×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Siedem śmiertelnych operacji, których należy unikać

Opublikowano dnia: 2016-10-11

Nowe harwardzkie badanie dotyczyło siedmiu zabiegów chirurgicznych, które wywołują najwięcej powikłań i powodują najwięcej zgonów.

Badaniu poddano 421 476 zabiegów wykonanych w trybie nagłym, u pacjentów w wieku od 18 do 105 lat. Tylko te zabiegi wywołują aż 80% zgonów, powikłań i generują dodatkowe koszty chirurgiczne.

Wymieniam je po kolei. W nawiasach podaję odpowiednio wskaźnik powikłań i wskaźnik zgonów występujących w następstwie danego zabiegu:

 1. Wycięcie wyrostka robaczkowego (7% – 0,1%).
 2. Częściowa ablacja jelita cienkiego (47% – 6%).
 3. Częściowa ablacja jelita grubego (43% – 5%).
 4. Ablacja pęcherzyka żółciowego (8% – 0,2%).
 5. Usunięcie zrostów w jamie brzusznej (28% – 2%)1.
 6. Operowanie wrzodu żołądka (42% – 7%).
 7. Laparotomia (otwarcie jamy brzusznej w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych) (40% – 24%).

Powikłania wywoływane przez te zabiegi to praktycznie wszelkie dolegliwości, których chciałoby się uniknąć: ostry atak nerkowy, oddechowy, zatrzymanie akcji serca, zaawansowana zakrzepica żylna, zator tętnicy płucnej (zakrzep w płucach), zawał serca, stany zapalne, wstrząs septyczny i inne katastrofy.

To, co możesz zrobić

Bardzo długo uważano, że nieoperowane zapalenie wyrostka robaczkowego automatycznie prowadziło do gangreny i perforacji – operacja była więc obowiązkowa.

Opublikowana w 2008 r. analiza badania podważyła to przekonanie. Niektóre zapalenia wyrostka robaczkowego zmierzają samoistnie do wyzdrowienia, wiele innych można wyleczyć zwykłymi antybiotykami2.

Amerykańskie naukowe czasopismo chirurgiczne opublikowało badanie na temat konieczności lub jej braku masowego poddawania operacji dzieci cierpiących na ostre zapalenia wyrostka robaczkowego.

Niedawno specjaliści z Ohio (USA) opublikowali także kolejne badanie dotyczące tego problemu3. Przeprowadzono je na 77 dzieciach w wieku od 7 do 17 lat uskarżających się na bóle brzucha od nie więcej niż czterdziestu ośmiu godzin, u których nie występowały wrzody, ropowica (ropne zapalenie tkanek, zazwyczaj zakaźne), zapalenie otrzewnej ani inne powikłania.

Rodzice tych dzieci otrzymali wybór pomiędzy operacją a leczeniem antybiotykami. Trzydziestu rodziców zdecydowało się na uniknięcie operacji (zaś czterdziestu siedmiu wybrało operację).

Aż 93% dzieci niepoddanych zabiegowi cieszyło się natychmiastową poprawą stanu zdrowia w ciągu zaledwie 24 godzin. Jedynie troje spośród nich trzeba było mimo wszystko operować! 90% operacji dało się uniknąć, były więc zbędne!

Nie trzeba dodawać, że młodzież, która wymknęła się z rąk chirurgom, szybciej wróciła do swoich zajęć szkolnych i sportowych.

Zdaniem autorów tej analizy, których cytuje Journal International de Médecine, „można więc zrezygnować z masowego operowania nieskomplikowanych zapaleń wyrostka robaczkowego, z 90% wskaźnikiem powodzenia w perspektywie 30 dni, ze skróceniem okresu rekonwalescencji i poprawą jakości życia”4.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Dobry powód, by zachować swój wyrostek

Przez dziesiątki lat, większość chirurgów twierdziła, że wyrostek robaczkowy „nie jest do niczego potrzebny”. Można więc go wyciąć i wyrzucić do śmieci bez żadnych konsekwencji.

Naukowcy uważali także, że sprawa została „zamknięta” i nie warto badać kwestii wyrostka robaczkowego.

Ale jest bardzo możliwe, że wyrostek robaczkowy odgrywa ważną rolę.

Ten krótki odcinek jelita, w razie infekcji jelitowej i biegunki, służy być może jako zbiornik flory jelitowej. Mogłyby się tam zachować dobre szczepy bakterii, które zaraz po zdrowotnym kryzysie wyruszałyby ponownie zasiedlać jelita.

I, być może, tak jak grasica, gruczoł znajdujący się w klatce piersiowej, wyrostek robaczkowy odgrywa w dzieciństwie ważną rolę dla rozwoju układu odpornościowego.

Zmniejszyć swoje ryzyko operacji

Jeśli chodzi o pozostałe operacje, najlepszym sposobem na ich uniknięcie to prowadzenie zdrowego trybu życia.

Oto sześć prostych rad, które zmniejszą ryzyko wylądowania na stole operacyjnym:

 1. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by kilka razy w tygodniu uprawiać sport na świeżym powietrzu, przynajmniej w niewielkim stopniu.
 2. Dbaj o swoją dietę, jedząc warzywa, ryby, tłoczone na zimno, nierafinowane oleje – najlepiej bio (np. oliwa z oliwek extra virgin, olej rzepakowy), owoce sezonowe z upraw ekologicznych, orzechy, jajka z dobrego źródła, warzywa strączkowe (soczewicę, fasolę, groch…).
 3. Ogranicz spożycie cukru i żywności przemysłowej. Unikaj: pieczywa, makaronów, wyrobów cukierniczych, pizzy. A jeszcze bardziej unikaj: chipsów, krakersów, cukierków, herbatników, napojów gazowanych i lodów.
 4. Codziennie pij kieliszek czerwonego wina (100 ml), ale nie więcej.
 5. Systematycznie sprawdzaj swoje ciśnienie tętnicze; kontroluj jego zmiany (przede wszystkim: nie daj mu rosnąć). W tym celu ogranicz spożycie soli kuchennej (chlorek sodu), zaś zwiększ spożycie potasu (poprzez jedzenie owoców i warzyw).
 6. Codziennie suplementuj witaminę D (w dobrej dawce – przynajmniej 4000) i przyjmuj dobry preparat witamin z grupy B.

Wszystko to już wiesz. To nie jest skomplikowane, trzeba się tylko tego trzymać!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

---

Źródła:

1) Il s’agit de l’accolement de deux organes habituellement libres l’un de l’autre. Il peut exister des adhérences entre côlon et grêle, grêle et paroi abdominale, foie et estomac, etc…

2) Surgery for Appendicitis: Is It Necessary?

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/sur.2007.079

3) Effectiveness of Patient Choice in Nonoperative vs Surgical Management of Pediatric Uncomplicated Acute Appendicitis

http://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/article-abstract/2475977

4) Les Antibiotiques présentent une option sûre pour traiter des enfants avec l’appendicite aiguë peu compliquée
http://www.news-medical.net/news/20140415/173/French.aspx

---

Komentarze

witold 2016-10-11 13:54
Szanowni Panstwo !

Chyba w litanii jest wers:

Od powietrza,glodu, chlodu i wojny uchowaj nas Panie ! Dodac trzeba: Od spotkan z chirurgiem.

Stad rzadko spotykamy sie (z musu) TYLKO z ortopeda.

Serdecznosci . Tycowie.
zdolnabestia 2016-10-13 15:48
"Codziennie suplementuj witaminę D (w dobrej dawce – przynajmniej 4000) " 4000 czego? Ja przyjmuję 5 µg.
Wiola 2016-10-14 09:35
Suplementacja wit. D3 w naszej szerokości geograficznej jest koniecznością. Jednak... Sugerowanie dawki jest posunięciem dość niewdzięcznym z uwagi na osobniczy sposób jej metabolizowania. O ile Kowalskiemu wystarczy 4 tys. jednostek, tak Nowakowi - dla uzyskania tego samego p. wysycenia 25(OH) - dwukrotnie więcej! Suplementację wit. D3 należy monitorować, by ustalić właściwą dla siebie dawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Zdrowe przekąski, czyli jak nie serwować chipsów

Nie znoszę, gdy aperitif przeciąga się w nieskończoność. Jesteś głodny, więc nie możesz się oprzeć serwowanym orzeszkom ziemnym, chipsom,... czytaj więcej

Główne zasady medycyny ajurwedyjskiej

Początki, filozofia i kuracje tradycyjnej medycyny indyjskiej Medycyna ajurwedyjska jest tradycyjną medycyną indyjską. Liczy 5000 lat, tyle samo,... czytaj więcej

Newsy zrujnują Ci zdrowie

Rolph Dobelli1 przedstawił interesującą tezę, zgodnie z którą informacje medialne o bieżących wydarzeniach, a mówiąc... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.