×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Serotonina

Opublikowano dnia: 2019-10-18

Czy masz niedobór hormonu szczęścia?

Przeczytałem nową książkę Michela Houellebecqa pt. Serotonina. Nie polecam!!!

Mówiąc konkretniej, polecam, aby jej nie kupować

Jest to powieść o mężczyźnie, który czuje się nieszczęśliwy i aby sobie poradzić, sięga po Captorix, wyimaginowany lek przeciwdepresyjny, który pobudza wydzielanie serotoniny. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem nazywanym „hormonem szczęścia”. Przez pewien czas uważano, że osoby cierpiące na depresję mają niedobór serotoniny. Jednak już tę teorię podważono (wrócę do tej kwestii w dalszej części).

Książka opisuje wszystkie okropieństwa naszych czasów w sposób, który oceniam jako sadystyczny.

To niczemu nie służy, a wręcz przygnębia. Jest zbytnim uproszczeniem tematu.

 

Życie zawsze było ciężkie

Zabijanie w ludziach nadziei. To za proste.

Jaką nadzieję mógł mieć niewolnik, który w czasach faraonów 4000 lat temu budował piramidy? Jaką nadzieję miał Inuita, który przez całe życie walczył z głodem i zimnem na Dalekiej Północy? Jaką nadzieję mógł mieć Włoch żyjący w czasach epidemii czarnej śmierci w XIV wieku, widząc, jak wokół umiera dwie trzecie jego rodaków?

We wszystkich epokach i na wszystkich szczeblach społecznych, ludzie są skazani na cierpienie, porażkę, niesprawiedliwość, a potem na chorobę i śmierć. Tak ten świat wygląda. Ograniczenie się do opisania tego nic nie wnosi.

Interesujące, zaskakujące, a wręcz fascynujące jest dopiero to, że człowiek jednak się nie poddaje. A przynajmniej nie zawsze!

 • Zaskakujący nie jest fakt, że niektórzy piją. Zaskakujące są wszystkie osoby, które nie piją!
 • Zaskakujący nie jest fakt, że niektórzy kradną. Zaskakujące są wszystkie osoby, które nie kradną!
 • Zaskakujący nie jest fakt, że niektórzy oszukują. Zaskakujące są wszystkie osoby, które nie oszukują!

I pamiętajmy, właśnie te osoby stanowią zdecydowaną większość!

Trudno uznać, że ktoś rozumie świat i ludzi, jeśli pomija ten fakt. Fakt wspaniały, jednak na tyle powszechny, że się o nim zapomina. Jaki? Taki, że człowiek posiada wielką siłę życiową, która go napędza i dzięki której stara się raczej coś budować, aniżeli niszczyć.

Chociaż w dzisiejszej Francji jest dużo cierpienia i wiele powodów, aby chcieć sięgać po „Captorix”, jednak zdecydowana większość ludzi nadal wstaje wcześnie rano i robi coś dobrego dla społeczeństwa.

Czym jest ta tajemnicza siła, która sprawia, że po niszczycielskiej burzy człowiek zaczyna odbudowywać swój dom? Dlaczego z uporem chce go odbudowywać, skoro wie, że z czasem i tak wszystko ulegnie zniszczeniu? Dlaczego człowiek chce się uczyć i rozwijać, skoro wie, że umrze? Dlaczego chce kochać, mimo iż pewnego dnia wszystko odejdzie w zapomnienie?

Płomyk, który nigdy nie gaśnie

Skąd pochodzi ten płomyk, który nigdy nie gaśnie? Jak działa?

Tego chcielibyśmy się dowiedzieć.

Czy jest nim serotonina? Albo inna substancja chemiczna (neuroprzekaźnik) działająca w naszym mózgu i mająca nam zapewniać szczęście i nadzieję?

Kiedy psychiatrzy przepisują „selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny” (SSRI), często używają porównania do diabetyków i niedoboru insuliny:

„Osobom chorym na cukrzycę brakuje insuliny, zatem w ramach leczenia muszą stosować insulinę. Cóż, podobnie jest w przypadku depresji! Brakuje serotoniny, zatem trzeba zastosować leki, które podniosą poziom serotoniny!”

I przepisują Prozac, Deroxat, Divarius, Paxil, Zoloft, Seropram, Celexa, Seroplex, Cipralex, Priligy, Floxyfral lub Norset.

Takie uproszczenie jest bardzo praktyczne. Pozwala stosować tę samą zasadę dla wszystkich.

Jednak sprawa wcale nie jest taka prosta. Lekarze tak naprawdę nie potrafią wyjaśnić skąd się bierze skuteczność tych leków.

„Chcąc być szczerym (a zapewniam, że zazwyczaj tak jest...), trzeba by powiedzieć naszym pacjentom przede wszystkim to, iż mechanizm działania naszych leków nadal pozostaje wielką zagadką. W dużej mierze nadal nie znamy prawdziwych przyczyn depresji, poza tym, że jest ich wiele i są bardzo złożone. A serotonina z pewnością nie jest hormonem szczęścia ”- powiedział prof. Antoine Périssol, profesor psychiatrii w Inserm, 6 stycznia 2019 r. [1]

Dlaczego lekarze nie wiedzą o serotoninie?

Wszelkie próby znalezienia związku między ilością serotoniny w mózgu a stanem psychicznym pacjenta skończyły się niepowodzeniem. Są osoby, które mają dużo serotoniny i mimo to cierpią na depresję. Są osoby z niskim poziomem serotoniny, które mają doskonały nastój.

Nie ma związku między poziomem serotoniny a ryzykiem zachorowania na depresję.

Nauka nie poznała roli serotoniny. Wiadomo, że jej zadanie nie ogranicza się tylko do tego, aby umożliwiać funkcjonowanie synaps. Serotonina przyłącza się do co najmniej trzynastu różnych receptorów w mózgu i ma wpływ na wiele układów. Wpływa nie tylko na emocje, ale także na temperaturę ciała, sen, seksualność, odżywianie.

Efekty jej działania także są bardzo złożone!

„W zależności od tego, w jakim obszarze mózgu się znajduje, serotonina może wywoływać prawie zupełnie przeciwstawne efekty”, mówi prof. Périssol. Kompletną iluzją jest sądzić, że zmieniając tylko ilość serotoniny, można dowolnie wpływać na stan umysłu danej osoby.

Ponadto serotonina wchodzi w interakcje z innymi, konkurencyjnymi neuroprzekaźnikami. Jeśli brakuje jednego, inne mogą to kompensować. Przykładem jest dopamina i GABA.

Zaobserwowano, że u osób cierpiących na ciężką depresją czasem zachodzi poprawa po zastosowaniu antydepresantów SSRI. Wiadomo także, że jeśli w przypadku danej osoby istnieje ryzyko samobójstwa, lepiej jest zastosować antydepresanty SSRI niż nic nie zrobić.

Ale wszystkie inne przypadki pozostają zagadkowe. Tajemnica życia i energii życiowej nadal pozostaje nieodkryta!

-----

 

Niestety, wciąż niedoceniane przez współczesną medycynę są... niedobory hormonalne. A przecież hormony są odpowiedzialne za Twoją siłę, poziom energii, za to, czy wyglądasz atrakcyjnie. Są konieczne do utrzymania i odzyskania optymalnego zdrowia.

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach odzyskanie prawidłowego poziomu hormonów jest możliwe w sposób całkowicie naturalny, bez żadnych skutków ubocznych. Daje to o wiele lepszy efekt niż jakiekolwiek leki chemiczne, gdyż hormony wywierają także wpływ na ekspresję Twoich genów.

Znów możesz się poczuć jak za dawnych lat.

W najnowszym numerze miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości – medycyna anti-aging przeczytasz m.in. o autofagii, czyli o regeneracji komórek.

Dlaczego to takie ważne?

Nasze komórki potrafią się odmładzać, dzięki czemu możemy "recyklingować wadliwe części komórki". W miarę starzenia się obserwujemy powstawanie takich wewnątrzkomórkowych złogów. Szczególnie u osób chorych, np. na chorobę Alzheimera. Autofagię zaliczamy do naszych naturalnych procesów detoksykacji.

Za pomocą autofagii nasze komórki mogą również naprawiać toksyny, aby nie były groźne dla organizmu, a nawet wykorzystać je i przekształcić w energię!

Autofagia pomaga nam również zwalczać różne choroby. Ma ogromne znaczenie w przypadku choroby Alzheimera i Parkinsona, raka, cukrzycy, niektórych chorób sercowo-naczyniowych itd.

Nie bez znaczenia jest tutaj także dieta, a ściślej mówiąc głodówka czy post. Można je uznać za metodę przeciwstarzeniową, gdyż uruchamiają proces autpfagii.

O tym, jak uruchomić autofagię w komórkach oraz jakie są jej aktywatory przeczytasz w listopadowym numerze miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości – medycyna anti-aging.

Oprócz tego niezwykle ciekawego tematu, w numerze także:

 • Wegetarianizm dla seniorów
 • Witamina B12: nie tylko dla wegetarian!
 • Imbir- przyprawa przeciwstarzeniowa par exellence
 • Ćwiczenia dla osób cierpiących na przepuklinę krążka międzykręgowego
 • i inne

Jeszcze tylko do piątku 18 października, zapisując się na prenumeratę tego miesięcznika, otrzymasz aż 115,20 zł wyjątkowego rabatu oraz 5 prezentów:

 1. e-book Naturalna substancja kluczem do miłości i szczęści
 2. raport Rak - jak go uniknąć lub łatwiej pokonać
 3. raport Znów doskonale słyszeć. Dzisiaj jest to już możliwe (część 1)
 4. raport Słuchać śpiewu ptaków niezależnie od wieku (część 2)
 5. raport Zaskakująca poprawa słuchu dzięki terapiom hormonalnym (część 3)

Aby dowiedzieć się więcej Przejdź tutaj.

-----

Co jest prawdziwą przyczyną depresji?

Wiemy o następujących przyczynach depresji:

 • prawdopodobnie czynniki genetyczne i/lub fizjologiczne, w tym być może problemy z serotoniną, ale nie ma pewności;
 • na pewno przyczyną są jeszcze inne czynniki: osobowość, historia, wychowanie, postrzeganie siebie i świata, stres w codziennym życiu, wydarzenia życiowe.

Wiemy, że im bardziej zmodernizowane społeczeństwo, tym wyższy odsetek zachorowań na depresję [2]. Rozmiary tego zjawiska są olbrzymie. I zdają się jeszcze powiększać. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób chorych na depresję wzrosła o 18% i wynosi 300 milionów ludzi na całym świecie [3]!

We Francji, w czasopiśmie „Bulletin épidémiologique hebdomadaire” z 16 października 2018 r. poinformowano, że od 2010 r wzrost zachorowań na depresję wyniósł 30%.

W Belgii, między rokiem 2007 a 2015 liczba osób cierpiących na depresję i wypalenie zawodowe wzrosła trzykrotnie [4]!

Co gorsze, w latach 2010–2015 liczba samobójstw wśród nastolatków wzrosła o 31% [5].

W moich poprzednich newsletterach pisałem o wielu przyczynach tego zjawiska: zbyt częste wpatrywanie się w ekrany smartfonów, komputerów, itp., samotność, rozwód, niezbilansowane odżywianie się, zanieczyszczenia chemiczne, hałas, medialnie podsycane poczucie zbliżającego się końca świata, utrata sensu istnienia, itd.

Co zrobić, aby odnaleźć w swoim życiu sens? Polecałem już lekturę doskonałej książki pt. Cztery Umowy. Księga Mądrości Tolteków. Mogę polecić jeszcze jedną, której przekaz prowadzi jeszcze dalej: 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos. Niedawno ukazała się w księgarniach.

Ta książka przypomina proste zasady, które pomagają żyć. Co dziwne, prawie w ogóle się o nich nie przypomina w szkołach, ani nawet w rodzinach.

Przykładowo, nie da się uporządkować całego świata, jeśli nie udaje nam się posprzątać własnego pokoju (!). Aby odzyskać równowagę, warto jeść i kłaść się spać o stałej porze. Trzeba bardzo uważać na kłamstwa, ponieważ jeśli zaczniesz kłamać, zwykle musisz dodać kolejne kłamstwo, aby zakryć pierwsze, a potem kolejne i kolejne, aż w końcu dochodzi do poważnych problemów, jak u Pinokia.

I tak dalej.

Te zasady wydają się bardzo proste, jednak moim zdaniem ta książka jest dokładnym przeciwieństwem Serotoniny. Po jej przeczytaniu czujesz się pewniejszy, szczęśliwszy i masz w sobie dużo więcej nadziei. A to w obecnych czasach rzadkie i cenne.

Zdrowia życzę,
Jean Marc Dupuis

Źródła:

[1] https://www.contrepoints.org/2019/01/06/334030-non-la-serotonine-ne-fait-pas-le-bonheur-mais-elle-fait-bien-plus

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330161/

[3] https://www.letemps.ch/sciences/monde-nombre-depressions-augmente-plus-18-dix-ans

[4] https://www.rtbf.be/info/societe/detail_le-nombre-de-depressions-et-de-burn-out-ne-cesse-d-augmenter-en-belgique?id=9166141

[5] https://www.pourquoidocteur.fr/Articles/Question-d-actu/24757-De-plus-d-adolescents-depressifs-faute-ecrans

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Broń chemiczna – o tym nie dowiesz się z mediów

Stany Zjednoczone i większość krajów europejskich były gotowe doprowadzić do wojny, aby „ukarać” prezydenta Syrii, Baszszara... czytaj więcej

Depresja przed Bożym Narodzeniem

Każdego roku, gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, pojawiają się też artykuły, w których czytamy, że Boże Narodzenie nie... czytaj więcej

8 najważniejszych zasad żywienia

Rozejrzyj się wokół siebie. Za każdym razem, kiedy słyszysz o diecie, pojawia się jakaś trudność: wizyty (płatne), na... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.