×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Propolis – wyjątkowy koncentrat dobroczynnych substancji naturalnych

Opublikowano dnia: 2013-04-18

Pszczoły na ogół dobrze chronią wejście do swojego ula, czasem jednak jakiejś myszy lub jaszczurce udaje się do niego przedrzeć. Nie muszę dodawać, że intruz szybko przypłaca takie wtargnięcie życiem.

Ale wówczas pszczoły stają przed nie lada problemem: jak pozbyć się zwłok intruza?

Nie mogą ich po prostu zostawić na miejscu ze względu na ryzyko zakażenia. A może zjeść? Też nie, bo przecież pszczoły – choć żądlą – są pokojowo nastawionymi roślinożercami. Przeniesienie zwłok oczywiście również nie wchodzi w grę.

Rozwiązaniem stosowanym przez pszczoły jest mumifikacja zwłok poprzez pokrycie ich warstwą substancji, którą wytwarzają – propolisu. Również starożytni Egipcjanie, za przykładem pszczół, balsamowali swoje mumie właśnie przy pomocy propolisu.

Propolis ma bowiem silne właściwości przeciwzakaźne oraz zapobiega rozkładowi.

Wyjątkowy koncentrat dobroczynnych substancji naturalnych

Pszczoły wytwarzają propolis z żywic zebranych z pąków roślin. Ma on postać brązowej, twardej substancji, która nabiera lepkości w temperaturze powyżej 30°C. Jest to mieszanka żywic, wosku, pyłków kwiatowych, olejków eterycznych i wydzielin pszczół. Zawiera także wiele innych składników, jak kwasy organiczne, bardzo liczne flawonoidy (przeciwutleniacze), pierwiastki śladowe i wiele witamin – zidentyfikowano w nim ponad 300 różnych substancji!

Jest to zatem wyjątkowy koncentrat dobroczynnych substancji naturalnych.

******************************************

Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka to niezastąpione źródło porad i przepisów, jak w domowych warunkach samodzielnie przygotować z roślin leczniczych maści, napary, nalewki, wywary i olejki, które wspomogą zdrowie Twoje i Twoich Bliskich. Dowiedz się więcej

******************************************

Pszczoły murarki pokrywają propolisem wszystkie powierzchnie wewnątrz ula, aby zapewnić mu trwałość i wodoszczelność. Jednak propolis chroni nie tylko przed przeciągami, lecz również przed chorobamigrzybami i pleśnią. Jest to zatem silny środek przeciwgrzybiczy (likwiduje grzyby), a nawet antybiotyk (zabija bakterie). Jest tak skuteczny w zwalczaniu wszelkiego rodzaju mikrobów, że słynny lutnik Stradivarius stosował go do lakierowania i konserwowania swoich cennych skrzypiec, by przetrwały całe wieki. Zresztą do dziś na bazie propolisu robi się lakier do konserwacji najwrażliwszych gatunków drewna.

Propolis może przydać się również i Tobie – w walce z infekcjami.

Do zabliźniania ran

Nalewka lub maść propolisowa sprzyjają oczyszczaniu i zabliźnianiu ran, zwłaszcza po poparzeniach, a także pomagają w leczeniu grzybicy, opryszczki narządów płciowych i zapalenia pochwy1,2,3. Propolis był elementem podstawowego ekwipunku rzymskiego legionisty jako środek do odkażania ran. Również angielscy lekarze wojskowi stosowali go do dezynfekcji i leczenia obrażeń odniesionych na polu bitwy w czasie wojen burskich prowadzonych w Afryce Południowej pod koniec XIX wieku.

Do żucia przy bólu gardła

Propolis pomaga także przeciwdziałać infekcjom w jamie ustnej (infekcjom dziąseł, zębów), problemom z gardłem – takim jak na przykład kaszel, angina, utrata głosu – oraz wszelkim rodzajom kataru4.

Na raka

Jednak jego najbardziej spektakularne zastosowanie dotyczy choroby nowotworowej. Jak wynika z badania opublikowanego w periodyku „Cancer Prevention Research”, propolis miałby wykazywać właściwości przeciwrakotwórcze oraz antymitotyczne (zapobiegać dzieleniu się komórek, które prowadzi do powstawania guzów nowotworowych). Rzekomo jest on w stanie znacząco spowolnić rozwój komórek nowotworowych w przypadku raka prostaty u człowieka. Miałoby to wynikać z faktu, że propolis jest bogatym źródłem estru fenetylowego kwasu kawowego (CAPE)5.

Co i jak?

Propolis można kupić w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością. Występuje w wielu różnych postaciach: kuleczek do żucia, gum, nalewek (propolis rozpuszczony w alkoholu), aerozoli, maści, syropów…

Nie daj się nabrać napisom „zawiera propolis” na etykiecie, ale zawsze sprawdzaj faktyczną zawartość propolisu w kupowanym produkcie. Produkt produktowi nierówny – jeden może być koncentratem propolisu w czystej postaci, a drugi wodą z cukrem zawierającą zaledwie 1% propolisu… Nie należy się dziwić, jeśli produkt o najwyższej zawartości propolisu będzie również najdroższy.

Lekarze zalecają przyjmowanie dawki zawierającej 1 gram propolisu trzy razy na dobę, jednak nie dłużej niż przez 2 tygodnie, ponieważ może to grozić wystąpieniem alergii.

Życzę zdrowia!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

Źródła:

1. Vynograd N, Vynograd I, Sosnowski Z. A comparative multi-centre study of the efficacy of propolis, acyclovir and placebo in the treatment of genital herpes (HSV). Phytomedicine. 2000 Mar;7(1):1-6.

2. Santana Perez E, Lugones Botell M, et al. [Vaginal parasites and acute cervicitis: local treatment with propolis. Preliminary report]. [Article en espagnol, résumé en anglais]. Rev Cubana Enferm. 1995 Jan-Jun;11(1):51-6.

3. Imhof M, Lipovac M, et al. Propolis solution for the treatment of chronic vaginitis. Int J Gynaecol Obstet. 2005 May;89(2):127-32.

4. Szmeja Z, Kulczynski B, et al. [Therapeutic value of flavonoids in Rhinovirus infections]. [Artykuł po polsku, streszczenie po angielsku]. Otolaryngol Pol. 1989;43(3):180-4.

5. http://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/5/5/788.abstract

Komentarze

Krystyna. Inglot 2013-04-20 01:36
Tak, preparat ten nalezy uzywac ostroznie,moze dac silne uczulenia. Czystym propolisem,poddanym dlugiej maceracji w alkoholu,wygoilam przewlekle owrzodzenie kosci ogonowej,a lata temu,zmiany na twarzy z podejrzeniem o raka skory. Otaczjace,zdrowe komorki wyraznie zareagowaly na en preparat.Objawy,prawie rowne poparzeniu,zniknely dopiero po kilku tyg.ale rowniez,i rakowe zmiany na skorze. W przypadku owrzodzenia,poniewaz interwencja lekarzy nie dawala zadnego rezultatu proponowano amputacje wyrostka kosci ogonowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy warto odstawić gluten?

Po artykule, w którym opowiedziałem, że jestem na diecie bezglutenowej, otrzymałem wiele wiadomości od Czytelników z pytaniem, czy... czytaj więcej

Doskonałe wieści dotyczące słońca

Latem w dzienniku Le Parisien można było przeczytać, że „wolontariusze ze Stowarzyszenia ds. Walki z Rakiem prowadzili w 17... czytaj więcej

Dobra wiadomość na dzisiejszy poranek

Wiedzieliśmy, że spożycie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem zapadnięcia na liczne choroby, w tym choroby układu... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.