×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Siwe włosy nie istnieją

Opublikowano dnia: 2015-05-12

Siwe włosy to złudzenie optyczne.

Włos nigdy nie jest siwy. Jest biały lub kolorowy (czarny, brązowy, blond, rudy...), a kiedy dwa kolory włosów są wymieszane, to powstaje wrażenie, że są siwe.

Jak powstają białe włosy?

Włosy składają się głównie z keratyny, twardej substancji włóknistej, która wchodzi także w skład ludzkich paznokci i skóry oraz zwierzęcych kopyt.

Keratyna powstaje w mieszku włosowym, a dokładniej w cebulce włosowej, osadzonej na owłosionej powierzchni skóry głowy. Wytwarzają ją specjalne komórki, zwane keratynocytami, co oznacza po prostu „komórki keratynowe” (grec. cytos, komórka).

Obok keratynocytów znajdują się komórki pigmentowe odpowiedzialne za kolor, zwane melanocytami, od greckiego „melanos” (grec. czarny). Zgodnie z prawdą, ponieważ większości populacji ludzi ma włosy czarne.

Gdy melanocyty stają się osłabione lub obumierają, to ziarna melaniny we włosach zastępowane są przez pęcherzyki powietrza i w rezultacie zaczynają rosnąć białe włosy. Kolorowy włos nie staje się biały, tylko biały wyrasta.

Pierwsze białe włosy pojawiają się średnio około 34. roku życia. Czasami melanocyty (komórki wytwarzające kolor) nadal funkcjonują, ale produkowana melanina, nie wiedzieć dlaczego, nie jest przekazywana do komórek odpowiedzialnych za budowę włosa.

„Posiwieć” ze strachu

Królowa Maria Antonina, siedząc w celi, gdy usłyszała, że ma trafić pod gilotynę, zobaczyła jak jej włosy stają się białe. Dzieje się tak na skutek szoku emocjonalnego. Nagłe pojawienie się białych włosów zaobserwowano również u weteranów II wojny światowej1.

Zjawisko to nie było spowodowane działaniem jakiegoś rozjaśniacza na włosy, lecz zapewne utratą włosów kolorowych, przy zachowaniu tylko samych włosów białych. Nagłe pojawienie się białych włosów zachodzi nie jako nagły i ultraszybki wzrost białych włosów, ale połączone jest z jednoczesnym wypadaniem kolorowych włosów na tym samym obszarze.

Silne emocje mogą powodować nagłe wypadanie włosów.

Lekarstwo na białe włosy

Zjawisko to długo było uważane za trudne do rozwiązania, ale niebawem może okazać się, że istnieje lekarstwo, które przywraca włosom ich naturalny kolor.

Holenderscy, niemieccy i brytyjscy naukowcy ogłosili w maju 2013 roku w czasopiśmie naukowym The Faseb Journal, odkrycie enzymu, którego działanie polega na odwróceniu reakcji na stres oksydacyjny, odpowiedzialny za odbarwienie włosa.

Enzym ten byłby również skuteczny w leczeniu białych plam na skórze, nazywanych bielactwem.

Badania przeprowadzono na 2411 pacjentach chorych na bielactwo.

Przez przywrócenie poziomu enzymów antyoksydacyjnych naukowcom udało się przywrócić pierwotny pigment skóry i rzęs pacjentów.

Niektóre portale nie wahały się określić tego mianem „cudownego leku w walce z siwizną”2, ale faktycznie nic się w tej spawie nie dzieje, nie ogłoszono żadnej daty wprowadzenia tego produktu na rynek.

Czasem kolor to problem

Posiadanie białych włosów może być postrzegane przez niektórych jako problem, ale jeszcze bardziej kłopotliwy może okazać się widok białych włosów... które nagle odzyskują pigment.

Zjawisko to występuje w przewlekłej niewydolności nadnerczy oraz po ekspozycji na różne toksyczne cząsteczki, takie jak ołów, miedź, rtęć, srebro, arsen lub kobalt. Włos nabiera wówczas czerwonego, zielonego, niebieskiego lub czarnego odcienia. Takie zjawisko ma również miejsce w przypadku przyjmowania niektórych leków. Włosy mogą wtedy nabrać koloru żółtego, czerwonego lub zielonego.

Więcej o włosach

Warto wiedzieć, że średnio na głowie mamy od 100 000 do 150 000 włosów. Każdego dnia tracisz od 100 do 150 z nich, co daje od 30 000 do 50 000 w ciągu 1 roku!

Na szczęście, w większości przypadków włosy odrastają. Średni czas życia włosa wynosi 3 lata dla mężczyzn i 10 lat dla kobiet. Kiedy włos przestaje rosnąć, pozostaje jeszcze na miejscu około 3 miesięcy, osadzony w mieszku włosowym, po czym zostaje wypchnięty, gdy wyrasta kolejny włos. Jeżeli wszystkie włosy ustawilibyśmy na ten sam rytm wypadania i wzrostu, to okresowo bylibyśmy łysi!

Włosy, zależnie od rodzaju, rosną z szybkością od 9 do 24 cm na rok.

Włosy Azjatów mają łodygi okrągłe i szerokie, osadzone na głębokości 7 mm w skórze głowy. Są silne i rosną szybciej. Na marginesie Azja jest światowym liderem w produkcji peruk z naturalnych włosów.

Wśród Europejczyków wzrost włosa rzadko przekracza 18 cm na rok.

U podstawy włosa znajduje się niewielki gruczoł łojowy, który produkuje lekko oleistą ciecz, tak zwane sebum, stanowiące ochronę przed groźnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego zaleca się, aby nie myć włosów zbyt często. Włosy co prawda wyglądają czyściej i wydają się bardziej elastyczne, ale w rzeczywistości są coraz bardziej kruche i podatne na uszkodzenia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Źródła:

1) Evelyn Mesquida, La Nueve, 24 août 1944. Ces républicains espagnols qui ont libéré Paris, Paris, Le Cherche-Midi, 2011, collection „Documents”. ISBN 978-2-7491-2046-1, p. 264.

2) Un remède miracle contre les cheveux gris; http://www.topsante.com/beaute-et-soins/soins-des-cheveux/soins/un-remede-miracle-contre-les-cheveux-gris-32354

Komentarze

czytelnik 2015-05-12 10:44
Ja regularnie psiukam na głowę i włosy taki enzymatyczny aktywator na siwe włosy właśnie z tym enzymem. Oboje z żoną zaczęliśmy to stosować jak tylko pojawiły się pierwsze siwe włosy, a wyrywanie już niczego nie załatwiało. Na tą chwilę to jeden z najlepszych sposobów. Enzym, o którym mowa to katalaza. Jest obecny, np. w soku z surowych ziemniaków. Temperatura go niszczy. Jednak podawanie wewnętrzne go u ludzi z autoagresją może nie być wskazane. Dlatego lepiej stosować jakiś kosmetyk.
Karolina 2015-07-23 13:33
Potwierdzam słowa przedmówcy. Na moje włosy, nie niszcząc ich, działa tylko wspomniany enzym. Bardzo rzetelny artykuł! Pozdrawiam
irena 2015-10-20 23:05
Co to takiego jest katalaza? z czego jest oczymywana i czy pomaga na siwizne?
marlena 2017-08-07 19:03
Co to za bzdety wypisujecie?Jedno slowo zaprzecza drugiemu.Jak to wlosy nie staja sie biale tylko wyrastaja biale?Kiedy zaczynaja siwiec to i staja sie biale i zaczynaja rowniez biale wyrastac.To proces starzenia sie tak dziala na wlosy,ze po prostu tracac kolor staja sie martwe,albo martwe wyrastaja.Wlosy siwe sa o wiele grubsze i nie maja gladkiej struktury.Sa albo karbowane albo zaczynaja sie krecic,zawsze odstaja od reszty zdrowych wosow i juz nigdy nie osiagaja takiej dlugosci jaka moglyby osiagnac wlosy( tej samej osoby) ale z pigmentem.Starosc po prostu,wiek dojrzaly czy jak tam sobie ktos chce to nazywac.Nikt jeszcze nie wynalazl srodka ktory zatrzymuje proces starzenia sie.To proces ktory rozpozyna sie juz w momencie postoju wzrostu.Czlowiek caly czas podlega procesowi,a cialo nieodwracalnemu-czy nam sie to podoba czy nie kazdy musi umrzec w ciele,bo ono PRZEMIJA i przeminie.

To wszystko bzdety.Nie ma tez zadnych kremow cud-po prostu nie istnieja!Duch Swiety moze jedynie cos wskorac,bo tylko on odnawia.Reszta to klamstwa i bujdy-zarobek na ludzkiej glupocie,ktora nie ma dna!

Modlcie sie ludzie lepiej,moze Bog was wyslucha i zdziala cud!

Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Kto zyskuje na tabletkach antykoncepcyjnych?

„Aby mieć udane życie seksualne, zażywaj tabletkę antykoncepcyjną” – to tytuł jednego z artykułów, który pojawił... czytaj więcej

Słabo znany środek na poprawę pamięci, koncentracji i nastroju

Niewiele osób w Europie Zachodniej słyszało o winpocetynie, ponieważ ten ekstrakt z barwinka pospolitego został odkryty przez węgierskiego... czytaj więcej

Obłędna naturalna kuracja przeciw depresji

Ta nowa kuracja jest obłędnie skuteczna w najpoważniejszych przypadkach depresji! Są to „magiczne grzybki” lub inaczej... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.