×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Reumatoidalne zapalenie stawów: działaj szybko i zdecydowanie

Opublikowano dnia: 2017-08-17

...Dolegliwości bólowe nasilają się nocą i rankiem. Często powodują przebudzenie się w drugiej części nocy. Mogą trwać ciągle, znacząco wpływając na nastrój.

Oto, jak opisano bóle reumatoidalne w dokumentach medycznych1.

Chłód tego opisu choroby mnie szokuje. Taka neutralność w ogóle nie odzwierciedla ogromu cierpień, które przeżywają pacjenci!

Prawda jest taka, że z historycznego punktu widzenia, reumatoidalnego zapalenia stawów nie diagnozowało się, badając stawy pacjentów, czerwone, spuchnięte i bolesne.

Najpierw badano twarz pacjenta:

czy jest blada, wymizerowana, świadcząca o wielu nieprzespanych nocach…

czy podkrążone oczy wyrażają krzyk rozpaczy…

czy osoba stłamszona przez zmęczenie wykazuje chęć skończenia z życiem, które stało się nie do zniesienia…

W takim przypadku, tak, jest to niestety i bez wątpienia straszliwe reumatoidalne zapalenie stawów, które tłamsi chorego i przynosi mu długie i przerażające noce bez snu!

Zapalenie stawu czy stawów

Pisałem o zapaleniu stawu, ale medycyna chętniej mówi o reumatoidalnym zapaleniu stawów, nawet jeśli chodzi o to samo.

W rzeczywistości jest to choroba, w której w tkankach otaczających stawy dochodzi do zapalenia, i następuje to w wielu miejscach jednocześnie.

Wtedy już nie jeden, ale więcej stawów zostaje dotkniętych i stąd – zapalenie stawów: jeśli stan zapalny pojawi się w prawym kolanie, to zaatakuje także lewe kolano. To samo jeśli chodzi o prawą i lewą dłoń, prawą i lewą stopę. To pozwala odróżnić tę chorobę od choroby zwyrodnieniowej stawów, która zaczyna się od zaatakowania pojedynczej tkanki chrzestnej.

Reumatoidalne zapalenie stawów atakuje także stawy rzadko podatne na chorobę zwyrodnieniową: drobne stawy w stopach, w żuchwie, w nadgarstkach, w kostkach.

Pochodzenie tego stanu jest autoimmunologiczne: nasze bariery ochronne zabierają się za nasz własny organizm. Stawy puchną i przemieniają się w kule. Nie potrafisz już otworzyć słoika dżemu, potem odkręcić kranu, a potem tubki pasty do zębów. Wreszcie niemożliwe staje się nawet trzymanie w ręku długopisu, a wtedy już ma się ogromny problem, tym bardziej, że bóle aktywują się wszędzie i nie pozwalają wypocząć, powolutku prowadząc do rozpaczy.

Co jeszcze gorsze, w najbardziej agresywnych postaciach choroby, stan zapalny atakuje też inne tkanki, poza stawami: serce, płuca, oczy, nerki. Wówczas życie jest w niebezpieczeństwie. W sercu choroba atakuje tkankę je otaczającą, zwaną osierdziem, mówimy więc o zapaleniu osierdzia.

Dlatego właśnie reumatoidalne zapalenie stawów może być chorobą śmiertelną, kiedy te stany zapalne wywołują uszkodzenie narządu. Przewlekły stan zapalny wywołuje zagrożenie zawałem serca, jak w przypadku cukrzycy.

Rozwój

W tytule tego artykułu napisałem, że w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów trzeba „działać szybko i zdecydowanie”.

Tymczasem, jak zawsze w medycynie, trzeba zawsze mieć odwagę spojrzeć chorobie prosto w twarz, ale także z rozsądkiem, nie panikując ponad miarę.

Wiele przypadków reumatoidalnego zapalenia stawów będzie postępowało bardzo powoli. W 10 do 15% przypadków, po sześciomiesięcznym epizodzie choroba samoistnie wygasa, zanikając równie tajemniczo, jak się pojawiła.

W grupie osób, które nic nie robią, nie leczą się, jedynie co druga zostanie inwalidą po 10 latach.

A to oznacza, że jeśli zadziałasz zmianą diety, trybu życia, od razu włączysz suplementy diety, a także interwencje lekarskie w razie poważnych epizodów, to nie da się tej choroby porównać z nowotworem, chorobą Alzheimera, Parkinsona i tak wieloma innymi, na które nie można zbyt wiele poradzić.

Zacznij działać długo przed tym, zanim pojawi się reumatoidalne zapalenie stawów

Idealnie byłoby oczywiście nie mieć żadnych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak można temu zapobiec?

→ Zapewnij sobie dobry poziom witaminy D we krwi (pomiędzy 45 i 60 ng/ml), co znacznie zmniejszy ryzyko bolesnego stanu zapalnego, tak samo jak zmniejszy ryzyko wielu nowotworów, infekcji, stwardnienia rozsianego, depresji. I odwrotnie, niedobór witaminy D podwyższa to ryzyko2. Z tego powodu, najlepsza strategia polega na wyjściu z domu na słońce. Wystawienie się na działanie UVB, promieniowania ultrafioletowego, które wyzwala syntezę witaminy D w skórze, poprawia nastrój, wyrównuje poziom melatoniny (hormonu niezbędnego do życia), poprawia wytwarzanie tlenku azotu sprzyjającego obniżeniu ciśnienia tętniczego i ryzyko chorób układu krążenia. Jeśli mieszkasz w strefie słabego nasłonecznienia, powinieneś suplementować witaminę D (4 000 UI dziennie).

→ Dbaj o odpowiednią dawkę omega-3: są to kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym. Powinny występować w diecie proporcjonalnie do ilości omega-6 kwasów tłuszczowych o działaniu zapalnym. We współczesnej diecie brakuje równowagi między tymi składnikami na korzyść omega-6, w stosunku nawet 35:1, podczas gdy właściwa proporcja wynosi od 1:1 do 4:1. Równowagę można przywrócić, świadomie wybierając pokarmy o wysokiej zawartości omega-3, jak drobne ryby z zimnych mórz (śledzie, sardynki, sardele, makrele), olej rzepakowy i z orzechów włoskich, a także niektóre warzywa, (jak portulakę) oraz siemię lniane (zmielić przed spożyciem).

→ Trzeba to wyraźnie powiedzieć – przestań palić, zwłaszcza jeśli w najbliższej rodzinie masz osobę dotkniętą tą chorobą. Taka sytuacja mogłaby oznaczać, że możesz mieć predyspozycje genetyczne, i tym bardziej należałoby nie wywoływać jej, wdychając dym tytoniowy, o silnym działaniu zapalnym w organizmie.

→ U kobiet, u których ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów jest trzykrotnie większe niż u mężczyzn, fakt urodzenia dzieci zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

→ Zdrowy tryb życia (zmniejszenie spożycia cukru, rafinowanych produktów zbożowych, przemysłowych olejów roślinnych kukurydzianego, słonecznikowego, z kiełków pszenicy, a także cukierków, herbatników) zmniejsza ryzyko zapadnięcia na reumatoidalne zapalenie stawów i wystąpienia dolegliwości bólowych.

Jedz dużo kiełków – mają one wysoką zawartość witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, enzymów, które chronią przed wolnymi rodnikami i toksynami. Jedz warzywa krzyżowe (z rodziny kapustnych), zwłaszcza brukselkę, brokuły, kalafiora.

Jedz szpinak i warzywa zielone. Mają dużo potasu, cynku, selenu i witaminy A.

Jedz kiszone warzywa, takie jak kapusta kiszona, kimchi (koreańska kapusta kiszona), natto (kiszona soja). Odżywią Twoją mikrobiotę i dostarczą Ci mnóstwo zdrowych bakterii (probiotyków) chroniących Twój przewód pokarmowy. Zaletą kiszonek jest również:

 • wysoka zawartość witaminy K2, która chroni przed tworzeniem się blaszki w tętnicach i wzmacnia kości;
 • wytwarzanie witamin z grupy B;
 • wpływ na poprawę układu odpornościowego;
 • detoksykacja organizmu;
 • poprawa nastroju;
 • hamowanie otyłości i cukrzycy.

→ Regularnie uprawiaj aktywność fizyczną – to będzie regulowało stan zapalny w organizmie i korzystnie wpływało na stan stawów.

Szczególną właściwością stawów jest zużywanie się przede wszystkim wtedy, kiedy się ich nie używa. I odwrotnie, zmuszanie ich do ruchu wymusza krążenie naoliwiającego i odżywczego płynu (mazi stawowej) w tkance chrzęstnej. Stawom szkodzą uderzenia, gwałtowne skręty, a nie aktywność fizyczna jako taka.

Jak medycyna naturalna może wspomóc leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów?

Kiedy choroba wreszcie się ujawni, dolegliwości bólowe są takie, że trudno oprzeć się pokusie skorzystania z pomocy medycyny oferującej środki przeciwbólowe, kortyzon (o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym) oraz antybiotyki (zdarza się, że zapalenie stawów, w tym zapalenie błony maziowej ma źródło bakteryjne, na przykład w następstwie infekcji, takiej jak borelioza).

Ale środki te stosowane długoterminowo tracą skuteczność. Stają się wręcz szkodliwe, jeśli używa się ich zbyt długo (zwłaszcza kortyzonu, który niszczy szkielet).

Skoro zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, lekarze proponują również w ciężkich przypadkach leczenie „immunosupresyjne”.

Za tym terminem kryją się bardzo inwazyjne preparaty, które niszczą barierę ochronną organizmu. W praktyce są to trucizny, które niszczą komórki szpiku kostnego wytwarzające białe krwinki. Takie samo leczenie stosuje się w chemioterapii nowotworów, zwłaszcza słynny metotreksat będący pochodną „gazu musztardowego” stosowanego podczas I wolny światowej (choć brzmi to zaskakująco, jest to prawda).

Z tego powodu, pacjenci pragnący zmniejszyć ryzyko złych lub bardzo złych niespodzianek związanych z leczeniem konwencjonalnym biorą się w garść i robią wszystko, co się da, by ograniczyć trwałe skutki reumatoidalnego zapalenia stawów innymi sposobami. Starają się także maksymalnie zmniejszyć dawki przyjmowanych leków, gdyż im mniejsze dawki się stosuje, tym dłużej będą skuteczne. Przede wszystkim zachowują je na poważne kryzysy, kiedy trzeba będzie mocno zadziałać.

Wśród naturalnych sposobów radzenia sobie z reumatoidalnym zapaleniem stawów obecnie najpopularniejsza jest dieta doktora Jeana Seignaleta, przypomniana przez Jacquelin Lagacé, zajmującą się naukowo mikrobiologią i immunologią. Sama cierpiąc na zapalenie stawów i chorobę zwyrodnieniową stawów, odkryła tę dietę:

Skutki są spektakularne. W ciągu dziesięciu dni dolegliwości bólowe ustąpiły, zaś po szesnastu miesiącach odzyskała władzę w palcach. Równocześnie stwierdziła znaczną poprawę stanu stawów kolanowych i w kręgosłupie, dotkniętych objawową chorobą zwyrodnieniowa stawów od kilku lat3.

Jest to sposób odżywiania się zbliżony do diety „paleo”, wykluczający nabiał z mleka krowiego, pszenicę i większość produktów zbożowych, stosujący powolne gotowanie, mięsa przyrządzane w niewysokich temperaturach, warzywa strączkowe oraz surowe owoce i warzywa. W książkach Jean-Marie Magnien napisano wszystko o diecie Seignalet.

Substancje odżywcze, rośliny, preparaty i terapie naturalne w razie reumatoidalnego zapalenia stawów

Na poniższej liście zebrano substancje odżywcze, rośliny oraz preparaty i terapie naturalne użyteczne w razie reumatoidalnego zapalenia stawów. Najlepiej by było, gdyby same stanowiły kompletny i globalny system leczenia, ale ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą szczególnie bolesną, najczęściej będą one jedynie towarzyszyły leczeniu konwencjonalnemu. Tym niemniej, mogą przynieść istotną ulgę i pozwolić na zmniejszenie dawek przyjmowanych leków:

Kapsaicyna – „piekąca” substancja w pieprzu i ostrych papryczkach lekko uśmierza ból w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Stosuj ją w postaci kremu. W różnych kremach stężenie kapsaicyny wynosi od 0,025% do 0,075%. Stosuj ją cztery razy dziennie – zaczyna działać po dwóch trzech dniach od rozpoczęcia kuracji4.

Hakorośl ma udowodnione działanie redukujące stan zapalny. Liczne próby kliniczne wykazały poprawę mobilności i „znaczące uśmierzenie bólu”. Możesz przyjmować ją w tabletkach rozpuszczalnych 500 mg trzy razy dziennie5.

Omega-3: omega-3 w postaci oleju rybnego to naturalna substancja, którą objęło najwięcej badań klinicznych z dziedziny leczenia zapalenia stawów6. Konkluzje były takie, że 3 do 4 g dziennie EPA (jeden z typów omega-3) pozwalają zmniejszyć poranną sztywność stawów i zmniejszyć dawki przyjmowanych leków przeciwzapalnych, co jest znaczną zaletą wobec niebezpieczeństwa związanego z długoterminowym stosowaniem tych leków.

Olej z wiesiołka i olej z ogórecznika lekarskiego, w dawce od 5 do 6 g dziennie, mają pewną użyteczność w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów7.

Astaksantyna, karotenoid o działaniu przeciwutleniającym występujący w łososiu i krylu (pokarm wielorybów), stosuj w dawce 4 mg dziennie8; bardzo interesujący, szczególnie dla pacjentów zażywających prednisone, kortykosteroid często zapisywany w przypadkach zapalenia stawów, uszkadzający oczy (astaksantyna chroni oczy).

Fitoterapia (leczenie roślinami): istnieje mieszanka znana ze swojej skuteczności w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to nalewka (rośliny zalano alkoholem) o następującej recepturze: trzy miary topoli osikowej (Populus tremula), jedna miara jesionu europejskiego (Fraxinus excelsior) oraz jedna miara nawłoci (Solidago virgaurea). Wszystkie dziesięć przeprowadzonych badań wykazało skuteczność tego preparatu w uśmierzaniu bólu porównywalną do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Preparat ten jest sprzedawany w aptekach pod marką Phytodolor9. Stosuje się go wewnętrznie (pije się rozcieńczoną wodą).

Rośliną o najbardziej uznanej reputacji w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów jest czarna porzeczka: 5 do 12 g jej suszonych liści zalej 250 ml wrzątku, pozostaw do naciągnięcia na 15 minut. Pij dwie filiżanki dziennie lub 5 ml płynnego wyciągu (1:1) dwa razy dziennie przed posiłkiem10.

Jeszcze innymi roślinami, które należy regularnie spożywać, są boswellia serrata, która poprawia ukrwienie stawów, lukrecja, a także imbir, działający przeciwzapalnie.

Inną ważną substancją jest kurkuma: skuteczna w chorobach autoimmunologicznych i o działaniu przeciwzapalnym, w dawce 500 mg kurkuminy (aktywny składnik kurkumy) dziennie. Istnieje badanie, które wykazało jej skuteczność odpowiadającą skuteczności niskiej dawki diklofenaku11.

Istnieje wiele świadectw, że jad pszczeli zmniejsza dolegliwości bólowe i problemy zapalne12. Jako środek towarzyszący lekom konwencjonalnym – wspomaga łagodzenie objawów.

Potrójna kombinacja tradycyjnej broni medycyny chińskiej: roślina – „winorośl Zeusa”13, zabieg – akupunktura14 i sport – tai chi15. Badania naukowe wykazały skuteczność tej potrójnej kombinacji w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, nie tylko w uśmierzaniu bólu, ale także w poszerzaniu zakresu ruchów i możliwości funkcjonalnych, a także w poprawie jakości życia.

Na koniec, doktor Joseph Mercola zaleca EFT – technikę uwalniania emocji, bliską medycynie chińskiej, polegającą na stymulacji palcami pewnych punktów nacisku na ciele, co prowadzi do uśmierzenia bólu i uwolnienia blokad emocjonalnych w układzie bioenergetycznym16.

Wydaje mi się, że wspomniałem o wszystkich wiarygodnych lub potwierdzonych przez pacjentów naturalnych sposobach. Ale jestem również świadom, że z tą skomplikowaną i bolesną chorobą niełatwo sobie poradzić.

Wszystkim moim Czytelnikom, a zwłaszcza Czytelniczkom, bo to kobiety najbardziej cierpią, chciałbym wyrazić współczucie i zapewnić o moich ciepłych myślach.

Jeśli mogę sobie pozwolić na powiedzenie czegoś krzepiącego, to dzięki długiej liście naturalnych sposobów masz szansę już od pierwszych objawów zastosować kompletną strategię obrony i kontrataku. Faktem jest, że choroba ta nie zawsze postępuje bardzo szybko.

Ale nie marnuj czasu, gdyż stan zapalny błony maziowej bardzo szybko obejmuje tkankę chrzęstną, co trudno jest wyleczyć po jej uszkodzeniu lub zniszczeniu. Dlatego właśnie zacząłem ten artykuł od podkreślenia, że trzeba działać szybko i dynamicznie już od samego początku. Zachęcam do dzielenia się pod tym artykułem Twoimi doświadczeniami oraz dodawanie ewentualnie opisów alternatywnych sposobów, które nie znalazły się na mojej liście.

I jeszcze raz przesyłam Ci moje ciepłe myśli, towarzysząc Ci w drodze do wyzdrowienia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) Les symptômes de la polyarthrite rhumatoïde (rhumatisme, arthrite). http://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=polyarthrite-pm-symptomes-de-la-polyarthrite-rhumatoide

2) Vitamin D and rheumatoid arthritis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3539179/

3) Comment j’ai vaincu la douleur et l’inflammation chronique par l’alimentation. https://jacquelinelagace.net/livres/livre/

4) Evidence of effectiveness of herbal medicinal products in the treatment of arthritis. Part 2: Rheumatoid arthritis. Cameron M, Gagnier JJ, et al. Phytother Res. 2009 Dec;23(12):1647-62. Review.

5) Wegener T. (Degenerative diseases of the musculoskeletal system-overview of current clinical studies of Devil’s Claw (Harpagophyti radix). (Article en allemand, résumé en anglais). Wien Med Wochenschr 2002;152(15-16):389-92.

6) Cleland LG, James MJ. Fish oil and rheumatoid arthritis: antiinflammatory and collateral health benefits. J Rheumatol. 2000 Oct;27(10):2305-7. Editorial. Texte complet accessible à l’adresse suivante : https://www.jrheum.com/

7) Belch JJ, Hill A. Evening primrose oil and borage oil in rheumatologic conditions. Am J Clin Nutr 2000 Jan;71(1 Suppl):352S-6S. Texte complet accessible à l’adresse suivante: http://ajcn.nutrition.org/

8) 5 Reasons to Take Astaxanthin Every Day. http://www.huffingtonpost.com/suzy-cohen-rph/astaxanthin_b_2750910.html

9) Ernst E. The efficacy of Phytodolor for the treatment of musculoskeletal pain – a systematic review of randomized clinical trials. Natural Medicine Journal, 1999; 2(5):14-17. Étude mentionnée dans: Ernst E (Ed). The Desktop Guide to Complementary and Alternative Medicine: an evidence-based approach, Harcourt Publishers Limited, Angleterre, 2001, p. 339-344.

10) Evidence of effectiveness of herbal medicinal products in the treatment of arthritis. Part 2: Rheumatoid arthritis. Cameron M, Gagnier JJ, et al. Phytother Res. 2009 Dec;23(12):1647-62. Review.

11) Phytother Res. 2012 Nov;26(11):1719-25. doi: 10.1002/ptr.4639. Epub 2012 Mar 9. A randomized, pilot study to assess the efficacy and safety of curcumin in patients with active rheumatoid arthritis. Chandran B1, Goel A.

12) Clinical randomized study of bee-sting therapy for rheumatoid arthritis. Liu XD, Zhang JL, et al. Zhen Ci Yan Jiu. 2008 Jun;33(3):197-200. Chinese (abstract in English).

13) Tao X, Younger J, et al. Benefit of an extract of Tripterygium Wilfordii Hook F in patients with rheumatoid arthritis: a double-blind, placebo-controlled study. Arthritis Rheum. 2002 Jul;46(7):1735-43.

14) Acupuncture for pain relief in patients with rheumatoid arthritis: a systematic review. Wang C, de Pablo P, et al. Arthritis Rheum. 2008 Sep 15;59(9):1249-56. Review.

15) Exploring Tai Chi in rheumatoid arthritis: a quantitative and qualitative study. Uhlig T, Fongen C, et al. BMC Musculoskelet Disord. 2010 Mar 5;11:43.

16) Basic Steps to Your Emotional Freedom. http://eft.mercola.com/

---

Komentarze

Wanda 2017-08-17 09:03
Na RZS zachorowałam w wieku 31 lat, choroba zaatakowała kolana i stopy , jej objawy w ciągu czterech dni tak się nasiliły, że nie mogłam chodzić, leczyłam się przez ponad 9 lat u różnych specjalistów, sięgałam po wszelkie dostępne sposoby leczenia, obecnie prawie nie odczuwam skutków choroby , a minęło już 20 lat od zachorowania, jestem prawie przekonana ,że pomogła mi akupunktura i leczenie jadem pszczelim.
Janina Niechwiej 2017-08-17 10:11
A gdzie jest magnetoterapia - leczenie polem magnetycznym!???

Jest to metoda naturalna przynosząca spektakularną poprawę stanu zdrowia chorych cierpiących z powodu zapalenia stawów!

Metoda potwierdzona badaniami klinicznymi oraz tradycją stosowaną od wieków!

Osobiście 21 lat prowadzę firmę produkcyjną wytwarzającą magnetyczne pasy, opaski, stabilizatory stawów - wykonywane ręcznie , tradycyjną metodą - bez żadnych chemikaliów, które osiągają 90~ 100% skuteczności nawet w mocno zaawansowanych przypadkach; w chorobach kostno - stawowych o różnym podłożu i nasileniu! Dla wiarygodności podaję stronę internetową; proszę poczytać opinie: (...)
witold 2017-08-17 22:44
halo moi mili - narazie tego zapalenia nam brakuje ae jemy przeciw temu polowe tego co piszecie. aktywnosc fizyczna mozna u mnie miedzy bajki wlozyc u malzonki troche lepiej, ogrodek

trzymjcie sie i pamietajcie cos naprawde zmienic moze tylko

zdecydowana wiekszosc spoleczenstwa, majaca na gardle

noz najlepiej materialny, p. solidarnosc. tycowie
Jacek 2017-08-18 11:08
Tak, ciekawy artykuł lecz jak zawsze w szczegółach trzeba sie tez orientować by nie popełnić błędów.

Omega 3 oczywiście ze jest super rozwiązaniem lecz nie ta z apteki oraz nie z ryb na patelni. W obu przypadkach poziom utlenienia jest bardzo duzy co wprwoadza toksyny do organizmu. Wystarczy rozkroic kapsułke i powachac by wyczuć zapach ktory wynika z utlenienia omega 3 a na patelnie ten skladnik najbardziej błogoslawiony w stanach zapalnych jak DHA bardzo szybko sie utlenbia.

Z mojego dochodzenia wynika ze w Polsce obecnie najlepsza omega 3 z przewaga DHA nad EPA [z ktorej DHA się wytwarza] jest w norweskim (...)z wolno żyjących a NIE hodowlanych ryb. Posiada certyfikaty GMP i MSC itd. :)

Zdrowia najlepszego zyczę!
Kate 2018-09-11 19:57
Za choroby zwane autoimmunologiczne w rzeczywistości odpowiadają L-formy bakterii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Aby zmniejszyć cierpienia

Dążymy do zdrowego i ekologicznego trybu życia, bez medycyny opartej na syntetycznych lekach. I zazwyczaj jesteśmy zaskoczeni, że tak wolno... czytaj więcej

3 szalone pomysły dotyczące snu

Niewyspanie jest przyczyną wielu – niekiedy bardzo poważnych – problemów. Z powodu niewyspania popełniasz więcej błędów... czytaj więcej

Prosta rada na unikanie chorób

Jean-Pierre ma 55 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem. Jednak gdyby się bardzo postarał, mógłby doszukać się u siebie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.