×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Suchość w gardle, cienie pod oczami oraz nieprzyjemny zapach z ust…

Opublikowano dnia: 2016-06-09

Zła wiadomość jest taka, że wymienione przeze mnie przypadłości rzadko występują w odosobnieniu.

Na ogół osoby, u których one występują, cierpią na fermentację bakteryjną w jelitach pociągającą za sobą gazy i wzdęcia po posiłku, jak również na bezsenność. Poza tym mają one nudności, bóle głowy, fale gorąca, żółty odcień skóry, skarżą się na bezsenność i budzenie się między pierwszą a trzecią w nocy.

A to nie jest dla Ciebie dobre – według zasad naturopatii, której celem jest odzyskanie zdrowia poprzez przywrócenie równowagi w stylu życia. Wyżej wymienione dolegliwości wiążą się z niedoborem żółci, który na dłuższą metę może przynieść poważne skutki.

Naturopaci proponują naturalne rozwiązania pomagające pobudzić produkcję żółci w organizmie. Omawiam je poniżej. Jednak pozwolę sobie zacząć od wyjaśnienia, czym ona dokładnie jest.

Żółć: inteligentny i ekologiczny płyn

Żółć stanowi jeden z najbardziej inteligentnych płynów, które wydziela ludzkie ciało.

Produkowana jest w wątrobie z odpadów wychwytywanych z krwi. Krew zawiera mnóstwo bakterii, toksyn występujących w pokarmach, alkoholu, drobnoustrojów, martwych komórek, amoniaku, pozostałości leków, pestycydów i zużytych hormonów.

Wszystkie te elementy wątroba: pochłania, neutralizuje i rozkłada za pomocą enzymów.

Następnie usuwa odpady, wysyłając je do przewodu pokarmowego w formie płynu zwanego żółcią. Żółć ta odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia. To właśnie ona rozbija tłuszcze na maleńkie cząsteczki, co pozwala na wchłanianie ich przez jelita.

Gdybyś znalazł się u wylotu żołądka, w miejscu, w którym pełen tłuszczu pokarm przechodzi do jelita, zobaczyłbyś strumień żółci, który zmienia tłuszcz w pianę (emulsję) podobną do płynu do mycia naczyń.

Niestrawiony, gęsty i tłusty pokarm staje się przez to lekki. Dzięki temu z łatwością może przemieszczać się w jelitach, a wszystkie pożyteczne składniki odżywcze są wchłaniane do krwi.

Ze względu na to, że do wytwarzania kwasów żółciowych wątroba wykorzystuje również cholesterol, prawidłowa produkcja żółci wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi.

Tak wygląda proces, kiedy wątroba jest zdrowa i funkcjonuje prawidłowo, a zatem, kiedy produkowane są znaczne ilości żółci.

Kiedy wątroba przestaje prawidłowo działać?

Niestety, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, a zatem – wydzielanie przez nią niewystarczającej ilości żółci – prowadzi do następujących przypadłości:

 • toksyny krążące we krwi nie są prawidłowo odprowadzane. Kumulują się w wątrobie i w całym organizmie, co może prowadzić do niekończącej się listy chorób, w tym nowotworów, ale także alergii, astmy, chorób autoimmunologicznych, depresji, chorób serca, otyłości, ciągłego zmęczenia i wielu innych;
 • wzrasta poziom cholesterolu1;
 • zaburzeń trawienia wywołujących bóle brzucha, nudności, migren po spożytym posiłku, suchości w gardle, przykrego zapach z ust, żółtawej cery, podkrążonych oczu i bezsenności;
 • żółć odkłada się w kieszonce znajdującej się pomiędzy wątrobą a jelitem, zwanej woreczkiem żółciowym. Ta kieszonka powiększa się, a odpady zaczynają powoli tworzyć małe skupiska (kamienie), które stopniowo rosną.
 • Z czasem woreczek „rozleniwia się” i przepływ żółci do jelita przebiega wolniej. Skupiska tych odpadków, zwane również złogami żółciowymi, opuszczają woreczek i utykają w drogach żółciowych. Powoduje to kolkę objawiającą się silnym bólem. Jedynym rozwiązaniem staje się wycięcie woreczka żółciowego.

Istnieje więc mnóstwo powodów, dla których warto przyjrzeć się prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby – zwróć uwagę, czy nie występują u Ciebie wymienione powyżej objawy. Dzięki temu unikniesz szeregu chorób, Twoje trawienie się poprawi i pozbędziesz się wszelkich problemów wywołanych przez nieprawidłowe trawienie tłuszczów. Ustrzeżesz się również powstania kamieni żółciowych i bolesnego zabiegu chirurgicznego.

Pobudź funkcjonowanie wątroby i wydzielanie żółci

Doskonałym posunięciem jest jedzenie karczochów.

Karczochy charakteryzują się potwierdzoną zdolnością do zwiększania produkcji żółci i to do tego stopnia, że przy niedrożności dróg żółciowych zabrania się ich spożywania, gdyż aktywacja wydzielania żółci mogłaby w tym przypadku spowodować poważne komplikacje2.

Znany już od starożytności ze swojego zbawiennego wpływu na proces trawienia karczoch wchodzi w skład wielu tradycyjnych preparatów służących do pobudzania wydzielania żółci stosowanych w medycynie europejskiej.

W połowie XX wieku Włochom udało się wyodrębnić składnik, nazwany później cynaryną, który stosowali do stymulowania wątroby i woreczka żółciowego, a także do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Cynarynę stosowano aż do lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to zastąpiono ją lekami syntetycznymi.

Pod jaką postacią przyjmować karczocha?

W tradycyjnym ziołolecznictwie wyroby na bazie karczochów występowały w postaci świeżych lub wysuszonych liści, soku z całej rośliny lub rozmaitych wyciągów w płynie lub w formie stałej.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są znormalizowane ekstrakty o 5% zawartości cynaryny i suche wyciągi z liści zamknięte w kapsułkach lub tabletkach.

Według badania przeprowadzonego na 454 podmiotach3) oraz badania metodą podwójnie ślepej próby z zastosowaniem placebo na 244 pacjentach (4), wyciąg z karczocha (640 mg dziennie przyjmowane w dwóch dawkach) przynosi ulgę przy problemach z trawieniem związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem woreczka żółciowego i wątroby.

Wiele innych badań na szeroką skalę wykazało, że karczoch zmniejsza dolegliwości trawienne, nie pociągając za sobą żadnych efektów ubocznych5.

Sięgnij po gorzkie warzywa

Substancje o gorzkim posmaku takie, które występują w:

 • karczochach,
 • cykorii,
 • szpinaku,
 • mniszku lekarskim,
 • rokiettcie siewnej (zwanej też rukolą) i
 • ostropeście plamistym,

są wykorzystywane w ziołolecznictwie do leczenia problemów z produkcją żółci.

Takie działanie bierze się z flawonoidów zawartych w tych roślinach.

Problem polega na tym, że odmiany roślin dostępne w sklepach są coraz silniej zmodyfikowane, a ludzie nie doceniają cierpkiego smaku tak jak dawniej.

Większe szanse na znalezienie tradycyjnych, nieprzebranych, a zatem również bardziej gorzkich w smaku odmian będziesz mieć w sklepach z żywnością ekologiczną.

Wyciąg z korzenia imbiru pobudza wydzielanie żółci

Korzeń imbiru jest zwyczajowo wykorzystywany do ułatwiania trawienia. Stanowi on dodatek do wielu tradycyjnych chińskich lekarstw, aby zrównoważyć efekty innych, potencjalnie toksycznych składników.

Korzeń imbiru zawiera monoterpeny i seskwiterpeny mające silne działanie przeciwutleniające, a zatem pomagające wątrobie w rozkładaniu toksyn.

Doświadczenia chemiczne wykazały, że imbir podnosi poziom enzymu o nazwie 7-hydroksylaza cholesterolowa, który pobudza przetwarzanie cholesterolu w kwasy żółciowe. Obniża on zatem poziom cholesterolu we krwi, a intensyfikuje produkcję żółci.

Imbir możesz dodawać do niemalże wszystkich potraw i napojów, jakie tylko sobie wymarzysz. Imbir nie kosztuje wiele, łatwo się go przechowuje w lodówce, a dzięki wyciskaczowi do czosnku możesz go dodawać do wszystkiego. Jego smak jest bardzo przyjemny i świeży, a zalety nie kończą się na wspomaganiu wydzielania żółci.

Więcej żółci

Powyższe porady powinny okazać się przydatne w zmobilizowaniu Twojego organizmu do wydzielania większych ilości żółci, jeśli zajdzie taka potrzeba. Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie z pewnością na tym skorzystają. 

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

********************

Bóle brzucha i problemy trawienne? – nie lekceważ! zastosuj te naturalne metody

Refluks, niestrawność, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, zaparcia, biegunki…dolegliwości dotyczące brzucha zbyt często są lekceważone i nieleczone. Na przykład zapalenie błony śluzowej żołądka i zakażenie bakterią Helicobacter pylori może przyczynić się do powstawania nowotworu złośliwego żołądka.

W cyklu Dossier Naturalnych Terapii dr Jean-Paul Curtay przygotował kompletny i praktyczny zbiór naturalnych i skutecznych metod na bóle brzucha i problemy trawienne. Opracował je na podstawie wyników najnowszych badań naukowych.

Między innym wskazał i najnowsze metody pomagające w pozbyciu się aerofagii, a także sposoby na najgroźniejsze konsekwencje refluksu żołądkowo-przełykowego. Zaproponował również „kurację uderzeniową” wybranymi suplementami diety.

Kliknij tutaj, aby zaprenumerować cykl raportów Dossier Naturalnych Terapii od najnowszego wydania – raportu "Układ pokarmowy. Zaprzyjaźnij się ze swoim żołądkiem".

********************

Już wkrótce:

 • Ziołowa herbata: Wszystko na kaszel
 • Raport medyczny: Kobiety, zatrzymajcie rozwój zjadliwego grzyba XXI wieku: Candida
 • Szybko sprawdź równowagę kwasowo-zasadową!
 • Naturopatia: Zmęczenie, bóle stawów, rozdrażnienie…
 • Historia roślin: Wszystko na temat esencji karmelitańskiej
 • Najlepsza roślina na budzenie się w nocy
 • Oleje roślinne pomocne na cellulit!
 • Moje roślinne kosmetyki – Tonizuj skórę, to łatwe

Te i wiele innych porad, jak zastosować rośliny w leczeniu wielu dolegliwości i dbaniu o siebie, znajdziesz już wkrótce w najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie.

Aby zaprenumerować lub sprawdzić warunki jego prenumeraty, kliknij tutaj.

Uwaga: Przez 7 dni prenumeratę Rośliny i Zdrowie możesz otrzymać ze specjalnym rabatem dla Czytelników Poczty Zdrowia (ważnym tylko do 27 listopada br.). Sprawdź tutaj.

********************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

 1. Englisch W, Beckers C, et al. Efficacy of Artichoke dry extract in patients with hyperlipoproteinemia. Arzneimittelforschung. 2000 Mar;50(3):260-5.
  Essais mentionnés et résumés dans : Natural Standard (Ed). Herbs & Supplements – Globe Artichoke, Nature Medicine Quality Standard.
  Artichoke leaf extract (Cynara scolymus) reduces plasma cholesterol in otherwise healthy hypercholesterolemic adults: a randomized, double blind placebo controlled trial. Bundy R, Walker AF, et al. Phytomedicine. 2008 Sep;15(9):668-75.
 2. Kirchhoff R, Beckers CH, et al. Increase in choleresis by means of artichoke extract. Phytomedicine. 1994;1:107-115. Cité et décrit dans: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckmann J (Ed). Expanded Commission E Monographs, American Botanical Council, publié en collaboration avec Integrative Medicine Communications, États-Unis, 2000, p. 10 à 12.
 3. Marakis G, Walker AF, et al. Artichoke leaf extract reduces mild dyspepsia in an open study. Phytomedicine. 2002 Dec;9(8):694-9.
 4. Holtmann, et al. Efficacy of artichoke leaf extract in the treatment of patients with functional dyspepsia: a six-week placebo-controlled, double-blind, multicentre trial. Aliment Pharmacol Ther. 2003 Dec;18(11-12):1099-105.
 5. Kraft K. Artichoke leaf extract- recent findings reflecting effects on lipid metabolism, liver and gastrointestinal tracts. Phytomedicine 1997;4(4):369-78. Cité et décrit dans: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckmann J (Ed). Expanded Commission E Monographs, American Botanical Council, publié en collaboration avec Integrative Medicine Communications, États-Unis, 2000, p. 10 à 12.
  Fintelmann V, Petrowicz O. Long-term administration of an artichoke extract for dyspepsia symptoms. Results of an observational study. Natura Med 1998; 13: 17-26. Cité et décrit dans: Barnes Joan, Anderson A. Linda, Phillipson David J. Herbal Medicines, Pharmaceutical Press, Grande-Bretagne, 2002, 2e édition, pp 61 à 66.

---

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Parki dla starszych osób

Amerykańska prasa gratuluje sobie „rozmnożenia” parków dla starszych osób1. Zamiast tradycyjnego skwerku z... czytaj więcej

Co zrobić z nadmiarem potu?

To niesprawiedliwe! Po takim samym wysiłku fizycznym: niektórzy spływają potem jak lód z trzech gałek porzucony na parkingu... czytaj więcej

Dzieci. Kto w przyszłości ocali tę planetę?

Kto w przyszłości ocali tę planetę? Przy okazji najnowszego raportu IPCC na temat zmian klimatu, francuska agencja prasowa Agence... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.