Sprawdź:
- czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
- co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
- jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?
Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.
A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.
W roku 1971 amerykański prezydent Richard Nixon ogłosił „wojnę z rakiem” (War on Cancer). Przewidywał on wtedy, że rak zostanie przezwyciężony do roku 1976, czyli dwusetnej rocznicy amerykańskiej rewolucji.
Następnie termin ten został przesunięty na rok 2000, a jeszcze później na 2015. Obecnie Barack Obama obiecuje, że lek na raka zostanie wynaleziony „w przyszłości”. Pobożne życzenie!
******************************************
sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz
90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!
Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!
Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia
W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.
******************************************
Od tamtej pory rząd federalny przeznaczył na ten cel ponad 120 miliardów dolarów, a niedawno budżet dodatkowo zwiększono o jedną trzecią1.
Europa i Japonia nie pozostają w tyle – każdy kraj ma swój własny „narodowy instytut ds. nowotworów”, który od wielu lat zajmuje się szeroko zakrojonymi badaniami, aby „przezwyciężyć raka”. We Francji również istniała podobna instytucja – Association pour la Recherche contre le Cancer (Stowarzyszenie na rzecz Badań nad Rakiem), która zgromadziła datki od ponad 3,4 miliona osób, po czym uwikłała się w poważny skandal. Na początku roku François Hollande zainicjował również plan: Rak 2014–2019, który stanowi kontynuację dwóch programów o podobnym zamyśle2.
Według francuskiego portalu Doctissimo są one co najmniej imponujące:
„Rak: niesamowity postęp badań.
Leczenie nowotworów przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję. Dzięki postępowi genetyki i biologii molekularnej medycyna dysponuje środkami, o których dziesięć lat temu można było tylko pomarzyć"3.
Niestety, podobny optymizm szybko gaśnie w zderzeniu z brutalną rzeczywistością.
Według sondażu opublikowanego w 2009 roku w The New York Times między 1950 a 2005 rokiem realny odsetek zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych w najlepszym przypadku zmalał o 5%, biorąc pod uwagę zwiększenie się populacji i starzenie społeczeństwa4.
We Francji, jak podaje Instytut Nadzoru Sanitarnego (Institut de Veille Sanitaire)5, roczny wskaźnik zgonów z powodu raka wzrósł ze 148 zgonów na 100 tysięcy mężczyzn w 1950 roku do 300 zgonów na 100 tysięcy mężczyzn w roku 1990, czyli zwiększył się dwukrotnie i utrzymuje się na tym poziomie do dziś.
Jeśli chodzi o kobiety, liczba ich zgonów zwiększyła się ze 170 na 100 tysięcy rocznie w 1950 roku do 190 zgonów na 100 tysięcy kobiet obecnie. Jest to mniejszy wzrost, ale bardzo regularny – kobiety, które dotyka rak piersi i szyjki macicy, są coraz młodsze.
Z kolei w Polsce liczba zgonów na nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich pięciu dekad wrosła prawie 2,4-krotnie. W 2010 r. stwierdzono prawie 93 tys. zgonów, przy czym prawie 41 tys. dotyczyło mężczyzn, a prawie 52 tys. kobiet. Dla porównania, w 1965 roku zmarło na raka ok. 19 tys. zarówno kobiet, jak i mężczyzn6.
Zdaje się więc, że „wojna z rakiem” przybrała niekorzystny dla ludzkości obrót, gdyż jak na razie to rak uzyskał przewagę.
Instytuty zajmujące się nowotworami mnożą się jak grzyby po deszczu zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej. Na nowotworach można przecież sporo zarobić. Mimo tego coraz częściej słyszy się o przypadkach nawrotów, a niepokój wciąż się nasila. Żadna z instytucji nie daje szczegółowych rad dotyczących zapobiegania nawrotom choroby. Często chorym mówi się, żeby poza regularnymi badaniami „nie robili nic nadzwyczajnego”, czyli nawet nie dostosowywali swojej diety!
W Unii Europejskiej zgony z powodu nowotworu stanowią 37% przypadków przedwczesnej śmierci (przed 65. rokiem życia) i główną przyczynę śmiertelności7.
Najwyższy w Europie współczynnik zgonów spowodowanych rakiem wśród mężczyzn obserwuje się we Francji. Daleko za nią, na drugim miejscu plasuje się Belgia. Najmniejszą liczbę zgonów odnotowuje się w Finlandii i Grecji8.
Odpowiada to dużej liczbie przypadków raka: górnego odcinka układu oddechowego i pokarmowego, płuc, wątroby, związanych z paleniem i nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Co ciekawe, według raportu, najwyższy współczynnik zgonów spowodowanych rakiem płuc wśród mężczyzn odnotowuje się w Polsce (70.6 zgonów na 100 000 osób) i na Węgrzech (79.3 zgonów na 100 000 osób). Najniższy z kolei jest w Szwecji (19.4 zgonów na 100 000 osób)9.
W związku ze wzrostem popularności palenia wśród kobiet liczba zgonów z powodu raka płuc wśród tej grupy również rośnie, podczas gdy dawniej choroba ta dotykała głównie mężczyzn.
Dlaczego więc w obliczu tak niekorzystnych statystyk ogół społeczeństwa tkwi w przeświadczeniu, że obecnie lepiej radzimy sobie z nowotworami niż dawniej?
Dzieje się tak z wielu powodów.
Po pierwsze diagnostyka bardzo się rozwinęła i w dzisiejszych czasach nowotwory wykrywa się o wiele wcześniej.
Z pewnością jest to korzystne, gdyż łatwiej leczyć raka we wczesnym stadium. Jednak nie można zapominać o tym, jak wielkie znaczenie mają takie czynniki jak wiek chorego czy stopień skomplikowania danego przypadku, gdyż mają one decydujący wpływ na przebieg leczenia i szansę przeżycia.
Jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium i od razu rozpocznie się nieskuteczne leczenie, powstanie złudne wrażenie, że pacjent zmaga się z chorobą dłużej niż inny pacjent dotknięty identyczną chorobą i leczony innymi, lecz równie nieskutecznymi lekami, u którego guz wykryto w bardziej zaawansowanym stadium. Może się zdawać, że drugi pacjent miał mniejszą zdolność do zmagania się z chorobą i krócej trwał w chorobie, ale będzie to tylko złudzenie.
Obecnie możliwe jest wykrycie bardzo małych guzków, które leczy się, mimo tego że nigdy się nie rozwinęły w zagrażającą ludzkiemu życiu postać. Często są to zmiany określane jako „borderline” (na pograniczu normy), które rosną powoli i nie stanowią powodu do niepokoju u osób starszych.
Należy pamiętać, że rak prostaty u mężczyzn powyżej 80. roku życia (tak jak i rak piersi u kobiet) stanowi naturalny etap starzenia się gruczołu.
Rodzi to mylne wrażenie, że pacjent został pomyślnie wyleczony z raka. Dzieje się tak często w przypadku raka piersi i prostaty. Stąd biorą się niepotrzebne, potencjalnie szkodliwe ingerencje (prowadzące do nietrzymania moczu i zaniku popędu seksualnego), podczas gdy pacjenci pozostają przekonani, że ich życie zostało uratowane dzięki „postępowi medycyny”.
To zjawisko nabiera w dzisiejszych czasach znacznych rozmiarów, ponieważ dostępność badań diagnostycznych jest coraz większa.
Co więcej, podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach medycyny naukowcy mają tendencję do publikowania badań, których wyniki są pozytywne, a niepublikowania tych, które się nie powiodły.
Głównymi znanymi przyczynami raka są:
Zbyt intensywna radioterapia (stosowana w zbyt wielu dawkach) skupiona na piersi lub odbytnicy może prowadzić do pojawienia się mięsaków w napromieniowanych obszarach.
Ponadto mówi się często o dziedziczności i genetyce, jednak prawda jest taka, że nie mamy najmniejszego pojęcia, dlaczego i w jaki sposób niektóre geny wywołują raka.
Zdając sobie sprawę z tego, że może być to szokujące, śmiem twierdzić, że powiedzenie komuś, że ma dziedzicznie lub genetycznie uwarunkowane zagrożenie rakiem równa się oświadczeniu, że nad taką osobą ciąży „klątwa nowotworu”. Wśród pacjentów cierpiących na raka obserwuje się ponad 500 rozpoznawalnych nieprawidłowości genetycznych, z których żadnej nie określono jednoznacznie jako przyczyny choroby.
Wszyscy z pewnością słyszeli o głośnym przypadku Angeliny Jolie, u której wykryto we krwi jeden z genów mogących prowadzić do raka piersi. Z tego powodu aktorka poddała się podwójnej mastektomii bez uprzedniego zasięgnięcia porad dotyczących zapobieganiu chorobie. Czy operacja faktycznie była jedynym możliwym rozwiązaniem?
Najlepsze efekty daje praca nad czynnikami środowiskowymi, trybem życia, dietą, które wpływają na działanie poszczególnych genów (nazywa się to epigenetyką).
Istnieje wiele innych aspektów raka, które wciąż pozostają niezgłębione. W krajach zachodnich na przykład liczba zgonów w wyniku raka żołądka (bardzo niebezpiecznej odmiany nowotworu) od lat 30. stopniowo malała i obecnie stanowi 2% wszystkich chorób nowotworowych, jednocześnie pozostając drugą główną przyczyną śmierci na świecie.
Uważa się, że konserwacja żywności za pomocą chłodzenia i mrożenia pozwoliła na zmniejszenie udziału konserw i konserwantów, co bez wątpienia było powodem spadku liczby zgonów. Podsumowując, to sprzęt AGD pozwolił na podobny postęp.
Naukowcy wysuwają również hipotezę, że wyniknął on ze stopniowego ograniczania spożywania pokarmów solonych, wędzonych i marynowanych od czasu wprowadzenia lodówek do gospodarstw domowych. W każdym razie zmiany te nie miały nic wspólnego z postępem medycyny.
Jeśli chodzi o genetykę, na początku sytuacja przedstawiała się o wiele prościej – twierdzono, że rak bierze się z mutacji DNA. Uważano, że DNA stanowi prosty łańcuch informacji, w którym zakodowany jest rozwój organizmu i działający na podobnej zasadzie jak prosty program komputerowy. Jeśli pojawi się jakiś problem, wystarczy zmienić kod programu.
Dziś wiadomo, że jest to o wiele bardziej skomplikowane:
Badania nad nowotworami można porównać do astronomii – nauki, która początkowo wydawała się stosunkowo nieskomplikowana, gdyż chodziło o planety i gwiazdy o mniej więcej regularnej, określonej trajektorii ruchu. Jednak obecnie astronomia coraz częściej staje wobec niezrozumiałych zjawisk takich jak „zakrzywienie przestrzeni”, istnienie „antymaterii” lub „równoległych światów”.
Nie ma powodu do zmartwień, jeśli są to obce Ci terminy. Stworzono je po to, aby można było wstawić jakieś słowa do matematycznych równań, a nie po to, żeby były przystępne dla ludzkiego mózgu (zarówno Twojego, jak i badaczy, którzy te zjawiska odkryli).
Z badaniami nad rakiem jest podobnie. Pacjentowi mówi się, że ma zalążek nowotworu, guza, przerzuty, jednak nikt nie wie, skąd się one wzięły, w jaki sposób rak się rozwinął ani jaka będzie skuteczność metod leczenia, których mechanizm działania nie został jeszcze do końca opracowany.
Zbyt często eksperymentuje się na pacjentach, traktując ich jak króliki doświadczalne i obiecuje się im niesamowity postęp, aby zagłuszyć obawy.
W rzeczywistości pacjent słyszy niezrozumiały bełkot, który często wywołuje jeszcze większy niepokój.
Dr Leonard Saltz, ekspert w dziedzinie raka jelita grubego z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, najbardziej znanego centrum onkologii w Stanach Zjednoczonych, wyjawił brutalną rzeczywistość dla dziennika The New York Times:
„Ludzie zbyt często zgłaszają się do nas, oczekując, że najnowsze leki są w stanie wyleczyć raka z przerzutami. Są wielokrotnie zdziwieni, gdy dowiadują się, że najnowsza technologia nie umożliwia wyzdrowienia”10.
„Niedelikatnym i bezpardonowym byłoby powiedzieć: «Jedyne, co możemy polecić, to lek, który kosztuje 10 tysięcy dolarów miesięcznie i który przeciętnie pomaga przeżyć kolejny miesiąc lub dwa»” Jednak często taka właśnie jest prawda.
Na szczęście dziś wiadomo, że istnieje styl życia pomagający zapobiec rakowi.
Stanowi on kombinację działań i aktywności, które logicznie rzecz biorąc, zmniejszą ryzyko wystąpienia raka, jednak ich skuteczności nie da się zbadać naukowo, gdyż nie polegałoby to po prostu na podaniu lekarstwa jednej grupie i placebo drugiej.
Już od dziś zmień swój tryb życia i zastosuj poniższe wskazania, aby zapobiec rakowi.
Mógłbym ciągnąć tę listę dalej i mówić o szczegółowo dopasowanych przeciwutleniaczach, poszczeniu, regularnym stosowaniu detoksu, równowadze hormonalnej, zarządzaniu emocjami…
Im bardziej zadbasz o zdrowy styl życia, biorąc pod uwagę wszystkie jego aspekty, tym mniejsze będzie ryzyko, że pewnego dnia staniesz przed onkologiem, który powie, że nic nie może dla Ciebie zrobić.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.
******************************************
Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.
Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.
Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.
******************************************
Źródła:
1) Advances Elusive in the Drive to Cure Cancer; http://www.nytimes.com/2009/04/24/health/policy/24cancer.html?_r=1&
2) Plan do walki z rakiem we Francji w latach 2014-2019; http://www.e-cancer.fr/en/news/2755-plan-cancer/8644-lancement-du-plan-cancer-2014-2019
3) Artykuł w Doctissimo: Cancer: les incroyables progrès de la recherche; http://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2001/mag0803/sa_4068_cancer_biotherapies.htm
4) Advances Elusive in the Drive to Cure Cancer; http://www.nytimes.com/2009/04/24/health/policy/24cancer.html?_r=0
5) Ewolucja śmierci z powodu raka we Francji w latach 1950–2006 http://www.invs.sante.fr/publications/2009/evolution_mortalite_cancer_france_1950_2006/rapp_sci_cancer_mortalite_web.pdf
6) Nowotwory Złośliwe Ogółem: http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/
7,8,9) Śmiertelność z powodu raka w Unii Europejskiej; http://www.ipubli.inserm.fr/bitstream/handle/10608/129/?sequence=8
10) Advances Elusive in the Drive to Cure Cancer; http://www.nytimes.com/2009/04/24/health/policy/24cancer.html?pagewanted=2&_r=0
11) Elite Athletes Live Longer Than the General Population: A Meta-Analysis; http://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196%2814%2900519-9/abstract
Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.