×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Rak prostaty: ostateczna próba

Opublikowano dnia: 2019-06-28

Czy potrafisz zachować zdrowy rozsądek?

Jednemu z moich bliskich znajomych niedawno usunięto prostatę (gruczoł krokowy).

Wcześniej usłyszał od urologa: „Ma Pan raka”.

Dobry lekarz dodał od razu:

Ale proszę nie wpadać w panikę. Rak gruczołu krokowego zwykle rozwija się bardzo powoli. Operacja nie jest niezbędna. Nie ma Pan żadnych objawów i najprawdopodobniej umrze Pan kiedyś z zupełnie innej przyczyny, zanim ten rak w ogóle zacznie Panu przeszkadzać...

Ale te słowa były już bezużyteczne.

Znajomy usłyszał tylko trzy pierwsze słowa: „Ma Pan raka”.

"Ma Pan raka!"

Zaszumiało mu w uszach. Pozostałe słowa lekarza zgubiły się we mgle oszalałych neuronów.

Oblany potem, bojąc się nawet mrugać, znajomy osunął się na fotel. Przed oczami przewijały mu się koszmarne obrazy nowotworów, sal operacyjnych, skalpeli, wypadających włosów, trumny i nekrologów w gazetach: „Żegnamy naszego przyjaciela, Jacques'a L., który zmarł w wyniku długiej i bolesnej choroby...”

Pierwszym świadomym działaniem było wysłanie SMS-a do żony.

Palcami przesuwał po ekranie telefonu, mokrym od skapującego potu. Trząsł się tak bardzo, że był w stanie wystukać tylko trzy litery: „RAK”.

Żona w tamtej chwili kończyła zakupy i stała w kolejce do kasy w supermarkecie. Musiała przytrzymać się ruchomej taśmy przed kasą, aby nie upaść na podłogę.

Oto dalsza część historii: przekazanie informacji dzieciom, rodzinie, przyjaciołom, kolegom... Za każdym razem najpierw konsternacja, potem przerażenie w oczach: „Kolejna osoba! A co, jeśli następnym razem to będę ja???”

Fatalny błąd, jaki popełnia 50% mężczyzn po usłyszeniu, że mają raka prostaty

Podobnie jak 50% mężczyzn, którym powiedziano, że mają raka prostaty, mój przyjaciel Jacques dał się ponieść nerwom.

To nie jego wina.

Po prostu nie był w stanie wysłuchać swojego urologa, który wyjaśnił, że rak gruczołu krokowego jest szczególny i:

 • Rak gruczołu krokowego przez długi czas nie wywołuje żadnych objawów. Jest najbardziej bezobjawowym nowotworem [1];
 • Obecność komórek rakowych w gruczole krokowym jest bardzo powszechna: 60% mężczyzn w wieku 60 lat i 80% mężczyzn w wieku 80 lat ma raka gruczołu krokowego [2], i większość z nich umrze nie wiedząc o nim, o ile nie zostanie wykryty;
 • Z tego powodu, Instytucje ds. zdrowia publicznego, które generalnie uwielbiają badania przesiewowe, nie zalecają jednak badań przesiewowych w kierunku raka prostaty;
 • Tak długo, jak w skali Gleasona rak gruczołu krokowego ma 6 punktów lub poniżej (skala jest 10-stopniowa), ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu w ciągu 10 lat wynosi mniej niż 1%, nawet bez leczenia [3];
 • Specjaliści uważają, że należałoby w tych przypadkach przestać używać słowa „rak”, które wywołuje niepotrzebny niepokój [4];
 • W przypadku ewolucji nowotworu, nie ma obaw o przerzuty do wątroby, płuc ani mózgu, jak to się dzieje przy innych nowotworach. W tym przypadku możliwe są przerzuty tylko do węzłów chłonnych i szpiku kostnego, które są lepiej tolerowane i w których chemioterapia jest dużo skuteczniejsza niż w przypadku innych nowotworów.

Leczenie hamujące testosteron jest skuteczne nawet przy nowotworach „o dużym ryzyku”

Mój znajomy nie był w stanie usłyszeć jeszcze jednej informacji, gdy urolog mówił, że istnieją sposoby leczenia powodujące cofanie się raka prostaty, co go odróżnia od innych nowotworów.

Aby rak prostaty mógł rosnąć, za „nawóz” służy mu testosteron. Leki hamujące testosteron pozwalają na regresję nowotworu, bez chemioterapii i radioterapii powodujących wypadanie włosów. Takie leczenie jest skuteczne nawet w przypadku nowotworów „o dużym ryzyku” [5]. Jednak ostrożnie, nie wszystko jest takie różowe: obniżanie poziomu testosteronu prowadzi do silnego spadku libido, wypadania włosów, uderzeń gorąca i przyrostu masy ciała.

Niemniej jednak obecnie raka prostaty nie powinno się już postrzegać jako „Płowego Konia” Apokalipsy, niechybnie zabierającego swoje ofiary:

z podpisem „Płowy Koń” to nazwa czwartego „Jeźdźca Apokalipsy”. Według tradycyjnych alegorii jest uosobieniem Choroby, Epidemii i Śmierci.

Jeśli chodzi o zdrowie, uleganie przerażeniu rodem z dawnych czasów jest niebezpieczne. Może prowadzić do ryzykownych, niekiedy okaleczających i bezzasadnych operacji.

W połowie przypadków mężczyźni, u których usunięto prostatę, cierpią na impotencję przez co najmniej rok po operacji [6]. Utracone funkcje mogą powrócić, ale tylko 5% mężczyzn odzyskuje taką samą potencję, jaką mieli przed operacją. Ponadto, zanika u nich płodność i zdolność do ejakulacji [7].

Guzy w gruczole krokowym powiększają się powoli

Rak prostaty bywa nazywany „żółwiem” wśród nowotworów, ponieważ rozwija się powoli. Ma tę szczególną właściwość, że mija wiele miesięcy lub lat, zanim komórki rakowe prostaty podzielą się jeden raz.

Tymczasem aby funkcje tego narządu zostały bezpowrotnie zniszczone, potrzeba czterdziestu podziałów.

W przypadku większości innych nowotworów, do podziału komórek dochodzi w ciągu kilku tygodni. Komórka rakowa dzieli się i powstają dwie komórki, następnie cztery, następnie osiem. Po 25 podziałach mamy już 30 milionów komórek. Guz staje się widoczny. Mówimy o tzw. wzroście wykładniczym.

Wówczas stadium 40 podziałów zostaje osiągnięte w ciągu kilku miesięcy lub kilku lat. W przypadku raka gruczołu krokowego zajmuje to dziesiątki lat.

Jak podjąć decyzję?

Na stronach internetowych można znaleźć informację, że jeśli rak gruczołu krokowego został zdiagnozowano przed ukończeniem 70 roku życia, a stan zdrowia pozwala sądzić, że pacjent ma przed sobą co najmniej 10 lat życia, lepiej zdecydować się na operację. Pod warunkiem, że pacjent pogodzi się z ryzykiem impotencji i/lub nietrzymania moczu [8].

Na stronie internetowej prostate.fr pogrubioną czcionką napisano, że „Zawsze warto poddać się leczeniu guza pierwotnego”, i to w sposób „radykalny”. Inaczej mówiąc, wyciąć wszystko:

Wyniki opublikowane w czasopiśmie „European Urology” są jednoznaczne: 15-letnia obserwacja pokazuje, że u pacjentów poddanych radykalnemu leczeniu wskaźnik przeżycia wzrósł o 25% [9].”

Ale uważajmy na ten sposób przedstawiania sytuacji. Określenie „wzrósł o 25%” wydaje się istotne, jednak może oznaczać, że w rzeczywistości ten dodatkowy okres życia to tylko kilka miesięcy.

Poza tym, całkowite usunięcie prostaty (prostatektomia) wcale nie gwarantuje wyleczenia: w 37% przypadków rak powraca, a w 24% przypadków pacjent mimo operacji umiera z powodu raka prostaty [10]!

Najbardziej rozsądne będzie podejmowanie decyzji w zależności od stopnia agresywności nowotworu. Istnieje system klasyfikacji pozwalający sprawdzić w jakim przedziale skali mieści się nowotwór [11]. Ale uwaga, to skomplikowany system obejmujący wiele czynników: typy komórek nowotworowych wykrytych w gruczole krokowym, liczba tych komórek, objawy, wiek, stan zdrowia i oczekiwania pacjenta. Zanim się pospiesznie podejmie decyzję o operacji, trzeba w pełni zrozumieć jakie mogą być jej konsekwencje.

Przed podjęciem działań, trzeba dać sobie czas na zdobycie informacji i skonsultowanie się z jak największą liczbą specjalistów. Lepiej nie podejmować decyzji pochopnie.

Nie należy się spieszyć. Problem polega przede wszystkim na tym, aby zapanować nad przerażeniem, które ma prawo się pojawić. Ale nie bagatelizuj bolesnych konsekwencji, jakie może przynieść niewłaściwa decyzja.

Rak prostaty jest „sygnałem ostrzegawczym”, wysłanym przez organizm, aby wprowadzić zmiany w życiu

Niemniej jednak gorąco zachęcam do tego, aby diagnozę „rak prostaty” potraktować jako wezwanie do radykalnej zmiany stylu życia.

Bardzo interesujące badanie z 2008 r. pokazuje, że u osób ze zdiagnozowanym rakiem prostaty w stadium małym lub umiarkowanym istnieje bardzo niskie ryzyko zgonu, ale te osoby powinny się zająć stanem serca, tętnic i ryzykiem innych nowotworów, które mogą u nich wystąpić [12].

Pojawienie się raka prostaty rzeczywiście świadczy o tym, że stan zdrowia nie jest najlepszy. I warto wziąć to pod uwagę. Prawdopodobnie w organizmie jest zbyt wysoki stan zapalny, za dużo toksyn i zbyt wysoka kwasowość. Prawdopodobnie występuje niedobór korzystnych składników odżywczych (zwłaszcza selenu, cynku, witaminy D, omega-3 i antyutleniaczy i karotenoidów, głównie likopenu).

Prawdopodobnie w diecie występuje zbyt dużo produktów mlecznych i zbożowych, a za mało zielonej herbaty. Za dużo stresu i niepokoju, być może za mało spotkań z innymi ludźmi, śmiechu i szczęśliwych chwil na co dzień. Być może nie skorzystano z porad zielarza, który doradzał, aby na poprawę stanu prostaty zażywać palmę sabałową (Sabal serrulata), śliwę afrykańską bogatą w terpeny i estry kwasu ferulowego, pokrzywę, olej z pestek dyni bogaty w cynk, fitosterole i witaminy. Być może nie pamiętano także o specjalnym ekstrakcie z pyłków kwiatów, który działa immunomodulująco i pomaga usuwać dihydrotestosteron z komórek prostaty.

Jednak nigdy nie jest za późno na wprowadzanie pozytywnych zmian. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naturalnych metodach leczenia prostaty, możesz wejść na stronę internetową tutaj (strona w języku francuskim).

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

 

To już prawdziwa epidemia!

Jeszcze do niedawna z cukrzycą typu 2 trzeba było żyć. Codziennie, aż do ostatniego dnia życia, trzeba było brać leki, co nie było pozbawione ryzyka!

Ale bycie diabetykiem nie oznacza wyłącznie tego, że trzeba kontrolować spożycie cukru i powoli wznowić aktywność fizyczną. W rzeczywistości cukrzyca jest dużo groźniejsza, niż się wydaje.

W pierwszej części poświęconej tematowi cukrzycy dr Curtay wskazuje, iż na tak szybki wzrost przypadków tej choroby wpływa ogólnie całe nasze współczesne życie. Odżywianie pełni bardzo ważną rolę, chociaż nawet w tym przypadku sprawa nie jest prosta. Niestety błędne przekonania na ten temat nadal funkcjonują...

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zamów prenumeratę miesięcznika Dossier Naturalnych Terapii. W najnowszym numerze przedstawiamy temat cukrzycy, w tym m.in. :

 • Czy naprawdę wiesz, czym jest cukrzyca?
 • Dlaczego ludzie chorują na cukrzycę?
 • Na te produkty żywnościowe powinieneś uważać
 • Jak nasze środowisko sprawia, że chorujemy na cukrzycę

Uwaga: Jeśli zaprenumerujesz Dossier Naturalnych Terapii do niedzieli 30 czerwca, otrzymasz aż 4 wyjątkowe raporty w prezencie:

PREZENT nr 1: Nadciśnienie

PREZENT nr 2: Nadwaga: Jak skutecznie schudnąć?

PREZENT nr 3: Miażdżyca. Jak jej zapobiegać i przeciwdziałać zdarzeniom sercowo- naczyniowym

PREZENT nr 4: Udar mózgu. Profilaktyka i środki ostrożności, remisja i rehabilitacja

Jest to propozycja ograniczona czasowo (obowiązuje tylko do niedzieli 30 czerwca br., do godziny 23:59), więc skorzystaj z niej już teraz, wchodząc na tę stronę

 

---

Żródła:

[1] https://www.pcf.org/five-myths-misconceptions-prostate-cancer/

[2] https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8634-prostate-cancer

[3] https://ascopubs.org/doi/10.1200/JCO.2015.62.5764

[4] https://www.nytimes.com/2016/05/25/health/prostate-cancer-active-surveillance-surgery-radiation.html

[5] https://www.thierrysouccar.com/sante/info/cancer-de-la-prostate-tout-savoir-sur-lhormonotherapie-926

[6] Sanda MG, Dunn RL, Michalski J, et al. Quality of life and satisfaction with outcome among prostate-cancer survivors. N Engl J Med. 2008;358:1250–61. doi: 10.1056/NEJMoa074311.

[7] https://www.urofrance.org/congres-et-formations/formation-initiale/referentiel-du-college/tumeurs-de-la-prostate.html

[8] https://www.doctissimo.fr/html/dossiers/cancer_prostate/106-cancer-prostate-operation-quand.htm

[9] https://www.prostate.fr/cancer-avance-traitement-operation/

[10] https://www.europeanurology.com/article/S0302-2838(02)00276-2/pdf

[11] https://www.urofrance.org/congres-et-formations/formation-initiale/referentiel-du-college/tumeurs-de-la-prostate.html

[12] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2956511/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Zrzucić kilka kilogramów... ryzykując życie

Dzisiejszy newsletter został zredagowany przez mojego przyjaciela François Merciera, eksperta w dziedzinie roślin i dietetyki. Życzę... czytaj więcej

Spirulina: niecałkowicie zrozumiana

Niebieskozielona alga prezentowana tak, jakby miała ocalić świat Spirulina istnieje od 3 miliardów lat. To najstarsza alga... czytaj więcej

Empatia Twoją siłą

Empatia to zdolność stawiania się w miejsce innych ludzi, rozumienia ich uczuć i ich punktu widzenia. Czasem empatia idzie bardzo daleko, bo pozwala... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.