×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Ryzyko, że zachorujesz na serce, rośnie aż o 70%, jeśli zapominasz o tej codziennej czynności

Opublikowano dnia: 2013-07-01

„Twoja jama ustna jest połączona z resztą ciała” – wyjaśnia  Anthony Lacopino, dziekan wydziału stomatologii Uniwersytetu Manitoba (Kanada). „To, co dzieje się w jamie ustnej, może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów. Działa to w obie strony: wszystko, co dzieje się wewnątrz naszego ciała, znajduje odzwierciedlenie w stanie zdrowia jamy ustnej”1.

Koniecznie zachowuj właściwą higienę jamy ustnej, ponieważ istnieje coraz więcej dowodów na to, że stan zębów i dziąseł wpływa na ogólny stan zdrowia.

Związek między chorobami dziąseł a chorobami układu krążenia może nie wydawać się oczywisty. Jednak przewlekłe stany zapalne dziąseł są głównym czynnikiem prowadzącym do rozwoju miażdżycy tętnic (czyli powstawania złogów w tętnicach), która z kolei przyczynia się do zawału serca.

Podczas prowadzonego w Szkocji badania, którego wyniki opublikowano w 2010 r., stwierdzono, że częstotliwość szczotkowania zębów ma znaczący wpływ na ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Badacze dowiedli, że u osób, które nie dbają o higienę jamy ustnej, ryzyko chorób układu krążenia jest o 70% wyższe niż u osób, które szczotkują zęby dwa razy dziennie2.

Badanie to potwierdza wyniki innego badania z kwietnia 2009 r., które wykazało „związek pomiędzy paradontozą (stanem zapalnym dziąseł) a arteriosklerozą (miażdżycą) ”3.

Odkrycie to jest kolejnym powodem, aby założyć, że chorobom serca można zapobiegać niewielkim nakładem pracy. W tym przypadku – zwykłym myciem zębów.

W jaki sposób zapalenie dziąseł prowadzi do chorób serca?

Trzeba pamiętać, że zapalenie dziąseł ma wpływ na kości szczęki i żuchwy oraz otaczające je tkanki. Tą drogą bakterie z łatwością przedostają się do krwiobiegu, powodując stany zapalne ścian naczyń krwionośnych.

Organizm zaczyna wytwarzać cholesterol służący do „łatania” uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do powstawania złogów w tętnicach, a tym samym do wzrostu ryzyka zawału lub udaru.

Tak więc najważniejsze jest zlikwidowanie przewlekłych stanów zapalnych i systematyczne szczotkowanie zębów, które eliminuje przyczyny zapaleń.

Jak martwe zęby wpływają na Twoje zdrowie?

Istnieje jeszcze jedna, często ignorowana zależność pomiędzy stanem jamy ustnej a Twoim zdrowiem: martwe zęby, które mogą mieć poważny wpływ na Twoje ciało.

Doskonałe, choć mało znane, trwające 25 lat badania prowadzone przez dr. Westona Price'a opublikowane w 1923 r. dowiodły, że martwe zęby mogą prowadzić do przewlekłych chorób degeneracyjnych, takich jak:

 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • nowotwory,
 • artretyzm i reumatyzm,
 • choroby mózgu i układu nerwowego.

Mogłoby się wydawać, że martwy ząb to kłopot z głowy. Jednakże jest dokładnie na odwrót.

Zęby są takim samym narządem jak każdy inny. Miazga zęba wypełniająca korzenie oraz komorę zęba jest bogato unaczyniona i unerwiona. Martwy ząb może stać się siedliskiem bakterii powodujących przewlekły stan zapalny.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy martwy ząb nie wykazuje żadnych objawów infekcji. Powodem tego jest obecność bakterii anaerobowych (niepotrzebujących tlenu do życia), które nadal rozmnażają się wewnątrz martwego zęba.

Martwy narząd w Twoim ciele

Toksyny uwalniane przez te bakterie mają niezwykle silne działanie. To tak, jakby w Twoim ciele pozostawał martwy lub zainfekowany narząd (na nieco mniejszą skalę).

Czym dłużej martwy ząb pozostaje w Twojej jamie ustnej, tym więcej pracy ma Twój układ odpornościowy. Antybiotyki nie działają, ponieważ bakterie chroni przed nimi otaczająca je tkanka zęba.

W tkankach wokół wierzchołka korzenia martwego zęba tworzy się stan zapalny. Przez naczynia krwionośne i chłonne toksyny bakteryjne  przedostają się do pozostałych narządów, mogąc powodować między innymi:

 • choroby autoimmunologiczne,
 • nowotwory,
 • choroby kości,
 • zespół jelita drażliwego,
 • depresję.

Najlepszym sposobem na zapobieganie przewlekłym stanom zapalnym jest stosowanie diety, która nie zawiera produktów sprzyjających zapaleniom:

 • utlenionego cholesterolu,
 • rafinowanej mąki i cukru,
 • kwasów tłuszczowych trans.

Jedząc mniej cukru, hamujesz rozwój bakterii, które powodują próchnicę. Aby mieć pewność, że Twoje zęby i dziąsła są zdrowe, regularnie odwiedzaj swojego dentystę.

Jak myć zęby we właściwy sposób?

Podczas mycia zębów pamiętaj, że zbyt długie i zbyt silne ich szczotkowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Grozi to uszkodzeniem szkliwa i dziąseł.

Ponadto nie zapominaj o czyszczeniu przestrzeni pomiędzy zębami. Raz dziennie użyj irygatora wodnego, a dwa lub trzy razy w tygodniu zastosuj nici dentystyczne.

Irygator jest lepszy od nici, ponieważ nie powoduje krwawienia dziąseł. Nie  dochodzi więc do skaleczeń dziąseł i kontaktu otwartych naczyń krwionośnych z resztkami jedzenia, jak to ma miejsce w przypadku korzystania z nici dentystycznych i co może mieć katastrofalne skutki.

Jednakże irygator wodny nie nadaje się on tak dobrze do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Na zdrowie!

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

******************************************

Źródła:

1. Dr A. Iacopino, wywiad z Paulą Spencer, «7 Things Your Teeth Say About Your Health», ze strony caring.com: http://www.caring.com/articles/7-things-teeth-say-about-health

2. De Oliveira et al. «Toothbrushing, inflammation, and risk of cardiovascular disease: results from Scottish Health Survey», British Medical Journal, April 2010, http://www.bmj.com/content/340/bmj.c2451.abstract

3. Seymour G.D, Forde, P.J. Et al, «Infection or Inflammation: The Link Between Periodontal and Cardiovascular Diseases», http://www.bio-therapy.net/content/view/3115/222/.

Komentarze

mdiarramałpaodwakropkapeel 2013-07-02 11:31
Dziękuję za ten artykuł. Już nawet wiem, komu go prześlę. Serdecznie pozdrawiam. M.
Ewa 2013-07-03 09:54
Witam. Wydaje mi sie, ze jest inaczej. Choroby serca i ukladu krazenia i stan dziasel to objaw tego samego problemu. Zostalo to juz pokazane przez Paulinga i Ratha. Zbyt mala ilosc witaminy C w organizmie powoduje miazdzyce. Brak witaminy C to szkorbut. Wiec to nie szczotkowanie a brak witaminy C wplywa w taki sam sposob na nasze naczynia krwionosne i dziasla. Powiazanie nie trudno odnalezc. Zwyczajnie ludzie, ktorym brakuje witaminy C maja miazdzyce i chore dziasla. A doszukanie sie wplywu szczotkowania zebow na miazdzyce moglo byc dzielem tylko dentystow:D
Marzena Sowińska 2013-07-03 13:04
Autor napisał tylko o rafinowanym cukrze i mące, a ja dodam ryż oczyszczony itp. oraz nie należy jeść wyrobów z wybuchową mieszanką chemiczną. Gdybyśmy dbali o swoje zdrowie, nie kupowali wyrobów jak ja, bezrobotnych byłoby o wiele więcej, ale dla mniejszości liczy się własne zdrowie. Do tego artykułu mogę jeszcze dodać wypowiedź pewnego Lekarza: chorujesz ?, zacznij leczyć kręgosłup, nie tylko na stopach są zakończenia nerwowe. Chorobom sprzyja wiele czynników, ważne jest czy dbamy o swój cały organizm, czy nie karmimy go truciznami, bo przecież kiedyś ludzie tak nie chorowali.
wieslaw gieldinski 2013-07-03 16:12
Tak duzo juz napisaliscie na swojej stronie o cholesterolu, ze nie jest wlasaciwie szkodliwy a tylko propagowany w taki sposob przez przemysl farmaceutyczny, a tu nagle przy okazji negatywnego wplywu chorych zebow na choroby sercowe podajecie calkiem sobie sprzeczna informacje: chore zeby, podwyzszaja cholesterol ktory dalej moze prowadzic do chorb serca - cos tu nie gra !! Jest powaznie zaniepokojony wasza wiarygodnoscia !!
Zenon Wieckowski 2013-07-25 20:56
Z tym wpisem o wzroście ilości bezrobotnych bym się nie zgodził z prostego powodu, po to stosuje się wysokie przetworzenie żywności i dodatki chemiczne aby obniżyć koszty produkcji i maksymalnie ją uprościć. Prostsza produkcja oznacza mniej miejsc pracy. Statystycznie rzecz biorąc im coś bardziej naturalne tym wymaga więcej pracy co oczywiście podnosi cenę (choć niej est to regułą, obecnie na cenę bardziej wpływają działania marketingowe niż sam koszt wytworzenia) ale tym samym zwiększa ilość zatrudnionych przy produkcji ludzi.
Basia P 2013-07-28 08:06
Ma Pan rację. ja również zauważyłam ten błąd , cholesterol zabija ? czy nie? mam znajomą która ma w normie i niestety miała lekki zawał.
Justyna H. 2013-08-29 14:40
Więc co powinni robić ludzie, którzy mają martwe zęby? Wyrywać je i zastępować implantami? Czy implanty są bezpieczne?
Sylwek 2013-09-04 11:23
Pełna zgoda. Kiedyś miałem problemy z dziąsłami. Ktoś mi poradził brać witaminę C. Problem zniknął. Oczywiście sama witamina C chroni nasze ścianki żył i nie mamy przez to chorób serca.
Mirek 2014-03-17 14:33
Znana jest jeszcze inna wiedza sprzed 5000 lat . Chodzi o medycynę chińską, która zna powiązania energetyczne zębów i narządów. W zależności od tego , który ząb choruje , odpowiadający mu narząd też choruje Jest możliwość również w drugą stronę : chorujący narząd wpłynie na to aby odpowiadający mu ząb również chorował. Często choroba zęba zaczyna się od dziąseł i od nich proces wnika głębiej Niestety jest jeszcze trzecia możliwość: Leczony ząb wypełniony amalgamatem / !! rtęć / wpłynie toksycznie rtęcią na odpowiadający narząd. Tu szczotkowanie na nic się zda. Zęby i korespondujące z nimi narządy i części ciała wg TCM : 1,2 dolne i górne =układ moczo-płciowy, ucho, zatoka czołowa, , migdałek gardłowy, wg 5 Elementów /Przemian Tradycyjnej Chińskiej Medycyny /TCM/ zęby 1 i 2 odpowiadają Nerkom i Pęcherzowi moczowemu 3 dolne, górne - biodro, oko, zatoka klinowa, migdałek podniebienny, kolano TCM = Wątroba , Pęcherzyk żółciowy 4 dolne = kolano, gruczoł mleczny, gardło, zatoka szczękowa, krtań. TCM = Śledziona , Żołądek 5 dolne = naczynia limfatyczne, gruczoł mleczny, gardło, zatoka szczękowa, krtań. TCM = Śledziona , Żołądek 4 ,5 górne = nos, zatoka sitowa, oskrzela . TCM = Płuca, Jelito grube 6,7 dolne = nos, zatoka sitowa, oskrzela. TCM = Płuca, Jelito grube 6,7 górne = gardło, zatoka szczękowa, krtań. TCM = Śledziona , Żołądek 8 dolne = bark, łokieć , jelito cienkie, ucho środkowe, obwodowy układ nerwowy. TCM = Serce, Jelito cienkie 8 górne = bark, łokieć , jelito cienkie, ucho środkowe, centralny układ nerwowy. TCM = Serce, Jelito cienkie Są jeszcze inne czynniki w obrębie jamy ustnej, zębów i szczęk , które mogą stanowić zaburzenia w jamie ustnej. Takie jak : 1. Różniące się (pod względem wartościowości elektro-chemicznej metale (co pociąga za sobą powstawanie prądów wewnątrzustnych i napięcia), z których są wykonane: korony, mosty protetyczne, wkłady korzeniowe, protezy szkieletowe i inne elementy protetyczne (także w aparatach ortodontycznych) oraz amalgamaty. 2. Tworzywa syntetyczne, z których są wykonane płyty protez i zęby, oraz wypełnienia światłoutwardzalne. 3. Cementy, leki dentystyczne: np. kamfora, eugenol, jodoform, mentol, itp. 5. Zęby leczone kanałowo. 6. Zęby przemieszczone. 7. Pozostawione korzenie. 8. Przewlekłe stany zapalne miazgi zębowej i kieszonek dziąsłowych. 9. Chroniczne stany zapalne w bezzębnych odcinkach szczęk. 10. Chroniczne stany zapalne zatok. 11. Blizny. Nie powinno się mieć w jamie ustnej żadnych metali i stopów takich jak pallad, amalgamat czy nawet złoto. Naukowa medycyna naturalna akceptuje fakt, że każda substancja i każdy biologiczny system, obok swojej czysto materialnej właściwości (cechy), posiada także powłokę energetyczną, tak że kompleksy wyższe tworzą wzory informacji (drgania, częstotliwość, impulsy), nadają je na zewnątrz, odbierają oraz gromadzą w płynach ustrojowych ciała. Te informacje mogą być harmoniczno-fizjologiczne lub patologiczne. W żywym organizmie wzór patologiczny będzie poprzez jego ciało biofizykalnie gaszony czy tłumiony. Jednakże ta energia oczywiście nigdy nie będzie kompletnie wyrównana (zrównoważona), co prowadzi do subklinicznych dolegliwości (np. zakłóceń hormonalnych, różnych ataków bólu, problemów trawiennych, utraty witalności, skłonności do infekcji). Pacjentowi można powiedzieć, że „właściwie jest Pan/Pani całkiem zdrów(a).” Mimo to człowiek ten czuje się niezdrowo. Ważne miejsce wśród tego typu zakłóceń zajmują zakłócenia w obrębie jamy ustnej, zębów i szczęk. Materiały stomatologiczne i ogniska zapalne mogą organizm subtoksykować i obciążać energetycznie, poprzez kontakt z dziąsłami lub zębami, co prowadzi potem do w/w objawów i krąg się zamyka. Lecznicza informacja, której nośnikiem są leki homeopatyczne (multikompleksy, drgania ultrakrótkie) ginie z powodu ciągłej obecności w jamie ustnej patologicznych oscylacji wzbudzanych przez omówione powyżej blokady obszaru jamy ustnej, zębów i szczęk. Blokady te występują nie tylko materialnie, lecz także jako patologiczne informacje w postaci drgań, które są zapamiętywane (magazynowane) w przestrzeni zewnątrzkomórkowej, i muszą być wyładowywane. Dopiero po usunięciu blokady dobrze dobrany lek homeopatyczny będzie mógł rozwinąć pełne działanie. Wg TCM w dziąsłach spotykają się meridiany ŻOŁĄDKA / górne dziąsła/ i JELITA GRUBEGO. / dolne dziąsła/. Dziąsła szczęki odpowiadają tylnej części macicy, a żuchwy przedniej , a u samców dziąsła mówią o stanie prostaty. CZERWONE i OBRZĘKNIĘTE dziąsła wg nazewnictwa TCM świadczą o NADMIARZE OGNIA w żołądku . KRWAWIENIE i BÓL uciskowy lub przy jedzeniu świadczy o tzw. OGNIU w żołądku. KRWAWIENIE bez BÓLU o NIEDOBORZE Yin Nerek /decydujący/ z towarzyszącym OGNIEM Żołądka. ZAPALENIE DZIĄSEŁ ŻUCHWY to ZAPALENIE Jelita grubego z krwawym stolcem.
Baś 2015-06-02 23:07
Tez sie nad tym zastanawiam.... Wydaje sie ze implant (zawiera tytan, ktory jest obojetny dla organizmu ludzkiego) moze byc korzystniejszy od samego zeba, bo ten martwy, jest caly czas tkanka, ktora obumarla i rozsiewa bakterie. Sama nie wiem co sadzic o tym wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy powinniśmy przestać pić mleko?

Czy codzienne picie mleka jest niebezpieczne dla zdrowia? W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż mleka we Francji spada z roku na rok. Francuzi... czytaj więcej

Dobra wskazówka dotycząca podjadania

O świadomości własnej słabości Nasze oczy mają szczególną zdolność zauważania małych, okrągłych przedmiotów o... czytaj więcej

Zalety siarki w walce z...

Siarka jest bardzo ważnym pierwiastkiem w organizmie. Dostarczasz ją sobie prawie wyłącznie za pośrednictwem spożywanego białka. Istnieje... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.