×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Przesłanie z nadzieją

Opublikowano dnia: 2020-04-24

Kochać życie, mimo wszystko

„Dla planety ludzkość jest chorobą.”

„Człowiek jest wirusem, który wszystko niszczy.”

„Ziemia byłaby piękniejsza, gdyby człowiek wszystkiego nie najechał i nie zanieczyścił.”

W środowisku osób zajmujących się naturalnymi metodami prozdrowotnymi istnieje spory ruch ekologiczny. Na konferencjach, w których uczestniczę lub w książkach, które czytam, często padają bardzo przygnębiające słowa.

Niektórzy z łatwością przechodzą od ochrony Natury do przedstawiania Człowieka jako najgorszego wroga Natury.

Za każdym razem smuci mnie to i martwi. Owszem, koniecznie musimy chronić Ziemię, zwierzęta oraz rośliny, i nie zamierzam temu zaprzeczać.

Ale w tej naszej chęci dobrego postępowania powinniśmy jednak uważać, aby nie pójść o jeden krok za daleko. Kiedy zaczynamy wskazywać jeden gatunek, lub jedną „rasę”, jako strasznego „szkodnika”, wiemy do czego to prowadzi.

Człowiek niszczy Naturę, ale Natura mu odwzajemnia

Jeżeli Człowiek jest wrogiem Natury i wszelkimi sposobami dąży do jej zniszczenia, to trzeba także zauważyć, że Natura wcale nie pozostaje mu dłużna.

Naturę możemy postrzegać jako dobroczynną i ochronną kolebkę dla Człowieka. Ale Natura to także wszelkiego rodzaju nieokiełznane siły, które mogą go zniszczyć: klimat, głód, pragnienie, dzikie zwierzęta, wirusy, bakterie, itd.

Człowiek robi, co może, aby się bronić. Można mu zarzucić, że robi to zbyt mocno. Ale ostatecznie i tak Natura wygrywa... Zawsze.

Zresztą nawet ci, którzy przewidują rychłą zapaść ekologiczną i koniec ludzkości, twierdzą, że przygoda, jaką jest Życie, będzie trwała dalej, ale już bez nas.

Czy można winić Człowieka za to, że robi zbyt wiele dla własnego komfortu? Od zarania dziejów nie chodziło o komfort, ale o codzienną walkę o przetrwanie. Dopiero od niedawna, być może dopiero od kilku dekad, szala przechyliła się w drugą stronę, zresztą nie w każdym miejscu świata.

Tak, trzeba działać szybko. Ale w tym naszym pośpiechu zachowajmy życzliwość dla biednych istot, jakimi w dużej mierze jesteśmy.

Spójrzmy łagodniej

Można postrzegać Człowieka jako dzikie i nienasycone zwierzę, które myśli tylko o dominacji, panowaniu i konsumowaniu wszelkich dostępnych dóbr, nie przejmując się długoterminowymi skutkami.

Jednak można na niego spojrzeć łagodniej.

Większość z nas wcale nie ma łatwego życia. Na naszej drodze mierzymy się z wieloma trudnościami. Mimo iż niektórzy zachowują się źle, głupio i destrukcyjnie, wielu z nas naprawdę troszczy się o los społeczeństwa, przyszłych pokoleń, środowiska, zwierząt.

Kiedy przyjrzymy się drobiazgowo, dostrzeżemy, że większość ludzi nie stara się tego zniszczyć. Czy można im zarzucić, że nie robią dla Natury wystarczająco dużo? W swoim życiu wciąż jednak muszą się zmagać z problemami (mieszkaniowymi, zdrowotnymi, finansowymi, zawodowymi, w relacjach, w rodzinie), i mimo wszystko znajdują siły, aby rano wstać z łóżka i pójść do pracy, w wielu przypadkach aby pomagać innym (dzieciom, rodzicom, małżonkom), płacić składki i podatki w ramach solidarności zbiorowej na rzecz biednych, chorych i starszych, ponieważ bez tego nikt by o tych osobach nie myślał.

Zakładanie, że wszyscy są bezdusznymi egoistami niedbającymi o jutro, nie jest sprawiedliwe.

Całkiem świeża anegdota z mojego życia

Nie tak dawno znalazłem się w karetce pogotowia, ponieważ jedno z moich dzieci wymagało pilnej operacji (nic poważnego, zapalenie wyrostka robaczkowego).

Ratownikiem medycznym okazała się kobieta około 60-tki, o krótkich i siwych włosach, szarych oczach i ogromnym uśmiechu na ustach. Mówiła do mojego syna jak do własnego dziecka. Od razu potrafiła go uspokoić i pocieszyć. Zasnął jak niemowlę.

Jej twarz była tak promienna, że szybko oceniłem ją jako osobę, która wiedzie szczęśliwe życie.

Rozmawiając z nią w karetce, szybko zdałem sobie sprawę, że się mylę. Jest wręcz przeciwnie. Jej życie to seria wypadków, tragedii i trudnych do opisania niesprawiedliwych wydarzeń. A ona mimo wszystko w tej karetce jeździ, niosąc wszystkim chorym i rannym cenną pomoc i uspokojenie.

Skąd ci ludzie czerpią energię?

Zetknąłem się z tym zjawiskiem wielokrotnie. Osoby, które doświadczyły w życiu największych trudności, to jakimś cudem często osoby najłagodniejsze i najbardziej wyrozumiałe.

Takie osoby widzimy na przykład w ośrodkach opieki paliatywnej.

Poświęcają swój czas, aby pocieszać ludzi bardzo cierpiących i towarzyszyć im przed śmiercią.

Porozmawiaj z tymi osobami, a przekonasz się, że te najradośniejsze i dające z siebie najwięcej zwykle doświadczają w życiu osobistym czterech, pięciu, a nawet sześciu trudności jednocześnie (żałoby, choroby, konfliktu sąsiedzkiego, zdrady, problemów finansowych). Każdy z tych problemów teoretycznie wystarczyłby, aby pochłonąć całą ich energię. A na pewno dałby im dobrą wymówkę, aby przestać się przejmować cierpieniem innych.

Tymczasem jest odwrotnie! Mimo wszystko, każdego ranka znajdują energię, aby poświęcić swój czas osobom u schyłku życia, osobom początkowo obcym, z którymi jednak nawiązują głęboką więź w tym szczególnym czasie.

Człowiek nie jest wyłącznie gatunkiem niszczącym Naturę

Człowiek nie jest wyłącznie gatunkiem, który zużywa zbyt dużo energii i zbyt mocno zanieczyszcza Naturę.

Człowiek jest również gatunkiem, w obrębie którego każdy indywidualnie zasługuje, aby spojrzeć na niego z podziwem, albo przynajmniej z choć minimalnym zrozumieniem.

Takie wyrozumiałe spojrzenie na ludzi nie koliduje z chęcią chronienia piękna Natury. Wręcz przeciwnie! Jest dodatkową motywacją do tego, aby uczynić z Ziemi dobre miejsce do życia.

Przepełnianie się rozgoryczeniem może się zbyt łatwo przekształcić w wymówkę, aby nic nie robić. A wręcz może przyspieszyć pojawienie się katastrof. Jeśli bowiem będziemy zakładać, że Człowiek nie zasługuje na ocalenie, stracimy wszelką motywację do pozytywnego działania także na samą Naturę.

Jeśli o mnie chodzi, takie pozytywne działanie jest w moim życiu priorytetowe. Każdego dnia pracuję, aby upowszechniać sztukę zdrowego życia i zdrowego odżywiania, poprzez ograniczanie syntetycznych leków, środków chemicznych i pestycydów, ograniczanie marnotrawstwa.

I uważam, że naszą jedyną realną nadzieją na uratowanie planety nie jest poniżanie Człowieka. Wręcz przeciwnie, potrzebne są takie działania, które sprawią, że w ludziach rozbudzi się przedsiębiorczość, pozytywna energia i optymizm, abyśmy mogli rozwiązać olbrzymie problemy środowiskowe, jakie przed nami stoją.

Do tego potrzebujemy energii, ponieważ wyzwań nam nie brakuje.

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

Czym się kierować, przygotowując zdrowe posiłki?

Najlepsze inspiracje znajdziesz w nowym miesięczniku – Jedz na Zdrowie  pełnym przepisów na lecznicze potrawy, porad ekspertów na temat odżywiania się, diet i ich rzeczywistego wpływu na zdrowie. To wartościowe źródło wiedzy dla osób, które chcą odżywiać się naprawdę zdrowo, aby zminimalizować ryzyko niedoborów żywieniowych i zapadnięcia na choroby przewlekłe. 

Z najnowszego numeru Jedz na Zdrowie dowiesz się między innymi: 

 • Demencja starcza- jaką rolę odgrywa picie alkoholu?
 • Jak dieta wpływa na płodność?
 • Cukrzyca: 8 słodkich deserów
 • Pobudź działanie tarczycy bez przyjmowania hormonów
 • Czy dieta przywraca radość cierpiącym na depresję?
 • Czym zastąpić jajko?
 • Czy chleb na zakwasie jest źródłem probiotyków?
 • Suplementy a niedosłuch
 • i wiele więcej

Aby zaprenumerować nowy miesięcznik „Jedz na Zdrowie”, wystarczy wejść na tę stronę.

Uwaga: Jeśli zdążysz to zrobić TERAZ, otrzymasz w prezencie raport specjalny „20 dodatków do żywności, których powinieneś unikać”. Sprawdź teraz

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Uwaga: nierzetelne informacje dotyczące witamin!

Wystarczy przejrzeć gazety lub zajrzeć do Internetu, aby trafić na dziesiątki artykułów, które przestrzegają nas przed stosowaniem... czytaj więcej

Różeniec górski: złoty korzeń na stalowe nerwy

  Na początku pierwszej dekady XXI wieku zachodni naukowcy uzyskali dostęp do tajnych badań przeprowadzonych przez Związek Radziecki... czytaj więcej

Wielki powrót wegetarian

Leonardo da Vinci był wegetarianinem. Nie rozumiał, ani dlaczego, ani, w jaki sposób ludzie mogli zamienić się w... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.