×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Supersmakołyki, które Cię odmłodzą (i to za darmo!)

Opublikowano dnia: 2013-07-18

Górale wiedzą, że kiedy ma się ochotę na jagody, nie ma sensu kosztować ich po jednej. Zamiast tego lepiej się zatrzymać, uzbierać pełną garść, a kiedy już zaczynają wysypywać się z dłoni — włożyć je wszystkie na raz do ust.

Pachnące, ciepłe od słońca jagódki pękają podczas rozgryzania. Delikatna skórka i drobniutkie pesteczki świetnie nadają się do tego, by połykać owoce pełnymi garściami. W dodatku zawierają akurat tyle słodyczy, że na pewno nie poczujesz mdłości.

Możesz taką operację powtarzać właściwie w nieskończoność. Kucasz przy krzaczku, zbierasz i jesz… Bardzo szybko Twoje spodnie przystroją się w plamy, palce zaczną się lepić, a zęby zmienią kolor na fioletowy… Ale czym tu się przejmować? Najważniejsze, że właśnie podarowałeś sobie, i to bezpłatnie, jedną z najlepszych terapii przeciwstarzeniowych i przeciwnowotworowych, jakie w ogóle istnieją.

Jagody i maliny — środek zapobiegający starzeniu się mózgu

Naukowcy wykazali ostatnio, że czarne jagody (borówka czernica) poprawiają pamięć i zapobiegają demencji. Przez dwa miesiące porównywali dwie grupy starszych osób: pierwsza każdego dnia piła sok z czarnych jagód, a druga — zwykły sok owocowy, który nie zawierał jagód. Testy przeprowadzone przed eksperymentem i po nim wykazały znaczną poprawę zdolności do nauki i możliwości zapamiętywania u osób, które piły sok z czarnych jagód1.

Wyniki te potwierdzają rezultat badań przeprowadzonych wcześniej na zwierzętach. Badania te dowiodły, że czarne jagody mogą uzupełniać niedobory w funkcjonowaniu mózgu oraz niwelować związane z wiekiem problemy z równowagą i koordynacją2.

Pamiętaj jednak, że o pozytywnym działaniu czarnych jagód można mówić tylko w przypadku świeżych owoców oraz świeżego soku, a nie dżemów czy tarty z czarnymi jagodami. Cukier i proces przetwarzania skutecznie zmieniają właściwości owoców. O muffinkach z czarnymi jagodami, sprzedawanych w celofanowych opakowaniach w restauracjach McDonald's i w innych miejscach lepiej w ogóle zapomnij.

I jeszcze jedna uwaga dla wielbicieli górskich wycieczek.

Spożywanie malin rosnących wzdłuż ścieżki znakomicie wpływa na sprawność umysłową. Badania wykazały, że czarne jagody poprawiają zdolność uczenia się, a maliny bardzo skutecznie oddziałują na pamięć.

Nie strzelajmy do lisów!

Podstawowe ryzyko, na które się narażasz, zbierając czarne jagody lub maliny prosto z krzaczka, to spotkanie z przypadkowym spacerowiczem.

Scenariusz niemal zawsze wygląda tak samo: jak tylko zaczniesz zbierać owoce z krzaczka, zaraz pojawi się jakiś ponurak, który pouczy Cię, że grozi Ci śmiertelna choroba, ponieważ na krzaczek, z którego właśnie zrywasz sobie jagódki, mógł wcześniej nasiusiać lis.

Chodzi tu o starą i dziwaczną historię, która pochodzi z początku lat osiemdziesiątych, czyli o bąblowicę. Wówczas, trzydzieści lat temu, doszło w Europie do takiej paniki, że rząd francuski powołał nawet „Centrum analizy bąblowicy wywołanej przez tasiemca wielojamowego”, aby zbierać dane o ofiarach rzekomej hekatomby. W Polsce panika udzieliła się społeczeństwu w 2007 roku, po ostrzeżeniach Sanepidu.

Obecnie wiemy już, że choroba ta dotyka zaledwie dwie osoby na dziesięć milionów, co oznacza, że mamy większe szanse utonąć przez nieuwagę we własnej wannie! Poza tym większość ofiar zawdzięcza zakażenie nie lisowi, ale domowemu czworonogowi. Wystarczy, że Cię wyliże albo zje coś z Tobą z jednego talerza.

Zapomnij więc o tych bredniach i pozwól dzieciom do woli objadać się jagodami prosto z krzaczka.

Czarne jagody i maliny w walce z rakiem!

Z wielu badań wynika również, że jagody stanowią znakomity środek zapobiegający nowotworom. Badania przeprowadzone w laboratorium z wykorzystaniem wyciągu z sześciu rodzaju jagód (czarne jagody, jeżyny, maliny, borówka amerykańska, borówka i truskawka) wykazały, że hamują one rozwój komórek rakowych w przypadku nowotworów szczęki, piersi, odbytu i prostaty3.

Swoje dobroczynne działanie owoce te zawdzięczają występujących w nich w dużej ilości przeciwutleniaczom. Przeciwutleniacze to cząsteczki, które niszczą wolne rodniki, czyli agresywne substancje, które atakują i uszkadzają ścianki komórek, powodują ich starzenie, a nawet mogą przyczyniać się do powstawania komórek rakowych.

Przeciwutleniacze wzmacniają także układ odpornościowy, zmniejszają bóle w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, ułatwiają trawienie i łagodzą stany zapalne żołądkowo-jelitowe oraz zmniejszają ryzyko zawału i udaru mózgu.

Nie trać pieniędzy na jagody acai

Być może inne gatunki jagód mają podobne zalety. Owoce acai pochodzące z Ameryki Południowej, które są szeroko reklamowane w internecie, podobno mają leczniczy wpływ w przypadku białaczki.

Niemniej jednak jak dotąd nie udowodniono tego w przypadku ludzi. W każdym razie trudno stwierdzić, że wpływ tych właśnie owoców jest bardziej pozytywny niż rodzimych jagód. Swoje cudowne właściwości owoce acai miałyby zawdzięczać wyjątkowemu stężeniu przeciwutleniaczy, jednak tak naprawdę nie jest ono większe niż w przypadku czarnych jagód czy świeżych malin.

Badania porównawcze różnych soków owocowych popularnych w Stanach Zjednoczonych wykazały, że zawartość przeciwutleniaczy w soku z acai jest mniejsza niż w soku z grejpfruta, winogron, wiśni i jagód! Jest jednak większa niż w soku pomarańczowym, jabłkowym i żurawinowym4.

I jeszcze parę słów o tym, dlaczego warto jeść czarne jagody i maliny

Badanie przeprowadzone na 134 000 kobiet i 47 000 mężczyzn wykazało, że osoby spożywające regularnie czarne jagody lub maliny są znacznie mniej narażone na nadciśnienie (zbyt duży nacisk krwi na tętnice spowodowany ich zbytnią sztywnością). Należy dodać, że czarne jagody w większym stopniu chronią przed nadciśnieniem niż maliny5.

Po silnych opadach, które miały miejsce w tym roku, sezon na maliny i czarne jagody — który właśnie się zaczyna — zapowiada się wyjątkowo dobrze. Zatem, jeśli możesz, zabierz dzieci w góry i zaplanuj pobyt tak, aby na górskich łąkach mogły spędzać dużo czasu, objadając się czarnymi jagodami.

Jeśli chodzi o maliny rosnące w górach, drobniejsze, ale bardziej wonne niż ich dalekie krewne z równin, to najlepiej ich szukać na obrzeżach leśnych ścieżek na wysokości od 1500 do 1800 m. Tam właśnie panują idealne warunki: połączenie przestrzeni zacienionych i nasłonecznionych, a także odpowiedniej wilgotności.

Na zdrowie!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

 

Nareszcie dowiesz się o Twojej nadwadze tego, 
o czym nikt wcześniej Ci nie powiedział!

Jeśli do tej pory nie udawało Ci się
skutecznie schudnąć, to nie Twoja wina!

 

Szanowna Czytelniczko, Szanowny Czytelniku,

to, o czym czytasz w mediach i słyszysz w reklamach, NIE JEST prawdą!

Badania naukowe wielokrotnie wykazały, że diety odchudzające nie są skuteczne.

Jest gorzej. 

Ludzie zamiast trwale schudnąć przybierają po nich na wadze.

Chcę się podzielić z Tobą wieloma innymi udowodnionymi naukowo faktami na temat utraty tkanki tłuszczowej i mechanizmów, które powodują jej odkładanie. Przekonasz się, że nie mają one nic wspólnego z restrykcyjnymi dietami lub morderczymi zajęciami w klubach fitness, które nie dość, że są bardzo kosztowne, to jeszcze zabierają dużo czasu.

Wszystko, o czym piszę, jest udowodnione w badaniach naukowych przeprowadzanych w największych i najbardziej prestiżowych ośrodkach naukowych na świecie.

Nie potrzebujesz żadnej diety.

Aby schudnąć i utrzymać wymarzoną wagę, musisz poznać prawdziwe przyczyny i mechanizmy odkładania się tkanki tłuszczowej.

18 filarów szczupłej sylwetki

Rozwiązanie, które chcę Ci przedstawić, nosi nazwę Jak zdrowo stracić na wadze?

To kompleksowy program, dzięki któremu schudniesz bez uszczerbku na zdrowiu, a potem utrzymasz swoją wagę. I w rezultacie odzyskasz wigor, kondycję i przede wszystkim zdrowie – a przecież to jest główny cel.

Prosty do zastosowania, a jednocześnie skuteczny – OPARTY na WYNIKACH BADAŃ NAUKOWYCH program, dzięki któremu:

 • Stracisz zbędne kilogramy w swoim własnym tempie
 • Przestaniesz się pocić przy najmniejszym wysiłku
 • Poczujesz się lekko i młodo, jak kiedyś
 • Z łatwością znajdziesz ubrania w swoim rozmiarze
 • i przestaniesz być więźniem swojego ciała

Nie obiecuję Ci, że stracisz 5 kg w 14 dni – to byłoby kłamstwo. To, co przygotowałem dla Ciebie, jest o wiele bardziej ambitne. Gwarantuję Ci za to, że nie będziesz musiał liczyć kalorii ani drastycznie ograniczać ilości spożywanego jedzenia.

A w efekcie schudniesz z pewnością i to schudniesz zdrowo. Bo odchudzanie i zdrowie są nierozłączne.

„Jak zdrowo stracić na wadze?” –
to program dla Ciebie!

Tylko od Ciebie zależy, czy schudniesz czy nie. Jeśli tylko chcesz, to zacznij korzystać z kompleksowego, opartego na naukowych dowodach programu „Jak zdrowo stracić na wadze?”

W ramach programu dostaniesz aż 18 książek w wersji elektronicznej, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy procesu odchudzania. Znajdziesz w nich także wskazówki, wiedzę i naukowe fakty, o których nikt nigdy wcześniej Ci nie powiedział. Ich znajomość jest kluczowa do osiągnięcia trwałych efektów odchudzania.

Pierwszy raz udostępniamy ten program w Polsce ten kompleksowy program „Jak zdrowo stracić na wadze?” 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o nim więcej

 

******************************************

Źródła:

 1. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2010 Jan 4; Epub ahead of print.
 2. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2008; 56: 636–41.
 3. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2006; 54: 9329–39.
 4. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 2008; 56: 1415–22.
 5. The American Journal of Clinical Nutrition, 2011; 93: 338–47.

Komentarze

Marzena Sowińska 2013-07-19 14:49
Aptekę mamy w terenie i to naturalną, te lekarstwa doskonale dają sobie radę z chorobami, oczywiście tylko wtedy , kiedy dodatkowo nie trujemy go chemią, bo to walka z wiatrakami.
mdiarramałpaodwakropkapeel 2013-07-20 20:48
Bardzo lubię jagody i maliny! Na jagody chodzę do pobliskiego lasu. Zajadam je ze względu na luteinę, której sę bogatym źródłem. Pozdrawiam wszystkich!
Argos 2013-07-28 14:05
Potwierdzam informację że naturalne odżywianie, bogate w antyutleniacze kłóci się ze śmieciowym jedzeniem. Od kilku miesięcy spożywam jagody liofilizowane (to jedyna forma utrwalenia pożywienia bez utraty jego jakości) oraz kilka innych naprawdę zdrowych suplementów. Ogólnie organizm na tym bardzo zyskał. Ale okazjonalna próba wypicia kawy 3w1 która w składzie miała popularny słodzik zamiast cukru, zakończyła się bardzo złym samopoczuciem, zawrotami i silnym bólem głowy. Podobna reakcja wystąpiła w przypadku picia napojów ze słodzikami itp. To tak jakby te antyutleniacze po spożyciu takiej "trucizny" zaczynały totalną czystkę która dla organizmu objawiała się ogromnym dyskomfortem. Przed zmianą diety na zdrową, tak nie miałem... Ciekawe czy inni też coś podobnego u siebie zauważyli?
krystyna katta 2013-07-30 16:03
dziekuje za wszystkie super informacje,mam pytanie czy amerykanskie jagody maja te same wlasciwosci co lesne?
Dora Oyedemi 2013-08-28 20:26
A co z jagodą kamczacką/syberyjską odmiana Wojtek, Czelabinka, Duet (sadzonki kupiłam w sklepie ogrodniczym w Polsce ) ?
Tomasz Soboń 2014-07-07 13:10
Argos : Jedyne co po kawie (ale była to prawdziwa kawa z ekspresu) zauważyłem będąc na zdrowej diecie to to iż dostałem potężnego kopa energii, jeszcze nigdy sie tak nie czułem pobudzony. Było to zapewne spowodowane tym ze kiedyś piłem kawę, teraz przestałem i znowu się napiłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Robot wywołujący koszmary

Amerykańska firma Boston Dynamics, własność Google’a, opublikowała filmy o swoim nowym robocie. Możesz go zobaczyć w akcji, odwiedzając... czytaj więcej

Jarmuż, który wstrząsnął Nowym Jorkiem

Jedzenie tej szczególnej kapusty: jarmużu (ang. kale, wymawiaj jak „kayle”) stało się modne... czytaj więcej

Owoce czy warzywa?

Często słyszę następującą wymianę zdań: Jem dużo warzyw, a zwłaszcza cukinii i pomidorów. Ależ pozwól Pascal, że... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.