×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Szczotkowanie zębów antyzawałowe

Opublikowano dnia: 2017-06-13

W dziąsłach masz mnóstwo naczyń krwionośnych, zaś w ustach pełno bakterii.

Jeśli zranisz dziąsło, nawet lekko, bakterie przenikną do krwi. A następnie wraz z nią popłyną dalej, wszędzie wywołując stany zapalne.

Stan zapalny zasadniczo jest dobry. Umożliwia naprawę uszkodzonych tkanek. Jest jednak zgubny, jeśli jest stanem przewlekłym. Uszkadza naczynia krwionośne, zwłaszcza te doprowadzające krew do serca. Wywołuje miażdżycę naczyń, stwardnienie tętnic, które podwyższa zagrożenie wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, ponieważ krew krąży z trudnością.

Badania wykazują, że bakterie powodujące paradontozę (w dziąsłach zbiera się ropa) są w stanie dotrzeć do samego serca: np. Streptococcus sanguis, bakteria powiązana z udarem mózgu1.

Niektóre badania wykazują, że im więcej bakterii w uszkodzonych dziąsłach, tym grubsze ścianki tętnicy szyjnej. Tętnica ta prowadzi krew do mózgu wzdłuż szyi. Jeśli jej ścianki są zbyt grube, krwi trudno jest dotrzeć do głowy. To także jest czynnik wystąpienia udaru mózgu.

Warto więc pomyśleć, w jaki sposób najlepiej dbać o swoje dziąsła i jamę ustną. Ale zanim do tego dojdziemy, uściślijmy, że zdrowa jama ustna to nie tylko ochrona przed incydentami kardiologicznymi.

Opuchnięte dziąsła i brzydki oddech

Dzięki poradom z tego newslettera Poczty Zdrowia:

 • zredukujesz ryzyko incydentów kardiologicznych, ale także:
 • zyskasz piękny uśmiech. Dziąsła przekrwione, opuchnięte czy też nawet krwawiące są oznaką choroby i nie wyglądają dobrze;
 • pozbędziesz się problemu zapalenia dziąseł. Problemu zawsze związanego z płytką nazębną – mało estetyczną i będąca istotną przyczyną brzydkiego oddechu, który wpływa na trudności w relacjach towarzyskich.

Zapalenie dziąseł to częsta choroba: cierpi na nie 75% osób w wieku od 35 do 45 lat.

Źródło płytki nazębnej

Odpowiedzialna za zapalenie dziąseł płytka składa się z bakterii i maleńkich cząstek żywności, którymi się te bakterie żywią.

Codziennie na zębach osadzają się nowe bakterie i resztki, tworząc białawy osad, zwany „płytką nazębną” (zob. zdjęcie).

Zbiera się ona u nasady zębów, wzdłuż dziąseł, ale także między zębami, gdzie jej nie widać.

Jeśli tego osadu nie usuniesz skutecznym szczotkowaniem zębów oraz stosowaniem przyrządu do płukania zębów pod ciśnieniem, stwardnieje on i przekształci się w kamień nazębny.

Kamień to bardzo twarda warstwa wapienna, pod którą bakterie dalej się rozmnażają, tworząc próchnicę i atakując tkanki przyzębia (zob. dalej o paradontozie).

Szczotkowanie zębów, choć skuteczne w przypadku płytki nazębnej, zupełnie nie jest skuteczne w przypadku kamienia, usuwalnego jedynie w gabinecie dentystycznym.

Co się stanie, jeśli nic nie zrobisz?

Nieleczone zapalenie dziąseł jest odpychające i jest także najważniejszą przyczyną paradontozy.

Paradontoza to naprawdę przykry problem. Wspomniałem wyżej, że w dziąsłach zbiera się ropa. Ale trzeba wiedzieć, że ten stan zapalny uszkadza korzenie zębów i to do samej kości, do których zęby są przytwierdzone.

Zęby się odsłaniają, wypadają i następuje katastrofa. Niestety, 10–20% ludzi cierpi na paradontozę, świadomie lub nie, ponieważ choroba ta przebiega bez dolegliwości bólowych.

Co dziwne, paradontozę wywołują nie tylko: palenie, brak higieny czy cukrzyca (nadmiar glukozy we krwi uszkadza wszystkie, nawet najdrobniejsze naczynia krwionośne, w tym w dziąsłach), ale także stres, a zwłaszcza wstrząsy emocjonalne.

Stres wręcz predysponuje do najpoważniejszej formy tej choroby: ostrego martwiczego zapalenia przyzębia. Osoby, które zaznały poważnych urazów emocjonalnych, tym bardziej powinny zgłosić się do dentysty z prośbą o przegląd stanu dziąseł i troskliwie zadbać o jamę ustną.

Dbałość o jamę ustną

Zacznę od sprawy najbardziej oczywistej, czyli od szczotkowania zębów.

Tym niemniej nie zachęcam Cię do poprzestania tylko na tej lekturze. Oprócz tego możesz się zapoznać z mnóstwem innych sposobów ochrony swoich dziąseł, które możesz podjąć, wpływając na swój tryb życia i sposób odżywiania.

Szczotkowanie zębów

Jeszcze do niedawna dentyści zalecali szczotkowanie zębów trzy razy dziennie przez trzy minuty.

To zbyt wiele: trzeba szczotkować zęby dwa razy, raz rano i raz wieczorem, przez dwie minuty. Częstsze i dłuższe szczotkowanie uszkadza szkliwo, nie wpływając na poprawę higieny. Nowe dane naukowe wykazały, że płytka nazębna odpowiedzialna za próchnicę tworzy się wolniej niż myślano, przez około dwanaście godzin. Zalecenia uległy zmianie od 2013 r.2.

Jest natomiast bardzo ważne, by zęby szczotkować metodycznie.

Miękką szczotką trzykrotnie wyszczotkować każdą grupę zębów. Cel: usunąć resztki pożywienia, które utknęły pomiędzy zębami a dziąsłami. Trzeba więc szczotkować w kierunku od dziąseł do zębów. Najłatwiej i najskuteczniej to zrobić, szczotkując ruchami okrężnymi, „na okrętkę”.

Trzeba to powtórzyć dla każdej grupy zębów z każdej strony: od strony języka i od strony policzka. I nigdy nie szczotkować ruchami prostymi, chyba, że szczotkujesz wierzch zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Nie myj zębów w ciągu trzydziestu minut po jedzeniu, zwłaszcza słodkich i/lub kwaśnych produktów, gdyż wtedy tym łatwiej będzie uszkodzić szkliwo, które podczas jedzenia takich produktów mięknie i porowacieje.

Ale dbałość o zęby nie powinna się ograniczać do szczotkowania. Wieczorem użyj nici dentystycznej lub jeszcze lepiej – zastosuj urządzenie do płukania przestrzeni międzyzębowych, gdyż szczotka w ogóle nie ma szans tam dotrzeć.

Nić dentystyczna czy urządzenie do płukania

Oto, w jaki sposób właściwie użyć nici dentystycznej.

Weź nić o długości 30 – 40 cm i owiń jej końce wokół palców wskazujących rąk.

Wsuń nić pomiędzy zęby tak, by dostać się do przestrzeni u nasady zębów (zęby stykają się przy wierzchołkach, ale nie u nasady, gdyż zwężają się w kierunku korzenia). Po wsunięciu nici między zęby należy ją starannie przeciągnąć po brzegu każdego zęba, usuwając znajdującą się tam białą i często cuchnącą masę (płytka nazębna). Nić dentystyczna nie służy zatem jedynie do usuwania resztek pożywienia, które utknęły między zębami. Nie zapomnij o wolnym boku ostatniego trzonowca w głębi jamy ustnej.

Krwawienie podczas stosowania nici dentystycznej to oznaka nadmiernej wrażliwości dziąseł uszkodzonych przez bakterie. Nie jest normalne, że jedno przesunięcie nici dentystycznej uszkadza dziąsła do krwi, tak jak nie da się zranić ręki przesuwając po niej, nawet silnie, nicią dentystyczną. Zdrowe dziąsła są wytrzymałe. Zresztą, możesz to zauważyć, obserwując dziąsła w tych miejscach, w których nie zasłaniają ich zęby: wcale nie jest łatwo doprowadzić je do krwawienia.

Paradoksalnie, krwawienie pokazuje, że Twoje dziąsła tym bardziej potrzebują nici dentystycznej. Jeśli będziesz stosować nić dentystyczną codziennie, dziąsła przestaną krwawić po kilku dniach.

Jeśli dziąsła są bardzo zainfekowane, ale będziesz stosować nić dentystyczną codziennie, krwawienie może ustąpić nawet aż po trzech tygodniach. Gdyby krwawienie nie ustępowało po tym czasie, oznacza to, że kamień wniknął pod dziąsło, skąd nić dentystyczna nie da rady go usunąć (usuwa ona jedynie płytkę nazębną, a zatem substancję miękką). Pomoże tu jedynie usunięcie kamienia przez stomatologa.

Uwaga: to naturalne, że nić wchodzi pod dziąsło na około 3 mm, ponieważ dziąsło nie jest przyklejone do zębów. To właśnie w tym miejscu gromadzące się bakterie uszkadzają dziąsło i powodują krwawienie.

Wiele osób z tego powodu preferuje urządzenia do płukania zębów. Stomatolodzy uważają je zwykle za skuteczniejsze i zdrowsze niż nić dentystyczną.

Osobiście uważam za zbyt skomplikowane i zbyt kosztowne posiadanie urządzenia elektrycznego, na dodatek podatnego na uszkodzenia (miałem już ich wiele i wszystkie się popsuły), i dlatego wolę nić dentystyczną, którą mogę ze sobą wszędzie zabrać.

Naturalna pasta do zębów

Temat domowych past do zębów jest tak obszerny, że nie mógłbym go tutaj omawiać szczegółowo. Wrócę do niego w jednym z następnych newsletterów.

W kilku słowach, pasty do zębów dostępne w handlu zawierają mnóstwo substancji nie do polecenia, takich jak fluor czy dwutlenek tytanu.

Lepiej więc przygotować własną naturalną pastę do zębów z białej glinki, sody oczyszczonej i ulubionego olejku aromatycznego.

Olejek herbaciany (Tea tree), zwany także Melaleuca, to jeden z klasyków naturalnych past do zębów: oprócz leczenia stanów zapalnych dziąseł, aft, ropni i eliminowania brzydkiego oddechu, umożliwia dezynfekcję jamy ustnej i zębów. Świetne pasty do zębów można także nabyć w sklepach ze zdrową żywnością: lista składników na ich opakowaniach powinna być jak najkrótsza i jak najbardziej przejrzysta.

Olejek herbaciany możesz także stosować do płukania jamy ustnej, rozpuszczając kilka kropel w pół szklanki wody.

Unikaj natomiast antybakteryjnych płynów do płukania: choć skuteczne na krótką metę, zaburzają równowagę bakteryjną, pozwalając na rozwój bakterii chorobotwórczych i cuchnących, w dłuższej perspektywie pogarszając stan jamy ustnej.

Jak zadbać o jamę ustną?

Walka z bakteriami to jednak nie jedyna rzecz, którą możesz zrobić, by zadbać o jamę ustną. Nie jest również najważniejsza. Jeszcze ważniejsze jest to, co wkładasz do ust.

Osoby mające dziąsła w złym stanie często prowadzą niezdrowy tryb życia. Palą, zbyt mało się poruszają, spożywają słodycze i inne śmieciowe jedzenie oraz piją alkohol.

Brakuje im witamin (szkorbut, choroba polegająca na niedoborze witaminy C, objawia się spuchniętymi dziąsłami).

Pokarmami najbardziej zalecanymi, by zachować zdrowe dziąsła i piękne zęby, są surowe warzywa, zwłaszcza zielonolistne, jak szpinak, boćwina, sałata, rukola, a także owoce – jabłka.

Na zakończenie posiłku dobrze jest starannie pogryźć jabłko. To wywoła prawidłową produkcję śliny, która umożliwi walkę z zakwaszeniem jamy ustnej i zablokuje działalność bakterii Streptococcus mutans, odpowiedzialnych za próchnicę. Jabłko jest lekko ścierające i nie przykleja się do zębów. Zapewnia lekkie czyszczenie, a także masaż dziąseł, co jest dobre przy ich stanach zapalnych.

Podkreślam też działanie tego tak specjalnego „cukru”, jakim jest ksylitol, często przeze mnie omawiany3. Jest to cukier, którego nie trawimy, nie powoduje więc podwyższenia glikemii (poziomu cukru we krwi), natomiast odżywia florę jelitową. W jamie ustnej odkleja od zębów bakterie. Dlatego jest częstym składnikiem gum do zębów. Jest to jedna z niewielu zalecanych przeze mnie przemysłowych słodyczy. Należy jednak uważać, bo ksylitol ma szybkie działanie przeczyszczające.

Mówiłem także przy innych okazjach o płukaniu ust olejem, co jest nowym i zyskującym na popularności sposobem dbania o zęby4. Piszę „nowym”, ale nowy jest on w Europie, natomiast w ajurwedzie, w Indiach, jest to bardzo stary sposób.

Płukanie ust np. olejem kokosowym głęboko oczyszcza zęby i jamę ustną, usuwając toksyny. Szczególnie zalecane jest w przypadku infekcji jamy ustnej, problemów z dziąsłami i płytką nazębną, zębów żółtych lub osłabionych.

Aktywny węgiel to świetny środek wybielający i czyszczący zęby, pozwalający także zapobiegać chorobom jamy ustnej. Także znany nam dzięki Hindusom, których białe zęby są znakiem rozpoznawczym na całym świecie. Jest to oczywiście węgiel roślinny, wytwarzany ekologicznie. Możesz go nabyć w sklepach zielarskich lub z produktami medycyny naturalnej. Wystarczy przez dwie minuty szczotkować zęby tym proszkiem. Pomimo jego czarnego koloru, po dokładnym wypłukaniu ust, zęby będą bardziej czyste i bielsze.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

---

Źródła:

1) Periodontal Disease and Heart Health. http://www.webmd.com/heart-disease/features/periodontal-disease-heart-health#2

2) Comment bien se brosser les dents. http://www.e-sante.fr/comment-bien-se-brosser-dents-combien-temps/actualite/766

3) https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/ten-cukier-zwalcza-prochnice

4) https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/olej-ktory-wybiela-zeby-i-odswieza-oddech

---

Komentarze

Elzbieta Blackmore 2017-06-16 17:48
Jesli macie Panstwo wersje w jezyku angielskim to rowniez

chcialabym dla mojego meza.

Dziekuje bardzo za mnostwo swietnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Jak leczyć lumbago bez leków?

Lumbago to choroba psychosomatyczna par excellence. Objawia się ostrym bólem w dolnej części pleców. Dolegliwość ta często nazywana... czytaj więcej

Nasze dzieci traktowane gorzej niż więźniowie

Oglądałem kiedyś pewien film reklamowy, w nim więźniów za kratami. Wysłuchałem ich świadectwa o cierpieniu z powodu... czytaj więcej

Soja - pigułka antykoncepcyjna podawana dzieciom?

W 1995 roku angielscy badacze obliczyli, że dziecko karmione soją spożywa – odnosząc to do jego wagi - 3 do 5 razy większe dawki niż... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.