×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Rak płuc: czy podwoiła się długość życia

Opublikowano dnia: 2017-05-04

Przeglądając portal z informacjami medycznymi (Medscape), znalazłem zadziwiający artykuł zatytułowany: „Rak płuc: w jaki sposób długość życia podwoiła się w ciągu 10 lat”1.

Artykuł ten opiera się na wypowiedzi dyrektora oddziału onkologicznego w szpitalu Nord de Marseille.

Tytuł artykułu sugeruje, że prawie pokonaliśmy raka płuc.

Czytając, okazuje się jednak, że postępy dotyczą wyłącznie bardzo konkretnych i rzadkich postaci raka płuc (a tego w tytule nie sprecyzowano), w bardzo zaawansowanych stadiach.

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik nieskuteczności leczenia pozostaje katastrofalnie wysoki. Przeżycie dłużej niż pięć lat pozostaje poza zasięgiem 85% chorych, pomimo niezwykłego wręcz wzrostu kosztów nowych terapii (140 000 dolarów amerykańskich za rok immunoterapii).

Morał: postaraj się, jeśli to tylko możliwe, uniknąć raka płuc. I nie licz zbytnio na medycynę, jeśli już na niego zapadniesz.

Zapobieganie pozostaje jedyną skuteczną bronią w walce z rakiem płuc

Jedynym sposobem na ograniczenie ryzyka raka płuc to zapobieganie: nie pal papierosów i przede wszystkim – unikaj połykania dymu.

Ale nie licz (jeszcze) na ratunek medycyny, jeśli już masz raka.

Ojciec mojego najlepszego przyjaciela, choć nigdy nie palił, właśnie umiera na raka płuc. To zdarza się rzadko, ale jednak (15% przypadków). Rak już opanował jego kości, co nazywamy „przerzutami”.

Uratować go może jeszcze tylko „cud”. Ale raczej nie terapie onkologiczne.

Leczenie raka: stop okrzykom triumfu

Pomimo skutków nieustannego poszukiwania sensacji przez media, raka dalej źle się leczy.

Postępy są prawie niezauważalne, już to tłumaczyłem. Szczególnie rak płuc pozostaje dramatyczną chorobą, zwalającą z nóg, i w większości przypadków śmiertelną w krótkiej perspektywie czasowej.

Wystarczy powiedzieć, że perspektywy dla pacjentów są tak straszliwe, że oficjalne portale informujące o raku płuc generalnie powstrzymują się od udzielania informacji.

Na przykład, na stronie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Raka, w zakładce „Prognozy i długość życia w przypadku raka płuc”, tłumaczy się, że to zależy od stanu chorego, jego wieku, trybu życia, i tak dalej, i tak dalej, ale nie podaje się żadnych statystyk, żadnych konkretnych danych2.

Bardzo starannie omija się odpowiedź na jedyne pytanie, które chory sobie zadaje: „Za ile umrę?”

Dlaczego?

Ponieważ, prosta sprawa, odpowiedź brzmi zawsze: „Wkrótce” lub „w krótkim czasie”, bez względu na to, czy poddasz się leczeniu, kosztownej i uciążliwej chemioterapii, czy też nie.

Dwa rodzaje raka płuc (jeden prawie tak poważny, jak drugi)

Istnieją dwa typy raka płuc:

 • drobnokomórkowy;
 • niedrobnokomórkowy (to dziwne tłumaczenie angielskiego terminu non-small cells lung cancer).

W obydwu przypadkach, jeśli zadasz pytanie onkologowi, i tak nie powie Ci nic konkretnego na temat szans wyzdrowienia. Są tak niewielkie, że brzmiałby strasznie słabo: „Przykro mi, nie, z raka płuc praktycznie nie można wyzdrowieć”. „Praktycznie”, gdyż mówimy tu o medycynie, która jest sztuką, a nie nauką. Niewytłumaczalne wyzdrowienie może się oczywiście zdarzyć, nawet w tak zwanej fazie terminalnej…

Będzie opowiadał o „wskaźniku przeżycia w perspektywie pięciu lat”. Zauważ, że kiedy choruje się na raka tak poważnego jak rak płuc, „przeżycie” (dobrze dobrany termin) dłużej niż pięć lat niekoniecznie musi być dobrą wiadomością. Bo nie mówi Ci się, w jakim stanie będziesz za pięć lat, jeśli przypadkiem znajdziesz się w gronie kilku ocaleńców, a odpowiedź brzmi oczywiście: „w bardzo złym stanie”.

Ale mimo to te dwa typy nowotworu różnią się między sobą.

W przypadku drobnokomórkowego raka płuc pacjenci umierają w ciągu kilku tygodni, bez względu na to, czy poddali się leczeniu chirurgicznemu czy nie, z chemioterapią lub bez niej. Bardzo rzadko pacjent żyje dłużej niż dwa lata, a nawet jeśli, to – raz jeszcze to powiem – wcale to nie oznacza, że wyzdrowiał, tylko że po dwóch latach pozostaje w szpitalu na oddziale opieki paliatywnej, znosząc okropne cierpienia.

W przypadku niedrobnokomórkowego raka płuc, wskaźnik przeżycia dłużej niż pięciu lat zależy od stanu guza w momencie diagnozy. Guzy podzielono na siedem stadiów ciężkości. W przypadku diagnozy guza w najmniej ciężkim stadium, Ia, połowa pacjentów umiera przed upływem pięciu lat; przy diagnozie guza w stadium IV, najpoważniejszym, 99% pacjentów umiera przed upływem pięciu lat. (Istnieje siedem stadiów: Ia, Ib, IIa, IIb itd.).

Można więc mówić o prawdziwej hekatombie, wobec której medycyna XXI w. pozostaje prawie równie bezradna, co medycyna czasów Moliera albo nawet w epoce leczenia przez czarowników z plemion pierwotnych.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Prawda o postępach w dziedzinie leczenia raka płuc

No zgoda, ale skoro jakiś profesor medycyny mówi o „podwojeniu długości życia w ciągu dziesięciu lat”, to chyba nie bez powodu? Chyba nie wyssał tego z palca!

Jasne.

Trzeba jednak wiedzieć, że w ustach onkologa „podwojony czas trwania życia” nie oznacza wcale, że dwa razy więcej pacjentów wychodzi ze szpitala po wyleczeniu raka.

To oznacza tylko tyle, że zamiast umrzeć w ciągu średnio trzech miesięcy od diagnozy, ludzie umierają w ciągu sześciu miesięcy!

Czy na miejscu jest mówić o postępie? Czy raczej o okrutnym przedłużaniu cierpienia?

Każdy ma prawo do własnego zdania na ten temat. Jeśli o mnie chodzi, wolę mimo wszystko mówić o postępie, nawet jeśli to kontrowersyjne.

Zwłaszcza, że w przypadku raka płuc, postęp ten osiągnięto za cenę niesłychanych wyrzeczeń finansowych, niewykonalnych w dłuższej perspektywie czasowej. Mowa tu przede wszystkim o immunoterapii, której koszt na jednego pacjenta mieści się w granicach 400 000 złotych (za jedynie cztery zastrzyki). To ipilimumab (Yervoy®, BMS) i nivolumab (Opdivo®, BMS), które przedłużają średni czas przeżycia bez nawrotów o trzy miesiące.

Do tego należy dodać fakt, że dzięki rozwojowi rezonansu magnetycznego i diagnostyki nowotworów, pacjentów diagnozuje się coraz wcześniej, co automatycznie wydłuża ich czas przeżycia (o kilka tygodni).

Po co tak ostry ton?

Na tym etapie, Drogi Czytelniku, zastanawiasz się być może, dlaczego pozwalam sobie, w tak dramatycznym temacie, na tak ostry ton. Dlaczego nie wyrażam się delikatniej, skoro niektórzy z moich Czytelników być może chorują na raka płuc?

Pozwalam sobie na taki ton, gdyż, moim zdaniem, skandaliczne jest pozwalanie ludziom uwierzyć w gigantyczne postępy leczenia raka płuc.

To nieprawda. Medycyna nie ratuje pacjentów lub ratuje ich bardzo rzadko.

A to oznacza, że odpowiedzialność za walkę z rakiem spoczywa na nas, a nie na lekarzach.

Tylko Ty sam możesz zwyciężyć raka płuc.

Sam to dobrze wiesz, że raka płuc wywołują w większości przypadków papierosy. Zauważ jednak, że nie tytoń, tylko papierosy!

Prawda o tytoniu

Kampanie „antytytoniowe” to nadużycie i szerzenie dezinformacji. Tytoń nie zagraża płucom, jeśli pali się go w fajce lub jako cygaro, ponieważ wtedy nie połyka się dymu (ale tak czy inaczej, niesie to zagrożenie dla języka i gardła).

Nigdy nie stwierdzono jakichkolwiek związków palenia cygara z rakiem płuc, w przypadku nieprzekraczania dwóch cygar dziennie!

Natomiast papierosy to katastrofa. Odpowiadają za 92% zgonów spowodowanych nowotworami oskrzelowo-płucnymi u człowieka!

Papierosy, bibuła, filtr nafaszerowane są dodatkami i substancjami rakotwórczymi.

50 substancji rakotwórczych w papierosach produkowanych na wielką skalę

Poza słynnymi substancjami smolistymi, należy także wspomnieć o obecności ponad 4 000 związków chemicznych, w tym około pięćdziesięciu rakotwórczych (specyficzne nitrozoaminy tytoniowe), w papierosach przemysłowych:

 • arszenik (obecny także w niektórych wodach i niektórych odmianach ryżu),
 • benzen,
 • kadm,
 • chrom,
 • formaldehyd,
 • polon 210,
 • chlorek winylu.

Choć tytoń nie wywoła raka płuc, to mimo wszystko przyśpieszy starzenie się skóry, zażółci zęby, wysuszy włosy, wywoła nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia.

Nie wiem, co mam jeszcze powiedzieć, by zniechęcić amatorów papierosów do palenia. 50% pacjentów, u których zdiagnozowano raka płuc, pomimo wszystko nie przestaje palić.

I stąd nieco ostry ton tego artykułu. Proszę mi wybaczyć. To silniejsze ode mnie.

Nie daję rady patrzeć, jak wiele osób robi sobie taką krzywdę, otrzymując w zamian tak mało korzyści.

A oprócz tych wszystkich wad, papierosy są niewiarygodnie opodatkowane, to prawdziwa rakieta podatkowa. Rządy wielu państw utrzymują, że opodatkowanie ma na celu zniechęcić ludzi do palenia. Ale starannie powstrzymują się od zakazania palenia. Wolą wyciągać zyski!

Przestań palić, choćby tylko po to, by im zrobić na złość! 

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

Źródła:

1) Medscape, http://francais.medscape.com/voirarticle/3602757
2) Société canadienne du cancer, http://www.cancer.ca/fr-ca/?region=qc

---

Komentarze

Anna 2017-05-04 20:31
A co z rakiem zoladka? Odkrywa sie go za pozno z powodu braku objawow we wczesniejszym stadium. Lekarze nie przywiozuje wagi do wczesnych objawow. Dlugosc zycia przy 4 stopniu (nieoperacyjny rak)- do jednego roku. Czy byly jajies postepy w leczeniu tego raka w ostatnim czasie? Jak mozna pomoc choremu?
Kohut Otylia 2017-05-04 22:05
Mam znajomych którzy kiedyś byli palaczami ale dawno zrezygnowali z nałogi. Jedni zmarli na raka płuc a niektórzy jeszcze żyją. Jak wytłumaczyć fakt, że pomimo "pozbyli się nałogu chorują na tę śmiertelną chorobę?
Mirek 2017-05-16 13:32
Zapomniano dodać dlaczego tak silnym nałogiem jest palenie papierosów. Bodaj 4 lata temu zostało odkryte dlaczego tak silne uzależnienie powodują papierosy , mimo ze nikotyna NIE UZALEŻNIA. Odkryto iż przyczyną jest ...cukier dodawany do tytoniu papierosowego.Podczas spalania tytoniu powoduje on powstawanie dwóch silnie uzależniających substancji.Jakoś kompletnie nie słyszę bicia na alarm a służby medyczne mają w...głębokim poważaniu ten fakt. Może przemysł tytoniowy przeznacza zbyt duże " wziątki" dla decydentów z tytułami medycznymi?
Ewelina Striller 2020-08-25 23:14
Bardzo ostry text

I też nie do końca prawdziwy, nie jestem palaczem a zachorowałam na to paskudztwo, nikt nazet w rodzinie nie chorował na żadne raki, mam 35 lat i niby czemu g**** prawda mam znajomych co pala chleja jedzą co cha jak chcą i zdrowi a ja biegałam min 3razy w tyg na fitness dieta mięśnie nie pijąc nie pałac i co jakoś patrzę jak inni się bawią i niewiem kiedy się zacząć bać dojka dzieci sama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Supersmakołyki, które Cię odmłodzą (i to za darmo!)

Górale wiedzą, że kiedy ma się ochotę na jagody, nie ma sensu kosztować ich po jednej. Zamiast tego lepiej się zatrzymać, uzbierać... czytaj więcej

Krzem organiczny: odpowiedź na chorobę zwyrodnieniową stawów

Organiczny krzem stanowi jedną z najbardziej „oklepanych” metod naturalnego leczenia. W wielu francuskich salonach medycyny naturalnej... czytaj więcej

Szklanka wody na ratunek, czyli o fałszywej „dusznicy bolesnej”

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.