×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Przeciążenie organizmu zanieczyszczeniami: co robić?

Opublikowano dnia: 2018-09-20

Istnieją w organizmie narządy pełniące rolę „śmieciarek”. Ich zadaniem jest odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii i różnego rodzaju wydzielin, które nam szkodzą lub których mamy zbyt dużo.

Do głównych narządów pełniących te funkcje należą:

 • wątroba, ponieważ neutralizuje różne toksyny, w tym alkohol i amoniak (przekształcanie w mocznik), a także pozostałości leków;
 • nerki, ponieważ filtrują krew, usuwając z niej mocznik, minerały, różnego rodzaju kwasy i pozostałości leków;
 • jelita, gdyż odprowadzają z organizmu zbędne pozostałości pokarmów oraz martwe komórki naszych narządów wewnętrznych. Masy toksycznych substancji mogą w jelitach zalegać, gnić, a nawet tworzyć twarde „zalepiające” złogi;
 • skóra, która odprowadza pot i sebum;
 • płuca, które wydalają dwutlenek węgla oraz lotne związki zawarte we krwi.

Niewydolność tak ważnych dla procesów wydalania narządów, jakimi są nerki i wątroba, prowadzi do samozatrucia organizmu.

Pobudzanie aktywności i oczyszczanie narządów odprowadzających zanieczyszczenia z organizmu

Naturopatia zaleca, aby pobudzać aktywność naszych narządów odprowadzających zanieczyszczenia z organizmu, a także, w miarę możliwości, regularnie je oczyszczać. Po to, aby przeciwdziałać tzw. chorobom z nadmiaru zanieczyszczeń…

Do powstania tych chorób przyczyniają się pozostające w organizmie substancje pochodzenia żywnościowego lub bakteryjnego, które nie zostały wyeliminowane przez system immunologiczny.

Do tego typu chorób zaliczymy osteoporozę, cukrzycę typu 2, hipercholesterolemię, chorobę zwyrodnieniową stawów, dnę moczanową, fibromialgię, spazmofilię, depresję, chorobę Parkinsona, niektóre rodzaje białaczki, niektóre rodzaje raka (piersi, prostaty, okrężnicy/odbytnicy i inne).

W jaki sposób pobudzać i oczyszczać narządy?

Wątroba

Zwiększ produkcję żółci za pomocą odpowiednich roślin leczniczych: ostropestu plamistego, desmodium, karczocha.

Jelita

Oczyść je za pomocą regularnych kuracji polegających na zastosowaniu diety hipotoksycznej (tj. odstawienie produktów z mleka krowiego, cukru, mąki, produktów grillowanych), głodówek, monodiet, lewatyw z użyciem ziołowych naparów.

Nerki

Nie dopuść do powstawania kamieni nerkowych, które mogłyby blokować drogi moczowe. W tym celu spożywaj żywność bogatą w potas (warzywa i owoce, zwłaszcza ziemniaki, awokado, fasolę, banany) oraz w wapń. Osoby, które mają skłonność do kamicy nerkowej, powinny unikać produktów zawierających najwięcej szczawianów: szpinaku, rabarbaru, boćwiny, orzeszków ziemnych, buraków czerwonych, czekolady, herbaty.

Płuca

Należy poprawić krążenie krwi i wymianę gazową w płucach, poprzez uprawianie sportu w niezanieczyszczonym otoczeniu, unikanie różnego rodzaju dymów (papierosów, spalin samochodowych, dymu świec, odświeżaczy powietrza i produktów drażniących, takich jak na przykład chemiczne środki czystości).

Skóra

Wybieraj aktywności powodujące pocenie się (sport, sauna, łaźnia parowa), aby organizm mógł się pozbywać zbędnych substancji w postaci krystaloidów (wraz z potem) i w postaci koloidów (wraz z łojem) przez skórę.

Żywienie przeciwdziałające tzw. chorobom z nadmiaru zanieczyszczeń

Dietą w najwyższym stopniu przeciwdziałającą chorobom z zanieczyszczeń jest dieta hipotoksyczna dra Seignaleta. Silny efekt wywoła także tzw. aktywna głodówka wodna (tj. głodówka, w trakcie której pije się wodę i herbatki ziołowe oraz wykonuje się ćwiczenia fizyczne) na łonie natury, z dala od miasta, od zanieczyszczeń przemysłowych i ruchu ulicznego.

Jeśli nie czujesz się wystarczająco na siłach na taką zmianę diety, zastosuj przynajmniej dietę o jak najniższym indeksie glikemicznym (IG).

Dzięki zastosowaniu diety o niskim indeksie glikemicznym znacznie zmniejszają się objawy trądziku, czyli typowej choroby z nadmiaru zanieczyszczeń w organizmie (w naturopatii trądzik zaliczany jest do chorób „z zalepienia”, z nagromadzenia wydzielin).

Przeprowadzono randomizowane badanie, w którym uczestniczyło 43 nastolatków i osób dorosłych cierpiących na trądzik. Po 3 miesiącach, w grupie uczestników stosujących dietę o niskim IG odnotowano znaczne zmniejszenie trądziku oraz spadek masy ciała średnio o 3 kg1.

Dieta o niskim IG polega po prostu na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. A jest ich dużo. Chodzi o wszystkie produkty, które po spożyciu nie przekształcają się zbyt szybko w glukozę, dlatego nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi w trakcie posiłku.

W Internecie dostępne są różne tabele zestawiające różne produkty żywnościowe według ich IG2.

System klasyfikacji IG może wydawać się zaskakujący, ponieważ nie jest oczywisty. Ze zdziwieniem dowiemy się przykładowo, że piwo (IG = 110) dużo szybciej podnosi poziom glukozy we krwi niż gofry z cukrem (IG = 75). A brioszki (słodkie pieczywo drożdżowe, IG = 70) znajdują się w tej klasyfikacji na lepszej pozycji niż mąka ryżowa (IG = 95) i gotowany seler korzeniowy (IG = 85).

Sezonowe oczyszczanie

Oprócz stosowania diety o niskim IG, warto pamiętać o jesiennym lub wiosennym oczyszczaniu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie przestrzegają dokładnie diety.

Oczyszczanie to „wielkie sprzątanie”. W dawnych czasach lekarze zlecali je pacjentom, aby „oczyścić krew”3.

Ja polecam kurację na bazie soku z brzozy plus specjalnie dobraną żywność o działaniu oczyszczającym:

Sałatka oczyszczająca

 • zielona sałata lub klasyczny mix sałat (100 g),
 • 40 g mniszka lekarskiego,
 • 20 g czosnku niedźwiedziego,
 • 20 g podagrycznika,
 • 10 g pokrzywy,
 • 10 g babki lancetowatej.

Rośliny te należy zbierać z dala od miejsc zanieczyszczonych. Wybierz najmłodsze listki, dobrze je umyj, namocz na 30 minut w wodzie z octem (dezynfekcja) i grubo posiekaj.

Zupa oczyszczająca

Przygotuj ją na bazie kopru włoskiego, selera naciowego, czosnku i cebuli.

Zwróć uwagę, jak ważne jest znaczenie „gemmoterapii” w tej kuracji.

Gemmoterapia jest leczeniem, w którym wykorzystuje się najmłodsze tkanki roślin w trakcie ich wzrostu, tj. pączki roślin, korzonki, młode pędy.

Dr Pol Henry wysunął teorię, wedle której tkanki roślin w fazie wzrostu zawierają całą energię informacyjną roślin. Zgodnie z tą teorią, pączki roślin mają szczególnie silne działanie i posiadają jednocześnie właściwości lecznicze owoców, kwiatów i liści danej rośliny.

Kurację oczyszczającą najlepiej zaczynać w okresie równonocy jesiennej (22–23 września) i równonocy wiosennej (20–21 marca). Czas trwania kuracji wynosi 10 dni.

Bonus

Zdrowe narządy, o których mowa z tym artykule, nie tylko przeciwdziałają chorobom z nadmiaru zanieczyszczeń organizmu, ale także zapewniają:

 • więcej energii, mniej zmęczenia i lęków;
 • miękką skórę, bujne włosy, gładkie paznokcie;
 • lepszą odporność;
 • lepsze wchłanianie pożywienia;
 • mniej problemów z poceniem się, wzdęciami i nieświeżym oddechem;
 • lepszy sen;
 • lepszą aktywność seksualną.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

 

Już wkrótce w miesięczniku Rośliny i Zdrowie:

 • 8 roślin leczniczych, które uwolnią Cię od zapalenia ścięgna
 • Herbatka ziołowa, która powstrzymuje dnę moczanową
 • Co zachodnia fitoterapia zawdzięcza farmakopei Indian, którzy jako pierwsi zidentyfikowali właściwości głównych roślin leczniczych
 • Największe zalety imbiru
 • Te rośliny walczą o Twoje serce
 • Cebula – idealna na jesienne przeziębienia
 • Rośliny w walce z egzemą

Zaprenumeruj miesięcznik w ciągu 24 godzin, a otrzymasz 3 publikacje (e-booki) w prezencie:

 1. Oczyszczanie organizmu. 7-dniowy program detoksykacji,
 2. Naturalne kosmetyki (t. 1) oraz
 3. wydanie specjalne miesięcznika Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka Kliknij tutaj, by otrzymać te prezenty.

 

---

Źródła:

1) Smith RN, A low glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled-trial, Am J Clin Nutr, 2007 Jul.

2) W tym zestawieniu produkty oznaczone na zielono warto jeść. Na produkty oznaczone kolorem pomarańczowym można sobie pozwolić od czasu do czasu. A tych oznaczonych na czerwono należy unikać.

https://www.elveapharma.com/wp-content/uploads/2017/02/indices-glycemiques.pdf

3) C. Bernard, Princ. Méd. Exp., 1878, p. 74.

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Najlepsze i najgorsze warzywa

Nie ulega wątpliwości, że dieta bogata w warzywa – świeże, dobrej jakości, w miarę możliwości uprawiane ekologicznie i... czytaj więcej

Depresja przed Bożym Narodzeniem

Każdego roku, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, pojawiają się też artykuły, w których czytamy, że Boże Narodzenie nie... czytaj więcej

Choroby serca: mit zrównoważonej diety

Spróbuj podczas obiadu u znajomych poruszyć kwestię diety i spożycia kwasów omega-3. Z całą pewnością znajdzie się jedna lub... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.