×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Świątecznych przygotowań czar

Opublikowano dnia: 2016-03-24

Jeszcze nie tak dawno mieszkałam w mieszkaniu z suszarką, wielką zmywarką, jeszcze większą lodówką, a nawet piwniczką na wino.

Mój elegancki ekspres do kawy kosztował mnie równie dużo co weekendowy wyjazd z rodziną do Barcelony. Podgrzewałam mleko w kuchence mikrofalowej, wodę w czajniku elektrycznym i marzyłam o spieniaczu do mleka high-tech. Już tylko tego brakowało mi w kuchennej szafce, obok maszynki do makaronu, maszyny do przyrządzania sorbetów, maszyny do pieczenia chleba i elektrycznego pieca do pizzy.

Jedna z moich przyjaciółek nazywa te wszystkie przyrządu «trupami w kuchni» – opowiada Irène…1

Trupy w kuchni to urządzenia wszelkiego typu, które kurzą się w szafkach kuchennych.

Początkowo zostały wymyślane, by ułatwiać życie.

Ale jak jest z nimi naprawdę?

„Stworzone, by ułatwić nam życie”

W rzeczywistości, kiedy naprawdę staramy się uprościć sobie życie, to – miejmy odwagę spojrzeć prawdzie w oczy – od tych przyrządów uciekamy.

Kiedy przychodzi weekend albo wakacje, wyjeżdżamy z plecakiem odpoczywać na łonie przyrody. Śpimy w namiocie. Zdajemy sobie sprawę, że prawdziwe szczęście, prawdziwy luksus, to tak naprawdę cisza, przestrzeń i czas.

Wcale nie gadżety ani roboty.

Wiele osób wydaje fortunę, by spędzić wakacje:

 • w chatce między drzewami,
 • w tradycyjnym gospodarstwie rolnym (agroturystyka),
 • na pustyni,
 • na dzikiej wyspie.

A wszystko to po to, by odnaleźć prostotę i autentyczność życia bez sprzętu gospodarstwa domowego.

Zyskać setki godzin

Za każdym razem, gdy porzucam samochód lub środek komunikacji miejskiej, by przesiąść się na rower lub pokonać trasę pieszo, mam wrażenie, że stracę czas. Przecież 15-minutowa trasa zajmie mi 45 minut…

Tak samo zmywanie ręczne, rozwieszanie prania, parzenie kawy starym sposobem, czyli w filtrze w dzbanku, wszystko to wydaje się być stratą czasu. To samo, jeśli chodzi o ręczne obieranie i krojenie warzyw zamiast podgrzewania gotowego posiłku w mikrofali.

Ale jeśli to zrobisz, jeśli zdecydujesz się na poświęcenie swego cennego czasu, odzyskasz go po stokroć.

To właśnie podczas takiego 40-minutowego marszu do biura przyszedł mi do głowy rewolucyjny pomysł, dzięki któremu zyskałem… setki godzin i nerwów w ciągu następnych miesięcy.

Pewien jestem, że nie wpadłbym na to, siedząc w samochodzie. Zdenerwowany czerwonymi światłami, czujny na skutery wyprzedzające mnie z prawej, tkwiąc w korku, moja energia posłużyłaby zupełnie czemu innemu niż rozwiązywaniu moich prawdziwych problemów.

Ponownie wejść w dialog, odnaleźć poezję

To samo jeśli chodzi o ręczne zmywanie razem z moim synem, w trakcie którego mieliśmy okazję porozmawiać wreszcie na tematy niezwykle ważne dla jego przyszłości (a zatem i dla mojej!).

Gdybyśmy po prostu włączyli zmywarkę, nie wiadomo, co by się działo.

A co powiedzieć o poezji starego czajnika, który poświstuje na kuchni?

Poczta Zdrowia

zdj. Czajnik mojej Babci

Czy dzisiejsza młodzież w ogóle zna przyjemność przyglądania się temu komicznemu i jednocześnie szczodremu przedmiotowi, jakim jest tradycyjny czajnik z gwizdkiem? Czy ich uszy wzruszył cieszący serce gwizd, będący tak samo nieodłączną częścią rytuału jak herbata czy kawa podane w filiżance?

A piękno pościeli suszącej się na słońcu? A zapach lawendy spowijający cały dom? A zabawy najmłodszych biegających i chowających się pomiędzy wiszącymi prześcieradłami? Jakie wspomnienia będą się kojarzyły z pralko-suszarką stojącą w kuchni? Który malarz namaluje na jej temat obrazy, które będziemy w przyszłości oglądali w muzeach?

To samo, jeśli chodzi o wspólne gotowanie. Jasne, można kupić świąteczne ciasta w supermarkecie. A warzywa i owoce można kupić już umyte i pokrojone w sklepie z mrożonkami.

Ale jakie wspomnienia po tym zostaną? Jakie wspomnienia zachowają nasze dzieci, przypominając sobie przygotowania do świąt i posiłków?

Żegnaj, stresie

Prawda jest taka, że potrzebujemy tego, by robić coś ręcznie bez hałaśliwego urządzenia.

Odnajdujemy w ten sposób czas na rozmyślanie. Na przerwy. Pomysły i tematy rozmów mają czas, by się narodzić… i rozwijać.

Im mniej sprzętu gospodarstwa domowego, tym więcej miejsca i pieniędzy, i tym więcej czasu.

Tak samo jest na dzikim kempingu. Choć więcej czasu musimy poświęcić na prace, których zazwyczaj nie wykonujemy (znalezienie wody, gotowanie na ognisku, zmywanie w strumieniu…), nigdy dni nie wydają się dłuższe.

Więc ja już zdecydowałem: przed świętami sprawię sobie… piękne pudło, w którym wyniosę na śmietnik wszystkie bezużyteczne sprzęty zalegające w mojej kuchni.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Jak walczyć z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Wiele osób wierzy, że ich stawy, jak maszyny, zużywają się wraz z upływem czasu i aby je zachować w jak najlepszej formie, unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Są absolutnie w błędzie!

Już w styczniowym wydaniu raportów Dossier Naturalnych Terapii poznasz kompleksową strategię przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów. Między innymi:

 • Co ogranicza ruchomość Twoich stawów?
 • Jak odżywiać chrząstkę stawową?
 • Jak nie dopuścić, aby artroza na dobre zadomowiła się w Twoich stawach?
 • Które suplementy diety pomagają zapobiegać artrozie i ją leczyć?
 • Podstawowe sposoby na ograniczanie stanu zapalnego
 • Czy artrozę można leczyć odpowiednią dietą?

Kliknij tutaj, aby zamówić lub poznać warunki prenumeraty w specjalnej ofercie powitalnej dla Czytelników Poczty Zdrowia.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Źródła:

1) Flow magazine, N°1, str. 119

Komentarze

Zibi 2016-03-24 12:57
Urządzenia są po to aby ułatwić zycie i dawać czas na inne przyjemności ( np. spacer). Włączam zmywarkę i mam czas na pocztanie książki lub krótką gimnastykę ( do wyboru)

Jeżeli ktoś się od nich uzależnia i staje się ich niewolnikiem, to bardzo źle świadsczy o jego osobowości i powrót do bardziej prymitywnych metod nic tu nie zmieni.

To tak jak palacze, teoretycznie ludzie wolni, a w sumie niewolnicy "garści liści i kawałka papieru"! Czy będą palić nowoczesne papierosy czy "stare skręty" i tak niewolnikami pozostają.

Fetyszyzownie urzadzeń i postawa typu "muszę mieć" znmacznie różni się od postawy korzystam i JESTEM!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

10 największych kłamstw o odżywianiu

Oficjalne zalecenia żywieniowe rozpowszechniane w szkołach, szpitalach i mediach są nierzetelne i sprzeczne. Stworzyłem listę... czytaj więcej

Gluten: absurdalna kampania

Pisałem jakiś czas temu o pladze tzw. fake news, czyli fałszywych wiadomości pojawiających się w Internecie. To wiadomości z gatunku... czytaj więcej

Ocalony przez nić

Nić, która zapewnia świeży oddech jak u niemowlaka W prasie można przeczytać, że używanie nici dentystycznej jest rzekomo „zbędne,... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.