×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Przygnębienie, lęk, chandra

Opublikowano dnia: 2014-11-25

W dzisiejszych czasach wybranie się z problemem przygnębienia, lęku czy chandry do psychologa lub psychiatry, czasami może okazać się niebezpieczne.

Pomijam tu przypadki skrajnego przygnębienia (głębokiej depresji) i lęków (napadów paniki), kiedy to medycyna konwencjonalna jest niezbędna.

Mam tu na myśli częste sytuacje, w których to nie Ty jesteś chory i nie Ty musisz się zmieniać, lecz otaczający Cię świat.

Uważaj na gotowe rozwiązania w psychiatrii

Zadaniem psychiatrów i psychologów jest pomóc Ci zmienić spojrzenie na świat, abyś mógł poczuć się bardziej szczęśliwy. Wykorzystują w tym celu leki, psychoanalizę czy terapie poznawcze i behawioralne.

To jednak nie zawsze są dobre rozwiązania.

W zeszłym miesiącu córka moich bliskich znajomych próbowała popełnić samobójstwo…

Umieszczono ją w szpitalu Necker w Paryżu, w którym przez tydzień zajmowali się nią psychiatrzy. Rodzinie zabronili wszelkich kontaktów z pacjentką. Próbowali pomóc jej zmienić spojrzenie na życie oraz zyskać lepsze spojrzenie na samą siebie. Podali jej też leki przeciwlękowe (anksjolityki).

Problem w tym, że ta młoda dziewczyna nie miała żadnego problemu psychologicznego. Chciała ze sobą skończyć, ponieważ w swojej szkole była od miesięcy ofiarą agresji i upokorzeń, których nie mogła znieść (miały one związek z jej wyglądem fizycznym). Dyrekcja szkoły jednak nie zainterweniowała, aby ją przed tym bronić.

Psychiatrzy ze szpitala nie mogli nic zrobić, aby zmienić tę sytuację. Nie mieli przecież władzy nad dyrekcją szkoły. A więc z ich poziomu psychiatrycznego podjęli decyzję o podaniu leków, o sesjach psychoanalizy, a następnie o odesłaniu jej z powrotem do szkoły, trzymając za nią kciuki. (Wiem od przyjaciół i mogę Cię zapewnić, że dziewczyna nie wróciła już do swoich oprawców).

Pogubione społeczeństwo

W książce The Sane Society (1995), (jej polski tytuł to: „Zdrowe społeczeństwo”), psychoanalityk Erich Fromm napisał:

Jednak wielu psychiatrów i psychologów odrzuca ideę, jakoby społeczeństwo jako całość mogło być chore. Utrzymują, że problem ze zdrowiem psychicznym w społeczeństwie dotyczy mniejszości, jednostek „niedostosowanych”, a nie cywilizacji jako takiej, która miałaby się dostosować do jednostek.1

Czy nasze społeczeństwo jest zdrowe? Czy osoby, którym trudno dostosować się do takiego społeczeństwa, są chore i trzeba je leczyć? A może to nasze społeczeństwo się pogubiło? Gdyby tak było, stałoby się logiczne, dlaczego wielu ludziom emocjonalnie trudno jest znieść panujące dziś warunki życia:

Społeczeństwo niezdrowe to takie, które tworzy wzajemną wrogość (oraz) nieufność, zamienia człowieka w narzędzie, które inni wykorzystują, pozbawia go poczucia własnej wartości, oprócz chwil, gdy podporządkowuje się innym lub staje się automatem2 – twierdził Fromm.

Wydaje mi się, że agresja, obojętność i zachowania w złej wierze stały się wszechobecne. Osobiście byłem świadkiem takich oto sytuacji w ciągu 24 godzin:

 • Młody kierowca samochodu zatrzymuje się na środku ulicy, wysiada z auta, wyzywa i fizycznie wygraża starszej pani, która jechała za nim;
 • Właściciel restauracji wybucha gniewem, ponieważ klient zamawia karafkę wody z kranu (często w krajach Zachodnich serwuje się ją za darmo), zamiast wody butelkowanej;
 • Niania grozi chłopcu, którym się opiekuje, gdyż ten histeryzuje z powodu wyjścia mamy.

„Kiedyś było lepiej”?

Nie mam pojęcia, co trzeba by zrobić, aby to wszystko zmienić. Ale jedno jest pewne: jeśli w dzisiejszych czasach powiesz publicznie, że w jakimś zakresie „kiedyś było lepiej”, to zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że jesteś zacofany i staroświecki.

Otwórzmy jednak oczy.

Tym, którzy wygodnie siedzą na szczycie hierarchii społecznej, trudno jest rozpoznać stopień ubóstwa, obojętności, zmartwień, osamotnienia i dehumanizacji, które panują w pozostałej części społeczeństwa.

Nieuprzejmość objawia się coraz częściej. Szkoły wtłaczają wszystkie dzieci do takiej samej formy, biurokracja w pracy jest ogromna i „bezwładna” (zarówno w sferze publicznej, jak w prywatnej), urzędnicy traktują Cię jak numer sprawy do załatwienia…

To wszystko zmienia normalne relacje międzyludzkie. Częściej pojawia się obawa niż życzliwość, manipulacja zamiast szacunku, wydajność maszyn zamiast ludzkich potrzeb emocjonalnych, zależność zamiast wolności.

Czy można uznać osoby nostalgiczne za chore, ponieważ nie potrafią pogodzić się ze światem, w którym:

 • system opieki zdrowotnej skupia się na chorobie, zamiast promować zdrowie;
 • samotność przybiera znamiona epidemii – obecnie wśród osób w wieku 75 lat jedna na cztery nie ma z nikim żadnego kontaktu, ani z przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami czy znajomymi;
 • z każdej strony przewiduje się katastrofy ekologiczne;
 • rządzący politycy całą energię wkładają w okłamywanie nas (Powraca wzrost!, Bezrobocie spadnie!);
 • na całym świecie wybuchają konflikty zbrojne...

Nie sądzę.

Dlatego jestem za, jeśli chodzi o psychiatrię i leki dla osób, które rzeczywiście cierpią na problemy psychiczne.

A co z pozostałymi? Nie wymagajmy od medycyny, aby pomogła zamknąć oczy i uszy przy pomocy „pigułek szczęścia”. Lepiej zrobić coś innego.

Przeżyć – i osiągnąć szczęście – w nieprzyjaznym otoczeniu

Oto, co osobiście bym Ci radził nie tylko, aby przeżyć, ale także, aby osiągnąć szczęście. Jeśli masz wrażenie, że, obiektywnie patrząc, wokół Ciebie dzieje się źle:

 1. Ogranicz czytanie i słuchanie „wiadomości”. One trochę wyglądają tak, jakby zostały przygotowane właśnie po to, aby Cię przygnębić, a przynajmniej przestraszyć. Ponieważ strach się sprzedaje. Dziennikarze wiedzą, że im bardziej niezwykła jest historia, tym bardziej przyciągnie uwagę, nawet jeśli nie dotyczy czytelnika bezpośrednio. Mają więc naturalną tendencję do tego, aby wybierać straszne historie. Pod wpływem takiej lektury ostatecznie odnosisz wrażenie, że wokół Ciebie wszystko dzieje się źle.Poza tym, większość informacji ma bardzo niską użyteczność praktyczną. Dotyczą problemów, na które nie masz żadnego wpływu. To powiększa Twoje poczucie bezradności. Wiele badań wykazało, że osoby, które na bieżąco nie śledzą wiadomości, radzą sobie w życiu nie gorzej niż inni, za to są bardziej pogodne i szczęśliwsze (4). Do refleksji bardziej skłania czytanie książek niż ciągły napływ skrótowych informacji.
 2. Zwalczaj chroniczny stres poprzez „antystresową” żywność. Produkty bogate w magnez, zioła takie jak dziurawiec czy różeniec górski, herbatki na uspokojenie (jest ich bardzo dużo) czy gorzka czekolada (70% kakao) pomogą Ci się bardziej odprężyć i poprawić nastrój.
 3. Regularnie ćwicz. Jeśli to możliwe – na powietrzu. Sport uwalnia endorfiny, które wywołują dobre samopoczucie i poprawiają humor na dłużej. Odczucie powiewu wiatru na twarzy, świeżej wody na ciele, zieleń lasów i łąk, błękit nieba oraz słońce mają silne działanie antydepresyjne.
 4. Medytacja, relaksacje, joga i masaże sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi.
 5. Badania wykazały także, że osoby, które są wierzące, modlą się i praktykują, mają więcej nadziei w stosunku do życia i mniejsze ryzyko zachorowania na depresję (5).
 6. Jeśli to możliwe, zmień otoczenie na przyjaźniejsze: przeprowadź się, unikaj przebywania w miejscach „toksycznych”, a nawet – o ile to możliwe – zmień pracę, jeśli Twój zawód przysparza Ci zbyt dużo stresu.
 7. Lęki zwalczaj poprzez zapobieganie im. Przejdź na zdrowy tryb życia, co zmniejszy ryzyko choroby. Ogranicz życie ponad stan, jeśli niepokoi Cię stan zadłużenia na koncie bankowym. Za to zacznij oszczędzać. Dbaj o relacje z otaczającymi Cię ludźmi (rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami), ponieważ poczucie, że jest się w dobrym otoczeniu dodaje zaufania i siły w trudnych sytuacjach. Popraw jakość snu, dzięki temu będziesz bardziej pogodny.
 8. Jeśli wypróbujesz te metody i okażą się niewystarczające, rekomenduję wtedy psychoterapię, taką jak terapia behawioralna i poznawcza. Takie rodzaje terapii są skuteczne zwłaszcza w przypadku stresu pourazowego, czyli jeśli odczuwasz niepokój wywołany jakimś wstrząsającym wydarzeniem (np. wypadek, napaść, żałoba).

Właściwa wewnętrzna równowaga odzwierciedli się w Twoim zdrowiu. Dobre samopoczucie pozwala organizmowi uniknąć wyniszczającego go stresu, pozwala lepiej spać, jeść i bardziej przyswajać składniki odżywcze. Od niedawna wiadomo też, że nasz system odpornościowy niszczy sam siebie, jeśli czujemy się „źle we własnej skórze” (6).

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

********************

W najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie:

 • Ziołowa herbatka miesiąca: Wszystko na kaszel
 • Raport medyczny: Kobiety, zatrzymajcie rozwój zjadliwego grzyba XXI wieku: Candida
 • Szybko sprawdź równowagę kwasowo-zasadową!
 • Naturopatia: Zmęczenie, bóle stawów, rozdrażnienie…
 • Historia roślin: Wszystko na temat esencji karmelitańskiej
 • Najlepsza roślina na budzenie się w nocy
 • Oleje roślinne pomocne na cellulit!
 • Moje roślinne kosmetyki – Tonizuj skórę, to łatwe

Te i wiele innych porad, jak zastosować rośliny w leczeniu wielu dolegliwości i dbaniu o siebie, znajdziesz już wkrótce w najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie.

Aby zaprenumerować lub sprawdzić warunki jego prenumeraty, kliknij tutaj.

Uwaga: Przez 7 dni prenumeratę Rośliny i Zdrowie możesz otrzymać ze specjalnym rabatem dla Czytelników Poczty Zdrowia (ważnym tylko do 27 listopada br.). Sprawdź tutaj.

********************

Źródła:

1. "Yet many psychiatrists and psychologists refuse to entertain the idea that society as a whole may be lacking in sanity. They hold that the problem of mental health in a society is only that of the number of 'unadjusted' individuals, and not of a possible unadjustment of the culture itself." The Sane Society (1955)

2. "An unhealthy society is one which creates mutual hostility [and] distrust, which transforms man into an instrument of use and exploitation for others, which deprives him of a sense of self, except inasmuch as he submits to others or becomes an automaton."

3. La solitude touche désormais un Français sur huit; http://www.lesechos.fr/07/07/2014/lesechos.fr/0203623504918_la-solitude-touche-desormais-un-francais-sur-huit.htm

4. News is bad for you – and giving up reading it will make you happier; http://www.theguardian.com/media/2013/apr/12/news-is-bad-rolf-dobelli

5. Religiosity associated with less depression in elderly: study; http://news.yahoo.com/religiosity-associated-less-depression-elderly-study-194721230.html

6. Psychological Stress and the Human Immune System: A Meta-Analytic Study of 30 Years of Inquiry; http://psycnet.apa.org/psycinfo/2004-15935-004

Komentarze

Marzenam 2014-11-25 17:10
Witam. Chore społeczeństwo. Ja też już o tym pisałam. Nie ma szkoły dla rodziców, a to oni nie mają pojęcia o wychowaniu i tak to się ciągnie z pokolenia na pokolenie. Kiedyś czułam się jak nie z tego Świata, zachowanie ludzi jak nie ludzi, zawsze próbuje to zmieniać i udaje się, chociaż nie wiem jak Ci ludzie dalej funkcjonują. Zauważcie jak ludzie potrafią być nieprzyjemni w kolejkach, ale ja to potrafię zmienić, trochę pracy, żartów i już inna atmosfera. Jeżeli jeździcie samochodem to też można uzyskać uśmiech pomimo, że kierowca jest wkurzony. Kiedyś trąbił na mnie wkurzony, bo koniecznie natychmiast chciał skręcić , nie pokazałam palca, ale z uśmiechem pokazałam język, on normalnie zaczął się śmiać. Trzeba być wesołym , bo to też się udziela innym. Pozdrawiam z uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Źle funkcjonujące jelita to zagrożenie dla całego układu odpornościowego

Czy słyszałeś powiedzenie, że „śmierć zaczyna się w okrężnicy”? Jego autorem jest rosyjski naukowiec Ilja Miecznikow, laureat... czytaj więcej

Podróż steku z frytkami przez Twój organizm

Swój grób kopiesz własnymi zębami – powtarzają nam jedzeniowi purytanie, którzy chcą nam uprzykrzyć korzystanie z życia.... czytaj więcej

Rak płuc: czy podwoiła się długość życia

Przeglądając portal z informacjami medycznymi (Medscape), znalazłem zadziwiający artykuł zatytułowany: „Rak płuc: w jaki sposób... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.