×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Skuteczne strategie przetrwania menopauzy

Opublikowano dnia: 2013-02-12

Na wstępie zaznaczam, że menopauza nie jest chorobą, nie wymaga zatem leczenia.

Menopauza to zatrzymanie cyklu miesiączkowego, u większości kobiet występujące pomiędzy 48. a 50. rokiem życia. Menopauzę można także wywołać sztucznie, na przykład przez usunięcie jajników.

Chociaż nie jest to choroba, towarzyszą jej niewątpliwie nieprzyjemne objawy, które mogą poważnie uprzykrzyć życie. Szczególnie uciążliwe fizycznie są tak zwane uderzenia gorąca, ale menopauza ma wpływ także na stan ducha. Dlatego tak ważne jest wypracowanie strategii przetrwania tego trudnego czasu.

Menopauza i związane z nią niedogodności

Menopauzę poprzedza tak zwana perimenopauza – okres, w którym miesiączki stają się nieregularne, a ostatecznie zanikają całkowicie.

Czas trwania perimenopauzy może być bardzo zróżnicowany – od 6 miesięcy do nawet 10 lat wyjaśnia profesor Pierre Marès, ordynator oddziału ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Nîmes. Zaczyna się zazwyczaj w wieku 48 lat, a więc u kobiet młodych, które zaczynają odczuwać pierwsze zakłócenia cyklu menstruacyjnego. Nieregularna staje się obfitość i częstotliwość krwawień, które mogą teraz występować częściej niż zwykle lub być od siebie oddalone nawet o kilka miesięcy.

U podstaw tych zakłóceń leży obniżenie poziomu hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), co zwiastuje koniec płodności. To te zmiany hormonalne odpowiadają za nieprzyjemne objawy. Do najbardziej uciążliwych należą uderzenia gorąca, na które skarży się trzy czwarte kobiet. Są to niespodziewane fale gorąca, które mogą się powtarzać do kilku razy dziennie. Towarzyszy im występowanie rumieńców i nadmierna potliwość. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale i krępujące.

Ten czas charakteryzuje się również zaburzeniami nastroju: lęk, przygnębienie, drażliwość, bezsenność oraz poczuciem, że utraciło się radość życia.

Jeżeli właśnie przechodzisz ten etap, możesz mieć wrażenie, że Twoi bliscy, którzy przyzwyczaili się do Twojego lepszego nastroju, przestają Cię rozumieć.

Nie upadaj jednak na duchu: Twój charakter wcale się nie zmienił. Odczuwasz jedynie konsekwencje wahań hormonalnych i zrozumiałe przygnębienie związane z utratą płodności, która – tak jak samo macierzyństwo – jest ważnym aspektem kobiecości.

Do tego dochodzą aspekty fizjologiczne: na przykład frustrujące przybieranie na wadze, pomimo braku gruntownych zmian w nawykach żywieniowych. Kobiety mogą się wtedy źle czuć we własnej skórze – skórze, która zresztą również zdradza oznaki upływającego czasu, takie jak utrata elastyczności czy uwydatnienie się zmarszczek. Można wtedy podjąć, może nie leczenie w pełnym znaczeniu tego słowa, ale niewątpliwie pewne środki zaradcze, które wpłyną na poprawę samopoczucia.

Przywrócenie równowagi

Już od około trzydziestu lat lekarze proponują w tym okresie przejściowym rozwiązania farmakologiczne.

Mają one na celu poprawę samopoczucia kobiet i przywrócenie ich równowagi hormonalnej. Do dyspozycji mamy kilka możliwości: hormonalną terapię zastępczą (estrogeny, progesteron lub oba hormony jednocześnie) bądź niewielkie dawki środków antykoncepcyjnych w celu złagodzenia uderzeń gorąca.

Moda na hormonalną terapię zastępczą (HTZ) rozpoczęła się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Polega ona na przywróceniu równowagi hormonalnej przy użyciu hormonów syntetycznych lub naturalnych pochodzenia zwierzęcego.

Terapia niewątpliwie okazała się skuteczna w ograniczaniu nieprzyjemnych objawów menopauzy.

Problem w tym, że w 2002 roku dowiedziono jej niszczących skutków ubocznych, zwłaszcza zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi. Z czego wynikały? Otóż z tego, że była to końska terapia – i to dosłownie!

Końska terapia

Jednym z najpopularniejszych na rynku środków stosowanych w HTZ był Premarin (dostępny przed laty również w Polsce). Niewiele pacjentek zdawało sobie wówczas sprawę, że nazwa Premarin jest skrótem od słów Pregnant Mare Urine, co można przetłumaczyć jako mocz ciężarnej klaczy.

I rzeczywiście: te hormony „pochodzenia naturalnego” pozyskiwano z wysuszonego końskiego moczu.

Tymczasem, o ile hormony klaczy są idealnie dostosowane do rozwoju pięknego zwierzęcia o umięśnionym zadzie i bujnej grzywie, na organizm kobiety mogą oddziaływać jednak zdecydowanie zbyt silnie.

Od siedmiu – ośmiu lat środowisko medyczne przyznaje, że ten rodzaj HTZ zwiększa u kobiet ryzyko nowotworu.

Co zatem robić?

Kobiety coraz bardziej skłaniają się dziś ku naturalnym substancjom, z których najbardziej obiecującymi są izoflawony sojowe, nazywane również fitoestrogenami.

Są to wytwarzane przez rośliny naturalne związki o strukturze bardzo zbliżonej do żeńskich hormonów. Mogą stać się nieocenionym sojusznikiem w okresie perimenopauzy. Potwierdzono już nawet ich skuteczność w przeciwdziałaniu uderzeniom gorąca. W kilku badaniach wykazano, że przyjmowanie izoflawonów sojowych w dawce 60–80 mg na dobę zmniejszyło liczbę i intensywność ataków o 45–60%, nie powodując żadnych działań niepożądanych.

Fitoestrogeny zawarte są również w lukrecji i lucernie.

Jednak, aby z wdziękiem przekroczyć próg, którym jest menopauza, nie obejdzie się bez wprowadzenia pewnych zmian w trybie życia. Zatem najlepiej od dziś:

 • Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne, aby wyrównać swój poziom insuliny we krwi i zrównoważyć stężenie estrogenów.
 • Zadbaj o wystarczające spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 i pamiętaj, by pochodziły one nie tylko z olejów roślinnych i orzechów. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w tłustych rybach spożywaj przynajmniej trzy razy tygodniowo, ponieważ są naprawdę niezastąpione i znacznie skuteczniejsze od kwasów pochodzenia roślinnego.
 • Ogranicz spożycie węglowodanów (zarówno cukrów szybko-, jak i wolnoprzyswajalnych), zastępując je owocami i warzywami, najlepiej surowymi.
 • Postaraj się podwyższyć swój poziom witaminy D, która jest naturalnie wytwarzana w organizmie pod wpływem słońca.

Jeśli to nie wystarczy, by wyeliminować lub przynajmniej złagodzić dolegliwości związane z menopauzą, możesz skorzystać z pewnej naturalnej substancji o bardzo silnym działaniu. Przedstawię ją w jednym z kolejnych numerów „Poczty Zdrowia”.

Uwaga na fałszywe obietnice dzikiego pochrzynu

Dziki pochrzyn (dziki ignam – Dioscorea villosa) to roślina pochodząca z Ameryki Środowej przedstawiana przez niektóre ośrodki badawcze jako naturalny sposób na podwyższenie poziomu DHEA i progesteronu. Pochrzyn rzeczywiście zawiera od 5 do 6% składnika o nazwie diosgenina, który może służyć do wytwarzania hormonów, jednak taka synteza możliwa jest tylko w warunkach laboratoryjnych. Organizm ludzki nie jest do niej zdolny, a więc suplementy diety na bazie pochrzynu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Życzę zdrowia!
Jean-Marc Dupuis

****

Nowe odkrycia dotyczące CUKRZYCY

Osoby cierpiące na cukrzycę na ogół nie mają pojęcia, w jaki sposób mogłyby odwrócić postęp choroby. Nie wiedzą nawet, że w ogóle jest to możliwe.

Okazuje się, że wystąpieniu cukrzycy typu 2 można nie tylko łatwo zapobiec, ale czasem można ją nawet całkowicie wyleczyć, pod warunkiem konsekwentnego wprowadzenia kilku zmian w trybie życia.

Wyniki badań naukowych dowodzą, że możliwe jest przywrócenie – w sposób całkowicie naturalny – zdolności trzustki do produkcji insuliny. To może pozwolić Ci – jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2 – znów cieszyć się słodkimi deserami bez martwienia się o poziom cukru we krwi. Bez konieczności brania leków ani robienia zastrzyków.

Ważne wskazania, jak kontrolować cukrzycę typu 2, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie się jej pozbyć, otrzymasz w raporcie miesięcznika Dossier Naturalnych Terapii „Jak zwalczyć cukrzycę odpowiednią dietą. Naukowa rewolucja w odżywianiu”. Ten rewolucyjny raport możesz otrzymać w prezencie po zamówieniu prenumeraty Dossier Naturalnych Terapii. Wejdź na stronę:

https://www.pocztazdrowia.pl/oferta/form/DN121V6PZ00/{klient}

****

 

Komentarze

Barbara Sopyłło 2013-02-12 17:28
bardzo ciekawe i pomocne wiadomości,dziękję:)
Alicja Stefańska 2013-02-13 12:44
Artykuł ciekawy, dodałabym jednak do niego informację o jednym specyfiku, który przy regularnym stosowaniu daje rewelacyjne rezultaty; mam na myśli korzeń kudzu, zasadniczo stosowany przez chcących pozbyć się uzależnienia, ale dla kobiet w okresie menopauzalnym jest świetny, a gdy jeszcze zakupi się go w kapsułkach, z których mozna wysypać ekstrakt z korzenia kudzu, by nie truć się dodatkowo chemią, same korzyści. Warto sprawdzić! Polecam.
Leszka Orlowska 2013-02-14 08:14
Dziękuję :-)
Marzena Sowińska 2013-02-14 14:15
Witam. Z soją należy uważać, jeżeli nie chcemy mieć problemu z chorobami, a na myśli mam soję genetycznie hodowaną. Ja proponuje olej lniany (budwigowy) na zimno tłoczony. Olej ten zawiera fitoestrogeny dobrze przyswajalne przez nasz organizm, olej ten zawiera Omegę 3 przyswajalną przez nasz organizm w 90 %. Właśnie jestem w menopauzie i nie mam specjalnie problemu, ale gdy nie mogłam kupić oleju , po miesiącu miałam uderzenia i niesamowite poty. Nie polecam olejów z bazaru w prześwitującej butelce, czyli już utlenione i tych stojących na półkach z konserwantami , to zły toksyczny wybór. Bardzo istotnym czynnikiem jest Q10, na przykład z wiesiołka, magnez , pamiętając o przyswajalności 60-40 % przez osoby starsze. Ja używam soli morskiej, ponieważ zawiera chlorek magnezu, świetnie zatrzymuje wapno w kościach, a to jest problem osób w menopauzie . Surowe warzywa, dużo zielono-kapustnych, to dobry sposób na życie bez farmacji, czyli chemii. Pozdrawiam.
Renata Zielny 2013-10-17 12:28
Alicjo co robisz z kudzu pow wysypaniu z kapsułki? Posypujesz nim posiłek? O kudzu czytałam, ale nigdy nie myślałam, że może pomóc przy menopauzie :) Dzięki za informację :) Natomiast ja bym tu wspomniała o bardzo ważnym specyfiku naturalnym, czyli o czerwonej koniczynie. Przerasta o niebo soję, zważywszy, że mogą ją stosować alergicy i osoby mające problemy z tarczycą, czego akurat o soi powiedzieć nie można. Myślę, że warto również wspomnieć o korzeniu Asparagus racemosus, czyli Shatavari i o Macy. Pozdrawiam
Bożena Kmieć 2014-01-21 12:57
Witam. Wiele ciekawego każdy dla siebie tu znajdzie:) Ja też dużo się dowiedziałam, aczkolwiek menopauza nas bez "bólu" nie ominie. Mam ją prawie za sobą i o łagodnym działaniu dzięki tbl. ****. Tbl. te w składzie posiadają izoflawony sojowe , wapń i witaminy z grupy B.+ wit.D. 1 szt.dziennie przez okres 3-4 miesięcy wystarczy stosować , aby następne miesiące ( ok.5-6 ) czuć się świetnie!! Później kurację można powtarzać w miarę potrzeb. Pozdrawiam
Ala 2014-08-09 08:36
Polecam też CASTAGNUS dostępny w aptekach i sklepach zielarskich i ziele KORBIENIEC POSPOLITY, który jednak trzeba stosować uważnie przy problemach z tarczycą :) Pozdrawiam :)
Ewa 2014-08-09 12:54
A co robić jak te metody nie działają? ? Ziolowe czy sojowe tabletki -zero pomocy, maca też, lekka ulga jest po, niestety, plastrach. Przed pladtrami przebieralam sie w nocy ze dwa razy, w dzień nawet nie wiem ile. Teraz tylko od czadu do czasu mam uderzenia gorąca. Przy sojowych tabletkach nie było roznicy, brałam je kilka miesięcy. Ginekolog stwierdziła, że szkoda mózgu, bo on cierpi przy takich uderzeniach. Na razie mam plastry. Szukam alternatywnej metody.
ola czarnecka 2014-08-10 08:40
Ja skorzystałam z leczenia ziołami.Pomogli mi w tym OO Bonifratrzy.Wiem,ze w składzie mieszanki ziołowej było zioło o moze niefajnej nazwie "pluskwica amerykańska". Rewelacja.Stosowały ją Indianki Ameryki Pólnocnej .Tego dowiedziałam się z netu czytając o tym dziwacznym zielu.na efekty nie trzeba było czekać długo.Mam spokój juz kilka lat.Moze warto pofatygować sie do apteki OO Bonifratrów ?
Maria 2017-06-30 17:05
Polecam również piszcie herbatki z szałwi- rewelacja na uderzenia gorąca!
Agata Olafsdottir 2018-09-19 12:17
Mam taka menopauze że Żyć mi się odechciewa.,A najgorsze że nikt tego nie rozumie. Nie mogę brać hormonow Ani soji bo miałam raka piersi. Już Nie daje rady bo mam 20 uderzeń na dobę i spać nie mogę budzę się po 5 razy w nocy .Jak żyć szczęśliwie i normalnie.
Eliza 2019-04-09 17:22
Witam. Jeżeli mogę doradzić to s próbujcie wyciągu z dziurawca. Jest rewelacyjny na takie dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Spirulina: niecałkowicie zrozumiana

Niebieskozielona alga prezentowana tak, jakby miała ocalić świat Spirulina istnieje od 3 miliardów lat. To najstarsza alga... czytaj więcej

Niezwykła substancja, którą odkryto w sercu wołu

Przeczytaj, jeśli brakuje Ci energii i entuzjazmu, masz słabe serce, problemy ze wzrokiem, dużo zmarszczek... Szanowny... czytaj więcej

Kilka minut i znów w formie!

Parnas to górujący nad grecką Zatoką Koryncką stos kamyków i kłujących ostów (o wysokości 2457 m n.p.m).... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.