×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Suchość w gardle, cienie pod oczami, nieprzyjemny zapach z ust…

Opublikowano dnia: 2016-06-09

Zła wiadomość jest taka, że wymienione przeze mnie przypadłości rzadko występują w odosobnieniu.

Na ogół osoby, u których one występują, cierpią na fermentację bakteryjną w jelitach pociągającą za sobą gazy i wzdęcia po posiłku, jak również na bezsenność. Poza tym mają one nudności, bóle głowy, fale gorąca, żółty odcień skóry, skarżą się na bezsenność i budzenie się między pierwszą a trzecią w nocy.

A to nie jest dla Ciebie dobre – według zasad naturopatii, której celem jest odzyskanie zdrowia poprzez przywrócenie równowagi w stylu życia. Wyżej wymienione dolegliwości wiążą się z niedoborem żółci, który na dłuższą metę może przynieść poważne skutki.

Naturopaci proponują naturalne rozwiązania pomagające pobudzić produkcję żółci w organizmie. Omawiam je poniżej. Jednak pozwolę sobie zacząć od wyjaśnienia, czym ona dokładnie jest.

Żółć: inteligentny i ekologiczny płyn

Żółć stanowi jeden z najbardziej inteligentnych płynów, które wydziela ludzkie ciało.

Produkowana jest w wątrobie z odpadów wychwytywanych z krwi. Krew zawiera mnóstwo bakterii, toksyn występujących w pokarmach, alkoholu, drobnoustrojów, martwych komórek, amoniaku, pozostałości leków, pestycydów i zużytych hormonów.

Wszystkie te elementy wątroba: pochłania, neutralizuje i rozkłada za pomocą enzymów.

Następnie usuwa odpady, wysyłając je do przewodu pokarmowego w formie płynu zwanego żółcią. Żółć ta odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia. To właśnie ona rozbija tłuszcze na maleńkie cząsteczki, co pozwala na wchłanianie ich przez jelita.

Gdybyś znalazł się u wylotu żołądka, w miejscu, w którym pełen tłuszczu pokarm przechodzi do jelita, zobaczyłbyś strumień żółci, który zmienia tłuszcz w pianę (emulsję) podobną do płynu do mycia naczyń.

Niestrawiony, gęsty i tłusty pokarm staje się przez to lekki. Dzięki temu z łatwością może przemieszczać się w jelitach, a wszystkie pożyteczne składniki odżywcze są wchłaniane do krwi.

Ze względu na to, że do wytwarzania kwasów żółciowych wątroba wykorzystuje również cholesterol, prawidłowa produkcja żółci wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi.

Tak wygląda proces, kiedy wątroba jest zdrowa i funkcjonuje prawidłowo, a zatem, kiedy produkowane są znaczne ilości żółci.

Kiedy wątroba przestaje prawidłowo działać?

Niestety, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, a zatem – wydzielanie przez nią niewystarczającej ilości żółci – prowadzi do następujących przypadłości:

 • toksyny krążące we krwi nie są prawidłowo odprowadzane. Kumulują się w wątrobie i w całym organizmie, co może prowadzić do niekończącej się listy chorób, w tym nowotworów, ale także alergii, astmy, chorób autoimmunologicznych, depresji, chorób serca, otyłości, ciągłego zmęczenia i wielu innych;
 • wzrasta poziom cholesterolu1;
 • zaburzeń trawienia wywołujących bóle brzucha, nudności, migren po spożytym posiłku, suchości w gardle, przykrego zapach z ust, żółtawej cery, podkrążonych oczu i bezsenności;
 • żółć odkłada się w kieszonce znajdującej się pomiędzy wątrobą a jelitem, zwanej woreczkiem żółciowym. Ta kieszonka powiększa się, a odpady zaczynają powoli tworzyć małe skupiska (kamienie), które stopniowo rosną.
 • Z czasem woreczek „rozleniwia się” i przepływ żółci do jelita przebiega wolniej. Skupiska tych odpadków, zwane również złogami żółciowymi, opuszczają woreczek i utykają w drogach żółciowych. Powoduje to kolkę objawiającą się silnym bólem. Jedynym rozwiązaniem staje się wycięcie woreczka żółciowego.

Istnieje więc mnóstwo powodów, dla których warto przyjrzeć się prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby – zwróć uwagę, czy nie występują u Ciebie wymienione powyżej objawy. Dzięki temu unikniesz szeregu chorób, Twoje trawienie się poprawi i pozbędziesz się wszelkich problemów wywołanych przez nieprawidłowe trawienie tłuszczów. Ustrzeżesz się również powstania kamieni żółciowych i bolesnego zabiegu chirurgicznego.

Pobudź funkcjonowanie wątroby i wydzielanie żółci

Doskonałym posunięciem jest jedzenie karczochów.

Karczochy charakteryzują się potwierdzoną zdolnością do zwiększania produkcji żółci i to do tego stopnia, że przy niedrożności dróg żółciowych zabrania się ich spożywania, gdyż aktywacja wydzielania żółci mogłaby w tym przypadku spowodować poważne komplikacje2.

Znany już od starożytności ze swojego zbawiennego wpływu na proces trawienia karczoch wchodzi w skład wielu tradycyjnych preparatów służących do pobudzania wydzielania żółci stosowanych w medycynie europejskiej.

W połowie XX wieku Włochom udało się wyodrębnić składnik, nazwany później cynaryną, który stosowali do stymulowania wątroby i woreczka żółciowego, a także do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Cynarynę stosowano aż do lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to zastąpiono ją lekami syntetycznymi.

Pod jaką postacią przyjmować karczocha?

W tradycyjnym ziołolecznictwie wyroby na bazie karczochów występowały w postaci świeżych lub wysuszonych liści, soku z całej rośliny lub rozmaitych wyciągów w płynie lub w formie stałej.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są znormalizowane ekstrakty o 5% zawartości cynaryny i suche wyciągi z liści zamknięte w kapsułkach lub tabletkach.

Według badania przeprowadzonego na 454 podmiotach3) oraz badania metodą podwójnie ślepej próby z zastosowaniem placebo na 244 pacjentach (4), wyciąg z karczocha (640 mg dziennie przyjmowane w dwóch dawkach) przynosi ulgę przy problemach z trawieniem związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem woreczka żółciowego i wątroby.

Wiele innych badań na szeroką skalę wykazało, że karczoch zmniejsza dolegliwości trawienne, nie pociągając za sobą żadnych efektów ubocznych5.

Sięgnij po gorzkie warzywa

Substancje o gorzkim posmaku takie, które występują w:

 • karczochach,
 • cykorii,
 • szpinaku,
 • mniszku lekarskim,
 • rokiettcie siewnej (zwanej też rukolą) i
 • ostropeście plamistym,

są wykorzystywane w ziołolecznictwie do leczenia problemów z produkcją żółci.

Takie działanie bierze się z flawonoidów zawartych w tych roślinach.

Problem polega na tym, że odmiany roślin dostępne w sklepach są coraz silniej zmodyfikowane, a ludzie nie doceniają cierpkiego smaku tak jak dawniej.

Większe szanse na znalezienie tradycyjnych, nieprzebranych, a zatem również bardziej gorzkich w smaku odmian będziesz mieć w sklepach z żywnością ekologiczną.

Wyciąg z korzenia imbiru pobudza wydzielanie żółci

Korzeń imbiru jest zwyczajowo wykorzystywany do ułatwiania trawienia. Stanowi on dodatek do wielu tradycyjnych chińskich lekarstw, aby zrównoważyć efekty innych, potencjalnie toksycznych składników.

Korzeń imbiru zawiera monoterpeny i seskwiterpeny mające silne działanie przeciwutleniające, a zatem pomagające wątrobie w rozkładaniu toksyn.

Doświadczenia chemiczne wykazały, że imbir podnosi poziom enzymu o nazwie 7-hydroksylaza cholesterolowa, który pobudza przetwarzanie cholesterolu w kwasy żółciowe. Obniża on zatem poziom cholesterolu we krwi, a intensyfikuje produkcję żółci.

Imbir możesz dodawać do niemalże wszystkich potraw i napojów, jakie tylko sobie wymarzysz. Imbir nie kosztuje wiele, łatwo się go przechowuje w lodówce, a dzięki wyciskaczowi do czosnku możesz go dodawać do wszystkiego. Jego smak jest bardzo przyjemny i świeży, a zalety nie kończą się na wspomaganiu wydzielania żółci.

Więcej żółci

Powyższe porady powinny okazać się przydatne w zmobilizowaniu Twojego organizmu do wydzielania większych ilości żółci, jeśli zajdzie taka potrzeba. Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie z pewnością na tym skorzystają. 

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

 1. Englisch W, Beckers C, et al. Efficacy of Artichoke dry extract in patients with hyperlipoproteinemia. Arzneimittelforschung. 2000 Mar;50(3):260-5.
  Essais mentionnés et résumés dans : Natural Standard (Ed). Herbs & Supplements – Globe Artichoke, Nature Medicine Quality Standard.
  Artichoke leaf extract (Cynara scolymus) reduces plasma cholesterol in otherwise healthy hypercholesterolemic adults: a randomized, double blind placebo controlled trial. Bundy R, Walker AF, et al. Phytomedicine. 2008 Sep;15(9):668-75.
 2. Kirchhoff R, Beckers CH, et al. Increase in choleresis by means of artichoke extract. Phytomedicine. 1994;1:107-115. Cité et décrit dans: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckmann J (Ed). Expanded Commission E Monographs, American Botanical Council, publié en collaboration avec Integrative Medicine Communications, États-Unis, 2000, p. 10 à 12.
 3. Marakis G, Walker AF, et al. Artichoke leaf extract reduces mild dyspepsia in an open study. Phytomedicine. 2002 Dec;9(8):694-9.
 4. Holtmann, et al. Efficacy of artichoke leaf extract in the treatment of patients with functional dyspepsia: a six-week placebo-controlled, double-blind, multicentre trial. Aliment Pharmacol Ther. 2003 Dec;18(11-12):1099-105.
 5. Kraft K. Artichoke leaf extract- recent findings reflecting effects on lipid metabolism, liver and gastrointestinal tracts. Phytomedicine 1997;4(4):369-78. Cité et décrit dans: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckmann J (Ed). Expanded Commission E Monographs, American Botanical Council, publié en collaboration avec Integrative Medicine Communications, États-Unis, 2000, p. 10 à 12.
  Fintelmann V, Petrowicz O. Long-term administration of an artichoke extract for dyspepsia symptoms. Results of an observational study. Natura Med 1998; 13: 17-26. Cité et décrit dans: Barnes Joan, Anderson A. Linda, Phillipson David J. Herbal Medicines, Pharmaceutical Press, Grande-Bretagne, 2002, 2e édition, pp 61 à 66.

---

 

Komentarze

Adam Malinowski 2016-06-10 04:42
Dziekuje za wszystkie newslettery, ten o zolci jest bardzo pouczajacy. Moja zonie zostal usuniety woreczek zolciowy, co ona powinna robic z przykrymi zapachami z ust ?

Czekam na odpowiedz i z gory dziekuje.

Ja osobiscie skorzystalem z porady na temat grzybow REISHI, zniknely mi objawy zakloconego dzialania przysadki mozgowej. Spowodowane to bylo tumorem (3,7cm). Teraz czuje sie wspaniale nie jest mi zimno, skonczyly sie nocne zimne poty.

Dziekuje bardzo.
Poczta Zdrowia 2016-06-10 14:43
Poczta Zdrowia jest polskim wydaniem francuskiego newslettera – nie tworzymy własnych tekstów, a jedynie udostępniamy Państwu to, co jest napisane i opublikowane we Francji.Na temat problemów z nieprzyjemnym zapachem z ust pisaliśmy również w poniższych artykułach:

https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/naturalne-sposoby-na-nieprzyjemny-zapach-z-ust

https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/olej-ktory-wybiela-zeby-i-odswieza-oddech
Magia 2016-06-13 09:27
Kochani mam pytanko- moja mama miała usunięty woreczek żółciowy -czy może brać karczochy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Gryka ofiarą dietetycznego apartheidu

Gryka, zwana inaczej czarną pszenicą, podstawa wyżywienia europejskich chłopów w średniowieczu i bardzo ważny składnik pożywienia aż... czytaj więcej

Cudowne lekarstwo

  ******************** Uwaga! Już tylko do niedzieli Specjalna Oferta Powitalna dla nowych Czytelników miesięcznika... czytaj więcej

Wołowy stek na Twoim talerzu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła (26 października 2015 roku), że wędliny, a także prawdopodobnie czerwone mięso... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.