×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Średniowieczny eliksir silniejszy niż antybiotyki

Opublikowano dnia: 2015-06-30

Oto sensacyjne doniesienia z pierwszych stron gazet:

badaczka z Uniwersytetu Nottingham w Anglii odkryła w księdze sprzed tysiąca lat przepis na eliksir, który w trakcie testów laboratoryjnych okazał się SILNIEJSZY niż antybiotyki. Zniszczył on straszne MRSA, zmorę chirurgów, opornego na metycylinę: gronkowca złocistego (MRSA – ang. methicyllin-resistant Staphylococcus aureus).

Rzeczywiście, to niesamowite lekarstwo stwarza „nadzieję przekraczającą moje najśmielsze oczekiwania” – wyznała badaczka, dr Freya Harrison.

Cudowny płyn niszczy ponad 99,9% bakterii!

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

To niesamowita wiadomość dla wszystkich, którzy będą przechodzili operacje. Możliwe, że już wkrótce nie będą musieli się obawiać poważnych infekcji związanych z opornym na antybiotyki gronkowcem złocistym.

Ale przypadek ten mówi też wiele o obecnym stanie badań medycznych.

Receptura była znana

Wbrew temu, co powszechnie dawała do zrozumienia prasa, tajemnicza księga nie była mrocznym dokumentem odnalezionym w jakiejś zakurzonej bibliotece.

Chodzi o księgę „Bald’s Leechbook” (znaną także pod nazwą Medicinale Anglicum) – najbardziej znany średniowieczny (X w.) rękopis medyczny w języku angielskim, zachowany w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie. Zatem każda jego linijka została już dawno temu rozszyfrowana przez historyków i lingwistów – specjalistów w dziedzinie języka anglosaskiego (staroangielskiego).

Najwyraźniej jedynymi, którzy nie byli świadomi istnienia wspomnianej księgi, okazali się naukowcy... w dziedzinie medycyny. Z oczami utkwionymi w mikroskopach nie znaleźli czasu, żeby zastosować chociaż jedną z tych zadziwiająco prostych receptur, dokładnie opisanych w książce.

Osądź sam: przepis na ten cudowny eliksir polega na wymieszaniu czosnku, pora, wina i krowiej żółci i pozostawieniu mieszanki na 9 dni.

Tak, faktycznie, żółci krowiej możesz akurat nie mieć w lodówce.

Osoby, które rozbierały kiedyś tusze wołowe (podobnie jak czyniono to w średniowiecznych wioskach angielskich), wiedzą, jak dużo jest tego płynu i jak łatwy jest on do pobrania po otwarciu brzucha zwierzęcia. To bardzo proste, z pęcherzyka żółciowego zdrowej krowy można pozyskać małe wiaderko żółci. (Wiem o tym, bo podczas podróży do Pakistanu miałem okazję uczestniczyć w tej spektakularnej operacji).

Oczywiście, nie jest to zbyt eleganckie.

Należy pamiętać, że tytuł rękopisu nie działał na jego korzyść i nie brzmiał najlepiej w oczach naukowców. Po polsku można go przetłumaczyć jako „Księga pijawek Łysego” (Łysy był to przydomek autora księgi).

Wzgardzona stara medycyna

Pod koniec XX wieku dawne tradycje medyczne i ogólnie cała alternatywna medycyna cytowana była na uczelniach medycznych jedynie po to, aby pokpiwać z naiwności i niewiedzy niegdysiejszych medyków.

Taka niechętna postawa doprowadziła do tego, że w badaniach medycznych odrzucono wiele tradycyjnych leków, nawet ich nie badając, ponieważ z góry uznano je za niegodne uwagi wytwory fantazji.

Na szczęście ulega to zmianie na lepsze. Cała sprawa związana z „Bald’s Leechbook” jest tego przykładem.

Rzeczywiście, w jednym z wywiadów badaczka, która potwierdziła skuteczność tego specyfiku, przyznała, że nie wie, dlaczego jest on skuteczny.

Podkreśla, że ani por, ani czosnek, ani wino, ani krowia żółć (cztery składniki eliksiru) nie mają zdolności niszczenia opornego na metycylinę gronkowca złocistego.

Być może mamy więc do czynienia ze zjawiskiem utworzenia się w trakcie 9 dni maceracji nowych, nieznanych cząsteczek.

Trzeba pogratulować tej otwartości umysłu. Umieć zachować pokorę wobec tajemnic natury, mieć odwagę przyznać, że tak naprawdę niewiele wiemy o życiu – to piękne cechy u naukowca w dziedzinie medycyny. Kiedy dana praktyka lekarska jest dla pacjentów zadowalająca, to absurdem jest i niesprawiedliwością krytykowanie jej pod pretekstem, że nie rozumie się mechanizmów leżących u jej podstaw (mam na myśli głównie homeopatię, akupunkturę, a nawet osteopatię).

Inne receptury „Bald’s Leechbook”

„Bald’s Leechbook” zawiera setki innych receptur, które nie zostały przetestowane.

Na przykład czytamy tam, że:

1. „Lekarstwem na ból głowy jest przyłożenie do czaszki łodygi kozłówki długoszyjkowej o różowych kwiatach i obwiązanie czerwoną chustką”.

2. „Odmrożenia można leczyć mieszaniną jaj, wina i korzenia kopru włoskiego”.

3. „Rzepik jest lekarstwem na impotencję”. Ale pamiętaj: „gotowany w mleku może pobudzić każdego mężczyznę, natomiast gotowany w walijskim piwie daje skutek odwrotny” (mój przyp.: nigdy nie gotuj rzepika w piwie z Walii!).

4. „Lekarstwo na półpasiec składa się z mieszanki kory 15 drzew: osiki, jabłoni, klonu, czarnego bzu, wierzby, łozy, mirtu, wiązu, dębu, śliwy tarniny, brzozy, drzewa oliwnego, jesionu, derenia i jarzębiny”.

5. „Lekarstwo na ból stóp przygotowuje się, ubijając razem liście bylicy, bzu i babki, nakładając na nogi i związując nogi razem”.

Należy pamiętać, że „Bald’s Leechbook” zawiera również przepisy na cuda. W rękopisie zapisano, że w przypadku cierpiącego konia, którego cierpienia spowodował elf, trzeba wygrawerować na rękojeści sztyletu następujące słowa: Błogosławione niech będą wszystkie dzieła Pana nad Panami!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Komentarze

WALDEMAR NOWAKOWSKI 2015-06-30 08:00
Szanowny Panie z rosnącą ciekawością i podziwem dla dużej wiedzy medycznej czytuję Pana ciekawe artykuly . Jestem zdumiony olbrzymią WIEDZĄ starożytnych i średniowiecznych mędrców , którzy bez dosknale wyposażonych laboratoriów dokonywali wielkich odkyć , które przetrwały kilka i kilkanaście wieków- celowo zatajane -przez obecne bandy "naukowych ZBRODNIARZY" - żerujących na ludzkich chorobach i nieszczęściu ! Gdyby jakieś ucziwe laboratorium zbadalo koszty wytwożenia i wątpliwą skuteczność przereklamowanych leków - to co najmnej połowa " naukowców i producentów" - powinna siedzieć nie w pałacach -a więzieniach ! Podał Pan przykład najskuteczniejszego zwalczania gronkowca złocistego - receptury tysiącletniej - dziwię się ,że jakaś ucziw i pozyteczna firma medyczna w Polsce nie produkuje skutecznego leku ? Zachłanni szarlatani bez bardzo precyzyjnej oryginalnej receptury mogą produkować zupełnie nieskuteczny , albo szkodliwy następny "cudowny lek" ? MOŻE BY TAK ZAWIĄZAĆ GRUPĘ WYBITNYCH , ALE I ETYCZNYCH NAUKOWCÓW I PRODUCENTÓW - KTÓRZY BY ZACZĘLI PRODUKOWAĆ TE REWELACYJNE LEKI - w myśl praktycznego hasła; od pomysłu - do przemysłu , łaczę pozdrowienia .
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz 2015-06-30 14:25
obecne bandy „naukowych ZBRODNIARZY” ale stylistyka
Aleksander 2015-07-01 01:16
A ja jestem witarianinem i co teraz?
Tomasz Zymer 2015-07-01 08:32
"Bald's Laeceboc" nie oznacza żadnej "księgi pijawek". "Laece" to po staroangielsku "lekarz" (wymowa 'laecze' jest podobna, jak we współczesnej polszczyźnie, ten sam indoeuropejski rdzeń). Bald to klasyczne anglosaskie imię i ma związek ze współczesnym "bold" - odważny, śmiały, a nie z "bald" - łysy. Manuskrypt ten to "Księga lekarstw" lub "podręcznik medycyny". Tytuły zresztą nadawali badacze wiele lat później. Podobnie nie do końca rzetelne są tłumaczenia remediów z Laeceboc w tym artykule. Proponowałbym odnieść się do standardowych przekładów na współczesny angielski. Jeśli chodzi o zawartość, to jest to typowy podręcznik medycyny presalernitańskiej, przy czym rzymskie przepisy wzbogacono elementami flory i wiedzy lokalnej. Zawiera także sporo bardzo interesujących inkantacji i rytuałów towarzyszących stosowaniu preparatów ziołowych. Dziś patrzymy na te elementy jak na przesądy, ale były one integralną częścią medycyny holistycznej i w przypadku chrześcijaństwa ludowego stanowiły bardzo ważną część całego procesu leczenia.
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz 2015-07-10 19:55
Braciszek Cadfael pewno wiedziałby co z tym począć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Fabryka chorych

Pod wpływem euforii zwycięstwa w 1945 roku alianccy przywódcy polityczni doszli do przekonania, że w podobny sposób, w jaki wygrali... czytaj więcej

Jak leczyć lumbago bez leków?

Lumbago to choroba psychosomatyczna par excellence. Objawia się ostrym bólem w dolnej części pleców. Dolegliwość ta często nazywana... czytaj więcej

Jajka codziennie na śniadanie

Czy jedzenie jajek codziennie jest niebezpieczne? Francuskie śniadanie to kromki pieczywa z masłem i konfiturą, maczane w kubku kawy z mlekiem.... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.