×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Światowej sławy czarodziej roślin

Opublikowano dnia: 2017-04-25

Młodzi już o nim nie pamiętają, ale mieliśmy we Francji w Langwedocji w latach siedemdziesiątych znanego na całym świecie zbieracza roślin. Został on ochrzczony przez prasę anglosaską jako „Czarodziej roślin” (the plant-magic man).

Był to Ludo Chardenon i urodził się u podnóża Sewennów w 1915 roku.

Już jako dziecko Ludo został wprowadzony w tajniki prostych sekretów roślinnych przez swoją babkę. W wieku 14 lat zrobił swoje pierwsze mieszanki i pierwsze maceracje w oleju, winie i alkoholu.

Po śmierci babci odziedziczył jej zeszyty szkolne, w których odnotowała całą swoją wiedzę, gromadzoną od niepamiętnych czasów (Ludo Chardenon zapewniał, że wiadomości te przekazywane były z ust do ust aż od czasów starożytnych Greków i Rzymian).

Ludo przemierzał okolicę w poszukiwaniu najrzadszych i najcenniejszych gatunków roślin. Uzyskał stopień zielarza i stał się dostawcą dla aptek i sklepów zielarskich w całej okolicy.

Wszystko zostało przerwane przez wybuch II wojny światowej. W 1941 r. marszałek Pétain ogłosił słynny dekret, w którym usunął zawód zielarza. Co ciekawe, dekret ten pozostaje w mocy po zawieszeniu broni (do dnia dzisiejszego), gdy tymczasem większość decyzji rządu Vichy została anulowana.

Ludo Chardenon rozpoczął wędrowny tryb życia, podczas którego rozprowadzał swoje rośliny i rozpowszechniał ich tajemnice na targach w rejonie Sewennów i Prowansji.

Dzięki swoim wrodzonym zdolnościom pedagogicznym, Ludo w ciągu kilku lat staje się miejscowym autorytetem. Wszyscy zwracają się do niego z pytaniami o to, gdzie i jak zbierać rośliny, jak je przechowywać (co zależy od gatunku) i jakie mają właściwości lecznicze.

Wiele się od niego uczą, na przykład: że niektóre zioła powinno się zbierać po rosie, ale przed nadejściem ciepła; że większość roślin należy suszyć, chroniąc od słońca, w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, codziennie mieszając; że korzenie olchy nie mogą być stosowane, jeśli nie suszyło się ich wcześniej przez rok; że po wysuszeniu należy przechowywać je w papierowych torebkach, aby mogły oddychać i nie gniły, a torebki należy umieścić w suchym miejscu w kartonach.

Ludo Chardenon uwielbia opowiadać – z właściwym sobie śpiewnym akcentem – jak widział matkę i babcię, które w ciągu kilku dni leczyły natrętne wypryski za pomocą naparów z roślin zielarskich i innych roślin moczonych w oleju; jak zaleczały lub eliminowały reumatyzm, owrzodzenia, oparzenia i żylaki.

Lata pięćdziesiąte to okres rozkwitu turystyki w Prowansji i napływu klientów zagranicznych, którzy odkrywają działalność Ludo. Jego reputacja przekracza granice. I tak w 1971 roku do Arles dociera przypadkiem, w zwykły dzień targowy, angielski pisarz, Lawrence Durrell, brat słynnego przyrodnika Geralda Durrella.

Pisarz ten od lat cierpi na chorobę, której lekarze nie potrafią wyleczyć.

Ludo Chardenon przygotowuje dla niego swoją herbatę ziołową i olej. W ciągu dziesięciu dni Lawrence Durrell zostaje całkowicie wyleczony. Rozentuzjazmowany zamawia rośliny lecznicze dla swoich przyjaciół. Odwiedza Ludo na jego farmie. Ten gości przybysza mięsem długo macerowanym w oliwie z oliwek aromatyzowanej ośmioma wybornymi ziołam i pieczonym na ogniu oraz dobrym winem z bogatych terenów według receptury babci (rośliny dodawane do wina w celu maceracji).

Lauwrence Durrell ogląda też ogród Ludo i jego warsztat, w którym suszone są rośliny. Po powrocie do Londynu wysyła do „International Herald Tribune” (jednego z największych dzienników w USA) artykuł zatytułowany „Czarodziej roślin” („The Plant-Magic Man”).

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Ludo Chardenon jest oszołomiony. Zasypuje go lawina listów z Japonii, Gwatemali, Szkocji, Kenii, Australii z prośbą o przesłanie uzdrawiających roślin. Staje się tematem zainteresowań francuskiej telewizji, „Le Midi libre”, brytyjskiej prasy.

Ma coraz większe trudności, by odpisać na wszystkie listy.

Tymczasem w życie Chardenona angażuje się… sąd francuski: „nielegalna działalność apteki", „szarlataństwo”! Sąsiedzi i lekarze najprawdopodobniej zazdrośni o sukces Ludo nasyłają na niego komorników.

Ludo nie jest na to przygotowany. Żadna z receptur w notatnikach babki nie pokazuje, jak bronić się przed szaleństwem regulacji prawnych! Powoli z przerażeniem odkrywa świat skrupulatnej administracji i wybiegów prawnych.

Pomimo toczącego się procesu, kontynuuje dzieło swojego życia: pomaga innym poprzez skarby natury. Udaje mu się nawet powrócić do swej rodzinnej wsi, Sommières, aby stworzyć tam to, co nazywa Rajem Roślin. To rodzaj ogrodu botanicznego, konserwatorium starożytnej wiedzy medycznej, z suszarniami i dużym ogrodem, w którym uprawia te rośliny, które nie rosną w stanie dzikim w jego regionie.

Można tam znaleźć ponad dwa tysiące roślin, w tym seler, arcydzięgiel, lawendę, ogórecznika, prawoślaz lekarski, piołun, glistnik, ożankę, kapilary, rumianek...

Gdy goście Raju Roślin pytają: „Gdzie są wszystkie te rośliny? Nie widzieliśmy ich", zabiera ich do wejścia do swojej małej posiadłości, sadza przy drodze i pokazuje na zboczach, na których ich oczy widziały tylko pospolitą trawę, ponad dziesięć użytecznych gatunków ziół.

W księgarniach można znaleźć wspomnienia o Ludo Chardenonie. Zlikwidował on ostatecznie Raj Roślin w 2011 r.

Udało mi się dotrzeć do blisko stu cennych receptur na napary i maceracje olejowe.

Dziś przedstawię przepis babci Ludo przeciwko egzemie.

"Oto odnaleziona receptura uznanego niegdyś zielarza przeciwko egzemie.

Przede wszystkim stosuj napar:

 • 10 g łopianu (korzeń),
 • 10 g dymnicy (rośliny cięte),
 • 20 g chmielu (stożki),
 • 10 g lawendy (kwiaty),
 • 5 g dzikiego bratka (rośliny cięte),
 • 20 g kolcorośli (korzeń).

W ½ litra wody umieść trzy szczypty objętości trzech palców mieszanki wymienionych w przepisie roślin. Gotuj przez 4 minuty, a następnie pozostaw do zaparzenia na 15 minut.

Pij dwie filiżanki dziennie tego naparu (gorącego lub na zimnego, słodkiego lub nie), 20 dni w miesiącu przez 3 miesiące.

Ponadto skomponuj mieszankę olejów:

 • z kwiatów lawendy,
 • oliwy z oliwek.

Napełnij szklany słój do ¾ objętości kwiatami lawendy. Dodaj oliwy z oliwek, aż słój będzie prawie pełny. Następnie umieść słoik w ciepłej kąpieli wodnej i podgrzewaj przez dwie godziny na małym ogniu. Całość ostudź, wyekstrahuj i odfiltruj. Przelej do butelki i przechowuj w ciemności. Rozsmarowuj regularnie nieduże ilości tego żółtego oleju na częściach ciała dotkniętych wypryskami”.

A jeśli cierpisz z powodu egzemy, wypróbuj przedstawione wyżej metody leczenia i podziel się z nami wynikami terapii.

Jak dobrze korzystać z rozwiązań ukrytych w naturze? Sięgnij po dobroczynne działanie roślin!

Przygotowaliśmy dla Ciebie publikację, w której co miesiąc otrzymasz wiele przepisów i porad, jak samodzielnie sporządzać skuteczne napary, okłady i maści, a także smaczne potrawy. Poznasz mieszanki olejków roślinnych, ziół i zestawów roślin korzystnych dla Twojego zdrowia. Uwaga! Już tylko do niedzieli czeka na Ciebie Specjalna Oferta Powitalna. Sprawdź teraz

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

Komentarze

witold 2017-04-25 23:26
Halo Ratownicy Zycia i Dobrego Nastroju !

Egzema - moja malzonka dostala okrutnej egzemy, miala 27 lat, ktora wedrowala sobie z dolu do gory. To byl PRL "za" poznego

wladka g. chodzilismy po polsce po prosbie od jednego konowala do drugiego a kazdy docent lub prof. dermatologii

.docent 500 zl wtedy to bylo 5 dol. prof. 1.000 no i porady - moze pan sprowadzic z USA, niemiec itp lek, moge, to prosze to zrobic

a napewno pomoze. mowiac ludowo g.... pomoglo, malzonka

zrozpaczona, egzema dochodzila bioder, poszla do zielarki

w katowicach na targu. wczesniej wyczytala w potepianym w czambul poradniku zielarskim prof. muszynskiego, jakie ziola

Maja pomoc. i Cholera pomogly, po ok. 3 mies. egzema ustapila

calkowice i bez sladow no i nie wrocila do dzis. byl to - korzen

lopianu, bratki i ruta w rownych czesciach gotowana i popijana

pare razy dziennie. Tutaj slubna pracowala i w firmie byla jedna

mila dziewczyna, corka sasiada, ktora sypala sie, bo miala taka

straszna egzeme od szyi w dol. moja malzonka jej to doradza a ona na to - zaden korzen lopianu, bo to moze mnie zatruc.

takie pierdoly z za stodoly (B.Smolen) gadala. normalna dziewczyna by sie trucizny napila aby sie wyleczyc, i co, i psinco,

jak mawialismy w szkole, kiedy przeklinanie jeszcze nie bylo modne. i co z ta panienka, ano sieje rutke - staropolskie - znaczy trwa w tak zw. staropanienstwie sypiac sie coraz mocniej, teraz juz

i z twarzy. Tak konowaly zwyciezyly kolejny raz nad rozsadkiem.

cholesterol - mam takiego starego drucha, ktory lyka te trutki

na zly cholesterol. dalem mu wasz artykul, poczytal, poczytal

i mi rzekl, przeciez piszacy nie jest doktorem. i tak stereotyp

zwyciezyl nad rozsadkiem. tu lekarzy nazywaja - Kurpfuscher,

czyli przeszkoda w leczeniu lub quicksilber czyli trucizna w

opakowaniu. i Maja racje. konowaly nie marza o przysiedze hip.

ale o kasie i tych jest ok. 90 proc. stad trzeba b.ostroznie z nimi sie

obchodzic jak z trutka. z tymi konowalami. serdecznosci, tycowie
Izabela Sehn- Wójcik 2017-04-26 12:54
Lawenda w oliwie z oliwek - bezcenna na łuszczyce i grzybicę polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Życie na Marsie (czyli czy Marsjanie istnieją?)

A więc jest woda na Marsie, a jak każdy wie – woda to życie! Cieszymy się już na wizyty nowych przyjaciół z kosmosu. Ale kto... czytaj więcej

Woskowinę zostaw w spokoju!

Każdego roku miliony osób udają się do lekarza w celu usunięcia z ucha czopu woskowinowego. W internecie można również... czytaj więcej

Czy śmiech powoduje zmarszczki?

Za każdym razem, gdy zmieniasz wyraz twarzy, drobne mięśnie pod Twoją skórą napinają się i powodują jej marszczenie się. Gdy... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.