×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Przyrządzanie kataplazmów

Opublikowano dnia: 2016-05-17

Kataplazm to gęsta papka złożona z roślin, którą stosuje się na skórę.

Aby przygotować preparat, daną roślinę kolejno: sieka się, miele, miesza z innymi roślinami albo z substancjami takimi jak glina czy masło lnianie.

Kataplazmy otrzymuje się również z owoców, alg i warzyw, a preparat może być ciepły lub zupełnie zimny. Można go rozcieńczyć z wodą, winem lub tłuszczem, a nawet gotować, aby otrzymać pożądaną konsystencję.

Papkę najlepiej przechowywać zawiniętą w płótno, żeby chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Glina, królowa kataplazmów

Biała, szara czy zielona glina oferuje niezwykłe bogactwo właściwości.

Od najdawniejszych czasów glina i błoto znajdują zastosowanie w leczeniu rozmaitych przypadłości. Nawet dziś można natknąć się na plemiona, które spędzają sporą część życia, będąc od stóp do głów wysmarowanym błotem.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

We Francji hodowcy ostryg przechadzają się boso w błocie basenu Arcachon, aby łagodzić dolegliwości reumatyczne.

Balneoterapia, będąca formą fizjoterapii, również wykorzystuje kąpiele błotne. A to dlatego, że glina stosowana na skórę przynosi niesamowite efekty.

Świetnie sprawdza się w walce z chorobami skóry, takimi jak czyraki, ropnie, a także w leczeniu trądziku, na które tradycyjna medycyna nie ma rozwiązania, więc warto o tym wiedzieć.

Glinę można nie tylko nakładać na skórę, ale także jeść i pić po rozcieńczeniu z wodą. Pozwala to leczyć obszary wewnątrz ciała, gdzie zastosowanie okładów nie jest możliwe. Jako przykład podam zapalenia układu pokarmowego, pociągające za sobą wrzody, kolki i biegunkę. Glina tworzy swego rodzaju opatrunek w miejscu, które wymaga leczenia. Dlatego warto ją pić, gdyż działa ona cuda!

Wykorzystuje się ją do przyrządzania okładów, na przykład na stany zapalne, infekcje, poparzenia, siniaki…

Klasyczny przypadek: okład z gliny i skrzypu na skręcenia i zwichnięcia

Kataplazm z gliny i skrzypu szybko złagodzi dolegliwości związane ze zwichnięciem czy skręceniem. Glina pochłania toksyny i substancje zapalne, a skrzyp pomaga w remineralizacji.

 • Wrzuć skrzyp do gotującej się wody, aby otrzymać skoncentrowany wywar. Skrzyp rośnie na wilgotnych terenach, w ogródkach, na działkach, w lasach. Jest też ogólnodostępny w sklepach zielarskich.
 • Zestaw z ognia, przykryj garnek i odczekaj 10 minut.
 • Wywar mieszaj z zieloną gliną w proszku aż do uzyskania pasty.
 • Tak przygotowaną pastę nałóż na bolący obszar i przykryj gazą, aby zatrzymać glinę w jednym miejscu aż do jej całkowitego wyschnięcia.
 • Okład stosuj raz lub dwa razy dziennie.

Uwaga! Gliny użytej do przygotowania okładu nie wolno używać ponownie.

Inne typowe kataplazmy

Okład z kapusty w leczeniu zapalenia oskrzeli

Weź kilka zielonych liści ugotowanej kapusty, usuń żyłkowanie, rozgnieć je wałkiem do ciasta tak, żeby wypłynął z nich sok. Tak przygotowane liście nałóż warstwowo na klatkę piersiową. Otul się kocem lub kołdrą i usiądź w fotelu na jedną lub dwie godziny. Im dłużej wytrzymasz w okładzie, tym skuteczniejsze będzie jego działanie.

Zimny okład na poparzenia i skaleczenia

Przygotuj kataplazm z zielonej gliny, tranu, miodu (po łyżeczce każdego z tych produktów) i ośmiu kropli dobrej jakości olejku lawendowego.

Lawendowy olejek eteryczny w czystej postaci można bezpośrednio stosować na otwarte rany i oparzenia drugiego stopnia. To jeden z niewielu olejków eterycznych, które znajdują zastosowanie w takich przypadkach.

Idealna konsystencja okładu to taka, która pozwala mu trzymać się rany, ale nie być zbyt lepkim. Olejek zapobiega wysychaniu gliny. Na papkę nałóż gazę i przytrzymaj ręką przez 20–30 minut. Całą czynność powtarzaj 2–3 razy dziennie, aż do zabliźnienia się rany.

Okład na bazie cebuli na ból gardła

Pokrój w plastry dwie duże cebule, podsmaż je z odrobiną oliwy na patelni. Kluczem tego rozwiązania jest nie tylko ciepło, ale też sama cebula – z uwagi na jej właściwości oczyszczające, dezynfekcyjne, przeciwzapalne i wykrztuśne.

Rozłóż ciepłą (ale nie gorącą) cebulę wzdłuż bawełnianej chusteczki o długości 50 cm, a następnie zwiń ją tak, żeby stworzyła kołnierz. Kołnierz przyłóż do szyi i zostaw na 15 minut, aż ból ustąpi. Jest to naprawdę przyjemna metoda łagodzenia bólu gardła.

Mazidło dla małych dzieci

Mazidło to w pierwotnej wersji mieszanka oleju i masła lnianego. Dziś używa się tej nazwy w odniesieniu do każdego okładu na bazie oleju, tłuszczu lub masła połączonego z innymi substancjami, który stosuje się na skórę.

Najbardziej znanym produktem tego typu jest oliwka wykorzystywana do higieny pośladków małych dzieci w celu zapobiegania alergiom i pieluszkowemu zapaleniu skóry. Pomaga ona w nawilżaniu miejsc objętych egzemą i łagodzeniu objawów ciemieniuchy.

Oliwka stanowi połączenie oliwy z oliwek i wody wapiennej w równych proporcjach.

Wodę wapienną otrzymasz, podgrzewając kawałek kredy nad płomieniem. Tak otrzymany proszek rozpuszcza się w wodzie i przecedza miksturę za pomocą filtra do kawy. Wodę wapienną możesz też kupić w aptece na zamówienie.

W celu otrzymania mazidła, oliwę z oliwek i wodę wapienną wymieszaj ubijaczką. Dodanie kilku kropel olejku lawendowego nada miksturze ładny zapach. Aby zagęścić i wyklarować mieszankę, rozpuść w niej kilka gramów wosku pszczelego, podgrzewając całą miksturę w rondelku na bardzo małym ogniu.

Mazidło nakłada się za pomocą waty lub szmatki. Taka oliwka nie tylko przywraca prawidłowe pH skóry, ale także chroni przed działaniem moczu, kiedy pieluszka jest mokra.

Kataplazmy – nieskończona ilość możliwości

W dawnych czasach znano wiele skutecznych okładów i nie ulega wątpliwości, że spora część wiedzy w tej dziedzinie zanikła przez lata.

To wielka szkoda, gdyż kataplazmy mają niezwykłe działanie. Okłady z gliny, miodu i wosku pszczelego leczą zaawansowane wrzody i żylaki, których tradycyjna medycyna nie jest w stanie zwalczyć, a okłady z kapusty były stosowane już przez starożytnych Greków i Rzymian.

Zanim sięgniesz po lekarstwa lub maści zawierające inwazyjne substancje, sprawdź w Internecie, czy nie istnieje kataplazm odpowiadający Twojemu problemowi zdrowotnemu. Szybkie sprawdzenie w wyszukiwarce internetowej nic nie kosztuje.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ocet balsamiczny: uwaga na przekręty

Niewiele produktów doświadczyło tak wielu różnych cen co ocet balsamiczny. Ten superluksusowy produkt sprzed 25 lat dziś... czytaj więcej

Jak pozbyć się nadmiaru flegmy w gardle?

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej

Dziękuję, Drogi Hipokratesie

Dziś pragnę Ci przedstawić starego przyjaciela, doktora Hipokratesa. Hipokrates był Grekiem. Chociaż zmarł dawno temu, w 379 r. p.n.e., to... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.