×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Sport – nie przesadzaj!

Opublikowano dnia: 2013-05-23

Choć w modzie jest propagowanie ruchu fizycznego, to warto pamiętać, że ćwiczenia fizyczne mogą Ci wyrządzić więcej złego niż dobrego, szczególnie jeśli popełniasz wymienione poniżej błędy.

Błąd nr 1: mniej snu, więcej sportu

Mimo że ćwiczenia fizyczne o poranku są zdrowe, to pamiętaj, by nie uprawiać sportu kosztem snu. Skracanie godzin przeznaczonych na odpoczynek wcale nie poprawi Twojego stanu zdrowia. Brak snu powoduje bowiem szybsze starzenie się komórek, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i zachorowania na depresję, nie wspominając o zwiększeniu ryzyka wypadków, zwłaszcza wypadków drogowych (senność podczas prowadzenia samochodu jest główną przyczyną wypadków)1.

******************************************

Ogłoszenie

Piękno nie ma wieku!

Podczas gdy niektórzy postrzegają zajmowanie się swoim wyglądem za coś zbytecznego, my już wiemy, że jest to wręcz konieczne!

Dlaczego? Ponieważ wygląd Twojej twarzy, skóry, Twoich włosów i  paznokci, a nawet Twój uśmiech (stan warg, zębów, dziąseł) jest w dużym stopniu zależny od tego, na ile Twój organizm jest odżywiony i jaki masz poziom hormonów.

Teraz możesz korzystać z najnowszych wskazań medycyny przeciwstarzeniowej. Przybliży Ci je dr Thierry Hertoghe, założyciel Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging oraz inni eksperci medycyny przeciwstarzeniowej. Poznasz między innymi, jak odzyskać prawidłowy poziom hormonów w sposób całkowicie naturalny, bez żadnych skutków ubocznych.

Znów możesz się poczuć jak za dawnych lat. Piękno nie ma wieku!

Przejdź tutaj

******************************************

Co jeszcze się dzieje, kiedy się nie wysypiasz?

Twój mózg przestaje pracować i stara się zrekompensować spowolnioną pracę poprzez pobieranie dodatkowej ilości glukozy, która jest dla niego „paliwem”. Wtedy właśnie nabierasz ochoty na słodycze, co prowadzi do zwiększonego ryzyka cukrzycy i powoduje tycie.

Jeżeli więc rano lub w ciągu dnia brakuje Ci czasu na dłuższą aktywność fizyczną, wypróbuj lepiej ćwiczenia wymagające krótkiego, intensywnego i zróżnicowanego wysiłku. Najlepiej trenuj intensywnie dwa lub trzy razy w tygodniu po dwadzieścia minut (za chwilę wyjaśnię, jak robić to prawidłowo).

Błąd nr 2: koncentrowanie się na jednej partii mięśni

Byłoby wspaniale, gdyby sto brzuszków dziennie było najlepszym sposobem na uzyskanie płaskiego brzucha, jednak koncentrowanie się na jednej konkretnej partii mięśni kompletnie nie zdaje egzaminu. W Twoim ciele znajduje się 640 mięśni i każdy z nich potrzebuje stymulacji.

Przyjrzyj się aktywności fizycznej dzieci i zwierząt: prawdopodobnie tak właśnie żyli nasi przodkowie. Nie wykonywali oni powtarzalnych ruchów przez długi czas, ale przeplatali okresy wysokiej aktywności okresami odpoczynku.

Intensywny wysiłek pobudza szybkokurczliwe (czyli odpowiadające za wytrzymałość) włókna mięśni. Jeżeli Twój wysiłek jest regularny, mięśnie zwiększą swoją objętość oraz swoje rezerwy glukozy. Staną się bardziej wrażliwe na insulinę (wierni czytelnicy Poczty Zdrowia wiedzą, jak ważna jest wrażliwość na insulinę, pomagająca w lepszej kontroli stężenia cukru we krwi i w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę). Pobudzenie szybkokurczliwych włókien mięśni powoduje również wydzielanie hormonu wzrostu, który pomaga opóźniać starzenie. Z kolei tradycyjne ćwiczenia nie powodują takiego samego efektu, ponieważ pobudzają włókna wolnokurczliwe.

Błąd nr 3: zbyt duży wysiłek

Większości osób brakuje ruchu. Jednakże nadmiar ruchu również może wywoływać problemy. Już wyjaśniam, co mam na myśli. Po intensywnym wysiłku Twój organizm potrzebuje odpoczynku. To niezwykle ważna faza treningu, podczas której ciało odbudowuje rezerwy energetyczne, przystosowuje się do wysiłku i przygotowuje na kolejne ćwiczenia. Czym intensywniejsze treningi, tym bardziej powinny być od siebie oddalone w czasie. Przerwy między treningami muszą być jednakowe, ponieważ w przeciwnym razie treningi nie przyniosą efektów.

Codzienny wysiłek fizyczny zalecany jest tylko w przypadku przygotowywania się do zawodów, czyli wtedy, gdy Twoim celem nie jest poprawa stanu zdrowia, ale zdobycie pierwszego miejsca na zawodach czy wygranie meczu...

Jeżeli rywalizacja sportowa nie jest Twoim celem, to wystarczy, że codzienny ruch ograniczysz do spacerów do szkoły czy pracy. Młode osoby powinny przejść każdego dnia około 12 000 kroków, starsze zaś od 3500 do 6500. Warto zapamiętać, że trzydziestominutowy spacer ze średnią prędkością to około 4000 kroków.

Błąd nr 4: przecenianie lub niedocenianie swoich sił

Przetrenowanie jest błędem, jednakże zbyt mało intensywny wysiłek także nie jest właściwy. Na siłowni nie należy stosować ani zbyt dużych, ani zbyt małych obciążeń; najlepsze wyniki osiąga się, dostosowując obciążenia do swojej formy. Pamiętaj też koniecznie o tym, że Twoja forma stale się zmienia, więc po jakimś czasie musisz podnieść poprzeczkę ze względu na poprawę Twojej kondycji.

Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia pozwalające na przekroczenie progu anaerobowego, co pozwala na przejście od wysiłku tlenowego (czyli spalania tlenu przez mięśnie) do mieszanego i beztlenowego (w który mięśnie wykorzystują proces fermentacji). W tym celu należy dać z siebie wszystko przez około 20 do 30 sekund, a następnie odpocząć od 20 do 30 sekund i powtórzyć całą sekwencję 8 razy. Na tym właśnie polega wspomniana przeze mnie zasada intensywnych ćwiczeń przeplatanych odpoczynkiem. Próg anaerobowy możesz obliczyć, odejmując swój wiek od liczby 220. Jeżeli więc masz 40 lat, to Twój próg anaerobowy wynosi 180 uderzeń serca na minutę.

Błąd nr 5: powtarzanie tych samych ćwiczeń

Postaraj się nie ograniczać do jednego rodzaju ćwiczeń. Jeżeli naprawdę nie masz czasu, wybierz intensywne ćwiczenia podzielone na krótkie sesje (8 powtórzeń w ciągu 20 do 30 sekund, przeplatanych odpoczynkiem trwającym od 20 do 30 sekund), choć najlepiej byłoby zróżnicować ćwiczenia tak, aby aktywować różne grupy mięśni. W przeciwnym razie Twoje ciało przyzwyczai się do wysiłku i powtarzanie sesji nie przyniesie żadnego efektu.

Oprócz tych ćwiczeń powinieneś także:

- wykonywać ćwiczenia siłowe: stosować największe możliwe obciążenie i jak najmniej powtórzeń (od 4 do 6). Aby zwiększyć intensywność ćwiczeń, wykonuj je powoli,

- ćwiczyć mięśnie tułowia: w tułowiu znajduje się 29 mięśni, rozmieszczonych głównie na plecach, brzuchu i w okolicy miednicy. Te mięśnie odpowiedzialne są za ruchy całego ciała. Dzięki ich wzmocnieniu możesz zadbać o właściwą postawę i chronić plecy, dzięki czemu Twoje ciało i kręgosłup będą mniej podatne na przeciążenia. Zapewni Ci to także lepsze utrzymywanie równowagi i stabilności,

- powtarzać ćwiczenia aż do „wyczerpania” się mięśni, czyli do punktu, w którym przestają już one reagować. Obciążenie powinno pozwolić wykonać co najmniej cztery powtórzenia – ale nie więcej niż dwanaście. Mięśnie tułowia doskonale wzmacnia też joga,

- Uprawiać stretching – jedną niedocenianych, ale bardzo ważnych form uprawiania sportu. Dzięki odpowiedniemu rozciąganiu się poprawiasz krążenie i elastyczność ścięgien.

Błąd nr 6: nieodpowiedni dobór partnera do ćwiczeń

Rozpoczęcie treningów czy „powrót do formy” ze znajomym wydaje się być najlepszym sposobem na zmotywowanie się do pracy. Należy jednak starannie dobrać partnera do ćwiczeń. Jeśli koleżanka będzie bardziej zainteresowana plotkowaniem niż ćwiczeniem lub jeśli nie będzie systematyczna, może Cię to zdemotywować i przynieść więcej szkody niż pożytku.

Błąd nr 7: ciągłe zmiany w programie ćwiczeń

Po zdecydowaniu się na zróżnicowany zestaw ćwiczeń, nie zmieniaj go przy pierwszej okazji (na przykład po przeczytaniu artykułu o ćwiczeniach, które dają niespotykane rezultaty).

Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Ćwiczenia to część naszego stylu życia, więc wprowadzanie nowości to niezły pomysł. Sam jestem tego najlepszym przykładem: przez 20 lat wykonywałem głównie ćwiczenia na wytrzymałość, jednakże, z braku czasu, zdecydowałem się na spróbowanie ćwiczeń intensywnych, uznałem bowiem, że będzie to dobre dla mojego zdrowia.

Znajdź motywację! Dobrze dobrany program treningowy pomaga zapobiegać chorobom i przyspiesza rekonwalescencję. Ćwiczenia pomogą Ci pozbyć się nadwagi (jeśli to konieczne), zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę oraz depresję, dodadzą Ci energii i pomogą jaśniej myśleć i opóźnić proces starzenia.

Krótko mówiąc, Twoje życie będzie bardziej intensywne i znacznie przyjemniejsze.

Na zdrowie!

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

Źródła:

 

Opracowano na podstawie artykułu zamieszczonego w czasopiśmie „Shape” z dnia 3 kwietnia 2012 r.

1. Badanie przeprowadzone przez stowarzyszenie ds. bezpieczeństwa drogowego, ASFA oraz branżowe stowarzyszenie zarządców autostrad i budowy dróg.

Komentarze

Mirosłąw Gołąb 2013-05-26 22:45
Mam małą uwagę do tekstu, mianowicie włókna szybkokurczliwe odpowiadają za siłę, natomiast za wytrzymałość odpowiadają włókna wolnokurczliwe. Pozdrawiam! - Mirosłąw Gołąb
Krzysztof Szczubełek 2013-05-29 10:40
Witam! Jesteście super! Od dłuższego czasu coś od Was otrzymuję. Ćwiczę na drążku (16x), robię 100 pompek, chodzę na basen i pływam 45 minut. Ostatnio zauważyłem nimfę, która pływała inaczej niż wszyscy i byłem pełen podziwu dla niej. Szybko 2 długości basenu, odpoczynek kilkadziesiąt sekund i znowu sprint. Odpoczywała i była szybsza ode mnie. Pływała tak ok. 30 minut. Czy to nie za dużo powtórzeń przy tak intensywnym wysiłku? Ja z reguły jestem wytrzymałościowcem - pływam spokojnie długo i czasami okresami przyśpieszam. Kocham Was! Wiele dobrego.... Pozdrawiam serdecznie! Krzysztof Szczubełek Ostrołęka City To było chyba to intensywne szybkokurcliwe pływanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Cudowne lekarstwo

  ******************** Uwaga! Już tylko do niedzieli Specjalna Oferta Powitalna dla nowych Czytelników miesięcznika... czytaj więcej

Zaskakujące

Czy Tobie też wyda się to zaskakujące? Zapraszam do zapoznania się z artykułem Erica Müllera. Zdrowia... czytaj więcej

Mistrz jogi, przed którym drży przemysł kosmetyczny

Nie mówi się o nim w kanałach telewizji publicznej, która jest przesiąknięta reklamami produktów masowej konsumpcji... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.