×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Słabo znany środek na poprawę pamięci, koncentracji i nastroju

Opublikowano dnia: 2018-06-26

Niewiele osób w Europie Zachodniej słyszało o winpocetynie, ponieważ ten ekstrakt z barwinka pospolitego został odkryty przez węgierskiego chemika, Csaba Szántay, w 1975 r., za żelazną kurtyną.

Natomiast w krajach bloku komunistycznego środek ten natychmiast odniósł sukces. Już w 1978 r. węgierska firma farmaceutyczna pochodzenia niemieckiego, Richter Gedeon Rt, uruchomiła masową produkcję.

Winpocetyna pozwala walczyć z pogorszeniem, związanym z wiekiem, możliwości umysłowych (poprawia pamięć, koncentrację, nastrój). To rzadko spotykane działanie. Dziś, 40 lat później, zachodnia medycyna nadal nie ma do zaoferowania żadnego środka skutecznego w tym zakresie.

Ponad 700 badań naukowych

Ponad 700 naukowych publikacji, w tym 200 na temat zwierząt i ludzi, pozwoliło zrozumieć naukowcom, na czym polegają mechanizmy działania winpocetyny.

Działa korzystnie, uelastyczniając mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Lekarze mówią o działaniu „wazodylatacyjnym”, tzn. o zwiększeniu przepływu krwi, co poprawia dotlenienie neuronów, sprzyjając tym samym zachowaniu pamięci, zdolności koncentracji i poprawie nastroju.

Zgodnie z publikacją w Vidal (encyklopedii dla lekarzy), dobroczynne działanie winpocetyny wzmacnia fakt, że wpływa ona na poprawę mikrokrążenia w mózgu1.

Winpocetyna poprawia zdolność czerwonych krwinek do zmiany kształtu, dzięki czemu łatwiej im przemieszczać się wewnątrz naczyń włosowatych, które są równie cienkie jak włosy. To pozwala zwiększyć poziom tlenu w neuronach i ich zdolność wykorzystania glukozy, tego paliwa dla mózgu.

No i wreszcie winpocetyna stymuluje elektryczne przewodzenie w komórkach składających się na sieć neuronów. To obwody elektryczne umożliwiające powstawanie myśli i wspomnień. Im lepiej działają, tym szybciej działa Twój umysł i tym lepiej osiadają wspomnienia.

Winpocetyna: lekarstwo czy środek naturalny?

Vidal klasyfikuje winpocetynę jako lekarstwo stosowane w łagodzeniu deficytów poznawczych i neurosensorycznych oraz przy niewydolności naczyń w mózgu2.

Tym niemniej – jej roślinne pochodzenie powoduje, że nie uważa się jej za preparat farmaceutyczny, lecz za zwykły suplement diety. Stąd też w Stanach Zjednoczonych odnajdziemy ją w wielu złożonych preparatach na pamięć.

Zaliczenie winpocetyny do suplementów diety jest tym bardziej logiczne, że nie ma ona żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Nie działa jako trucizna, a wręcz przeciwnie – jako substancja odżywcza.

Potężny środek pobudzający funkcje mózgu

Naukowcy przeanalizowali działanie winpocetyny w różnych kontrolowanych sytuacjach w kilku testach klinicznych.

Trzy badania przeprowadzone na osobach w starszym wieku zgłaszających problemy z pamięcią powiązane z niewystarczającym krążeniem krwi w mózgu lub chorobą związaną z demencją wykazały, że winpocetyna powoduje większą poprawę niż placebo w testach możliwości umysłowych i poznawczych sprawdzających uwagę, koncentrację i pamięć.

Działanie korzystne dla ukrwienia mózgu zostało potwierdzone w badaniu przeprowadzonym na noworodkach cierpiących na uszkodzenia mózgu wywołane urazami okołoporodowymi. Winpocetyna zmniejszyła lub całkowicie wyeliminowała drgawki, wywołując także obniżenie podwyższonego ciśnienia śródmózgowego3.

Czy pomoże przy chorobie Alzheimera?

Medycyna zachodnia często postrzega starzenie się i pogorszenie zdolności poznawczych, a nawet demencję, jako coś, na co osoby w starszym wieku są skazane. Nie uważa, że powinna zająć się pamięcią i możliwościami umysłowymi pacjentów, chyba, że regres jest taki, że wywołuje poważne problemy w codziennym życiu, jak w przypadku choroby Alzheimera.

Natomiast, kiedy naprawdę diagnozuje się chorobę Alzheimera, jedynym „rozwiązaniem” proponowanym choremu i jego rodzinie jest oczekiwanie aż stan chorego pogorszy się na tyle, by uzasadnić umieszczenie go w specjalnym ośrodku!

Poprawiając ukrwienie neuronów i transmisję elektryczną w mózgu, winpocetyna mogłaby pomóc spowolnić rozwój objawów choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Parkinsona. To na te kwestie kładzie nacisk artykuł o winpocetynie na Wikipedii4, cytując dwa badania naukowe, które wykazały jej silne działanie przeciwzapalne5.

Dawkowanie i środki ostrożności

Dzienna dawka winpocetyny wynosi 30 mg.

Winpocetynę dobrej jakości można kupić na przykład w kapsułkach żelowych 15 mg. Stosuj wtedy jedną kapsułkę rano i jedną wieczorem. Dla przyśpieszenia działania – po trzech dniach przejdź na trzy kapsułki dziennie, podzielone na trzy dawki, przez dwa tygodnie. Następnie wróć do dawki podtrzymującej – do dwóch kapsułek dziennie, czyli łącznie 30 mg.

Winpocetyna nie ma skutków ubocznych, ale może wywoływać lekkie bóle głowy lub żołądka u osób wrażliwych. No i stanowczo odradzam jej stosowanie osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, gdyż zespół badaczy niemieckich wykazał, że środek ten może blokować proces regeneracji mielinowej6.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Cholesterol, ciśnienie krwi, triglicerydy czy poziom CRP?

Jeden z tych czynników trafnie wskazuje, czy Twoje serce jest zdrowe.

Czy wiesz, który? (Wskazówka: to nie ten, co myślisz)

Proszę kliknij jedną z opcji:
a) cholesterol,
b) ciśnienie krwi,
c) triglicerydy,
d) poziom CRP.

Jeśli odgadniesz poprawnie, masz szansę pomóc swojemu sercu zachować zdrowie na długie lata!

(Kliknij tutaj, aby przejść bezpośrednio do odpowiedzi)

---

Źródła:

1) Vinpocétine, Vidal. https://www.vidal.fr/substances/23070/vinpocetine/
2) Tamże.
3) Dutov A.A. et al., Cavinton in the prevention of the convulsive syndrome in children after birth injury, Zh. Nevropatol. Psikhiar. m ss Orsakova, 1991, 91(8):21-2.
4) Vinpocetine, Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Vinpocetine
5) Jeon, K.-I.; Xu, X.; Aizawa, T.; Lim, J.H.; Jono, H.; Kwon, D.-S.; Abe, J.-I.; Berk, B.C.; Li, J.-D.; Yan, C. (2010). "Vinpocetine inhibits NF- B-dependent inflammation via an IKK-dependent but PDE-independent mechanism". Proceedings of the National Academy of Sciences 107 (21): 9795–9800. doi:10.1073/pnas.0914414107. PMC 2906898. PMID 20448200.
Medina, A. E. (2010). "Vinpocetine as a potent antiinflammatory agent". Proceedings of the National Academy of Sciences 107 (22): 9921–9922. doi:10.1073/pnas.1005138107. PMC 2890434. PMID 20495091.
6) Torres KJ, Göttle P, Kremer D, Rivera JF, Aguirre-Cruz L, Corona T, Hartung HP, Küry P. Vinpocetine inhibits oligodendroglial precursor cell differentiation. Cell Physiol Biochem. 2012;30(3):711-22.

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Lek przeciwko samotności

Lek przeciwko samotności Szanowny Czytelniku, tu Jean-Marc Dupuis. Samotność jest problemem bardziej złożonym, niż się wydaje Naukowcy... czytaj więcej

Fałszowanie leków – powstrzymać paranoję

Przez dłuższy czas francuskie media, w tym także France Info, France Inter, Métro i Le Point, alarmowały o ekspansji podrabianych leków i... czytaj więcej

Buzdyganek – cudowny suplement dla mężczyzn?

Newsletter o buzdyganku przygotował Eric Müller, dziennikarz naukowy, który przedstawia całą prawdę na temat najbardziej znanego... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.