby Parkinsona!

Było to równie absurdalne jak poprzednio.

Prof. Montagnier w sposób wyważony ustosunkował się do tego, ale oczywiście nie został zacytowany. Jego zdanie znajdziemy za to w książce jego autorstwa, wydanej sześć lat później (polecam jej lekturę):

Czy poprawa (zdrowia Jana Pawła II) była bezpośrednim wynikiem mojego leczenia? Zawsze powtarzałem, że jest to możliwe, ale pewności, aby tak twierdzić, nie ma. To mogły być antyoksydanty, niebo, cud, inne leczenie...”[3]

Doprecyzujmy jeszcze, że profesor Montagnier jest agnostykiem. Nie jest żadnym „oświeconym”. W swojej długiej karierze lekarza i naukowca nauczył się jednak, że w dziedzinie medycyny niewyjaśnione zjawiska są na porządku dziennym, dlatego trzeba mieć otwarty umysł.

Taka postawa wymaga wielkiej odwagi w czasach, gdy oczekuje się prostych odpowiedzi na wszystkie pytania. Gdy wyrażanie zdania odmiennego od „stanowiska środowiska naukowego” grozi niemal spaleniem na stosie, jak w dawnej epoce!

Panie Profesorze, dziękuję za Pana otwartość umysłu i wszystko, co wnosi Pan do medycyny, naszego zdrowia i...

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Żyj długo w dobrym zdrowiu

Dożycie w dobrym zdrowiu setnych urodzin jest bardzo realne. Nawet jeśli Twoi bliscy zmarli młodo... Nawet jeśli jesteś w grupie ryzyka wielu chorób przewlekłych... Nadal masz ogromną szansę żyć ponad 100 lat.

Ale musisz wiedzieć na co jesteś podatny… i jakich konkretnie błędów powinieneś unikać.

W miesięczniku Zdrowie po 50-tce otrzymasz cenne porady (oparte na wynikach najnowszych badań naukowych prowadzonych na całym świecie) dotyczące wszystkiego, o czym powinieneś wiedzieć, aby wydłużyć swoje życie w dobrym zdrowiu. Już w najnowszym wydaniu:

⇒ Leki IPP- nie musisz ich zażywać do końca życia

Co trzeba wiedzieć o roślinach strączkowych, aby nie były toksyczne

Smoothie, który chroni przed udarem mózgu

⇒ Choroba Parkinsona: pestycydy i aluminium uszkadzają neurony!

Wyjątkowe właściwości antyoksydacyjne borowików

Kilogramy po menopauzie: znamy winnego

Kobiety po menopauzie mają płuca jak u palacza

⇒ Witamina, którą warto suplementować

Dwie niespodziewane przyczyny ataków paniki

Tylko teraz oferta powitalna: 30% rabatu i prezent

Możesz zaoszczędzić aż 30% od ceny regularnej oraz otrzymać w prezencie e-book: Zgrabne i szczupłe ciało również po pięćdziesiątce – praktyczny przewodnik o tym, jak się odżywiać i jak postępować, aby na długo zachować sprawność ciała i umysłu.

Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź teraz na tej stronie

---

Źródła:

[1] Editions JC Lattès, 2008.

[2] Ibid, str. 223.

[3] Les Combats pour la vie, 2009.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Konwalie: stop szaleństwu

„Konwalie, bardzo trujący symbol szczęścia” (France-Info)1. „Uważajcie pierwszego maja, konwalie mogą być niebezpieczne... czytaj więcej

Oddech – zapytaj o szczerą opinię

Dziś ciekawy tekst Erica Müllera o nieświeżym oddechu. Zdrowia życzę, Jean-Marc Dupuis   7 zaskakujących przyczyn... czytaj więcej

Jak pozbyć się nadmiaru flegmy w gardle?

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.