×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Srebro koloidalne: bezpieczne czy nie?

Opublikowano dnia: 2018-12-20

Srebro koloidalne prezentowane jest na niektórych stronach poświęconych alternatywnym metodom leczenia jako cudowny antybiotyk, który jest w stanie zabić większość chorobotwórczych mikrobów i wirusów1 oraz wyleczyć z niezliczonej ilości poważnych chorób. Na niektórych stronach mowa nawet o wyleczeniu ze stwardnienia rozsianego i raka2.

Autorzy tych stron tłumaczą, że srebro koloidalne jest tak bardzo skuteczne, że wielki przemysł farmaceutyczny uknuł spisek, aby pozbawić ludzi tego cennego lekarstwa.

Rzeczywistość jest, oczywiście, bardziej skomplikowana.

Prawdziwe są historie wielu osób, które zaświadczają, że wyleczyły się za pomocą srebra koloidalnego. Ich wypowiedzi są przekonujące, tym bardziej że srebro koloidalne faktycznie posiada właściwości antyseptyczne (wrócę do tej kwestii w dalszej części).

Ale lekarze o racjonalistycznym podejściu uważają srebro koloidalne za truciznę. Ich zdaniem to oszustwo, któremu towarzyszy brak skrupułów u sprzedawców oraz naiwność zwolenników naturalnych metod leczenia3.

Skuteczność srebra koloidalnego nie została udowodniona naukowo, dlatego ich zdaniem należy go unikać. Zwłaszcza, że wywołuje srebrzycę.

Srebrzyca jest nieodwracalną chorobą powodującą szaroniebieskie zabarwienie skóry i oczu, na skutek gromadzenia się i utleniania cząsteczek srebra w tkankach organizmu.

Niepodejmowanie ryzyka też może być zagrożeniem

Proszę nie ryzykować – łatwo dać pacjentowi taką radę, siedząc sobie wygodnie za biurkiem.

Do gabinetu przychodzi pacjent, który ogromnie cierpi. Próbował już wszystkiego. I nic nie działa.

Jest zrozpaczony. Próbuje różnych metod, w tym magnetoterapii (leczenia polem magnetycznym); litoterapii (leczenia kamieniami); gemmoterapii (leczenia pączkami roślin); nutriterapii (leczenia za pomocą składników odżywczych) albo... srebra koloidalnego.

40-letni lekarz, pewny tego, co podaje nauka, patrzy na pacjenta z zatroskaniem: to nie ma podstaw naukowych!

I dodaje: Proszę uważać, alternatywna medycyna to droga prowadząca do sekt.

I jeszcze ostatni cios: Ryzykuje Pan zatruciem!

Nadzieja w alternatywnych metodach terapii

Łatwo jest stwierdzić, że ten czy inny naturalny środek nie działa i że nie należy go stosować, żeby uniknąć ryzyka.

Jednak, czy ktoś wtedy pamięta o „ryzyku”, że pacjent będzie nadal cierpiał, pozbawiony jakiejkolwiek nadziei na wyzdrowienie?

Jeśli pacjent próbował już wszystkiego, nie może sobie pozwolić na to, aby nie skorzystać z terapii, która mogłaby go wyleczyć. Nawet jeśli szanse są niewielkie.

Dlatego mimo wszystko nadal będę bronił srebra koloidalnego.

Srebro koloidalne: zagrożenie jest bardzo małe

Po pierwsze, trzeba w końcu przerwać paranoję na temat srebrzycy.

Choroba ta, opisywana na oficjalnych stronach medycznych jako poważne zagrożenie dla osób stosujących srebro koloidalne, występuje niezwykle rzadko.

Literatura naukowa nie wspomina o żadnej epidemii, o żadnych masowych zachorowaniach.

Mówi się o niej dlatego, że jest czymś spektakularnym. Tak jak o ludziach, którzy po silnym uderzeniu w głowę zaczynają mówić po chińsku.

To temat wzbudzający zainteresowanie programów rozrywkowych. Mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych, który zachorował na srebrzycę, gdyż świadomie spożywał gigantyczne ilości srebra, stał się bardzo popularny w telewizji. Nazywał się Paul Karason, a niektórzy nazywali go papą Smerfem, z uwagi na niebieskoszary kolor skóry4.

zdjęcie

Człowiek, który samodzielnie przygotowywał srebro koloidalne o wysokim stężeniu i spożywał je przez wiele lat, przez co jego skóra stała się niebieskoszara. Występował w amerykańskiej telewizji, gdzie nazywano go papą Smerfem.

Jednak jego zdjęcia znajdujące się w Internecie zostały wyretuszowane. Występując w telewizji miał dodatkowy makijaż i kierowano na niego specjalne oświetlenie. Wszystko po to, aby program miał wyższą oglądalność.

Aby znaleźć przypadki srebrzycy, należy zagłębić się w literaturę medyczną. W przeszłości produkowano krople do nosa zawierające srebro. Był to dopuszczony do obrotu lek, który po pewnym czasie wycofano, z uwagi na pojawienie się wielu przypadków zachorowania na srebrzycę. Obecnie na srebrzycę chorują osoby, które spożywały przez długi czas duże ilości srebra: np. jeden litr dziennie przez osiemnaście miesięcy. Albo kilka gramów dziennie, jak „człowiek smerf”, wytwarzając samodzielnie bardzo wysoko stężone srebro koloidalne.

Nie jest to zwykłe stosowanie srebra koloidalnego. Normalnie zawartość srebra w srebrze koloidalnym wynosi zaledwie ułamek miligrama.

W sprzedaży dostępne jest srebro koloidalne w stężeniu od 6 mg/l do 30 mg/l i jest przeznaczone do użytku zewnętrznego (na skórę).

Doustne stosowanie srebra koloidalnego jest we Francji zabronione. Mimo to można znaleźć porady, w których zaleca się stosowanie do celów leczniczych maksymalnie 1 łyżeczkę (5 ml) trzy do czterech razy dziennie, co daje 0,2 mg srebra.

Przy takich ilościach nie istnieje żadna możliwość, aby skóra stała się niebieskoszara. Nawet gdyby ktoś chciał. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) podaje, że nie istnieje żadne ryzyko przy stosowaniu poniżej 5 mikrogramów srebra na kg masy ciała dziennie (czyli u osoby ważącej 60 kg to daje 0,3 mg dziennie).

Tak czy inaczej, nigdy nie stosuj srebra koloidalnego dłużej niż 5 dni z rzędu, zwłaszcza doustnie.

Gdyby jednak doszło do zatrucia

Jeśli jednak ktoś zachorował na srebrzycę, musi wiedzieć, że problem jest zazwyczaj nieodwracalny. Jedyna „pociecha” w tym, że zabarwienie skóry ma co prawda znaczenie pod względem estetycznym, za to zasadniczo nie wywołuje innych konsekwencji.

Oczywiście nie umniejszam znaczenia tej niedogodności. Jednak oprócz niej nie występują inne objawy i ważne, aby o tym wiedzieć.

Tradycyjne zastosowanie srebra

Skąd się wzięła popularność srebra koloidalnego, skoro, jak już wspomniałem, nie ma badań naukowych wykazujących jego skuteczność, a do tego istnieje pewne ryzyko stosowania?

Z bardzo odległych czasów.

Srebro już w starożytności uznawano za metal szlachetny, idealnie nadający się na naczynia i sztućce. Fenicjanie, Grecy i Rzymianie ze srebra wykonywali naczynia zwane kraterami, w których przechowywali wodę, wino i ocet.

Jeszcze do niedawna w Europie podarunkiem z okazji chrztu dla noworodka w zamożnych rodzinach był specjalny kubek wykonany ze srebra, a także srebrna łyżeczka, później także srebrna obrączka na serwetki.

Srebrną monetę umieszczano na dnie naczynia do przechowywania mleka oraz na dnie innych pojemników zawierających żywność – wówczas produkty dłużej zachowywały świeżość.

Te mocno zakorzenione tradycje mogą się wydawać zaskakujące, tym bardziej że srebro nie jest czymś praktycznym. Jest drogie, szybko ciemnieje, wymaga regularnej pielęgnacji, jest kruche. Ze srebra nie można zrobić np. ostrza noża.

Jednak nasi przodkowie rozumieli, że srebro chroni przed niektórymi infekcjami.

Niewątpliwie zwyczaj picia herbaty podawanej w srebrnych czajniczkach pozwolił brytyjskim oficerom kolonialnym uniknąć chorób zakaźnych w Afryce, Indiach, Hongkongu i innych miejscach. Mówi się, że amerykańcy kowboje wkładali do skarpet na noc srebrną monetę, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

Pod wpływem srebra bakterie nie mogą tworzyć wiązań chemicznych niezbędnych do ich przetrwania. Dlatego bandaże z dodatkiem jonów srebra ułatwiają gojenie się ran, szczególnie po oparzeniach. Jony srebra mają szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego, przeciwko bakteriom Gram-ujemnym i Gram-dodatnim, niektórym pleśniom i drożdżakom. Na rynku istnieją również opatrunki nasączone solami srebra.

Srebro ma również wiele zastosowań w przemyśle: w filtrach do wody, w procesie odkażania sieci wodociągowych i dezodoryzacji.

Zanim odkryto antybiotyki, srebro koloidalne było używane w medycynie konwencjonalnej. Wykreślono je z podręczników medycznych dopiero w 1975 roku. Dziś, wraz z nasileniem zjawiska antybiotykooporności, logiczny jest wzrost zainteresowania tym produktem.

Czym właściwie jest srebro koloidalne?

Koloid jest cieczą, w której unoszą się zawieszone cząstki. Różni się od roztworu, w którym cząstki są rozpuszczone. Jeśli przykładowo wsypiesz sól do wody, sól się rozpuści. Ale jeśli będziesz dodawać soli aż do nasycenia roztworu i pozostaną zawieszone małe ziarenka soli, otrzymasz koloid.

Krew jest koloidem, ponieważ krwinki czerwone i białe unoszą się w osoczu i się w nim nie rozpuszczają. Także mleko jest koloidem: unoszą się w nim małe kulki tłuszczu, które nie mieszają się z serwatką.

Srebro koloidalne to woda, w której znajdują się zawieszone maleńkie cząsteczki metalicznego srebra i jony srebra.

Naukowcy są krytyczni i wskazują, że srebro koloidalne zawiera jedynie nieaktywne cząstki srebra, podczas gdy dowiedzione działanie antybakteryjne srebra uzyskuje się tylko z udziałem jonów srebra5.

Tego argumentu używają, aby uznać produkt za nieskuteczny.

Jednak producenci zapewniają, że do wytwarzania srebra koloidalnego wykorzystują metody elektrolizy i uzyskują roztwór zawierający około 90% jonów srebra i 10% cząstek srebra metalicznego.

W tym przypadku wydaje się więc, że krytyka naukowców jest bezpodstawna. Co więcej, badania naukowe wykazały spektakularne efekty działania srebra:

Srebro zwiększa siłę działania antybiotyków nawet tysiąckrotnie

Zdaniem Jamesa Collinsa z Boston University6, srebro zwiększa przepuszczalność błon komórkowych bakterii. Dzięki temu innym cząsteczkom łatwiej wnikać do wnętrza bakterii.

Wyjaśnia, że sprawdza się to szczególnie w przypadku antybiotyków. Według badania, które zostało opublikowane w Science Translational Medicine, skuteczność antybiotyków może być wówczas wielokrotnie wyższa: od dziesięciu do tysiąca razy wyższa7.

Dlatego niektóre bakterie antybiotykooporne nie są w stanie dłużej się opierać, jeśli zastosujemy srebro. Tak jest w przypadku bakterii Escherichia coli opornej na działanie tetracykliny. A także w przypadku bakterii Gram-ujemnych, które mają dodatkową błonę blokującą dostęp dużym cząsteczkom antybiotyków, np. gentamycyny i wankomycyny.

W razie uporczywej infekcji bakteryjnej, być może warto zastanowić się nad użyciem srebra koloidalnego, aby zwiększyć skuteczność antybiotyków...

Jak stosować srebro koloidalne?

Dostępne w sprzedaży srebro koloidalne można stosować doustnie, a także zewnętrznie na stany zapalne skóry: egzemę, grzybicę, trądzik, oparzenia, ukąszenia i otwarte rany.

Może być stosowane w przypadku podrażnień oczu (na zapalenie spojówek: jedna kropla do każdego oka), uszu (kilka kropli), jamy ustnej, nosa, gardła (użyć do płukania gardła, a następnie wypluć). Badania naukowe w tej dziedzinie nie są jednoznaczne, ale nie będzie ryzykiem, jeśli spróbujemy stosować przez kilka dni z rzędu.

Farmaceuta Jean-Patrick Bonnardel w swojej książce L’argent colloïdal, alternative naturelle aux antibiotiques (wyd. Dangles Editions, 2013, z fr. Srebro koloidalne, naturalna alternatywa dla antybiotyków – książka w jęz. francuskim), podaje następujące wskazówki:

 • Grzybice jamy ustnej: jako płyn do płukania jamy ustnej lub tabletki do ssania.
 • Zapalenie dziąseł, cofanie się dziąseł, ropotok: jako płyn do płukania jamy ustnej lub tabletki do ssania.
 • Infekcje grzybicze, kandydoza pochwy, w globulkach dopochwowych: tuż po miesiączce, 1 (globulka) wieczorem przez 6 dni.
 • Zapalenie spojówek: jako krople do oczu.
 • Trądzik, krem: w stężeniu 50 ppm (cząstek na milion).
 • Grzybica stóp, krem: stężenie 200 ppm.
 • Nieżyt żołądkowo-jelitowy: 6 łyżek stołowych dziennie, przez 7 dni.
 • Wrzód żołądka z Helicobacter pylori: 1 łyżka stołowa godzinę po posiłku.
 • Początek przeziębienia (kataru): 2 łyżki stołowe dziennie.
 • Przeziębienie z dreszczami i gorączką: 3 łyżki stołowe dziennie.
 • Zapalenie oskrzeli, zapalenie pęcherza moczowego, angina: 6 łyżek stołowych dziennie przez 7 dni jak antybiotyk, następnie 3 łyżki stołowe dziennie przez 7 dni, następnie 1 łyżka stołowa dziennie aż do ustąpienia wszystkich objawów.
 • Kandydoza jelit: 6 łyżek stołowych dziennie przez 1 tydzień, 3 łyżki stołowe dziennie przez 1 tydzień, 1 łyżka stołowa dziennie przez 3 miesiące lub dłużej. Do celów profilaktycznych: 1 łyżka stołowa dziennie, między posiłkami (przed posiłkiem lub po).

Zdaniem tego farmaceuty, nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ale dodaje: dozwolone jest zastosowanie zewnętrzne, na opakowaniu widnieje informacja: do użytku zewnętrznego, nie używać doustnie. Poinformowany konsument sam podejmuje decyzje.

Pomimo zakazów administracyjnych, w temacie srebra koloidalnego nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa.

Eksperci, którzy lekką ręką ten produkt odrzucają i drwią z ludzi uzyskujących wymierne efekty, być może któregoś dnia sami okażą się śmieszni...

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

 

(Zaskakujące) Siedzący tryb życia przyczynia się do śmierci w większym stopniu niż tytoń!

To przez swoje codzienne nawyki i dietę wpływasz na swoje zdrowie, a zarazem i długowieczność.

Dr Jean-Paul Curtay odszyfrowywał mechanizmy procesu starzenia się oraz dokonał szczegółowego przeglądu substancji odżywczych z zaznaczeniem ich wpływu na długowieczność człowieka (przeczytasz o tym w dwóch wydaniach raportów o zdrowiu Dossier Naturalnych Terapii, które TERAZ możesz otrzymać w prezencie, ale o tym, za chwilę).

W najnowszym styczniowym wydaniu raportów Dossier dr Curtay omówi trybu życia, a także poda listę niezbędnych środków, które powinieneś podjąć, aby dożyć zaawansowanego wieku z uśmiechem na twarzy!

Przeczytasz między innymi o tym, jak Twój tryb życia może wspierać jak najdłuższe pozostanie w dobrym zdrowiu. Ponadto poznasz 6 kroków opisujących główne działania kompleksowego programu spowolnienia procesu starzenia się i optymalizacji długości życia w dobrym zdrowiu.

Zgłoś się po Twój numer Dossier Naturalnych Terapii i skorzystaj z ograniczonej czasowo promocji, ważnej tylko dziś i jutro, do północy.

Aby zamówić lub poznać warunki prenumeraty w specjalnej ofercie powitalnej, kliknij tutaj

 

---

Źródła:

1) https://lesmoutonsenrages.fr/2016/06/02/largent-colloidal-un-
antibiotique-universel-interdit/
2) https://www.argentcolloidal.fr/argent-colloidal-guerir-cancer/
3) https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/
expert-answers/colloidal-silver/faq-20058061
4) https://www.nydailynews.com/news/national/man-turned-blue-
silver-dies-article-1.1466905
5) https://journals.lww.com/aswcjournal/Citation/2007/06000/So_
What_If_You_Are_Blue__Oral_Colloidal_Silver_and.10.aspx
6) https://www.futura-sciences.com/sante/actualites/medecine-
argent-multiplie-mille-efficacite-antibiotiques-47244/
7) https://stm.sciencemag.org/content/5/190/190ra81

---

Komentarze

ANNA 2018-12-20 17:28
Uzywam srebra dosyc czesto przy roznych infekcjach wewnetrznych i skornych. Oczywiscie pod kierunkiem swietnej naturopatki (mieszkam w Toronto). Jest bardzo skuteczne.
Grażyna 2018-12-29 02:48
też używam i polecam. To naturalny i bezpieczny antybiotyk, zwłaszcza w porównaniu z aptecznymi!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Cudowny owoc z Polski

  Chyba niemal każdy Polak słyszał o aronii, ale we Francji jest to roślina mało znana i stanowczo niedoceniana. Pochodzi ona ze... czytaj więcej

Jajka codziennie na śniadanie

Czy jedzenie jajek codziennie jest niebezpieczne? Francuskie śniadanie to kromki pieczywa z masłem i konfiturą, maczane w kubku kawy z mlekiem.... czytaj więcej

Niesamowite odkrycie dotyczące odmładzania

Jakież było moje zdumienie – i rozbawienie – kiedy osiem lat temu po raz pierwszy usłyszałem o Life Extension Foundation –... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.